Wiem, że ani Ubuntu ani snapy nie cieszą się dużą sympatią społeczności ale utrzymuję już 3 vpsy ubuntu ze snapem Nextcloud i powiem jedno - w życiu nie miałem do czynienia z czymś tak Stabilnym.
Nextcloud'y chodzą od dwóch lat, a snapy aktualizują się same, automatycznie i regularnie - nie tykałem tego od półtora roku...
Nawet kiedy był upgrade nextclouda do v22, gdzie była migracja mysql do wersji 8 - wszystko przebiegło
brightit - Wiem, że ani Ubuntu ani snapy nie cieszą się dużą sympatią społeczności al...

źródło: comment_1654246653AGQAfcQQVwlD4tx5Fk3IaJ.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chce mieć udział samby na serwerze w sieci lokalnej, serwer ma połączenie ze światem przez wireguard, cały ruch przechodzi przez tunel. Niestety po raz pierwszy to robię i mi nie wyszła konfiguracja samby, dlatego pytam o radę. Samba jest niewidoczna w ogóle.

Ogólniki:

IPv4 address for br-928e6a2bdd05: 172.18.0.1
IPv4 address for docker0: 172.17.0.1
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux ja jebe czy mangohud musi się rekompilować co update?


@RedveKoronny: Ryjcu, wziąłeś archa i pytasz się czy paczka z aur musi się rekompilować co update. Odpowiedź brzmi: tak, na tym polega AUR. Nawet jak w nim masz paczki z binarkami to i tak musisz zmarnować moc obliczeniową na przepakowanie binarki co update.
  • Odpowiedz
Wszystko poza chromium i mangohudem mi się aktualizuje w ułamku sekundy.


@RedveKoronny: Powtórzę pytanie. Ty wiesz jak działa AUR? Wejdź sobie na strone aur dowolnego pakietu, który masz zainstalowany z AUR. Tam masz takie hiperłącze o nazwie View PKGBUILD coś tam. Klikasz w to. To jest dosłownie cała instrukcja komplilacji/złożenia twojej paczki. W AUR nic więcej nie ma. Wszystkie pakiety z AUR są budowane i składane na twoim komputerze lokalnie
  • Odpowiedz
Jak mogę wysłać jakąś treść zakodowaną w JSON metodą GET?

Tak to wygląda w POSTmanie, ale to nie jest jeszcze JSON
http://localhost:41062/www/index.php?filtr=ChceJSON

Jak mam być szczery to pali mi to styki.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Miałem signal na telefonie jako główną aplikację, czyli wiadomości i SMS wysyłałem przez signal.

Bez myślenie usunąłem signal, a były tam ważne SMS. Czy znając pasy (hasło itd) mogę to jakoś odzyskać? #android #linux

Signal nie był synchronizowany z niczym :(

Czy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak długo wytrzymują wam kartySD w #raspberrypi Jak często je wymieniacie?

Warto jest używać Log2ram by wydłużyć ich żywotność?

Czym najlepiej sprawdzić czy karta jest już zużyta i w jakim stopniu? Mam taką jedną na którą dosyć długo się instalował raspbian a update'y systemu na niej też do szybkich nie należały

Poza
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@chillichill: nigdy nie padła mi karta w rpi; mam 3 sztuki; dwie pracują nonstop od 4 lat; karty mam sandiska i kingstona; najlepiej zrobić sobie od czasu do czasu obraz kart i nie zaprzątać sobie tym głowy. Na pozostałe pytania nie znam odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak startuje na junior Linux admina to warto w CVke wpisać kursy administratora Linux i sieci z udemy? Myślicie ze to da choćby najmniejszy plusik przy rekrutacji? Gdybym startował na mida czy seniora raczej nie pytałbym ¯_(ツ)_/¯

Mam 2,5 roku ogólnego doświadczenia w IT a chciałbym robić stricte jako admin linuxa.

#informatyka #linux #pracait
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

kursy administratora Linux i sieci z udemy?


@siemawpadajdomejkuchni: Uczciwie? To wydaje mi się, że nie. Jak ktoś jest ogarnięty to nie pyta o takie bzdury jak kursy (co najwyżej certyfikaty jak redhatowy). Po prostu cię pewnie na miejscu jakiś admin przepyta z komend lub da ci jakieś proste zadanie by zobaczyć czy potrafisz w shellu chociaż po katalogach chodzić czy sprawdzić zajęte miejsce na dysku.
  • Odpowiedz
Czy można w excelu zaimportować dane z pliku tekstowego tak, żeby tylko np. 4 kolumny były oddzielane znakiem, np. spacją a reszta danych z wierszy już się znajdowała w 5 kolumnie?

Chciałbym przejrzeć auth.log z mojego serwera na oracle i odfiltrować te wiersze, które dotyczą crontaba.

A może jest jakiś gotowy program do przeglądania logów, który ma wbudowaną filtrację?
#excel #linux
taguje #windows bo chciałbym to
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@maniok: nigdzie nie było mowy o stałej szerokości ( ͡° ͜ʖ ͡°) przez n-lat pracy na excelach praktycznie nigdy się z tego nie korzystało bo każdy csv/dsv jest rozdzielany znakiem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam bazę sqllite. Przypadłyby się programik do przeglądania i wydawania poleceń SQL na żywo.

Znacie taki czy stawiać docker?

#linux
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, jestem nowy w witualizacji na serwerach. Wczesniej tylko Vmware i Virtualbox na desktopie.

Od kilku lat mam zrobionego NAS na płycie z prockiem N3150 + 4GB ramu ale zaraz zamawiam następne 4GB.

Do tej pory miałem tam postawionego OpenMediaVault a na Dockerze usługi:

Ngix
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

osobny kontener LXC z Dockerem i Portainer


@Camis: imho by się to trochę mijało z sensem używania dockera, jeśli dla każdej usługi byłby osobny lxc. Albo 1 lxc (lepiej vm) z dockerem, albo instalujesz bezpośrednio w lxc (wtedy osobny lxc dla każdej usługi).
  • Odpowiedz
ja bardzo lubię myszki z logitecha, ale to już z 200 zł plus, nie lubię tanich gryzoni.


@Zeequen: Miałem Logitech za 100 zł i się szybko popsuła. Przestałem zwracać uwagę na cenę.
Nawet taką za 10 zł myślę kupić, a może posłuży dłużej niż ta za 100 zł.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@look997: polecę mx vertical, mam już z dwa lata i poza delikatnymi przetarciami, wyglada jak nowka (chociaż ja ją katowałem xD). Ostatnio zapowiedzieli jakiegoś następcę, który też wygląda git. Cena wydaje się być zaporowa, ale ja kupiłem jakąś po zwrocie za około 300 pln
  • Odpowiedz
Panowie słuchajcie, chce zdeploywać kilka aplikacji, ale nie mam na ten temat żadnej wiedzy, zawsze tego unikałem i robiłem se okienka/tui, bo nie chciało mi się z tym bierdolić xD Teraz trochę ich poprzepisywałem, zrobiłem frontend w stylu stallmana, na lokalhoscie wszystko działa, więc zostaje mi zakup vps, domen i skonfigurowanie tego wszystkiego. Tylko kurba nie mogę nigdzie znaleźć poradnika który krok po kroku by to wszystko opisywał, w tym zabezpieczanie samego
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@aloucie: gość to robi dla siebie a nie po bożemu dla korpo z całym CI/CD. To są statyczne pliki bo wspomniał o stronie stallmana która ma pliki HTML, jeden xml jako feed RSS i zero jsa. Tam nie ma się co kompilować.
  • Odpowiedz
jak oceniacie #windows11 ??

Po miesiącu wolę reinstall na windows 10 zrobić, nawet #linux #linuxmint lepiej się używa nie mówić o wynalazkacj typu "joli os"

Sporo wody upłynie zanim ludzi do windows 11 przyzwyczają.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KaluHeHe: oh nie, ikony na pasku zadań przesunęły się na środek i animacje wyglądają inaczej? Skandal! Nie można tak traktować ludzi.
  • Odpowiedz