Siema mirasy, poszukuje jakiegos taniego VPS na #linux najważniejsze jest żeby było minimum 40GB powierzchni i 1vcpu i 1GB RAMu. Sprawdziłem już większość w Google i cena za takie waha się w granicach 25-30zł brutto, interesuje mnie tylko lokalizacja w PL. Nie chce nic z zagranicy. Chyba ze macie jakieś kupony rabatowe na OVH albo WEBH na VPSy to piszcie śmiało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#ovh #linux
instalacja OS'a mi wisi przez OVHowy instalator od ponad półtorej godziny, w boocie ustawione jest "dysk" rescue-install (internal rescue for installation process), IPMI nie działa, support nie odpisuje, reset nie przechodzi, zatrzymanie procesu instalacji też nic nie zmienia (jakby się zfreezowało), spotkał się ktoś kiedyś z podobnym problemem?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@clas: jakby to mój wybór był, to problemu by nie było, ale gwiazdy ułożyły się inaczej ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@xcGM: No to będzie iskrzyło :/ wyrazy współczucia :/
  • Odpowiedz
KDE w końcu po tylu latach ogarnie ekran dotykowy:

KDE Plasma 5.25 is the first version to to offer a Touch Mode experience to improve the experience of using the desktop on tablets.

Touch Mode in Plasma 5.25 turns on if a screen is detached from a docked keyboard or a convertible device is flipped around into tablet mode. You can also enable it manually.

When in touch mode the task manager
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

KDE ma własną natywną klawiaturę, która działa, ale tylko w aplikacjach Qt :P


@fervi: jest s---------a i to nie jest nawet klawa KDE a QT. Pomijając to jak prymitywna jest to nawet z motywów QT nie korzysta - to jakiś samodzielny byt niezależny od KDE. Nie da się jej nawet normalnie włączyć tylko trzeba ją eksportować jako modół do załadowania w zmiennej systemowej przed załadowaniem pulpitu. Zajebiste rozwiązanie, kde takie
  • Odpowiedz
Jak podejść do zaszyfrowania laptopa z dual boot: W10 + #linux - oba na jednym dysku fizycznym, współdzieląc partycję /efi i używając gruba, jako bootmanagera - najprostszy scenariusz bitlocker na windows + luks na /home będzie wystarczający? Jak się do tego najlepiej zabrać, żeby zaszyfrować cały dysk?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak się do tego zabrać, żeby zaszyfrować cały dysk?


@dzyndzla: nie zaszyfrujesz całego bo efi zawsze musi być odszyfrowane. A co do linuksa to zamiast srać się z grubami i innymi wynalazkami to wystarczy ci efi stub i wtedy wszystko po za efi możesz mieć zaszyfrowane. W efi będzie siedział kernel twojego distro. Musisz tylko własne klucze wgrać do EFI, którymi będą podpisane kernele.
  • Odpowiedz
@dzyndzla: Tak skrótowo i chaotycznie ci opiszę bo trochę zmęczony jestem już dzisiaj xD

Windows do działania w trybie efi wymaga włączonego secure boot. Cokolwiek co jest ładowane przez efi w trybie secure boot musi być podpisane znanymi przez niego kluczami. EFI ma już w sobie wbudowaną jakąś bazę kluczy publicznych, którymi sobie sprawdza czy kod, który ładuje jest podpisany przez znane CA. Dla windowsa czy gruba takie rzeczy są
  • Odpowiedz
czego można się nauczyć z ansibla w godzinę? Prostego playbooka napisać? Trochę chyba krótko


@v01dtec: ale ja nie mówię, że nauka trwa godzinę, a że materiał szkoleniowy trwa około 80 minut (wyszło ponad godzinę).

Przerobienie tego zajmie pewnie z 3-4h, gdyby chcieć każde z ćwiczeń wdrożyć w życie i samodzielnie wszystko
  • Odpowiedz
@imlmpe: kusisz kusisz. Ja trochę z ansiblem pracuję, ale wiesz jak to jest: rozpoznanie technologii przez walkę to może bym sobie obejżał jak to robią prosi. Pomyślę, 67 ziko to ze 2 paczki fajek i zgrzewka Harnasi xD
  • Odpowiedz
da się zaalokować / zainstalowac program w pamięci cache procesora? Przeczytałem że jest jej dość, żeby zainstalować w niej linuxa gentoo wraz z dwm, i jestem ciekawy czy to w ogóle możliwe.
Nie będe próbował, ciekawi mnie jak to teoretycznie wygląda
#linux
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

widziałem distro które miało 1.1mb, więc powinno styknąć


@RedveKoronny: Ale, że cały zdekompresowany rootfs, z kernelem w architekturze x86_64? Bo to, że znajdę ci distro np na router w jakiejś nietypowej architekturze, które będzie zajmowało kilka MB ma się nijak do innych architektur. Pokaż to distro.

No i powtórzę pytanie. Zakładając, że masz bezpośredni dostęp np do cache L3 procesora - jak zrobisz by distro linuksowe się tam znalazło, skąd
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RedveKoronny: oczywiście że da się tam trzymać jakieś dane, do tego ta pamięć służy. Ale na pewno nie jest możliwe że włożysz ISO z systemem, zrobisz jakieś mount /dev/cpu-cache I sobie ten zapiszesz pliki. Nawet jeśli, to dalej musisz mieć jakiś boot loader, który co wrzuci system w ulotna pamięć cache procesora. W teorii może być czytany przez EFI, ale EFI raczej na pewno nie da ci odpowiedniego poziomu wjazdu
  • Odpowiedz
Drodzy koledzy i koleżanki.

Nasza planeta umiera. Segregowanie śmieci stało się normą, ale niestety - nie wszędzie.
Użytkownicy systemów operacyjnych maja za nic dobro planety i wszystkie niepotrzebne i zużyte pliki wywalają do kosza. Tak! Do jednego kosza! Zdjęcia z wakacji wymieszane plikami excella i starymi mailami... ba! Niektórzy nawet do tego kosza wrzucają pliki zip, których czas rozkładu jak wiadomo jest dłuższy niż innych plików.

Tak dłużej być nie może.
filegetcontents - Drodzy koledzy i koleżanki.

Nasza planeta umiera. Segregowanie ś...

źródło: comment_1654949701ccEt2sTvU666P6oQ6B0K0u.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 41
@file_get_contents: ja też zauważyłem że jak wrzuca sie wszelkie smieci do /dev/null to na drugi dzień tego nie ma. Coś zabiera te rzeczy, filtruje i czyści. Moim zdaniem nie smiecę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Mirki jaki system najlepiej postawić na starym laptopie? Sprzęt jakoś z 2013 roku, 4gb ram, większej specyfikacji nawet nie znam bo jeszcze go fizycznie nie mam. Jedno zastosowanie - odpalona przeglądarka 24/7 z programem do zamawiana części - sprzęt będzie stać na warsztacie samochodowym i do tego tylko będzie służyć. Myślałem o lubuntu.
#linux #systemyoperacyjne
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Waleczny_Ulany mint jest spoko.
Ale jednak zastanawia mnie to co napisałeś - stary laptop z 2013 XD
Tak średnio bym powiedział że stary. Tym bardziej że różnica technologiczna pomiędzy laptopem z 2013 a 2k22 jest znikoma (poza dyskami nvme)
Zawsze mnie to dziwi jak ludzie mówię że coś jest stare a jest z 2013-14-15 roku
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#poznan #linux #ubuntu
Byłby ktoś z Poznania chętny naprawić mi kompa z bodajże Kubuntu lub kde Neon?
Problem: wyłącza się bez powodu, teraz wyłączył mi się podczas update i mam rozwalony grub i nie mogę nic zrobić. Myślę, że się dogadamy co do odpłatności.
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach