Tak sobie testuję ChromeOS i powiem jedno. Jednym z projektów jaki powinien moim zdaniem być rozwijany przez GNU to ChromiumOS. W sensie zapewne jako fork.

Po pierwsze - to całkiem prosty i dobry system od strony działania. Jasne, nie obsługuje zapewne mnóstwa funkcji typu przełączanie się grafik, ale do prostego sprzętu jest zajebisty.

Dwa - laptopy są często dobrej jakości i trochę Applowate. Apple zrozumiało, że nie ma szans na walkę o wydajność, więc
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Też pamiętajmy, że to energooszczędne laptopy


@fervi: też pamiętajmy, że praktycznie nie da się ich używać bez konta google a argument, że dla chrome jest alternatywa w postaci chromium mnie nie przekonuje bo ta przeglądarka praktycznie też jest bezużyteczna bez usług google.
  • Odpowiedz
#oracle #vps #ubuntu #linux

Czy zwiększenie boot volume w już założonej i działającej instancji nie sprawi, że system się posypie? Mam już skonfigurowanego nextclouda i chciałbym go powiększyć o 100GB z domyślnych 50GB ale nie chcę ryzykować utratą wszystkich danych jeżeli miałoby to coś zepsuć.
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dlaczego w korpo i ogólnie firmach IT uzywa się RHELa lub CentOSa zamiast debiana? Mam 2,5r doświadczenia w IT jako człowiek od wszystkiego i wdrozeniowiec ERP, teraz staram się rekrutować na Junior Linux Admin bo zależy mi na rozwoju w kierunku linuxa no i potrzeba mi pracy zdalnej a w obecnym miejscu pracy nie ma na to szans, dzwoniło kilka rekrutywek i zadawało pytania jakiej dystrybucji używam/z jaka miałem styczność, lub w
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@siemawpadajdomejkuchni:
Debian/Ubuntu - więcej pakietów
Centos/Rocky/Alma/RHEL - dłuższe wsparcie

Dokumentacja RedHata może nie omawia wszystkich aspektów systemu, ale to co jest w niej zawarte na 1000% działa. Z Debianem czy Ubuntu jest moim zdaniem różnie i podłużnie.
  • Odpowiedz
Tak przejrzałem tag sobie, zainspirowany przypadkowym wpisem i widze że Linux wraca do swoich źródeł xD
No bo te ostatnie posty wpisują sie w jedną narracje, że linux to znowu system dla hakerów i prawdziwych kuców a nie jakichś zbłąkanych śmiertelników xD
#linux
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kiszon87: mało się mówi o tym, że linux nie będzie działał dobrze na każdym współczesnym PC, tak jak Windows. na większości komputerów coś będzie się rypało, np. z powodu właśnie karty nvidia. póki co nie zanosi się, że Linuxa na desktopach będzie używało więcej niż 2%.
  • Odpowiedz
A blokując zegary przez nvidia-smi może da radę? Tylko abym wiedział na jakie wartości aby sobie nie z----c systemu i zrobić aby po włączeniu odpowiedniej aplikacji się blokowały na takich a po jej wyłączeniu wracało do normalnych.

#linux #ubuntu
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
#linux czemu nie używać Red Hat Enterprise Linux na zwykłym prywatnym komputerze? Skąd taki brak popularności? Sam niedawno dopiero się dowiedziałem, ale czy powszechną (nie) wiedzą jest to, że to płatny system? Bo do użytku niekomercyjnego przez jednego użytkownika jest w pełni legalny za darmoszkę
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@masterbait: RHEL nigdy nie był przeznaczony do użytku desktopowego. Desktop na Linuksie jest w ciągłej fazie rozwoju i zamrażanie paczek nie ma sensu. Bo co z tego, że dostajemy stabilność wydania, skoro ta stabilność jest stabilna tylko z nazwy i obarczona różnymi błędami i niedoróbkami poprawionymi w kolejnych wydaniach.
No i najważniejsze: stary stabilny kernel LTS nie obsłuży najnowszego sprzętu desktopowego. O braku ułatwień różnych rzeczy dot. konfiguracji desktopu w
  • Odpowiedz
#linux
mam dylemat
cieszyć się że mogę sterować podświetleniem w bezprzewodowej myszce razera
czy w-----ć się że nie mogę sprawdzić poziomu baterii ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ruum: używam tego, coś w tym działa, a coś nie. Używam też softu RazerGenie (openchromatic czy jak się ten drugi nazywał nie chciał działać, przez problem z libkami pythona) ale nie widzę opcji na sprawdzenie poziomu baterii. Odpalanie daemona w terminalu wyświetla że jset niby 100% (zobacz mój poprzedni wpis), ale nie wiem czy jest to wiarygodne
  • Odpowiedz
Obudźcie mnie jak już będzie można odpalić przeglądarkę bez użycia gpu zielonych k---w na poziomie 200%.

#linux #ubuntu
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@swag69: Ja siedziałem na Nvidii, ale starej. Wtedy masz lepsze sterowniki nouveau i to jako tako działa :P

Ale tak, kupiłem laptopa AMD - AMD. Nie jest może idealny, ale w sumie daje radę. Będę w wolnej chwili myślał czy da się sportować Linuksa na Motorolę Moto G100, która do mnie jedzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Czy da sie jakos ustawic aby karta graficzna nie przechodzila na najwyzsze obroty gdy tylko ogladam filmik w przegladarce? strasznie to irytuje a taka moc nie jest potrzebna jak i hałas towarzyszacy jej.

#linux #ubuntu
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Aby zrzucić CD do IOS:

cat /dev/cdrom > myfile.iso
Aby wrzucić ISO na USB (jako obraz, a nie jako plik)

cp myfile.iso /dev/sdb
#linux #hackertips
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@trzeci: cat to coś pięknego. Z początku otwierasz tym pliki, potem dumpujesz co się tylko da ( ͡° ͜ʖ ͡°) sam tego używam do składania partów .tar.gz, a jeszcze 2 lata temu myślałem że to upośledzony "edytor" tekstu
  • Odpowiedz
Jak w #ubuntu 22.04 dodać do obsługiwanych rozdzielczości ekran 21:9 3440x1440px? W ubuntu 21 działało mi to dzięki xrandr, teraz nie działa coś, nie pojawia się możliwość wyboru tej rozdzielczości w "display settings"
#linux
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chce zacząć życie cyfrowego nomada i w zwiazku z tym szukam lapka do programowania i czasem do pogrania w bardziej indie tytuły (factorio czy jakieś nowsze mniej wymagające indyki), dlatego fajnie jakby miał jakąś kartę graficzną inną niż integrę.

Na lapku będzie śmigał linux (PopOS lub Arch), długa praca na baterii nie jest priorytetem (będzie zazwyczaj podpięty do ładowarki), dobry spory ekran jak i świetna klawiatura są wymagane. Touchpad może być średni, bo
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HivPositiv: z mojej strony mogę polecić legiona 7pro ma rtx 3060 2k wyświtlacz aluminiową obudowę i plusem dla mnie jest oprogramowanie lenovo które pozwala mieć wpiętą ładowarkę i utrzymuje poziom baterii na 60% co wydłuża żywotność
  • Odpowiedz
@zoomer21_: Nie wiem jak w Radeonach, ale w Nouveau różnica jest spora. Ale też pytanie co robisz, bo jak np. przeglądarka, to może jej nie odczujesz, a zawsze energooszczędność na propsie
  • Odpowiedz
Zastanawiam się czy zrobiłoby to duża różnice jakbym jednak wpisał tam low bo tak w sumie to mam mega małe zużycie cpu.


@zoomer21_: ale to dotyczy GPU a nie CPU. Oba mają osobne zarządzanie energią nawet jak GPU masz zintegrowane w procku. Ale wpisać możesz. Problem wydaje się, że jest ze samą zmianą stanu
  • Odpowiedz
Mireczki update mojego problemu z komputerem, wczesniej mialem problem polegajacy na tym ze uzywajac linuxa pojawialy mi sie anomalie na ekranie a potem black screen i ogolnie komputer byl do resetu... teraz wszedlem na windows i zegar sie przestawia, nie wiem czy dobrze myśle ale brzmi to jak problem z procesorem. Macie może jakieś rady co zbadać albo wymienić? #linux #pcmasterrace

  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach