Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
Dlaczego w korpo i ogólnie firmach IT uzywa się RHELa lub CentOSa zamiast debiana? Mam 2,5r doświadczenia w IT jako człowiek od wszystkiego i wdrozeniowiec ERP, teraz staram się rekrutować na Junior Linux Admin bo zależy mi na rozwoju w kierunku linuxa no i potrzeba mi pracy zdalnej a w obecnym miejscu pracy nie ma na to szans, dzwoniło kilka rekrutywek i zadawało pytania jakiej dystrybucji używam/z jaka miałem styczność, lub w
- 5
@siemawpadajdomejkuchni: To zależy od firmy
RHELa się używa, bo wsparcie techniczne jest. Głównie w USA tego używają
U nas CentOS, bo to darmowy RHEL był
Ale u mnie w firmie się używa Debiana i Ubuntu
RHELa się używa, bo wsparcie techniczne jest. Głównie w USA tego używają
U nas CentOS, bo to darmowy RHEL był
Ale u mnie w firmie się używa Debiana i Ubuntu
- 4
@siemawpadajdomejkuchni:
Debian/Ubuntu - więcej pakietów
Centos/Rocky/Alma/RHEL - dłuższe wsparcie
Dokumentacja RedHata może nie omawia wszystkich aspektów systemu, ale to co jest w niej zawarte na 1000% działa. Z Debianem czy Ubuntu jest moim zdaniem różnie i podłużnie.
Debian/Ubuntu - więcej pakietów
Centos/Rocky/Alma/RHEL - dłuższe wsparcie
Dokumentacja RedHata może nie omawia wszystkich aspektów systemu, ale to co jest w niej zawarte na 1000% działa. Z Debianem czy Ubuntu jest moim zdaniem różnie i podłużnie.
Tak przejrzałem tag sobie, zainspirowany przypadkowym wpisem i widze że Linux wraca do swoich źródeł xD
No bo te ostatnie posty wpisują sie w jedną narracje, że linux to znowu system dla hakerów i prawdziwych kuców a nie jakichś zbłąkanych śmiertelników xD
#linux
No bo te ostatnie posty wpisują sie w jedną narracje, że linux to znowu system dla hakerów i prawdziwych kuców a nie jakichś zbłąkanych śmiertelników xD
#linux
- 4
@Kiszon87: mało się mówi o tym, że linux nie będzie działał dobrze na każdym współczesnym PC, tak jak Windows. na większości komputerów coś będzie się rypało, np. z powodu właśnie karty nvidia. póki co nie zanosi się, że Linuxa na desktopach będzie używało więcej niż 2%.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 2
#linux czemu nie używać Red Hat Enterprise Linux na zwykłym prywatnym komputerze? Skąd taki brak popularności? Sam niedawno dopiero się dowiedziałem, ale czy powszechną (nie) wiedzą jest to, że to płatny system? Bo do użytku niekomercyjnego przez jednego użytkownika jest w pełni legalny za darmoszkę
- 1
@masterbait: Bo RHEL nie powstał by używać go w domu. Chociaż oczywiście możesz
- 0
@masterbait: RHEL nigdy nie był przeznaczony do użytku desktopowego. Desktop na Linuksie jest w ciągłej fazie rozwoju i zamrażanie paczek nie ma sensu. Bo co z tego, że dostajemy stabilność wydania, skoro ta stabilność jest stabilna tylko z nazwy i obarczona różnymi błędami i niedoróbkami poprawionymi w kolejnych wydaniach.
No i najważniejsze: stary stabilny kernel LTS nie obsłuży najnowszego sprzętu desktopowego. O braku ułatwień różnych rzeczy dot. konfiguracji desktopu w
No i najważniejsze: stary stabilny kernel LTS nie obsłuży najnowszego sprzętu desktopowego. O braku ułatwień różnych rzeczy dot. konfiguracji desktopu w
#linux
mam dylemat
cieszyć się że mogę sterować podświetleniem w bezprzewodowej myszce razera
czy w-----ć się że nie mogę sprawdzić poziomu baterii ( ͡° ʖ̯ ͡°)
mam dylemat
cieszyć się że mogę sterować podświetleniem w bezprzewodowej myszce razera
czy w-----ć się że nie mogę sprawdzić poziomu baterii ( ͡° ʖ̯ ͡°)
- 0
@RedveKoronny: sprawdź https://github.com/openrazer/openrazer niby jakieś mamba wireless tam są
- 0
@ruum: używam tego, coś w tym działa, a coś nie. Używam też softu RazerGenie (openchromatic czy jak się ten drugi nazywał nie chciał działać, przez problem z libkami pythona) ale nie widzę opcji na sprawdzenie poziomu baterii. Odpalanie daemona w terminalu wyświetla że jset niby 100% (zobacz mój poprzedni wpis), ale nie wiem czy jest to wiarygodne
- 37
- 14
@grlux: gitara (dusza)
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 0
@vries: a moment, moze kwestia ze jestem na kernelu linux-zen. Sprawdze defaultowy
- 0
@RedveKoronny: na razergenie normalnie działa
- 1
Postanowilem sprawdzic jak tam na pingwinie 22.04 slychac. No i mam taki problem że prędkość scrollowania jest k------o wolna, pozatym na razie jest całkiem nieźle.
Jest jakieś lepsze rozwiązanie do fixnięcia tego niż to?:
https://askubuntu.com/questions/285689/increase-mouse-wheel-scroll-speed/621140#621140
#linux #ubuntu i naczelny ewangelista: @fervi
Jest jakieś lepsze rozwiązanie do fixnięcia tego niż to?:
https://askubuntu.com/questions/285689/increase-mouse-wheel-scroll-speed/621140#621140
#linux #ubuntu i naczelny ewangelista: @fervi
- 3
- 1
@swag69: Ja siedziałem na Nvidii, ale starej. Wtedy masz lepsze sterowniki nouveau i to jako tako działa :P
Ale tak, kupiłem laptopa AMD - AMD. Nie jest może idealny, ale w sumie daje radę. Będę w wolnej chwili myślał czy da się sportować Linuksa na Motorolę Moto G100, która do mnie jedzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale tak, kupiłem laptopa AMD - AMD. Nie jest może idealny, ale w sumie daje radę. Będę w wolnej chwili myślał czy da się sportować Linuksa na Motorolę Moto G100, która do mnie jedzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- 1
@swag69: Intel też spoko, jak nie zamierzasz grać.
- 0
- 0
Aby zrzucić CD do IOS:
Aby wrzucić ISO na USB (jako obraz, a nie jako plik)
#linux #hackertips
cat /dev/cdrom > myfile.isoAby wrzucić ISO na USB (jako obraz, a nie jako plik)
cp myfile.iso /dev/sdb#linux #hackertips
Komentarz usunięty przez moderatora
@trzeci: cat to coś pięknego. Z początku otwierasz tym pliki, potem dumpujesz co się tylko da ( ͡° ͜ʖ ͡°) sam tego używam do składania partów .tar.gz, a jeszcze 2 lata temu myślałem że to upośledzony "edytor" tekstu
- 0
- 2
- 0
@masterix: https://ubuntuhandbook.org/index.php/2021/05/custom-screen-resolution-ubuntu-wayland-xorg/ powinno pyknąć ale skoro nie to lepiej x11 i xrander. po kłopocie
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@Bulldogjob: to znając Linusa, następna wersja kernela to już będzie 6.0, chyba się nie mylę?
Chce zacząć życie cyfrowego nomada i w zwiazku z tym szukam lapka do programowania i czasem do pogrania w bardziej indie tytuły (factorio czy jakieś nowsze mniej wymagające indyki), dlatego fajnie jakby miał jakąś kartę graficzną inną niż integrę.
Na lapku będzie śmigał linux (PopOS lub Arch), długa praca na baterii nie jest priorytetem (będzie zazwyczaj podpięty do ładowarki), dobry spory ekran jak i świetna klawiatura są wymagane. Touchpad może być średni, bo
Na lapku będzie śmigał linux (PopOS lub Arch), długa praca na baterii nie jest priorytetem (będzie zazwyczaj podpięty do ładowarki), dobry spory ekran jak i świetna klawiatura są wymagane. Touchpad może być średni, bo
@HivPositiv: z mojej strony mogę polecić legiona 7pro ma rtx 3060 2k wyświtlacz aluminiową obudowę i plusem dla mnie jest oprogramowanie lenovo które pozwala mieć wpiętą ładowarkę i utrzymuje poziom baterii na 60% co wydłuża żywotność
@HivPositiv: żadne lenovo.
12
Linux 5.18 z obsługą kontrowersyjnego SDSi

Dostępna jest już nowa wersja j---a Linux. Wśród nowości znalazła się między innymi obsługa kontrowersyjnej technologii Software Defined Silicon.
z- 2
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego Linux nie ma możliwości przenoszenia plików do folderów tak jak w Windowsie, tylko jest to tak utrudnione?
#linux #informatyka #programowanie
#linux #informatyka #programowanie
@Aplikacja_TelaDei: Wlasnie przenioslem plik miedzy folderami w Linuksie, moze sprecyzuj o co Ci chodzi?
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Ustawiłem performance z dynamicznego na high żeby ominąć problem z wydajanoscia na mojej integrze. Zastanawiam się czy zrobiłoby to duża różnice jakbym jednak wpisał tam low bo tak w sumie to mam mega małe zużycie cpu. Co o tym sądzicie?
#linux
#linux
źródło: comment_1653289875A6eAQhzQBYDccv7KK7TRB2.jpg
Pobierz- 1
@zoomer21_: Nie wiem jak w Radeonach, ale w Nouveau różnica jest spora. Ale też pytanie co robisz, bo jak np. przeglądarka, to może jej nie odczujesz, a zawsze energooszczędność na propsie
Zastanawiam się czy zrobiłoby to duża różnice jakbym jednak wpisał tam low bo tak w sumie to mam mega małe zużycie cpu.
@zoomer21_: ale to dotyczy GPU a nie CPU. Oba mają osobne zarządzanie energią nawet jak GPU masz zintegrowane w procku. Ale wpisać możesz. Problem wydaje się, że jest ze samą zmianą stanu
Mireczki update mojego problemu z komputerem, wczesniej mialem problem polegajacy na tym ze uzywajac linuxa pojawialy mi sie anomalie na ekranie a potem black screen i ogolnie komputer byl do resetu... teraz wszedlem na windows i zegar sie przestawia, nie wiem czy dobrze myśle ale brzmi to jak problem z procesorem. Macie może jakieś rady co zbadać albo wymienić? #linux #pcmasterrace

















Po pierwsze - to całkiem prosty i dobry system od strony działania. Jasne, nie obsługuje zapewne mnóstwa funkcji typu przełączanie się grafik, ale do prostego sprzętu jest zajebisty.
Dwa - laptopy są często dobrej jakości i trochę Applowate. Apple zrozumiało, że nie ma szans na walkę o wydajność, więc
@fervi: też pamiętajmy, że praktycznie nie da się ich używać bez konta google a argument, że dla chrome jest alternatywa w postaci chromium mnie nie przekonuje bo ta przeglądarka praktycznie też jest bezużyteczna bez usług google.