Mam jakiś powalony problem z moim zestawem Wireguard+pihole+unbound i Twitchem.
Twitch działa jakby nie chciał. Strona się załaduje a stream się nie załaduje (albo się załaduje po minucie lub błąd 2000). Zabawa MTU niewiele pomogła (Zbiłem MTU na 1280 i nadal są problemy), a na telefonie niby działa dobrze. Zresetowałem ustawienia karty sieciowej. Nic nie pomogło. Na wyłączonym PiHole bez zmian (Dodanie twitchowych rzeczy do whitelist też niewiele zdziałało), prędkości przez VPN
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fervi: byłem fanem ale kilka razy miałem problemy z aplikacjami tylko i wyłącznie przez to, że był to snap.
Doświadczenie jednak mówi, że jeszcze trochę i zaorają jak wszystko co nie zdobyło wystarczającej popularności.
  • Odpowiedz
@Bandurek: No to jeszcze lepiej, też go używałem kiedyś. Po prostu kontroluj miejsce na tej partycji. Bo przy większej aktualizacji Ci się rypnie znowu. APT pobiera pliki instalacyjne i te pakiety potem zalegają. Jak będziesz miał duży problem, gdy to miejsce ostro Ci się skurczy, to daj znać podpowiem jak można to obejść.
  • Odpowiedz
Jaki smartphone, bez Google, Apple, Microsoft wybrać?

GooglePixel 6 + GrapheneOS (polecany przez Snowdena) / Calyx OS - 600euro
Volla Phone 22 (custom android bez google + ubuntu; wyciąganą bateria)- 449euro
Fairphone 4 (ubuntu / android bez google; wyciągana bateria) (720e)
Fairphone 3+ (android bez google, wyciąganą bateria)(482e)

Jaki telefon bez Google, Microsoft, Apple?

  • Google Pixel 6 + grapheneOS 77.2% (61)
  • Volla Phone 5.1% (4)
  • Fairphone 10.1% (8)
  • Teracube 1.3% (1)
  • Inny (napisz w komentarzu) 6.3% (5)

Oddanych głosów: 79

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy zna ktoś może z Was jakiś brutalny sposób na kompresję plików vodeo. Mam sporo trwających po kilkanaście godzin nagrań ważących adekwatenie w gb. Na screenie taki przykład, czyli 1080p. ,h.264, długość ~15h, waga ~14gb. Da radę zrobić z tego plik wynikowy poniżej 5gb z zachowaniem możliwości obejżenia?
#linux
wojciet - Czy zna ktoś może z Was jakiś brutalny sposób na kompresję plików vodeo. Ma...

źródło: comment_1653770919fadQXuTZgLNX47dI1Grziy.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wojciet: no na 96 kilo za wiele nie ugrasz xd. porob sobie testy z tym preview w handbraku po 1 minucie to zobaczysz jak to idzie, stalego bitatru bym nie ustawial chyba, ze to jest jakis monitoring gdzie nic sie nie dzieje xd. jedyna kozysc ze stalego bitratu to taka , ze od razu znasz ile bedzie rozmiar pliku wynosil, constant quality zawsze daje lepszy obraz przy tym samym rozmiarze,
  • Odpowiedz
#linux #pytaniedoeksperta
Mam sftp skonfigurowane na #ubuntu logowanie za pomocą klucza. Jak zrobić, żeby mieć usera który może się logować przez sftp z username/pass do wybranego folderu?
Dodałem usera ale nie mogę się logować, serwer zwarca błąd że logowanie tylko przez klucz.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pracuje jako programista Java ale z sieci tak kuleje że masakra. Polecacie jakieś kursy książki aby np. umieć rozpisać topologie sieci, poustawiać serwer Centos w bebechach, VMware. Fajna taka praca admina w sumie też :D

#linux #programowanie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam VPN+pihole+unbound na VM.Standard.A1.Flex (4 OCPU i 16GB RAM)
Działa super, ale jakiś prędkości powinienem się spodziewać po VPN?
Aktualnie osiągam 150/100 mbps (a ISP mi obsługuje 600/100 mbps)
Coś tam działałem z configiem OpenVPN ale niewiele pomogło.

#oracle #vpn #vps #linux #pihole
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Autistic-Unicorn wireguard jest zdecydowanie prostszy w użyciu niż ovpn; konfiguracja w zasadzie sprowadza się do instalacji, ustawienie przekierowań na routerze i wygenerowania par kluczy; działa to na poziomie kernela, jako moduł; ja miałem na tym skok w przepustowości tunelu na poziomie 40% w porównaniu do ovpn; no i nie żre to praktycznie w ogóle zasobów; jak ogarnąłeś ovpn, to z wg nie będziesz miał problemów
  • Odpowiedz
Chciałbym przesiąść się z windowsa na ubuntu.
Jest gdzieś jakis test online który sprawdzi czy mój laptop będzie poprawnie obsługiwany?
#linux
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jakiego #linux z Live USB polecacie? Potrzebuję odpalić system na laptopie rodziców aby sprawdzić sprzęt. Linuksa ogarniam dobrze, ale nie bawiłem się w żadnego od wielu lat, więc nie wiem co jest teraz na topie, ew. co zagwarantuje mi dostępność preinstalowanych narzędzi, które mogą mi się przydać. Polecicie coś? #sprzetkomputerowy
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jedermann: Ja od siebie polecam wykorzystać jakiś stary pendrive choćby 1GB i wrzucić na niego SystemRescueCD. Lekkie, oparte na Arch-u narzędzie ratunkowe. Przy tworzeniu warto pamiętać o hybrydowym ISO i masz możliwość startować również w starszych maszynach bez trybu UEFI. Posiada sporo narzędzi. Odpala raczej zawsze i wszędzie.

Instalacja na USB:
https://www.system-rescue.org/Installing-SystemRescue-on-a-USB-memory-stick/

Ale generalnie jak zawsze każdy jeden ubuntu się nada, najlepiej jakiś z lżejszym środowiskiem XFCE. Ubunciak będzie
  • Odpowiedz
Hej, myślę powoli nad rozpoczęciem szukania pracy jako #devops na poziomie Juniora, stąd moje pytanie na jakich głównie technologiach skupić się, żeby najłatwiej znaleźć pracę w tej działce? Obecnie grzebię w #linux oraz automatyzacja w #ansible
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co waszym zdaniem należy umieć żeby móc powiedzieć, że ma się podstawową znajomość Linuxa?
Umiem ze 20-30 podstawowych komend, poruszanie się po maszynie, kopiowanie, usuwanie, tworzenie folderów, chmod, grep, man (najważniejsza komenda ( ͡° ͜ʖ ͡°)), umiem odpalić coś w vimie, zedytować i co najważniejsze wyjść xd, head, tail, >, >> i <, umiem łączyć komendy pipem - |, ostatnio patrzyłem też na porównywanie plików (cmp, comm i
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przekonałem się, że Kubuntu działa na symulatorze (VirtualBox) dużo lepiej niż Ubuntu (testy na wersji 20 LTS), prawdopodobnie Kubuntu dostanie zaszczyt bycia dual bootem na moim lapku jako pierwsze dystro do testowania daily usage i gierek. Jakie są wasze wrażenia z KDE/Kubuntu?
#linux #kde
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy coś takiego wystarczy do Fejsbuka?

Polecam zastosować trochę bardziej zaawansowane rozwiązanie w systemie Qubes OS tunelować ruch ze zwykłej VM -> TOR (Whonix) -> Lokinet -> DVPN -> Cryptostorm VPN -> Mullvad VPN -> internet [RAM 16 GB nie wystarczy, poniżej 32 GB nie ma mowy i dysk NVM Pro].


Znalezione na niebezpieczniku...
#linux #tor #qubesos #security
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

kompilowanie wszystkiego


@paczelok: binarki i skompilowanie biblioteki sa normalnie dostpne. kompilowanie z portage jest zreszta bezbolesne i o niebo lepsze niz aury, xbps-src czy apt-src.

nie wiem wole debiana


@paczelok: apropos najgorszych distr
  • Odpowiedz
Kto stworzył tę grafikę? człowiek, czy AI?


@imlmpe: mogli by jeszcze pokazać jak to AI radzi sobie z polceniem. Ok, fajna grafika, tylko zrób logo większe. Jeżeli z tym sobie radzi dobrze, to kolejna grupa zawodowa albo znacząco sobie może ułatwić pracę... albo po pewnym czasie nawet ją stracić :D

Blackbox - wtyczka do Chrome kopiująca tekst z grafik i
  • Odpowiedz