#demografia #reforma #emerytura #zus
W związku z pogarszającą się demografią i starzejącym się społeczeństwem proponuję reformę emerytalną. Co o tym myślicie ? Zapraszam do dyskusji.
+ Podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia
+ Likwidacja 13 i 14 emerytury
+ Stopniowe odchodzenie od zusu i przejście na system emerytury obywatelskiej
+ Likwidacja większości przywilei emerytalnych
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wikariusz123: wiek emerytalny powinien być zależny od liczby dzieci. Do tego ludzie na emeryturze powinni dostawać 50% z tego co uzbierali i 50% ze składek emerytalnych ich dzieci.
  • Odpowiedz
Zapowiedzi są coraz bardziej konkretne. Będą wakacje od ZUS dla każdej firmy, z tego co piszą
- zwolnienie będzie dotyczyć części społecznej, nie dotyczy składki zdrowotnej
- przy pełnym ZUS to ok. 4800 zł rocznie korzyści
- nie będzie żadnych warunków żeby skorzystać z ulgi, wystarczy zgłoszenie w ZUS
- (chyba) składki nie będą refundowane przez państwo, czyli 1. obniża się kapitał emerytalny i 2. okres ten nie zalicza się do okresu składkowego. Pierwotnie miały być
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Velociraptor_w_kubku:

Polskie prawo pozwala zatrudniać pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych: przykładami są umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Wiążące jest to, jakie przesłanki niesie zawarta umowa, tzn. jakie warunki określające stosunek pracy są w niej zapisane – a nie sam tytuł umowy.


Charakterystyka umowy o dzieło
Umowa o dzieło charakteryzuje się tym, że osoba przyjmująca zlecenie zobowiązuje się wykonać określone w umowie dzieło (nie musi to być rzecz materialna), a osoba zlecająca
  • Odpowiedz
Ten ich pue to dziala czy nie bardzo? Za cholere nie moge sie tam zalogowac raz mi sie udalo a teraz juz zgon.
#zus
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mircy, robiłem to 2137 razy a dzisiaj nie umiem, nie działa, za cholerę nie wiem co się dzieje

Próbuję wypełnić ZUS DRA przy JDG. Najpierw próbuję na podstawie danych z poprzedniego miesiąca, to mówi ze ich nie ma, mimo że są

Robię nowy komplet rozliczeniowy to pluje błędami że źle wypełnione, gdy jest dobrze wypełnione. Robię oblicz, to mówi że źle wprowadzone dane. Czy to kwestia nowego roku czy coś robię źle? :|

Po
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@jakis_login: a tym bardziej że mi wystarczy taki minimalny plan, żadne 250 na miesiąc tylko 200 rocznie :)

szkoda że rocznego tym nie wystawię w tym roku, no ale e-pity już też mam opanowane
  • Odpowiedz
Hej Mircy,
Teść na JDG pracuje w Niemczech – na życzenie kontrahenta wystawia faktury na niemiecką firmę.
W zeszłym roku teściowa wypisała teścia z ubezpieczenia NFZ, a ja załatwiłem mu ZUS A1, żeby miał ubezpieczenie w Niemczech – do końca 2023.
Teraz chciałbym to przedłużyć, ale w ZUSie ostatnim razem napisali mi, że większość obrotu i przychodu musi pochodzić z Polski – a wystawiamy tylko faktury na niemiecką firmę i usługi tam,
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop
  • 0
@zibizz1: Dzieki za podpowiedz, ale to nie to, skoro juz tu placi skladki, to po co jeszcze osobno wykupowac? Czy ma tam isc do niemieckiego NFZ i sie tam ubezpieczyc?

Myslale, ze jak ktos zyje na stale w Polsce i jest obywatelem, a wiekszosc czasu pracuje w Niemczech i to jedyne zrodlo przychodu, to moze tam skorzystac z pomocy pogotowia albo lekarza w trakcie wypadku przy pracy i bedzie to 'za
  • Odpowiedz
Jestem na JDG, dostałem L4 od lekarza na parę dni. Moi klienci respektują L4 jeśli je pokażę.
Lekarz wystawił je na mój NIP i powiedział, że zostało wysłane do mojego pracodawcy (czyli mnie xD).
Skąd mogę je teraz pobrać? Z zus.pl? Nigdy nie zakładałem tam konta.
#jdg #dzialalnoscgospodarcza #zus
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To, że, wiek emerytalny będzie z czasem podwyższane nie ulega wątpliwości.
Pomijam temat czy ZUS upadnie czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak myślicie, czy jest możliwość, że z czasem wejdą emerytury stażowe?
Czyli pracujesz N lat (ostatnio mieli plan 43 lata dla mężczyzn) i możesz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć, rozpocząłem pracę na umowę zlecenie, jestem studentem, 23 lata, jak najlepiej załatwić ubezpieczenie? Zgłoszenie do ZUS przez rodzica? Na uczelni powiedzieli mi że nie zgłoszą mnie do ZUS bo nie mam jeszcze 26 lat. Druga sprawa, L4, dobrowolne chorobowe 2,45% od wynagrodzenia pozwoli mi korzystać z L4? Czy zgłoszenie do ZUS i dobrowolne chorobowe to to samo czy dwie inne rzeczy? #zus #ubezpieczenia #pracbaza #
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, pierwszy raz się zdarzyło że różowa wzięła opiekę nad chorym dzieckiem (5 dni), no i mamy zagwozdke. Różowa pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-14:30, ja w systemie zmianowym dniówka 6:00-18:00, nocka 18:00-6:00, po nocy 48h odpoczynek. Do tych 12 godzin mam doliczane pół godziny, bo nie wychodzę równo o 6, zanim dojadę do domu itp to też już kolidowałoby z pracą rózowej. Nie mówiąc już o jakimś śnie po
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ajag: Pracownika odpoczywającego po nocnej zmianie nie uważa się za członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku
Tak samo zus uwzględnia to, że jak jeden rodzic kończy zmianę o 14, a drugi zaczyna o 14:30, to też dolicza się czas na ewentualne dojazdy.
  • Odpowiedz
Powiedzcie mi, skladalem deklaracje za listopad i przypadkowo zaznaczyłem że chce zaplacic skladkę na Fundusz pracy a jestem z niej zwolniony na jdg. Teraz patrze a mam że scigają mnie za niedopłatę, mogę zrobić korektę za listopad jesli i tak nie oplacam tego nigdy i nie doplacac im tego?
#zus #jdg
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wiecznybeton nie każdy też korzysta z telefonu komórkowego czy bankowości internetowej. Wczoraj jak byłem wysłać na poczcie list to pan w dość młodym wieku opłacał rachunek za prąd.
  • Odpowiedz