Mirki, jestem osobą niepełnosprawną, czy jak korzystam z ulgi na start z skladek ZUS i zglosze sie z kodem 05 40 02 to przez pierwsze 6 miesiecy wcale nie place skladek? Bo jezeli dobrze rozumiem to jako osoba z niepelnosprawnoscia w stopniu umiarkowanym jestem zwolniony z skladek zdrowotnych. Pozdrawiam i przepraszam jezeli jest to glupie pytanie, poprostu wole sie zapytac a nie bledzic :) #finanse #zus #firma
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@poziomkoowaa: dzięki za odpowiedź. Na tym druku mam "Podaj kolejno – od ukończenia 15 lat życia –
wszystkie przebyte okresy. Podaj nazwę zakładu pracy lub pracodawcy". Czy trzeba trzymać się kolejności chronologicznej?
Pytam, bo tata nie może znaleźć świadectw pracy dla okresów przed 1998 i będziemy pisali do archiwum. Dodatkowo od 1996 ma JDG i się zastanawiam jak to rozwiązać? Najłatwiej i najszybciej dla nas było by złożyć wniosek z
  • Odpowiedz
@RozowaWkolorachTeczy: nie muszą być chronologicznie. Można dopisać aby pobrać dane z indywidualnego konta, a w późniejszym czasie przeliczyć rentę i złożyć dodatkowe dokumenty.
Za lata prowadzenia działalności do końca 1998 r. Należy podać numer nkp numer konta płatnika składek, nazwę i adres prowadzonej działalności oraz informację do jakiej jednostki ZUS były odprowadzane składki i to wystarczy.

Odnośnie zatrudnienia to za lata do lońca 1998 r. Może ZUS nie miec informacji.
  • Odpowiedz
Mam pytanie odnośnie przebywania na L4 i jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej, może ktoś miał podobną zagwozdkę.

Jestem zatrudniony na UOP, dodatkowo na JDG wykonuję zlecenia dla kontrahentów.
Przechodząc na zwolnienie L4 będę pobierał świadczenia z tytułu UOP, natomiast w JDG nie opłacam żadnych składek chorobowych ani nie mam zamiaru składać żadnych wniosków o jakiekolwiek świadczenia itp. i dalej realizować usługi.

Pytanie brzmi czy w ogóle mogę tak zrobić?
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@loqurs: zwolnienie lekarskie to zwolnienie lekarskie. Jesteś niezdolny do pracy ogólnie a nie niezdolny do pracy na umowę o pracę. ZUS robi takie kontrolę i w przypadku gdy wyjdzie że prowadziłeś działalność to powiadamiają pracodawcę z umowy o pracy. Kończy się to też zwolnieniami z pracy
  • Odpowiedz
#zus #firma #jdg
Mirki czy coś się zmieniło w przepisach względnie czegoś nie ogarnąłem? Jestem na b2b, korzystam z obniżonego zusu (pierwsze dwa lata). Zgłaszam od czasu polskiego ładu co miesiąc ZUS DRA na stronie zusu. Wg mojej wiedzy moje składki na ubezpieczenia społeczne liczą się (póki jestem na uldze) od podstawy 30% pensji minimalnej (903 zł), zdrowotna niestety to 9% mojego dochodu. Co miesiąc zgłaszając
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Drobar:
Pani konsultantka nie znała przyczyny błędu, udało się jej jednak znaleźć obejście - zsynchronizowałem kartotekę, utworzyłem dokument z błędną wartością składki, potem edytowałem go, ręcznie wpisałem w polu X i XI prawidłową postawę składki zdrowotnej, potem kreator rzucił błędem ale i tak zapisałem, potem wybrałem wyliczenie (wymusiło to poprawną składkę) i weryfikację. Jak podejrzałem dokument przed edytuj to stawka składki zdrowotnej była już ok. Dalej już standardow wysyłam przez
  • Odpowiedz
cześć wykopki
zastanawia mnie pewna hipotetyczna sytuacja
zatrudniam swoją żonę/zatrudnia ja ktoś inny ma jakaś p------a kwotę Np 50k miesiecznie

zona po roku zachodzi w ciąże
na początku jest chwile na l4 a potem na zasiłku dostaje 100% średniej pensji z ostatniego roku?
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@flickkk: ma, kontrola ZUS wykaże że zatrudnienie było fikcyjne, stawka nie była rynkowa więc albo nie wypłaci świadczenia lub jeśli wypłaci to nakaże zwrot z odsetkami
  • Odpowiedz
@flickkk: za poprzedniej ekipy wystarczylo zaplacic jeden miesiac maksymalnej stawki, wtedy przez rok po urodzeniu dostawala 9tysi. Ale jak plebs skumal ze tak mozna to podniesli do dwunasu miesiecy skladek i z automatu skarbowka i zus na dupie. Dobrze kumasz ale to jest przepis dla elity, nie dla plebsu
  • Odpowiedz
Mireczki, ile czasu czekaliście na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie do żłobka z Zusu? Czekamy z żona już 2 miesiące i dalej nic, w zusie panie są zajęte okazjonalna kawka wiec tez nie potrafią udzielić informacji #zus #dzieci #rodzice
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fajnybananek: okazjonalna kawka zaprasza do pracy w zus. Widocznie coś jest nie tak we wniosku lub zgłoszeniem do rejestru żłobków, że system nie rozpatrzył w szybszym czasie. Ale lepiej głupio komentować, wypijemy jeszcze 5 kawek a wtedy Twój wniosek pójdzie na sam dół byś jeszcze dłużej czekał :*
  • Odpowiedz
Dostałem pismu z zusu, „ Dotyczy: braku dokumentów rozliczeniowych z tytufu prowadzenia dziatalnosci gospodarczej.” miałem kiedyś otwarta dzialanosc ale nie było z niia nic robione w sensie ze nie miałem żadnego przychodu, czy ja bede musiał cos płacić? Była otwarta 3 miesiące, zapomniałem trochę i wyjechałem do Niemiec bo była okazja dobrze zrobić XD #zus
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#b2b #jdg #zus
Czy coś się zmieniło w tym miesiącu? Zgłaszam ZUS DRA za wrzesień. Jestem na niskim zusie (zniżka 2 lata). W poprzednich miesiącach składki na emeryturę były od podstawy minimalnej, zdrowotna od dochodu. Teraz jak wybieram tak jak zawsze podstawę minimalną oraz wpisuje kwotę dochodu do okienka zgodnie z formą opodatkowania to do składki zdrowotnej podstawia mi się kwota 3000 zamiast dochodu. Jakiś błąd?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, jakie macie zdanie na temat emerytur #zus w kontekście zatrudnien #b2b ?

Niestety gro pracodawców zaczyna oferować tylko takie umowy. W niektórych branżach naprawdę jest ciężko znaleźć coś na UoP za rozsądne pieniądze, bo przeważnie oferowany jest kontrakt.

Problem taki, że już za niezłe/średnie stawki proponowany jest kontrakt. Jeśli ktoś wpadnie w spiralę zarabiania na kontrakt (a nawet i od bycia młodszym specjalistą) i sensowne pieniądze zacznie zarabiać po
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sok_Mandarynkowy: Nie nastawiałbym się na emeryturę z której da się wyżyć nawet zarabiając 20k na UoP. Jak chcesz czuć się bezpiecznie na starość to musisz oszczędzać samemu, a jak cię nie stać to masz pecha i jesteś zdany na łaskę lub nie łaskę rządu :(
  • Odpowiedz