#koronawirus #praca #kodekspracy no i może #morawiecki coś by na ten temat się dokładnie wypowiedzial
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
5
Dyscyplinarka dla urzędnika, który nie chce pracować zdalnie

Nadzwyczajne procedury związane z koronawirusem mogą sparaliżować pracę urzędów. Wszystko przez brak szczegółowych przepisów w tym zakresie. Mój kraj.... taki piękny
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 3
Zajęcia w przedszkolach i szkołach odwołane. A co z pracownikami? Nie pytam o nauczycieli bo oni są wyobcowani ze świata za pomocą karty nauczyciela. Pytam o sprzątaczki, kucharki i sekretarki. Czy maja obowiązek w takiej sytuacji iść w poniedziałek do pracy i np dezynfekować sale?
#koronawirus #praca #kodekspracy no i może #morawiecki coś by na ten temat się dokładnie wypowiedzial
#koronawirus #praca #kodekspracy no i może #morawiecki coś by na ten temat się dokładnie wypowiedzial
30
Nowy kodeks pracy: 11.08.2020. Zmiana kodeksu pracy będzie na pewno...

Spośród wielu nowości, wręcz sensacyjnie przedstawia się projekt objęcia nowym kodeksem pracy samozatrudnionych. To na plus takich osób mających obecnie status osób wykonujących działalność gospodarczą czy wręcz przeciwnie?
z- 5
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Sukces pracowników FCA Poland! Dyrekcja przegrała w sądzie
”Polska to nie republika bananowa. Historyczny wyrok Sądu Pracy nakazujący NATYCHMIAST przywrócić pracownicę tyskiej fabryki Fiata do pracy. Pani Irena wróciła do pracy w FCA Poland. – To „kamień milowy” na drodze w walki o poszanowanie prawa w Polsce. Koniec z bezkarnością dyrekcji – mówią nam anonimowo pracownicy zakładu Fiata w Tychach, a na ich twarzach rysuje się radość i uśmiech.”
#tychy
”Polska to nie republika bananowa. Historyczny wyrok Sądu Pracy nakazujący NATYCHMIAST przywrócić pracownicę tyskiej fabryki Fiata do pracy. Pani Irena wróciła do pracy w FCA Poland. – To „kamień milowy” na drodze w walki o poszanowanie prawa w Polsce. Koniec z bezkarnością dyrekcji – mówią nam anonimowo pracownicy zakładu Fiata w Tychach, a na ich twarzach rysuje się radość i uśmiech.”
#tychy
źródło: comment_1583275557hbQJzNMiW7WmzilLRlaRLZ.jpg
Pobierz- 1
@MagicPiano222: Znamienne słowa ,,mam nadzieję, że nie będę szykanowana" :D
436
Sukces pracowników FCA Poland! Dyrekcja przegrała w sądzie

Polska to nie republika bananowa. Historyczny wyrok Sądu Pracy nakazujący natychmiast przywrócić pracownicę tyskiej fabryki Fiata do pracy. – To „kamień milowy” na drodze w walki o poszanowanie prawa w Polsce. Koniec z bezkarnością dyrekcji – mówią pracownicy tyskiej FCA.
z- 110
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony od 11 października, jutro składam wypowiedzenie. Pytanie brzmi, czy pracodawca musi mi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop z 2020? Urlop z 2019 wykorzystałem. Jak to wygląda od strony prawnej, i ile powinien wynosić mój okres wypowiedzenia? #prawopracy #praca #kiciochpyta #prawo #pytaniedoeksperta #januszebiznesu #kodekspracy
- 7
@Hairsprayking2: tylko nie zapomnij napisać o 16 co i jak
@Hairsprayking2: Nie możesz się ubiegać o ekwiwalent. Musisz iśc na urlop, jeśli Szef tak zadecyduje. Art. 167 KP bo jesteś na okresie wypowiedzenia.
Odnośnie umowy zlecenia (student), co w sytuacji gdy pracodawca oczekuje np. min. 120h miesięcznie (8h dziennie najlepiej), a wyskoczy konieczność leczenia (zachorowanie). Czy w takiej sytuacji ma prawo pracodawca rozwiązać zlecenie (które jest podpisywane na okres kilku miesięcy)?
A tak w ogóle, czy może wymagać wyrobienia liczby godzin na zleceniu?
#kodekspracy #prawopracy
A tak w ogóle, czy może wymagać wyrobienia liczby godzin na zleceniu?
#kodekspracy #prawopracy
Siema mirki, chce sie dowiedzieć dokladnie i konkretnie ile wynosi na reke kwota 17brutto na umowe zlecenie, bo na każdych stronach pisza inaczej. (Osoba przed 26 rz, bez statusu studenta)
#kodekspracy #prawopracy #wynagrodzenie
#kodekspracy #prawopracy #wynagrodzenie
- 0
Co to znaczy ta dobrowola chorobowa?
- 0
@aclockworkorrange: możesz opłacać składkę chorobową dobrowolnie i dzięki temu mieć płatne zwolnienia lekarskie w razie gdyby coś się stało. Masz wybór na umowie zleceniu
Mirki, co zrobić jeśli złożyło się wypowiedzenie 17, a pracodawca ma uregulować wynagrodzenie i miał przeslać je dzisiaj 27.01, ale teraz nagle powołują się na swoją umową i zarzekają że wyplate mogą wyplacic tylko w dniu jej wyplatu tzn. 15, gdzie wlasnie za 1 miesiąc już zalegają i 15.01 nie wypłacili wynagrodzenia. Co robić? Jeśli złoże wniosek/zażalenie do pipu to wtedy szybciej dostane wynagrodzenie?
#kodekspracy #pytanie #help
#kodekspracy #pytanie #help
@Shadow89: po 1. Jeśli nie dostajesz pensji w terminie to nie składasz wypowiedzenia (z odpowiednim terminem) tylko zrywasz umowę powołując się na rażące niewywiązywanie się pracodawcy z obowiązków.
Po 2. Termin do 15 i tak jest o 5 dni dłuższy niż max przewidziane w kodeksie, więc nawet jak przelewali między 10 a 15 to słabo.
Po 3. Razem z oświadczeniem o zerwaniu umowy dajesz od razu przedsądowe wezwanie do uregulowania
Po 2. Termin do 15 i tak jest o 5 dni dłuższy niż max przewidziane w kodeksie, więc nawet jak przelewali między 10 a 15 to słabo.
Po 3. Razem z oświadczeniem o zerwaniu umowy dajesz od razu przedsądowe wezwanie do uregulowania
@Shadow89 PIP tak szybko nie działa. Oni mogą stwierdzić nieprawidłowości ale i tak wszystko bedzie musiało sie skończyć w sądzie pracy. Mozesz po prostu sobie pójść bo już Ci zalegają z kasą a sprawe mozesz im zrobić później
- 0
Mirki i Mirabelki, mam pytanie natury prawnej. Czy osoba, bedaca kierownikiem dzialu w zakladzie produkcyjnym, zarzadzajaca pracownikami zatrudnionymi na podstawie umow o prace, sama moze byc zatrudniona w oparciu o umowe B2B? #prawo #pracbaza #kodekspracy #ksiegowosc oraz #programista15k dla zasiegu
- 3
Nie widzę żadnych przeszkód. W Kodeksie pracy nie ma wymagań, które do zarządzania pracownikami wymagałyby zawarcia umowy o pracę. Prezesi spółek zarządzają pracownikami, a zwykle nie mają umów o pracę ze spółkami.
@OldToby: kontrakt menedżerski to co innego niż kierownik zatrudniony na B2B. Często team leaderzy są na kontrakcie, ale jest to śliski temat. Nie znam szczegółów, ale tak ktoś mi ostatnio wspominał, że właśnie jest coś w kodeksie pracy na ten temat i nie można wspominać o kontrakcie menedżerskim w tym wypadku, bo to osobna sprawa. Kolega pracuje w firmie, która właśnie z tego powodu przestała pozwalać leadom być na B2B
- 2
hej mirki i mirabelki. Czy #kodekspracy czy jakieś inne #prawo reguluje to czy można jawnie rozmawiać na temat swoich zarobków z innymi pracownikami/ludźmi? Czy pracodawca może się o to przysapać?
- 2
@Robercig: @ChamskoCytuje: @Kamil212: @fizzly: nowy pracownik pochwalił się zarobkami i wywiązała się z tego "afera", ponieważ zarabia "ciut" więcej niż pracownicy z 10 letnim stażem. Szef uznał, że nie powinno nas to interesować i że jest zakaz rozmawiania na temat zarobków (nie ma żadnego zapisu w umowie). dlatego pytam czy jest to jakoś odgórnie regulowane ¯\_(ツ)_/¯
@dorEk: Przy czym Janusz nie może mówić o zarobkach swoich pracowników
Mirki. Czy w przypadku gdy pracodawca nie opłaca w pełni składek ZUS, można rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy? Są orzeczenia SN, mówiące, że tak, ale nikt nie mówi, jak długo i jakiej części pracodawca powinien zalegać, żeby sąd nie uznał rozwiązania umowy za bezzasadne. Dajmy na to, że są 3 miesiące opłacone w 70%, potem 3 miesiące opłacone 100% i kolejny miesiąc opłacony tylko w 10%.
#prawo
#prawo
konto usunięte via Android
- 0
@Can_I_help_you masz miesiąc na dyscyplinarne rozwiązanie umowy od powstania przyczyny rozwiązania. Nie płacenie składek ZUS jest dość istotnym zawinieniem wg mnie, ale nie mam żadnego wyroku sądu na poparcie.
Murki jak to jest z tym świadectwem pracy. Pracuję np u pracodawcy pół roku na umowie zlecenie i kończy mi się umowa. Jak teraz dostanę umowę o pracę i przepracuje np miesiąc to na świadectwie pracy będę miał tylko miesiąc czy również okres z umowy zlecenia? #kodekspracy #pracbaza #prawo #prawopracy
- 3
@Siateczkasrodplazmatyczna:
Nie będzie. Ale możesz wychodzić u "pracodawcy" nieobowiązkowe zaświadczenie o tym, że robiłeś wcześniej na zleceniu.
Nie będzie. Ale możesz wychodzić u "pracodawcy" nieobowiązkowe zaświadczenie o tym, że robiłeś wcześniej na zleceniu.
@Siateczkasrodplazmatyczna: Widzisz, właśnie w tym cały ambaras. Pracuje się wyłącznie na umowę o pracę. A na umowę zlecenie nie pracowałeś, a... świadczyłeś usługę/zlecenie. Z jakiej więc paki mają Ci wystawiać świadectwo pracy? (ʘ‿ʘ) Jeśli jakiś Janusz przez pół roku Cię wykorzystywał, zlecając Ci pracę, a w zamian dając Ci umowę zlecenie, to teraz możesz jedynie wyciągnąć wnioski na przyszłość ¯\_(ツ)_/¯
- 1
Pracodawca chce zrobić dodatkowe wolne dla całej firmy, od poniedziałku do 2.01, bez potrącen z urlopu czy obowiązku odpracowania tego później. Czy za taki okres ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia w 100%? Dodam że umowa o pracę
#pracbaza #kodekspracy #prawo
#pracbaza #kodekspracy #prawo
konto usunięte via Android
- 1
@phaburn postoje czy inne chyba nie są płatne
W pracy mam jutro egzamin państwowy na jedno z urządzeń niezbędnych do wykonywania pracy ale jednocześnie jestem na L4...Gdy przyjdę na ten egzamin to automatycznie muszę się odbyć,wlicza mi się to w czas pracy bo egzamin jest wykonywany na terenie pracy.Wiem że za przyjście do pracy podczas L4 zasiłek automatycznie jest odbierany.Co zrobić w takiej sytuacji?Nie wstawić się na egzamin?
#prawopracy #pracbaza #kodekspracy
#prawopracy #pracbaza #kodekspracy
@radkiewiczmariusz zapisz się na egzamin w innym terminie. nie możesz być w pracy jak masz L4.
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Mirki, czy na sali jest prawnik, w kierunku kodeksu pracy? Potrzebuję porady, zapłacę w plusach i pieniędzmi w przypadku wygranej z januszexem.
#prawo #kodekspracy
#prawo #kodekspracy
Mirki, umowa o pracę na czas określony, w umowie zapis, że okres wypowiedzenia w czasie jej trwania to dwa tygodnie. Natomiast czytam, że po przepracowaniu pół roku się okres wydłuża do miesiąca. Co zatem jest prawdą?
#praca #przepisy #kodekspracy
#praca #przepisy #kodekspracy
@golagolagola: to ejst problematyczny zapis. Co do zasady można stosować inny okres wypwoeidzenia jeśli ejst to opcja korzystna dla pracownika. Stąd jeśli tobie taki okres odpowiada to luz. Jeśli dostałbyś po 6 mies. wypowiedzenie z okresem 2 tygodni a dla ciebie lepszy byłby okres 1 miesiąca to pracodawca winien zachować ten okres 1 miesiąca czyli kodeksowy.
To są takie niuanse, jednak w tym przypadku pracownik jest chroniony przez Prawo Pracy.
To są takie niuanse, jednak w tym przypadku pracownik jest chroniony przez Prawo Pracy.
@golagolagola: Ciebie obowiązuje okres 2 tygodni. Zapis w umowie stosujesz prosto - jeśli ty odchdozisz i zależy ci na szybkim opuszczeniu miejsca pracy wówczas okres wypowiedzenia to zgodnie z umową 2 tygodnie. Jeśli po 6 mies. to pracodawca wręcza ci wypowiedzenie a dla ciebie korzystniejszy byłby okres kodeksowy, czyli 1 mies. wypowiedzenia, wówczas pracodawca zobowiązany jest ten okres wydłużyć do 1 miesiąca.
Czy trzeba przepracować cały kwartał żeby dostać premię kwartalną? Bonus jest za lipiec-wrzesień. Ja zatrudniłem się w firmie około 20 lipca. Dostanę całą/dostanę pomniejszoną/nie dostanę wcale?
#praca #pracbaza #prawo #kodekspracy #pytanie
#praca #pracbaza #prawo #kodekspracy #pytanie
konto usunięte via Android
- 0
Hej świry którzy znają się na #prawo pracy, kodeksie pracy itp.;
Pracowałem pół roku w firmie gdzie wykorzystałem urlop "na wyrost" i zwolniłem się w lipcu, zacząłem nowa pracę w firmie w sierpniu z tym że nie poprosili mnie o świadectwo pracy i teraz naliczyli mi urlop zgodnie z tym który mi przysługuje miesiącami, mam go po prostu za dużo o 5 dni xD i teraz nie wiem czy mogę
Pracowałem pół roku w firmie gdzie wykorzystałem urlop "na wyrost" i zwolniłem się w lipcu, zacząłem nowa pracę w firmie w sierpniu z tym że nie poprosili mnie o świadectwo pracy i teraz naliczyli mi urlop zgodnie z tym który mi przysługuje miesiącami, mam go po prostu za dużo o 5 dni xD i teraz nie wiem czy mogę
















Rozumiem z że sytuacja jest wyjątkowa ale no chyba to jest jakieś nielegalne.
#koronawirus #biznes #praca #kodekspracy #pytanie