W Iłży odkryto ślady obecności neandertalczyka sprzed ok. 80 tys. lat. Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6310601/w-ilzy-odkryto-slady-obecnosci-neandertalczyka-sprzed-ok-80-tys-lat/

Pradziejowe narzędzia krzemienne i ślady po ich obróbce odkryli archeolodzy na polu w Iłży (woj. mazowieckie). Wykonali je neandertalczycy około 80 tys. lat temu - uważają badacze z Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. I choć jak wieść gminna niesie ponoć neandertalczycy są wciąż wśród nas, to archeologów jednak wciąż bardziej interesują ci nieżyjący już od dawna.
ArcheologiaZywa - W Iłży odkryto ślady obecności neandertalczyka sprzed ok. 80 tys. l...

źródło: comment_1633866883nkIVTgidTAs4vXtOpgogwW.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach


Krótki film dokumentalny z 1915 roku prezentujący ewolucję roweru od 1818 roku do 1895.
orkako - ! #gruparatowaniapoziomu #ewolucja #rower #technologia #kinonieme 
Krótki f...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rozmawiam z dr. Szymonem Konwerskim, który jest rockmanem, tfu... koleopterologiem, czyli specem od tęgopokrywych, a zatem chrząszczy. Największej i najbardziej bioróżnorodnej grupy zwierząt na świecie. No przynajmniej z tego co naukowcom do tej pory wiadomo. Nasze owocne spotkanie podzielone jest na trzy odcinki, a planowany jest jeszcze jeden.

Zamiast dręcza tym razem piękna inwazyjna stonka na focie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.warroza.pl/2021/10/biologia-chrzaszczy-dr-szymon-konwerski.html

#owady #biologia
R.....a - Rozmawiam z dr. Szymonem Konwerskim, który jest rockmanem, tfu... koleopter...

źródło: comment_1633165148qn5mZBXS8bsiavQMaGmr7A.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KubaGrom: Niestety w Polsce ostatnio działa fundacja En Arche. Jak byłem ostatnio w empiku to w dziale naukowym, zauważyłem sporą liczbe ich książek.
  • Odpowiedz
Pszczela mitologia kreacjonistyczno-ewolucyjna ;)

Warto dodać, że najpowszechniejszą interakcją symbiotyczną w przyrodzie jest pasożytnictwo, a z punktu widzenia ewolucyjno-ekologicznej gry pszczoła miodna nie jest w niczym bardziej szlachetna od dręcza pszczelego (Varroa destructor) czy człowieka.

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/230-k2500-pszczelarskie-fakty-i-mity/3169-s160-ewolucyjno-kreacjonistyczna-mitologia-pszczelarska

W
R.....a - Pszczela mitologia kreacjonistyczno-ewolucyjna ;)

Warto dodać, że najpow...

źródło: comment_16328508745rzcD7wNDOR1wNiQMaKn1Z.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Taka rozkmina mi się bodajże wczoraj w głowie pojawiła - dlaczego kobiety są toksyczne/wredne/złorzeczące wobec innych, atrakcyjniejszych lub porównywalnych do nich osobników(-czek? lol), a mężczyźni raczej nie? Przecież to faceci z natury są bardziej poligamiczni - w związku z tym u kobiet powinna wytworzyć się heurystyka w stylu "ważne, żebym była najlepszą wersją siebie, a to, że tamta jest ładniejsza to nic, podzielimy się tym samcem o wysokim statusie, nasienia wystarczy dla
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@klamkaodokna: nie uważam, żeby któraś z płci tutaj się jakoś bardzo wybijała do przodu. Może się tak wydawać, bo (o dziwo) mężczyźni bywają w tych tematach subtelniejsi. Nie zmienia to faktu, że czy kolega koledze, czy koleżanka koleżance - jak będzie trzeba to wbije nóż w plecy.
  • Odpowiedz
Gdzie ewolucja zachodzi szybciej, w bardziej zaludnionych rejonach czy mniej zaludnionych? Czy zagęszczenie osobników nie ma wpływu na szybkość ewolucji jakbyśmy porównywali jeden gatunek?

#biologia #ewolucja #matematyka #statystyka

Ewolucja szybciej zachodzi:

  • Mniejsze zaludnienie 9.1% (2)
  • Większe zaludnienie 63.6% (14)
  • Bez znaczenia 27.3% (6)

Oddanych głosów: 22

  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@elon_w_zbozu: nie o to chodzi czy mniejsze czy większe zaludnienie, tylko czy większa przeżywalność.

Można mieć po jednym dziecku, można mieć po trzynaście - jeżeli wszystkie urodzone przeżywają na jedno wychodzi.
Za to w społeczeństwach, gdzie rodzi się trzynastu, dorosłości dożywa dwóch, w porywach trzech - wtedy możemy mówić o jakimś doborze naturalnym, przetrwaniu najsilniejszych i ewentualnie ewolucji

I chociaż jeszcze jeszcze jeden czynnik - tempo mutacji i tak pozostaje
  • Odpowiedz
@elon_w_zbozu: za tempo ewolucji odpowiada presja selekcyjna, wielkość puli genetycznej populacji sprzyja większemu tempu (selekcja efektywniej będzie działać na dużych próbach, z dużymi ilościami powstających mutacji), ale nie jest z nią równoznaczna. Natomiast gęstość zaludnienia to z kolei pochodna wielkości samej populacji tzn. w pewnych wymiarach w praktyce przekłada się na tempo ewolucyjne, ale znowu, raczej na zasadzie praktycznego sprzyjania zaistnianiu właściwych dla twoich rozważań czynników.

Generalnie pytanie jest imho
  • Odpowiedz
Jakby każda kobieta robiła ostrą selekcję, to już dzisiaj nie byłoby brzydkich ludzi.


@milymirek: Robiłeś magisterkę u doktora Mengele? xD
Genetyka tak nie działa.
  • Odpowiedz
@zuba: dziwnie pomyśleć jak to wszystko idzie metodą prób i błędów i jak wiele jest po prostu naleciałości.

Jak wiele miejsca jest, żeby udoskonalić organizm jak edycja genów będzie już mocno rozwinięta.
  • Odpowiedz
Rozbieżna linia ludzkości? Zbadano DNA księżniczki z Sulawesi. Link do znaleziska (jeszcze jest szansa uratować!):
https://www.wykop.pl/link/6249819/rozbiezna-linia-ludzkosci-zbadano-dna-ksiezniczki-z-sulawesi/

Wciąż istnieje wiele niewiadomych na temat historii populacji wczesnego człowieka współczesnego w południowo-wschodniej Azji, gdzie dane archeologiczne są skąpe, a klimat tropikalny nie sprzyja zachowaniu starożytnego ludzkiego DNA. Jak dotąd zsekwencjonowano z tego regionu tylko dwa przedneolityczne ludzkie genomy o niskim pokryciu. W artykule opublikowanym niedawno w Nature opisano wyniki badań nad tzw. pochówkiem księżniczki z
ArcheologiaZywa - Rozbieżna linia ludzkości? Zbadano DNA księżniczki z Sulawesi. Link...

źródło: comment_1630222915hVcqQAdBSWSj9l5D7Vy2fz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach