Wymyśliłem sobie, że sobie rozdzielę gniazdko. Mam w "wielkiej płycie" gniazdo nie tam gdzie trzeba, więc wkładam sobie druty i jest, tak? No nie do końca.

Gniazdko mam natynkowe - nie mam puszki. Kable z podłogi są cholernie krótkie, a samo gniazdko (jakiejś polskiej marki typu timex czy ospel) jest dość ciasne. Jak się postarać, to ponaginam te druty ze ściany i jako tako gniazdko się udaje zamknąć. Ale jest tam już wszystkiego
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na prawo muszę wyprowadzić tylko kabel pod latarnię z VR - obciążenie zerowe, stąd daję 1.5.


@RRybak: nie, nie można tak. Jeśli to jest obwód z przewodem 2,5mm2, zabezpieczony wyłącznikiem 16A, to przedłużenie musisz zrobić tez przewodem 2,5mm2. Inaczej w sytuacji, gdy ta twoja latarnia albo przewód idący do niej się popsuje i zacznie pobierać duży prąd albo ktoś kiedyś zamiast niej podłączy w to miejsce np. Farelkę i spowoduje przeciążenie
  • Odpowiedz
bo chcę zrobić dedykowany kabel na przekaźniku zigbee - tam będzie tylko i wyłącznie jedno urządzenie z paroma diodami laserowymi. Nic poza tym.


@RRybak: a jeśli przetwornica zasilająca ten przekaźnik zigbee będzie miała awarię i wykona w instalacji czyste zwarcie?
Tak, rozumiem, że do pudełeczka w stylu przekaźnika zigbee trochę głupio ciągnąć instalacyjny przewód 3x2,5mm2. Ale jeśli robisz to jako instalację zamontowaną na stałe, to tak właśnie powinna wyglądać. I jeśli kiedyś
Jarek_P - > bo chcę zrobić dedykowany kabel na przekaźniku zigbee - tam będzie tylko ...

źródło: comment_16450208500Pm0T7OLeVHXzFPL5w0W8M.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki kochane, czy w sklepach typu Media Expert, RTV Euro AGD itp. dostanę zaciskacz i końcówki do RJ45? Moj kochany piesek przegryzł mi Etherneta i nie chce.mi sie czekac 2-3 dni na dostawe z alledrogo ani jechac dalej do OBI, liroja i tym podobnych.

#kiciochpyta #majsterkowanie #elektryka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pytanie z dziedziny #elektryka #budowadomu

Oświetlenie chcę oprzeć o przekaźniki montowane w rozdzielni elektrycznej. Przewody oświetleniowe to sprawa oczywista: 3x1.5. A jakie przewody ciągnąć do samych włączników, gdzie jest jedynie sygnał sterujący (ale jednak 230V)? Myślałem o 3x0.5 ale nie jestem pewien na 100% czy nie można zastosować w tym wypadku mniejszego przekroju. Podpowiecie?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lutecki: dla tak niskich prądąw przekrój nie ma znaczenia, natomiast przy tym napięciu znaczenie ma izolacja. Ma być odpowiednia, co oznacza jej odpowiednią grubość.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki mam pytanie. Mój junior jeździ autkiem na akumulator. Na dwóch tylnych kołach zamontowany jest silniczek J LD-R380-3074 RPM17000-12V. Jestem lamą w tych sprawach, a chcę dać mu trochę większej prędkości. Zastanawiam się nad kupnem silniczka z RPM20000. Czy to zwiększy prędkość? W ogóle co to są za oznaczenia R380 RS390 RS395. Na tym silniczku jest zębatka 12. Pozdrawiam ciepluteńko
#elektryka #akumulator #diy #kiciochpyta
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Szawagier:
Altek to zazwyczaj 3 fazowy generator prądu zmiennego, najlepiej zmierzyć napięcie przed reglerem choć dostęp może być ciut ciężki, powinno być chyba koło kilkadziesiąt woltów na fazę, tak czy owak na każdej jednakowo.

Jak masz jedną padniętą to siada pod obciążeniem .

Gx
  • Odpowiedz
Mirki pytanko z #elektryka ma ktoś może płytę indukcyjną Electrolux z serii EIS?
Wszędzie podają, że jest możliwość ustawienia maksymalnej mocy od 1500 W do 7200 W (zwie się to Flexi Power). Problem w tym, że nigdzie nie ma słowa o tym w instrukcji ani na schemacie, a spece zamontowali i podłączyli... może jakieś ukryte przełączniki fizyczne pod płytą?
Tam jest tylko 230V więc myślę, że trzeba by to sprawdzić
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeżeli masz w bloku tylko 230V bez „siły” jak w domu to o twoim TURBO przyspieszaniu możesz kompletnie zapomnieć
  • Odpowiedz
Zrobiłem to... zapytałem na elektrodzie gościa, który ma taką samą płytę. I otrzymałem odpowiedź dokładnie w stylu elektrody:
"str. 47 pkt 6.1"
( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale w sumie pomogło, okazało się że instrukcja w wersji papierowej jest "w trosce o środowisko" skrócona o kilka ważnych stron, bez których możesz sobie spalić instalację.
Za to w trosce o środowisko dołączyli 3 książeczki, w każdej po kilka języków +
  • Odpowiedz
@tojestmultikonto: coś Ci nie styka te rozumowanie :D
jak masz żarówkę 10W to ona pobiera tyle czy jest zasilana niższym czy większym napięciem
poza tym większość żarówek LED ma zasilanie w przedziale 220-240V i poniżej 220 zaczynają mrugać
  • Odpowiedz
W holu będę miał zarówno rozdzielnicę elektryczną jak i router. Będę musiał pociągnąć stamtąd przewód elektryczny (oddzielny obwód do klimatyzatora) jak i skrętkę (do switcha w salonie).

I pytanie brzmi czy kłaść skrętkę (6e) na odcinku ok. 6m razem z przewodem elektrycznym czy oddzielnie?

I czy brać skrętkę zwykłą czy taką na zewn. (żelowaną)?

Z
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

i wolę mieć jednak podpięty TV czy konsolę po Ethernecie no i APek dodatkowy na piętrze się przyda.


@podle_insynuacje: to nie jest staromodność. To jest zdrowy rozsądek :)

Dołożę tę złotówkę na metrze i kupię już
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
#elektryka
Jprdl. Z tyłu można się dopatrzeć szarego przewodu od drugiej fazy ale nikt nie wpadł na to żeby go użyć i tak sobie po prostu jest. Liczę i ciągle mi wychodzi więcej niebieskich niż brązowych. A w szynie po prawej jest wpięty jedn brązowy (chyba). No ale działa. A w kuchni jest indukcja :-)
pigoku - #elektryka 
Jprdl. Z tyłu można się dopatrzeć szarego przewodu od drugiej fa...

źródło: comment_1644868787m4tlC8KUWBNQSuZQxXEGMZ.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Murki naukowe potrafi ktoś wytłumaczyć na chłopski rozum (jestem prostym robolem( ͡º ͜ʖ͡º) ) następujące zjawisko fizyczne pola elektrycznego ziemi. Dlaczego wychodząc na zewnątrz jesteśmy w pełni bezpieczni podczas kiedy pole elektryczne przy powierzchni ziemi wynosi ok 120V/m? Jak sytuacja wygląda np na dużych wysokościach wraz ze wrostem wartości gdzie jonizacja/przewodność elektrycznosci jest o wiele większa niz przy powierzchni ziemi. #fizyka #kiciochpyta #
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Siateczkasrodplazmatyczna: gradient pola elektrycznego ziemi faktycznie oscyluje w tych granicach i jego źródłem jest zarówno jonosfera jak i no chmury burzowe. Podejrzewam ze pytasz o to dlaczego "nie kopie nas prąd", przecież te 150V to dużo co nie? ;)
Więc dwa hasła to oporność powietrza (z której wynika gęstość prądu) i ze to nie napięcie nas kopie a natężenie.

Gęstość prądu z jonosfery to ok 3*10-16A/cm2 to wielokrotnie zbyt mała
  • Odpowiedz
Jak wygląda przerobienie instalacji fotowoltaicznej z tradycyjnej na hybrydową?
Mam instalacje 7 kwp i falownik solis 3p6k 4g i chciałbym, żeby instalacja działała również kiedy nie ma prądu w sieci . No i żebym część prądu magazynował sobie w akumulatorze i korzystał z niego w pierwszej kolejności jak nie ma słońca .

Co potrzebuje do czegoś takiego? Akumulator+Ładowarka + ogarnięty elektryk? Czy coś jeszcze?

Ile może kosztować praca elektryka za taką przeróbkę?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertx: zalezy co dokladnie chcesz uzyskac.
z gotowcow to znam huawei
inwerter + accu + backup box + power meter
to umozliwia i prace hybrydowa i prace wyspowa (3kW 1 faza) i mozna sobie ustawiac ile % ma isc na zasilanie w drogiej taryfie a ile ma zostac zarezerwowane na prace bez sici

accu to komplet komtroler + moduly 5kWh , mozna zaczac z jednym a potem dolozyc jeszcze dwa - czyli
  • Odpowiedz
Cześc. Mam małe pytanie, czy farmy PV o mocy 1, 2 i więcej MW musza posiadac uzgodnienie PPOŻ? W artykułach przewija się koniecznośc dla instalacji >6,5 KW, ale też gdzieniegdzie podawany jest zakres 6,5 - 50 kW. Jak to jest w końcu?
#fotowoltaika #elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kozi966: ok, dzięki za pomoc i wyjaśnienie. Wydaje mi się że mogli to ująć w bardziej klarowny sposób a nie wrzucać tak w kontekst zawiązany z czymś innym.
  • Odpowiedz
Mirki, próbuję namierzyć jak nazywa się taki specyficzny moduł/bezpiecznik starego typu na tablicy rozdzielczej, raczej nie do zastosowań domowych. Kiedyś zrobiłem zdjęcie, ale nie potrafię go znaleźć. Prymitywny schemat pic rel. Wydaje mi się, że miał 3 odstające guziki i jeśli był włączony to jeden był wciśnięty na stałe. Plastikowy (ebonitowy) czarny prostopadłościan, wielkości może 4 złączonych pudełek zapałek.

#elektryka #remontujzwykopem
mentari - Mirki, próbuję namierzyć jak nazywa się taki specyficzny moduł/bezpiecznik ...

źródło: comment_1644757277scMJMDVGYVa28C4SQ5fpyP.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach