Cześć. Poszukuję latarni solarnej, która oświetli część ogrodu gdzie jest naprawdę ciemno. Na allegro jest masa chłamu z Ali, w marketach nie znalazłem niczego sensownego. Chciałbym aby latarnia dawała światło przez całą noc. To może być sama lampa, która np. umieszcze na belce. Możecie coś polecić? #ogrodnictwo #ogrod #elektryka #zakupy #oswietlenie #wies #
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#fotowoltaika #elektryka

Jak zrobić, żeby mieć dostęp do prądu wytwarzanego przez panele w ciągu dnia w trakcie przerwy w dostarczaniu prądu? Czy da się to uzyskać inaczej niż montując duży magazyn energii? Szukam w internecie i nie znalazłem nic. Inverter Solis 4g trzy fazy
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@682c41a4: Niestety, kupujemy falowniki typu on grid dostosowane do pracy w sieci energetycznej dostawcy. Już w sąsiednim wątku sprzed paru chwil kombinują z agregatem.

Prostego i taniego rozwiązania się nie znajdzie. Na przerwy w dostawie prądu najlepiej kupić agregat.
  • Odpowiedz
@682c41a4: Ale na to są proste i sprawdzone rozwiązania. Kupujesz np. coś takiego https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/zasilanie-awaryjne-do-co-pomp-c-162.html i akumulator samochodowy, żelowy (jaki tam potrzeba) i sprawa załatwiona. Szykujesz się na przerwę dłuższą niż 3 dni to kupujesz agregat.

Sam mam przyłączę na agregat do domu, ale maksymalna przerwa przez 10 dni to 48h bez prądu. Więc od 10 lat kupuję i ciągle nie jestem przekonany, czy to dobrze wydane pieniądze by były ;)
  • Odpowiedz
Dobry wieczór Mireczki
Szukam domofonu przewodowego do zamontowania przy bramce w ogrodzeniu i w domu, ważne żeby dało się otwierać też szyfrem. Kamerka raczej niepotrzebna. Orientuje się jaka firma jest sensowna żeby nie kupować tandetnego chinczyka? Coś lepszego cenowo. Mam kable poprowadzone do ogrodzenia i furtki. Fajnie jakby dało się też otwierać bramę z domofonu, obecnie brama się otwiera z pilota. Sorki jestem lajkonikiem i nie znam dokładnie szczegółów.
Pozdro

#budujzwykopem
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Poleci ktoś jakiś dobry ściągacz izolacji do kabli, mam verkatto i jestem z niego niezadowolony najlepiej taki do 100zł chyba, że warto dopłacić (do domowego użytku)
#budownictwo #elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Potrzebowałem żelazka by przewoskować narty. Wziąłem stare niedziałające i w środku znalazłem płytę PCB. WTF? Całe życie myślałem że żelazko to termostat i element grzejący. Odciąłem ten układzik wpiąłem bezpośrednio prąd pod stopke grzejącą i działa - chociaż nie wiem czy termostat działa dobrze. Jak myślicie co to mogło być ?
#elektronika #elektryka #diy
Niebadzlosiem - Potrzebowałem żelazka by przewoskować narty. Wziąłem stare niedziałaj...

źródło: comment_1645629907CuZILpjmVZD7Hs9pJ6Q7AU.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@keram-us samo podłączenie to 150-200, plus pewnie jakieś kucie, dodatkowy bezpiecznik i gniazdo. Może jakiś Mirek z co Wrocławia by ogarnął
  • Odpowiedz
Mirki, na #elektroda pytać nie będę bo mam stracha więc może tu ktoś mi pomoże. Mam w urządzeniu takie trafo, które chciałbym sprawdzić pod kątem zwarcia I przeciążenia. Co właściwie oznaczają te symbole bezpiczników? Trafo jest nimi zabezpieczone po wtórnej czy to tylko zalecane wartości jakie proponuje producent (chyba rozsądne biorąc pod uwagę prądy znamionowe wtórnych). Jednocześnie na zasilaniu na pierwotnym siedzi bezpiecznik 4A. Czy to nie jest trochę za
jonasz123 - Mirki, na #elektroda pytać nie będę bo mam stracha więc może tu ktoś mi p...

źródło: comment_16456020310gO4zSv2i51WinLwpPT2nD.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jonasz123: masz dwa uzwojenia po stronie dolnej, czyli dwa poziomy napięć i każdy z tych bezpieczników zabezpiecza swój poziom napięć.
Na górnej stronie masz taki duży bezpiecznik, bo początkowy prąd ładowania transformatora jest relatywnie wysoki.

A co chcesz sprawdzić podczas zwarcia? Napięcie zwarcia czy inny parametr?
  • Odpowiedz
@jonasz123: Nie próbuj przeciążać tego transformatora. Na tabliczce masz informację o zabezpieczeniu termicznym 130 stopni. Jeśli jest to zabezpieczenie termostatem ,to pół biedy, bo ci się włączy z powrotem po ostygnięciu. Jeśli jest tam wstawiony, tak jak napisane, bezpiecznik termiczny, to po przegrzaniu wyłączy ci się transformator na amen. Na innych zdjęciach w sieci jest napisane wyłącznik termiczny, czyli po ostygnięciu załączy się z powrotem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirkowie, jaki rodzaj silnika/generatora jest używany w agregatach prądotwórczych?

Podczas ostatniej wichury nie miałem prądu dwa dni, a wala mi się jakiś silnik indukcyjny po garażu i tak myślę, jakby z tego zrobić taki prowizoryczny agregat xD
W silniku indukcyjnym muszę mieć skądś pole magnetyczne, więc jakby np. z akumulatora, tylko na początku, puścić prąd przez jedno uzwojenie to może dałoby się zrobić prądnice?
Z drugiej strony może lepiej kupić jakiś stary
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej Mirki #elektryka

Co trzeba zrobić formalnie jeśli chciałbym aby instalacja elektryczna domu mogła być rozłączona (ręcznie) od sieci tak by podłączyć agregat ?

#blackout
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gorzki99: tutaj @wypokowy_expert ma rację. Aby zainstalować agregat w domu potrzebny jest wyłącznik I-0-II, a nie rozłącznik bezpiecznikowy, a nie jak zasugerowałeś rozłącznik bezpiecznikowy. W przypadku montażu takiego rozwiązania nie jest potrzebne zgłoszenie do zakładu energetycznego.

@mrbj: @Bad_Wolf: układ SZR owszem trzeba zgłosić i przedstawić odpowiednie dokumenty. Układu ręcznego nie trzeba.
  • Odpowiedz
Pytanie do #automatyka #elektryka #elektronika
Co jest bardziej ekonomicznie uzasadnione w przypadku silnika trójfazowego 430W zamontowanego do przenośnika taśmowego, który przenosi wyroby do max 20kg: ciagla praca, czy co 15s postój na około 20 sekund i rozruch na pusto?
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pokaczw: Jak postoj i rozruch to najlepiej na falowniku, inaczej wypalisz styki stycznika 'dosyc szybko' (czyli w jakies kilka lat najprawdopodobniej). No i do przenoszonego towaru lepiej jak przenosnik startuje z rampa; mniej sie przewraca.
  • Odpowiedz