Panowie, będę wymieniał zabezpieczenia przedlicznikowe. ZE TAURON. Aktualnie sa zwykle wkręcane 32A, w umowie mam 25A. Na jaki typ mogę wymienić? Zwykłe S czy ETIMAT T?
#elektryka
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektryka #energetyka
Mam mieszkanie ogrzewane piecem gazowym dwufunkcyjnym. Jakiś czas temu przy dość sporym mrozie nie było prądu przez 7h i nie powiem, temperatura spadła dość konkretnie. Myślałam żeby kupić agregat, albo jakiś akumulator, ale totalnie się nie znam - jakie parametry musiałoby mieć takie urządzenie, żeby obsłużyć taki piec (grzanie plus ciepła woda) np nie wiem, 2 dni? Plus opcjonalnie żeby się dało naładować komórkę czy podpiąć
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tldr: agregat powinien być ok. Odpowiedz sobie na pytanie - jak szybko wyziębia ci się dom w przypadku braku ogrzewania? Jak awaria potrwa np parę godzin to pewnie nawet tego nie zauważysz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@xtedek: ze względu na normy wszędzie montują od dłuższego czasu filtry LC do częściowej korekcji PFC - to na pewno pomaga na piki napięciowe. Elektronice pseudosinusoida nie przeszkadza, bo zasilanie jest po przetwornicach impulsowych, jedynie zostaje zostaje kwestia osprzętu - jeszcze nie wszędzie pompy i wentylatory są zasilane DC.
Ogólnie ja bym nie ryzykował
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@herbatananoc: my wymieniamy partiami. Póki co poszła łazienka, przedpokój i sypialnia. Została kuchnia i salon.

Generalnie jeśli mieszkasz i nie masz całej gotówki na już to polecam. Po wyjściu elektryka latamy dziury ew. kleimy karton gips i jedziemy z remontem. Ale polecam wszystko zaplanować, przygotować i czuwać bo ja pana pilnowałam na poszczepionkowej gorączce i tak chłopu wyjaśniłam co, gdzie i jak, że powstawał kontakty nie do końca tam gdzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@herbatananoc: sama, aczkolwiek nauczona błędami do kuchni zaproszę projektanta ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Przygotowałam projekt wraz z ustawieniem mebli ale w kontakcie z elektrykiem pojawiły się pytania których po prostu nie przewidziałam więc jeśli tylko możesz to bierz projektanta, oszczędzi Ci to bardzo dużo problemów i późniejszego kombinowania!
  • Odpowiedz
Nie przypominam sobie takiej wichury jak sobotnia. Koledzy z 40-letnim stażem również. W weekend spędziłem ponad 30h w pracy. Dzisiaj od 5 na nogach, po 15 idę znowu. Nie zlokalizowaliśmy jeszcze wszystkich uszkodzeń na SN, za nn nie daliśmy rady jeszcze się zabrać. W terenie strach wchodzić do lasów bo drzewa padają na oczach monterów. W sobotę zespół pogotowia uciekał bo drzewa zaczęły spadać bezpośrednio na nich. Linie są poszatkowane, co kilka
  • 60
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A zawsze znajdzie się jakiś osobnik oburzony, że on płaci rachunki to wymaga, służby nic nie robią, a ten brak jednej fazy to kataklizm bo telewizor nie działa.


@100mph: ale co klienta obchodzi, że dostawca nie zapewnił wam odpowiednich narzędzi i materiałów?
Ja nie mam pretensji do pracowników tylko to firmy i nią zarządzających.
To tam są od lat podejmowane złe decyzje odbijające się na wszystkich.

Zrozum np człowieka który
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: I wszyscy mają się zrzucać na to, żeby spółki energetyczne zatrudniały 10x więcej ludzi i miały magazyny części zamiennych większe niż hurtownie, bo "za jakiś czas może mocno wiać" .
Jak potrzebujesz niezawodnego zasilania to sam je musisz sobie zapewnić.
  • Odpowiedz
Elektromirki #elektryka #warsztat #narzedzia miał ktoś z was do czynienia z chińskimi agregatami trójfazowymi Kraft&Dele, takimi jak na obrazku? Występują w pierdylionie odmian, różniących się chyba tylko symbolem (parametry i wygląd są identyczne), najczęściej chyba jako Kraft&Dele KW161 bądź KW163 (pół allegro ofertami zapchane), również KW6500 oraz producenci tak znanych marek, jak Kraft&Wele albo uwaga uwaga: Honga :D

I tak, wiem, że to, co wyżej napisałem
Jarek_P - Elektromirki #elektryka #warsztat #narzedzia miał ktoś z was do czynienia z...

źródło: comment_1645436743au88B2U5RS3Q0ehKMqYKLS.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Bad_Wolf: @Jarek_P: jak utrzyma 200V przy 2kW na jednej fazie to I tak bedzie sukces.
Miras, szkoda pieniedzy na to gowno.
Liczby sa zawyzone w kosmos, wiecej to halasu robi I w----a generuje niz prądu.
Kup FOGO, najlepsze pod wzgledem jakosci do ceny.
  • Odpowiedz
Dokładanie instalacji do benzynowego generatora?


@fuck_yeah: nie, jest to fabrycznie przygotowany agregat do pracy na gazie. Żadna samoróbka.
Gaz idzie z butli gazowych albo z sieci (występują dwa rodzaje, na LPG lub NG).
Przy butlach masz specjalny reduktor który pozwala podpiąć 2+ butli. Jak się jedna kończy przełącza się na kolejną. Wtedy możesz podmienić butlę i kółko się
  • Odpowiedz
@chomik3: ja testowałem chińszczyzny. Oglądane termowizją itd. Wnioski takie:
- nówka złączka Wago i nówka chińczyk, założone na świeżo oskórowany przewód-drut - przy prądach typu 1-3A nie ma żadnej różnicy - oba (nie)grzeją się (i mają rezystancję) tak samo nieistotną.
- przy prądach typu 10-15A - zaczyna się grzać jedno i drugie, ale to różnica typu 2-3'C ponad otoczenie, nic strasznego, ale pewnie jakby było zamknięte w ciasnej puszcze bez
  • Odpowiedz
@serek_heterogenizowany: Ponieważ częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do pierwiastka pojemności uzwojenia wtórnego, zaś napięcie (potrzebne do przebicia izolatora, jakim jest powietrze) jest również odwrotnie proporcjonalna do tejże. Zatem aby uzyskać wysokie napięcie, pojemność po stronie wtórnej musi być mała, a mała pojemność oznacza wysoką częstotliwość.
  • Odpowiedz
@serek_heterogenizowany: to co napisał Dyszla + zależność wielkości trafa od częstotliwości - im jest ona wyższa, tym trafo mniejsze.
Zobacz np. na zasilacz ATX o mocy przykładowo 1000W - wyobraź sobie, jaki to byłby kloc, gdyby w środku siedział typowy zasilacz 50Hz, czyli kondensatory i wielkie/ciężkie (ok. 7 - 7.5kg) trafo toroidalne...
  • Odpowiedz
Mirki, muszę kupić żarówki. Dużo żarówek. Chce żeby było tanio i dobrze. Polecicie jakiegoś producenta? Jest jakiś uniwersalny wzór, który mogę zastosować przy wyborze mocy i barwy żarówki? Coś w stylu "na każdy metr kwadratowy pomieszczenia licz 1 Wat mocy żarówki, do pokojów dziennych barwa ciepła, a do sypialni zimna".
#oswietlenie #zarowki #elektryka #wystrojwnetrz #kiciochpyta
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

na każdy metr kwadratowy pomieszczenia licz 1 Wat mocy żarówki


@inko-gnito: nie da rady tak prosto, liczy się typ oprawy, kolor ścian, współczynnik odbicia itp idp. kup sobie trzy tanie żarówki o różnych mocach i porównaj co ci dobrze świeci

do pokojów dziennych barwa ciepła, a do sypialni zimna".


@inko-gnito: odwrotnie, barwa ciepła relaksuje a chłodna mobilizuje. Więc do sypialni ciepłe 3000K, do pokojów dziennych 4000K, do biura,
  • Odpowiedz
@bigbuck: zapewne jest na prostowniku selenowym, który to prostownik zmienił się po latach w kupkę rdzy i solnych wykwitów. Jak bardzo chcesz toto reanimować, można w jego miejsce wsadzić tam współczesny mostek prostowniczy, ale serio, nie wiem czy warto.
Jeśli lubisz loftowe klimaty - odrestauruj, jeśli nie - sprzedaj tak, jak stoi, ktoś z pewnością przygarnie. Albo do loftu albo jakiś wielbiciel starej techniki, święcie przekonany, że kiedyś to panie
  • Odpowiedz
@michallus: Za takie obcinanie sztrapsow (trytytek) powinien byc sztum bez mozliwosci odwolania. Az oczy bola.

Jak se rozoralem przedramie o tak przycietego sztrapsa to mam cm blizne do teraz. Od tamtego czasu krew mnie zalewa jak widze takie cos
  • Odpowiedz
Po ostatnich wichurach nie miałem prądu przez 2 dni i zastanawiam się jak się zabezpieczyć na takie wypadki. Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś konwertera 12v na 230v żeby można było go podłączyć do akumulatora samochodowego i zasilać kocioł c.o na paliwa stałe z nadmuchem i ewentualnie laptop czy router wifi. Może ktoś coś polecić ?
#elektryka #pogoda
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale lipa z tym oświetleniem #hue przy awarii internetu. Nie da się wyłączyć nawet dedykowanym pilotem. Powoli mnie to zaczyna denerwować. Po utracie zasilania potrafią się zaświecić i jeszcze teraz je mam wszystkie ręcznie wyłączać.. dziwne, że to przez LAN nie działa tylko potrzebuje dostępu do internetu. Jakoś nikt tego nie przemyślał, a nie jest to tani sprzęt.

#philips #elektryka #smarthome #oswietlenie
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach