Jaka konkretnie listwę zasilająca kupić do sprzętów RTV ? #elektryka
Wszystko
Najnowsze
Archiwum

lesniok
via Android- 0
konto usunięte via Android
- 0
@lesniok tanią, ale z certyfikatem
Panowie, będę wymieniał zabezpieczenia przedlicznikowe. ZE TAURON. Aktualnie sa zwykle wkręcane 32A, w umowie mam 25A. Na jaki typ mogę wymienić? Zwykłe S czy ETIMAT T?
#elektryka
#elektryka
@CyganskiKsiaze Zabezpieczenie przedlicznikowe należy do ZE i nie powinieneś ich ruszać.
- 0
@CyganskiKsiaze: jeżeli masz w umowie 25A to równie dobrze możesz dać etimat 25 za licznikiem i nie ruszać głównych, wg Tauronu spełniasz wtedy wymagania umowy.
#elektryka #energetyka
Mam mieszkanie ogrzewane piecem gazowym dwufunkcyjnym. Jakiś czas temu przy dość sporym mrozie nie było prądu przez 7h i nie powiem, temperatura spadła dość konkretnie. Myślałam żeby kupić agregat, albo jakiś akumulator, ale totalnie się nie znam - jakie parametry musiałoby mieć takie urządzenie, żeby obsłużyć taki piec (grzanie plus ciepła woda) np nie wiem, 2 dni? Plus opcjonalnie żeby się dało naładować komórkę czy podpiąć
Mam mieszkanie ogrzewane piecem gazowym dwufunkcyjnym. Jakiś czas temu przy dość sporym mrozie nie było prądu przez 7h i nie powiem, temperatura spadła dość konkretnie. Myślałam żeby kupić agregat, albo jakiś akumulator, ale totalnie się nie znam - jakie parametry musiałoby mieć takie urządzenie, żeby obsłużyć taki piec (grzanie plus ciepła woda) np nie wiem, 2 dni? Plus opcjonalnie żeby się dało naładować komórkę czy podpiąć
- 3
@rudelusterko: Bez problemu. Przy kominkach montuję UPS i dają radę utrzymać działające pompy przez kilka godzin. Piec gazowy zużywa dużo mniej prądu niż kominek więc dałoby radę zabezpieczyć go UPSem.
np. coś takiego https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinus-pro-500-e-12230v-350500w-zasilacz-awaryjny.html
plus akumulator głębokiego rozładowania.
np. coś takiego https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinus-pro-500-e-12230v-350500w-zasilacz-awaryjny.html
plus akumulator głębokiego rozładowania.
będzie leżał w składziku
@rudelusterko: będziesz czuć benzynę
go uruchomie na balkonie
@rudelusterko: jest tak głośny że sąsiedzi cię rozszarpią.
agregat w mieszkaniu to serio nie jest dobry pomysł
Mirki, czym zasilić taką pompę w razie awarii zasilania?
https://sklep.hewalex.pl/pl/produkt/pcco-split-13kw-z-grzalka-6kw/
Agregat/ups? Ewentualnie taka pompa + lodówka #pompaciepla #ogrzewanie #ups #elektryka #elektroda
https://sklep.hewalex.pl/pl/produkt/pcco-split-13kw-z-grzalka-6kw/
Agregat/ups? Ewentualnie taka pompa + lodówka #pompaciepla #ogrzewanie #ups #elektryka #elektroda
- 2
@tldr: agregat powinien być ok. Odpowiedz sobie na pytanie - jak szybko wyziębia ci się dom w przypadku braku ogrzewania? Jak awaria potrwa np parę godzin to pewnie nawet tego nie zauważysz.
@xtedek: ze względu na normy wszędzie montują od dłuższego czasu filtry LC do częściowej korekcji PFC - to na pewno pomaga na piki napięciowe. Elektronice pseudosinusoida nie przeszkadza, bo zasilanie jest po przetwornicach impulsowych, jedynie zostaje zostaje kwestia osprzętu - jeszcze nie wszędzie pompy i wentylatory są zasilane DC.
Ogólnie ja bym nie ryzykował
Ogólnie ja bym nie ryzykował
7
Dwóch pracowników energetyki porażonych prądem. Jeden nie żyje, drugi jest ranny

Poważny wypadek w rejonie miejscowości Wojcieszyce pod Gorzowem. Dwóch pracowników firmy energetycznej zostało porażonych prądem podczas prac naprawczych! Jedna osoba nie żyje, druga jest ranna!
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Co myślicie o stopniowej wymianie elektryki w mieszkaniu? Robię remont łazienki - łazienka, za rok kuchni - kuchnia, pokoje nie wiem kiedy i czy. Ma to znaczenie, czy wszystko od razu? Jak w ogóle sprawdzić, czy warto wymieniać?
#remontujzwykopem #remont #mieszkanie #elektryka
#remontujzwykopem #remont #mieszkanie #elektryka
@herbatananoc: my wymieniamy partiami. Póki co poszła łazienka, przedpokój i sypialnia. Została kuchnia i salon.
Generalnie jeśli mieszkasz i nie masz całej gotówki na już to polecam. Po wyjściu elektryka latamy dziury ew. kleimy karton gips i jedziemy z remontem. Ale polecam wszystko zaplanować, przygotować i czuwać bo ja pana pilnowałam na poszczepionkowej gorączce i tak chłopu wyjaśniłam co, gdzie i jak, że powstawał kontakty nie do końca tam gdzie
Generalnie jeśli mieszkasz i nie masz całej gotówki na już to polecam. Po wyjściu elektryka latamy dziury ew. kleimy karton gips i jedziemy z remontem. Ale polecam wszystko zaplanować, przygotować i czuwać bo ja pana pilnowałam na poszczepionkowej gorączce i tak chłopu wyjaśniłam co, gdzie i jak, że powstawał kontakty nie do końca tam gdzie
@herbatananoc: sama, aczkolwiek nauczona błędami do kuchni zaproszę projektanta ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Przygotowałam projekt wraz z ustawieniem mebli ale w kontakcie z elektrykiem pojawiły się pytania których po prostu nie przewidziałam więc jeśli tylko możesz to bierz projektanta, oszczędzi Ci to bardzo dużo problemów i późniejszego kombinowania!
Przygotowałam projekt wraz z ustawieniem mebli ale w kontakcie z elektrykiem pojawiły się pytania których po prostu nie przewidziałam więc jeśli tylko możesz to bierz projektanta, oszczędzi Ci to bardzo dużo problemów i późniejszego kombinowania!
konto usunięte via Android
- 248
Nie przypominam sobie takiej wichury jak sobotnia. Koledzy z 40-letnim stażem również. W weekend spędziłem ponad 30h w pracy. Dzisiaj od 5 na nogach, po 15 idę znowu. Nie zlokalizowaliśmy jeszcze wszystkich uszkodzeń na SN, za nn nie daliśmy rady jeszcze się zabrać. W terenie strach wchodzić do lasów bo drzewa padają na oczach monterów. W sobotę zespół pogotowia uciekał bo drzewa zaczęły spadać bezpośrednio na nich. Linie są poszatkowane, co kilka
- 435
A zawsze znajdzie się jakiś osobnik oburzony, że on płaci rachunki to wymaga, służby nic nie robią, a ten brak jednej fazy to kataklizm bo telewizor nie działa.
@100mph: ale co klienta obchodzi, że dostawca nie zapewnił wam odpowiednich narzędzi i materiałów?
Ja nie mam pretensji do pracowników tylko to firmy i nią zarządzających.
To tam są od lat podejmowane złe decyzje odbijające się na wszystkich.
Zrozum np człowieka który
@Bad_Wolf: I wszyscy mają się zrzucać na to, żeby spółki energetyczne zatrudniały 10x więcej ludzi i miały magazyny części zamiennych większe niż hurtownie, bo "za jakiś czas może mocno wiać" .
Jak potrzebujesz niezawodnego zasilania to sam je musisz sobie zapewnić.
Jak potrzebujesz niezawodnego zasilania to sam je musisz sobie zapewnić.
- 1
Elektromirki #elektryka #warsztat #narzedzia miał ktoś z was do czynienia z chińskimi agregatami trójfazowymi Kraft&Dele, takimi jak na obrazku? Występują w pierdylionie odmian, różniących się chyba tylko symbolem (parametry i wygląd są identyczne), najczęściej chyba jako Kraft&Dele KW161 bądź KW163 (pół allegro ofertami zapchane), również KW6500 oraz producenci tak znanych marek, jak Kraft&Wele albo uwaga uwaga: Honga :D
I tak, wiem, że to, co wyżej napisałem
I tak, wiem, że to, co wyżej napisałem
źródło: comment_1645436743au88B2U5RS3Q0ehKMqYKLS.jpg
PobierzDokładanie instalacji do benzynowego generatora?
@fuck_yeah: nie, jest to fabrycznie przygotowany agregat do pracy na gazie. Żadna samoróbka.
Gaz idzie z butli gazowych albo z sieci (występują dwa rodzaje, na LPG lub NG).
Przy butlach masz specjalny reduktor który pozwala podpiąć 2+ butli. Jak się jedna kończy przełącza się na kolejną. Wtedy możesz podmienić butlę i kółko się
- 0
Ktoś używał VIDów jako odpowiednika WAGO? Wizualnie prawie to samo, jednak cenowo 20 zł zamiast 60 zł. (Pomijam fakt, że na olx można jakieś "promocje" wyłapać od elektryków w dużych firmach, ale nie wspieram złodzejstwa)
#elektronika #elektryka
#elektronika #elektryka
źródło: comment_1645391586CS3LnyJ8ZUzdsL3b6h9b9X.jpg
Pobierz- 4
@wypokowy_expert: ale to trzeba wiedzieć, a nie być ignorantem.
- 4
@chomik3: ja testowałem chińszczyzny. Oglądane termowizją itd. Wnioski takie:
- nówka złączka Wago i nówka chińczyk, założone na świeżo oskórowany przewód-drut - przy prądach typu 1-3A nie ma żadnej różnicy - oba (nie)grzeją się (i mają rezystancję) tak samo nieistotną.
- przy prądach typu 10-15A - zaczyna się grzać jedno i drugie, ale to różnica typu 2-3'C ponad otoczenie, nic strasznego, ale pewnie jakby było zamknięte w ciasnej puszcze bez
- nówka złączka Wago i nówka chińczyk, założone na świeżo oskórowany przewód-drut - przy prądach typu 1-3A nie ma żadnej różnicy - oba (nie)grzeją się (i mają rezystancję) tak samo nieistotną.
- przy prądach typu 10-15A - zaczyna się grzać jedno i drugie, ale to różnica typu 2-3'C ponad otoczenie, nic strasznego, ale pewnie jakby było zamknięte w ciasnej puszcze bez
Co sądzicie o takiej pułapce za drzwiami wejściowymi na złodzieja?
Swoją drogą ciekawe czemu większość tych generatorów WN pracuje na wysokich częstotliwościach. O wiele trudniejsze byłaby budowa generatora o podobnym napięciu ale na 50Hz?
#elektryka #elektronika #budownictwo #elektrodacontent
Swoją drogą ciekawe czemu większość tych generatorów WN pracuje na wysokich częstotliwościach. O wiele trudniejsze byłaby budowa generatora o podobnym napięciu ale na 50Hz?
#elektryka #elektronika #budownictwo #elektrodacontent

@serek_heterogenizowany: Ponieważ częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do pierwiastka pojemności uzwojenia wtórnego, zaś napięcie (potrzebne do przebicia izolatora, jakim jest powietrze) jest również odwrotnie proporcjonalna do tejże. Zatem aby uzyskać wysokie napięcie, pojemność po stronie wtórnej musi być mała, a mała pojemność oznacza wysoką częstotliwość.
@serek_heterogenizowany: to co napisał Dyszla + zależność wielkości trafa od częstotliwości - im jest ona wyższa, tym trafo mniejsze.
Zobacz np. na zasilacz ATX o mocy przykładowo 1000W - wyobraź sobie, jaki to byłby kloc, gdyby w środku siedział typowy zasilacz 50Hz, czyli kondensatory i wielkie/ciężkie (ok. 7 - 7.5kg) trafo toroidalne...
Zobacz np. na zasilacz ATX o mocy przykładowo 1000W - wyobraź sobie, jaki to byłby kloc, gdyby w środku siedział typowy zasilacz 50Hz, czyli kondensatory i wielkie/ciężkie (ok. 7 - 7.5kg) trafo toroidalne...
Mirki, muszę kupić żarówki. Dużo żarówek. Chce żeby było tanio i dobrze. Polecicie jakiegoś producenta? Jest jakiś uniwersalny wzór, który mogę zastosować przy wyborze mocy i barwy żarówki? Coś w stylu "na każdy metr kwadratowy pomieszczenia licz 1 Wat mocy żarówki, do pokojów dziennych barwa ciepła, a do sypialni zimna".
#oswietlenie #zarowki #elektryka #wystrojwnetrz #kiciochpyta
#oswietlenie #zarowki #elektryka #wystrojwnetrz #kiciochpyta
@inko-gnito łazienka, salon, kuchnia - barwa neutralna
Sypialnia barwa ciepła.
Piwnica/warsztat/garaż/zewnątrz - barwa zimna
Sypialnia barwa ciepła.
Piwnica/warsztat/garaż/zewnątrz - barwa zimna
na każdy metr kwadratowy pomieszczenia licz 1 Wat mocy żarówki
@inko-gnito: nie da rady tak prosto, liczy się typ oprawy, kolor ścian, współczynnik odbicia itp idp. kup sobie trzy tanie żarówki o różnych mocach i porównaj co ci dobrze świeci
do pokojów dziennych barwa ciepła, a do sypialni zimna".
@inko-gnito: odwrotnie, barwa ciepła relaksuje a chłodna mobilizuje. Więc do sypialni ciepłe 3000K, do pokojów dziennych 4000K, do biura,
- 2
#elektronika #elektryka
Znalazłem po dziadku taki prostownik
Ale nie działa, daje różne napięcie.
Warto to jakoś reanimować czy wywalić?
Znalazłem po dziadku taki prostownik
Ale nie działa, daje różne napięcie.
Warto to jakoś reanimować czy wywalić?
źródło: comment_1645378301v3PJ5fUQ1CElxrCHCOVFh5.jpg
Pobierz- 3
@bigbuck: zapewne jest na prostowniku selenowym, który to prostownik zmienił się po latach w kupkę rdzy i solnych wykwitów. Jak bardzo chcesz toto reanimować, można w jego miejsce wsadzić tam współczesny mostek prostowniczy, ale serio, nie wiem czy warto.
Jeśli lubisz loftowe klimaty - odrestauruj, jeśli nie - sprzedaj tak, jak stoi, ktoś z pewnością przygarnie. Albo do loftu albo jakiś wielbiciel starej techniki, święcie przekonany, że kiedyś to panie
Jeśli lubisz loftowe klimaty - odrestauruj, jeśli nie - sprzedaj tak, jak stoi, ktoś z pewnością przygarnie. Albo do loftu albo jakiś wielbiciel starej techniki, święcie przekonany, że kiedyś to panie
- 6
@michallus: Za takie obcinanie sztrapsow (trytytek) powinien byc sztum bez mozliwosci odwolania. Az oczy bola.
Jak se rozoralem przedramie o tak przycietego sztrapsa to mam cm blizne do teraz. Od tamtego czasu krew mnie zalewa jak widze takie cos
Jak se rozoralem przedramie o tak przycietego sztrapsa to mam cm blizne do teraz. Od tamtego czasu krew mnie zalewa jak widze takie cos
@gorzki99 za mówienie sztrapsy zamiast trytytki 25 lat więzienia lub 100zl grzywny
Jaki region mówi sztrapsy?
Jaki region mówi sztrapsy?
Po ostatnich wichurach nie miałem prądu przez 2 dni i zastanawiam się jak się zabezpieczyć na takie wypadki. Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś konwertera 12v na 230v żeby można było go podłączyć do akumulatora samochodowego i zasilać kocioł c.o na paliwa stałe z nadmuchem i ewentualnie laptop czy router wifi. Może ktoś coś polecić ?
#elektryka #pogoda
#elektryka #pogoda
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@Napalony_Delfin: Nie wiem co to jest i co chcesz dokładnie zrobić, ale na to wychodzi
- 0
@eugeniusz_geniusz chce mieć sterownik podłączony pod prad od razu od startu silnika, w takim razie chyba powinienem zrobić jak piszę, będę probował. Dzięki raz jeszcze!
- 1
Kurde chyba stopilem lekko wtyczkę od przedłużacza siłowego. Działa ale nie styka do końca... Na śmieci, czy podłączyć, mocno owinąć taśmą i lecieć dalej?
#elektryka #budujzwykopem
#elektryka #budujzwykopem
źródło: comment_1645346502JvjdYse5XUD4ugQXkgKs6B.jpg
Pobierz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 22
@hipodrom: ja bym rozkręcił i sprawdził czy kabelki są dobrze dokręcone bo słabe połączenie może sprawić że się grzeje
- 187
@Zapaczony: włącznik czasowy
@Zapaczony: mechaniczny włącznik czasowy #gimbynieznajo
Ale lipa z tym oświetleniem #hue przy awarii internetu. Nie da się wyłączyć nawet dedykowanym pilotem. Powoli mnie to zaczyna denerwować. Po utracie zasilania potrafią się zaświecić i jeszcze teraz je mam wszystkie ręcznie wyłączać.. dziwne, że to przez LAN nie działa tylko potrzebuje dostępu do internetu. Jakoś nikt tego nie przemyślał, a nie jest to tani sprzęt.
#philips #elektryka #smarthome #oswietlenie
#philips #elektryka #smarthome #oswietlenie
@Victoremque: co, to tego nie da się offline sterować? :O
@Victoremque: @hitherto: przecież hue właśnie działa offline, może masz coś źle ustawione ale ja wyciąłem na firewallu cały ich ruch i nadal wszystko działa
- 4
Ale teraz jest raj dla złodzieji, prądu brak- monitoringi i alarmy pewnie nie działają czy może mają jakieś dłuższe upsy?
#pogoda #elektryka #energetyka #monitoring #pytaniedoeksperta
#pogoda #elektryka #energetyka #monitoring #pytaniedoeksperta
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@KiedysBilemRekordyWDeluxeSkiJump: naprawdę użycie googla to za skomplikowane dla ciebie ? Po za tym nie napisałeś kto jest dostawcą energii. W Tauron masz formularz u innych sprzedawców nie wiem.
- 0
@sberatel: właśnie użyłem googla i nie wiem jak u innych anonimowo, chyba z zastrzezonego zadzwonić































