Cześć,
Od dłuższego czasu mam problem z losowymi skokami pingów (3k), nie jestem w stanie jednoznacznie ustalić przyczyny.
Konfiguracja:
Łącze: światłowód (FTTH) 1 gigabit - 200 MB wysyłania
ONT/router: Halny HL-4BX3V-F (operator lokalny - satfilm)
Sieć domowa: LAN Wi-Fi (kilka urządzeń)
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TaylorLaw: ja obstawiam że po ich stronie, inaczej miałbyś ciągły problem. Możesz też wszyskie sprzęty odłączyć i jedynie jedno urządzenie po lanie zostawić i jak wyjdzie to pisz do tej firmy że skaczą pingi po ich stronie.
  • Odpowiedz
@mati1990: @Ralphs osobiście jestem za leniwy na tę automatyzację i budowanie własnego serwera. nie muszę mieć wszystkiego na dysku. liczy się dla mnie tylko to, że dane materiały są zachowane w internecie i mogę je w razie czego pobrać.
  • Odpowiedz
  • 5
@zaye93 z tymi zachowanymi materiałami i możliwością pobrania "w razie czego" to tak średnio bym powiedział( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
Hej,
internet światłowodowy w domu wykorzystuje do pracy zdalnej oraz streamingów (seriale, filmy), wszystko po wifi Nic więcej.

Aktualnie mam prędkości 400 mb/s i czasem się wkurzam jak głupiego filmu na yt nie moge płynnie przewijać czy dłuższą chwile czekać na załadowanie serialu (tak wiem, realny problemy) czy podczas spotkania się coś przytnie. Pobieranie plików też do najszybszych nie należy.

Zapytałem o ofertę upgreadu i taką wycenę dostałem.
ATAT-2 - Hej, 
internet światłowodowy w domu wykorzystuje do pracy zdalnej oraz strea...

źródło: image

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To przymulanie yt które widzisz, to pewnie przez adblocka, a yt z nim walczy w taki sposób, że przymula - w lewej na dole nawet pokazuje info, że coś jest nie tak xD


@sirgorn: na youtube nawet jak nie masz adblocka to i tak zamula. Youtube to największa padlina naszych czasów, nie dość że 1080p wygląda gorzej często niż 720p to jeszcze ograniczają transfer użytkownikom bez premium.
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: To jest cyrkulator optyczny z wkładkami 40GbE. Wkładki 40GbE oraz 100GbE - te tańsze korzystają z 2 włókien do transmisji. Cyrkulator kosztem straty ok. 2dB pozwala na puszczenie sygnału w dwóch kierunkach za pomocą jednego włókna. Koszt wkładek np. WDM mających przepustowość 40/100GbE to jest kilka ładnych tysięcy za sztukę. Cyrkulator pozwala obejść ten problem bo jest sporo tańszy (w Chinach da się je dostać za ok. 350zł).

Pewnie
  • Odpowiedz
Czy jedna opcja nad drugą ma jakieś przewagi oprócz tego, że z wbudowanym ONT mam jeden zasilacz mniej?


@wiadomix: zasadnicza przewaga to możliwość postawienia routera będącego jak rozumiem dla Ciebie źródłem wifi w miejscu, skąd będzie lepsza propagacja sygnału, nie jest przywiązany do miejsca, w którym kończy się światłowód. No i taki układ daje ci większe możliwości zastąpienia fabrycznego urządzenia swoim własnym, być może lepszym.
  • Odpowiedz
Hej, zajmuje się konfiguracją sieci w małych firmach, zastanawiam się czy zaoferować szkolenie 50-100zł, w którym przedstawię konfigurację i podstawy bezpieczeństwa takiej sieci, to czy bylibyście zainteresowani, czy to raczej strata czasu? Z góry dziękuję za opinie!
#siecikomputerowe #sieci #pytanie
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#gsm #siecikomputerowe #arduino #raspberrypi #aliexpress #telefony

Mam zapasowy numer telefonu. Do tej pory miałem go w starej Nokii. Ale okazuje się, że tu gdzie teraz jestem jest bardzo słaby zasięg (tak słaby, że nawet sieci nie wykrywa, nie da się odebrać SMS).

W moim najnowszym smartfonie mam zasięg (słaby, ale normalnie działa).
Nie mam zasięgu w: stare Xiaomi (trzy różne modele), Nokia
mk321 - #gsm #siecikomputerowe #arduino #raspberrypi #aliexpress #telefony 

Mam zapa...

źródło: gsm

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mk321: kazdy z zakresow 2G, 3G, 4G, 5G dziala na niskich czestotliwosciach od 700 do 900Mhz to są pasma zasiegowe do rozmow, sms i wolnego internetu(im nizsza czestotliwosc tym lepszy zasieg ale mniejsza przepustowosc dla danych).

3G wylaczono chyba w Orange i Tmobile w Play i Plus dziala ale zaraz tez zostanie wylaczone. 2G dzialanie zakonczy do 2030r.

Szukaj na olx uzywanej anteny. Im dluzsza tym wiekszy zysk. Modem jak
niedasieukryc - @mk321: kazdy z zakresow 2G, 3G, 4G, 5G dziala na niskich czestotliwo...

źródło: 1000021562

Pobierz
  • Odpowiedz
@Damianowski: Wygląda na:
1. HTMLIMAGEONLY: Sugeruje to, że obok obrazka jest zbyt mało tekstu i dlatego e-mail wygląda podejrzanie, co obniża jego ocenę. Ogólnie do wykonania takiego testu ja ustawiam "ludzki" temat i w treści kilka zdań jakiegoś "ludzko napisanego tekstu", by zasymulować "przeciętny e-mail od człowieka". Ja do testu zwykle wklejam treść starego ogłoszenia, które kiedyś wystawiłem na OLX, bez obrazków i linków oraz bez HTML. Jak
  • Odpowiedz
Siema mirki z #sieci #siecikomputerowe i #ccna

Ostatnio dostałem pracę, jako onsite support. Robota niby dobra, trochę baz danych, trochę support i gadania z klientami, instalcja jakiejś drukarki, jakoś to idzie.
Zawsze interesowałem się sieciami, CCNA, CCNP te sprawy, ale pogadałem z jednym z nadwornych starszych IT, i powiedział że bycie sieciowcem, to jest głównie ciąganie kabla po budowach w jakiś peszelach w ścianach, i spawanie światłowodów
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ktoś tu jest sieciowcem z prawdziwego zdarzenia? Co robi taki sieciowiec właściwie? Bo chyba inaczej to sobie wyobrażałem.


To nie jest wcale takie proste i oczywiste jak moze sie wydawac. To nie jest tak ze sieciowiec jest TYLKO od ciagniecia kabli.
Ze tak to ujme w drzewku sieciowca mozna isc w wiele "specjalizacji". Mozesz sieci projektowac, mozesz robic w r&d, mozesz robic jako qa, tester, a mozesz i rownie dobrze ciagnac kable po budowie
  • Odpowiedz
bycie sieciowcem, to jest głównie ciąganie kabla po budowach w jakiś peszelach w ścianach, i spawanie światłowodów na wypizdowie.


@MagicznaRuda: od czegoś trzeba zacząć. NIkt normalny zwykle nie sadza świeżaka na stanowisko SuperMegaNadAdmina i nie każe mu zarządzać wielką siecią w megakorporacji.

  • Odpowiedz
#pracait #siecikomputerowe
Zrobilem zaoczne studia z Informatyki, no dobra zaocznie na takeij sobie uczelni, ale jednak inzynierem jestem, swoje musialem sie pouczyc.
Mam certyfikat CCNA.
Mam angielski na C1.
Mam doswiadczenie w obsludze klienta niezwiazane z IT.
I nadal nie moge dostac sie na Helpdesk I lub II linię.
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Powiem ci ze juz czytalem te historie jak to na rozmowie nie wiedzą co to DHCP lub DNS.


@B640: ale wiesz, oni to mogą świetnie wiedzieć, sęk w tym, że w stresie (rozmowa wstępna) i wobec konkretnego zadania praktycznego nie potrafią tej wiedzy wykorzystać. Nawet przed oczami jako wynik z ipconfig mają adres 169.254.cośtam.cośtam i nic im to nie sugeruje. To nie tyle brak wiedzy, co raczej doświadczenia.
Kolega, który
  • Odpowiedz
Z technicznego punktu widzenia co stoi na przeszkodzie chińczykom na stworzenie przełączników z portami 20gbe? Na aliexpress latają już kable usb c-ethernet 5gbe to czemu od razu nie zrobili kabli i przełączników obsługujące pełne usb3 2gen2 #siecikomputerowe #technologia #selfhosted
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Temperatura na przykład. Ale techniczne rzeczy można rozwiązać jak jest kasa, a kasy nie ma bo amatorzy nie chcą płacić za 20gbe, a do profesjonalnych zastosowań jest już dawno więcej niż 20gbe.
  • Odpowiedz
Siemka,
przedłużyłem umowę na światłowód z Play. Moja dotychczasowa umowa miała prędkość do 600Mbps i miała zakończyć się 22 maja 2026 roku (czyli do wczoraj). Dnia 18 maja przedłużyłem umowę na kolejne 2 lata, ale do prędkości 300Mbps. Jest dziś 23 maja 2025 (1 dzień po skończonej umowie) i nadal mam prędkość 600Mbps. Światłowód mam na łączach Światłowód Inwestycje. Mam ONT i router z wcześniejszej umowy (powiedzieli mi, że oni prędkość zmienią
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć MisiekD, jeśli nadal zauważasz, że prędkość po przedłużeniu nie zmieniła się, to zapraszamy do kontaktu w tej sprawie poprzez czat w aplikacji Play24 lub infolinię (790 500 500). Tutaj niestety nie mamy możliwości uwierzytelniania Twoich danych osobowych oraz wglądu do konta abonenckiego, aby dokładnie zweryfikować kwestię prędkości i udzielić informacji.
  • Odpowiedz
✨️ Jak przebranżowić się na administratora IT?
#pracait #pracbaza #informatyka #siecikomputerowe

Witam, jak się przebranżowić z bezrobotnego front endowca na admina z umową o pracę?
Wstępnie myślałem o jakich certyfikatach Comptia Network+ oraz Comptia Security+
Mam tez ze studiów jakis papierek w stylu "kurs Cisco", ale kurs a nie żaden certyfikat, więc to też uzupełnić - na udemy kupilem kurs do Cisco 120h za 49.99 zl
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: sieciowiec to dość trudna działka adminowa. Sam cert bez praktyki jest bez sensu. Comptia mozesz zrobic sam kurs, bez egzaminu żeby niepotrzebnie kasy nie wydawać, ale mieć ogólnie pojęcie o urządzeniach, konsolach, itp, itd. Tak z d--y na sieciowca nikt nie wezmie do roboty.
  • Odpowiedz
@JaTobieTyMi: suszarka kondensacyjna wyrzuca z siebie ciepłe ale raczej suche powietrze, nie ma problemu.
Dla upewnienia się tylko dopiszę: mam nadzieję, że pisząc router masz na myśli router, a nie źródło wifi? Bo jeśli to drugie, to szafka rack jest bardzo kiepską lokalizacją dla tego urządzenia.
  • Odpowiedz
#programowanie #siecikomputerowe #hosting
Chciałem sobie postawić serwer headscale na VPSie z opcjonalnym DERPem (bo widzę, że nie zawsze p2p będzie możliwe i jakiś fallback jest potrzebny) i szukam jakiegoś sensownego VPSa.
Mikrusa odrzucam, bo trochę zbyt duże ograniczenia na porty są nałożone. OVH od czasu kiedy ostatni raz patrzyłem to trochę podnieśli ceny. Może nie jest strasznie drogo, ale nie jest mi potrzebny taki "duży" do
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pietryna123: https://www.oracle.com/cloud/free/
Tu jest Always Free. Swój mam gdzieś od roku. Z wad to musisz zrobić sobie konto PAYG - robią autoryzacje chyba na $100, ale od razu oddają, nie można użyć Revoluta. No i na koncie PAYG jak naklikasz usługę która nie jest darmowa to musisz zapłacić. Jak ci ktoś ukradnie klucze do API to też będzie drogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@gentooman: 1USD chcieli potwierdzenia. I wirtualną kartę ING zaakceptowali. Zaraz ją usunę. Nie spodziewam się ponadnormatywnych kosztów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

edit:
A jednak nie. W dalszych krokach "wykryli". Już po płatności. To ja jednak podziękuję. Nie będę się bawił w tworzenie twardej karty po to, żeby ją zaraz zamknąć.
  • Odpowiedz
Jak to Mikrotik - przepiękny hardware () Dopiero niedawno się o nim dowiedziałem i że dosłownie 220 zł :O Dotąd znałem tylko ten wielki GPeR z SFP.

Pytanie - ten jest typowo do AP, kamer. 90 Watt PoE in, 3x30 PoE Out.
Ale pytanie czy działałby moduł który podaje wifi z mostu wifi? Teoretycznie tak. Ale oni tu mówią że te porty Out są izolowane - ale
Saeglopur - Jak to Mikrotik - przepiękny hardware (。◕‿‿◕。) Dopiero niedawno się o nim...

źródło: obraz

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Saeglopur: na stronie produktu masz:

The ports are isolated and communicate only with the first port. This device functions as an extender, not a traditional switch


o ile dobrze zrozumiałem to, co chcesz ustawić:
most wifi -> gperx4 -> (router/switch w domu) -> pozostałe porty
  • Odpowiedz