Cześć!

Macie może jakikolwiek pomysł jak połączyć "zasilacz" z wyjściem DC 2,1x5,5mm 7.4V razem ze sprzętem, który ma wejście USB C? Nie potrafię w ogóle znaleźć takiego gotowego kabla. Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to: męski DC 2,1x5,5mm - USB A męski -> USB A żeński - USB C męski.

Czy to w ogóle ma rację bytu i działania? xd

#elektryka #elektronika #elektronikadiy #
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#prad #elektryka #pge

Czy mógłby mi ktoś najprościej jak się da wytłumaczyć, ile mocy moja instalacja pociągnie w jednym momencie?
Przepisywałem na siebie umowę kompleksową w mieszkaniu po dziadkach. Patrzę, a tam moc przyłączeniowa i umowna 2 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 20A, instalacja jednofazowa.
2 kW to śmiesznie mało, włączę zmywarkę i wywali korki? Z kolei czytam, że bezpiecznik 20A stosuje się do mocy przyłączeniowej 4 kW.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Patrzę, a tam moc przyłączeniowa i umowna 2 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 20A, instalacja jednofazowa.


@nudnygosc: no to umowa sobie, rzeczywistość sobie - jak nie masz licznika elektronicznego to możesz ciągnąć do 4,6 kW, z elektrycznym też ale się rejestruje (w taryfach G chyba nie ma kar?)
  • Odpowiedz
Mireczki drogie, mam lidlowy młynek do kawy, który wyzionął ducha - raz za długo mieliłem kawę no i kaput.

Chciałbym zapytać co mogło padnąć. Za bardzo na elektryce i elektronice się nie znam (tzn. umiem lutować, ogarnąć elektrykę w starych motocyklach).

Rozkręciłem dziada i pierwsze co mi się ukazało to kondensator i rezystor (foto niżej). Niestety nie mam miernika do sprawdzenia pojemności kondensatora, więc chyba taniej wyjdzie zamówić zamiennik z neta i wymienić. Ale
SuperStefan - Mireczki drogie, mam lidlowy młynek do kawy, który wyzionął ducha - raz...

źródło: comment_1644669819Qr61RcIIih427iN1G06dTN.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SuperStefan: to jest kondensator przeciwzakłóceniowy, na 99% sprawny, a gdyby nawet nie był, to jego awaria skutkuje wywaleniem bezpiecznika w instalacji przy próbie włączenia urządzenia. No i zwykle to po nim wyraźnie widać :)

U Ciebie problem jest albo ze szczotkami albo uzwojenie szlag trafił. Jedno naprawisz, drugiego naprawiac nie ma sensu.
  • Odpowiedz
#elektryka

Mireczki, mam jakiś stary przedłużacz dwużyłowy. Oba kable czarne. Chce wymienić wtyczkę bo się przerwał. Ma znaczenie który kabel gdzie podepnę? Bo ciężko stwierdzić który jest który
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mirko, mam taki silnik i nie wiem jak go podłączyć. Jest to silnik od siłownika od bramy. Brakuje w nim całej elektroniki (czyli pewnie jakiś kondensator rozruchowy / pracy).
Wychodzą z niego 3 przewody. Po podłączeniu silnik nie kręci się, ale jak ruszy się go ręcznie to zaczyna się obracać (z tego co wyczytałem to przez brak kondensatora).
W komentarzu drugie zdjęcie.

Możecie mi napisać jaki kondensator wstawić i gdzie go wpiąć?
BoKoR - Mirko, mam taki silnik i nie wiem jak go podłączyć. Jest to silnik od siłowni...

źródło: comment_16446557279tBvp2rpkS5OsC1GQE6ODN.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BoKoR: masz poczatek uzwojenia nr 1, poczatek nr 2 i wspolny(konce uzwojen). Wspolny do n, poczatek nr1 do L razem z kondensatorem a poczatek nr2 przez kondesator. Zmiana obrotow lewe/prawe w zaleznosci ktory poczatek uzwojenia idzie bezposrednio do fazy a krory przez kondesator. Kondensator znajdz na stronie Touska powinno byc w instrukcjach model masz na tabliczce.
  • Odpowiedz
#pytanie #elektryka #mieszkajzwykopem

zazwsze gdy mam wlaczona farelkę (2000w) i czajnik (2200w) to wywala mi bezpiecznik. chciałbym kupic #czajnik 3000w, czy idzie jakos sprawdzic przed kupnem czy ten 3000w czajnik moze wywalac mi bezpicznik (10 amperowy)?

W ogole jaka jest zaleta mocniejszego czajnika, jest jakas oszczednosc na pradzie bo szybciej woda sie zagotuje, czy raczej znikome?

ps. i tak sie tez zastanawiam czy taniej
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@turbine: w gniazdku masz 230V bezpiecznik10A czyli 230*10 = 2300W ergo czajnik 3000W wywali ci bezpiecznik

jest jakas oszczednosc na pradzie bo szybciej woda sie zagotuje


nie ma roznicy poza czasem
  • Odpowiedz
@turbine: zakładając, że woda będzie mieć początkowo 7*C to różnica w czasie będzie 2 min. Zamiast grzać 6 minut zagotujesz w 4. Ale takiego czajnika nie włączysz u siebie w instalacji, bo jak sam wspomniałeś masz zabezpieczenie 10, na którym może być jednorazowo włączone 2300W. Zamiana na mocniejszy (bezpiecznik) nie wchodzi w grę, bo nikt nie zna instalacji twojej i może to skutkować nawet pożarem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@ly000: no masz schemat po prawej. jak nie wiesz co oznacza ani za co odpowiadają przewody w puszce to zadzwoń po elektryka, dla swojego dobra
  • Odpowiedz
W tej puszce jest cała masa przewodów i kilka WAGO, ale tylko dwa są wyprowadzone.


@ly000: a no to paaaanie, wyżej pisałeś że masz w puszce dwa przewody, było od tej informacji zacząć albo przynajmniej podać ją wcześniej :)
Wytargaj to ostrożnie z puszki tak, żeby było widać połączenia, zrób zdjęcie i wrzuć tutaj.
  • Odpowiedz
#elektronika #elektryka
potrzebuję zrobić prymitywny układ, który ma za zadanie migać paskami led.
Chciałem zrobić lampkę która miga na pomarańczowo (uzyskując efekt przejścia), co generalnie wiem jak zrobić używając arduino, ale nie mam dostępu do sprawnego, a potrzebuje tego na wczoraj (jutro/pojutrze go raczej już nie kupię).

Czy da się w miarę tanio zrobić taki mechanizm? Czy pozostaje się modlić o znalezienie arduino
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Potrzebuję takiej wtyczki, w której piny nie muszą trafiać w gniazdo, tylko styk nastąpi do czoła wtyczki. Pod jaką nazwa tego szukać?

Coś jak na zdjęciu albo jak jest w bateriach. Będę miał dwa.elementy obudowy z takim złączem. Nie chce żeby trzeba było trafiać precyzyjnie w piny
#elektronika #elektryka
jutrobedzieinaczej - Potrzebuję takiej wtyczki, w której piny nie muszą trafiać w gni...

źródło: comment_1644577065yn60G5G2LpgVDqoTJwZesc.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej. Mam taki problem, nie działa tylna wycieraczka w Golf V Kombi 2005. Bezpiecznik F19 sprawny, co jeszcze mogę sprawdzić? Cała reszta działa, a może zły bezpiecznik sprawdzam, ale chyba wszystkie dobre, ogarnia ktoś temat? Z góry dzięki za wszystkie rady, ciapie deszcz i tak trochę lipa, a mam dłuższy wyjazd i mechanika nie ogarnę przed.

#motoryzacja #elektryka #samochody
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Pytam anonimowo bo tutaj to niektórzy jak na elektrodzie się zachowują i hejtują.
W każdym razie pytanie z dziedziny #elektronika #elektryka

Chodzi o prawo ohma. Załóżmy, że mam akumulator którą chcę naładować, załóżmy dwie sztuki zwykłych akumulatorków li-ion 3000mAh.
Załóżmy, że jeden akumulatorek ładuję prądem 10A przez przez 1 minutę a drugi akumulatorek ładuję prądem 1A przez 10 minut. Teoretycznie ilość energii jest więc taka sama.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Moc strat w przewodach zależy od kwadratu prądu: P=I*I*R. Energia to moc razy czas. Więc zakładając 10 razy większy prąd moc strat w przewodach wzrośnie stukrotnie. Ponieważ czas jest 10 razy mniejszy, to energia tracona przy przepływie prądu 10A będzie 10 razy większa niż przy 1A.
  • Odpowiedz
Mam szlifierkę Milwaukee agv24-230, 2.4kW mocy. Wypalone były szczotki i lekko wytarty komutator. Założyłem nowe szczotki (z allegro jakieś noname pasujące wymiarowo, bo oryginału nie mogłem znaleźć), przetoczyłem komutator, wyczyściłem i zajebiście iskrzy. Wirnik sprawny, stojan również. Czy jest szansa że te szczotki są zbyt miękkie i dlatego tak iskrzą? Bardzo szybko się wycierają i mocno pylą. Czy jest tu jakiś znawca tematu na pokładzie? :D
#elektryka #elektronika
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rybeczka: @PIGMALION:
No i mam sprzeczne informacje, jeden mówi że twardość nie ma nic do iskrzenia a drugi mówi że za miękki grafit ;p Chyba spróbuję kupić jakieś droższe szczotki niż 12zl za parę i zobaczę czy iskrzenie ustąpi...
  • Odpowiedz
@JakTamCoTam: Stara lampa to i izolacja sparciała. Okresowe przeglądy muszą być. Do mnie przyjeżdżają sprawne silniki elektryczne, które mają wyprowadzone końcówki uzwojeń z gumy i to one parcieją. Zostają gołe druty.
  • Odpowiedz
Szukam jak najniższej i najwęższej oprawki do żarówki e27. Pomysł jest taki że w desce dębowej p grubości około 5cm będą wywiercone otwory w które wejdą oprawki z żarówkami e27. Wszystko co widziałem to około 60mm. Widział ktoś niższe? #elektryka
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach