Żeby odmienić rynek mieszkaniowy w Polsce potrzeba np. 20 mld / rok z ktore mozna budowac 50.000 mieszkan 50m2 prawie pod klucz z garażem - wycena na podstawie ostatniego warszawskiego TBS.

Jest to ok 0.5% PKB - domanski mowi ze nie ma tyle.
Jednocześnie mamy takie kwoty:
- rok 2024 i 2025 to łączny deficyt ponad 500 mld
- na 800+ idzie blisko 70 mld co rok
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@del855 Plus 2 miliony pustostanów w samej Warszawie jest ich 200 tysięcy wymusić na samorządach opodatkowanie pustostanów w wysokości 4% wartości do 8%, rzucić 1% PKB na budowanie mieszkań uzyskanie z opodatkowania nadzwyczajnych zysków banków i obniżka stóp procentowych co obniży koszty obsługi długu dla państwa i pobudzi gospodarkę.

Plus podatek anty spekulacyjny od 3 mieszkania w górę progresywny od 5 mieszkania. Co pobudzi giełdę dokapitalizuje Polskie firmy. Które dzięki tanim
  • Odpowiedz
@malachit9: ja ich nie mam, bo nie stać mnie na mieszkanie

@Tajlosfit

To kobiety rodzą dzieci więc niska ilość urodzeń jest ich winą.


@malachit9: Różnica w nastawieniu do posiadania dzieci jest taka, że mężczyzna nie przejmuje się tym czy ma warunki na zapewnienie potomstwu dobrych warunków bytowych, bo i tak cały ciężar dbania
  • Odpowiedz
A gdyby tak sprywatyzować miejsca postojowe na ulicy? Wolny rynek w końcu by zadziałał. I to uczciwie, bez znajomości, z licytacji kto da wiecej ten kupi. I przyszedł jakis lokalny krezus i kupil połowę miejsc, oraz kilku innych co skupili resztę BO MOGLI. I teraz wynajmują po 500zl/miejscówka. A jak sie nie podoba to sprzedaj samochod bo do około jest to samo.

Ludzie krzyczą skandal... ale jak TEN SAM mechanizm jest nie
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 62
@DzonyDzony no właśnie... prywatyzacja zasobów bezkonkurencyjnych jak np. Wodociągi bylaby w tym kraju bardzo ciekawym i pouczającym zjawiskiem. Juz trochę smieci pokazały jak wygalda wolny rynek vs spoko komunalne.
  • Odpowiedz
Jesli kościół podażowy(za mało mieszkan) mowi, ze jak tylko zbudujemy mieszkan wystarczająco dużo to ma na myśli ze przybędzie magicznie tylu bogaczy zeby je skupic, czy moze o zgroza ich ceny tak spadną ze i biedakow bedzie stać?

#nieruchomosci #ekonomia
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

💸 Siema, Wykopowicze! 💸

Wiecie, jak to jest na 🍌 — siedzisz przed monitorem, patrzysz na swoje ulubione spółki i zastanawiasz się, „Czy to już dołek, czy jeszcze trochę pospada?” 😅
A potem bach — sprzedajesz w dołku, kupujesz na górce i dumnie odbierasz Certyfikat Wykopowego Inwestora™ 🏅

Żeby takich certyfikatów było mniej (albo chociaż żeby mniej bolało), zrobiłem serwis 👉 https://gpw.watch
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Obniżka o 25 pb. i popłoch ze teraz już tylko pompa na mikropenthouse’ach inwestycyjnych w Mielnie xDD
Podstawa programowa powinna zawierać przedmiot „Uwzględnianie więcej niż jednej zmiennej w myśleniu”

#nieruchomosci #ekonomia
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach