Po wojnie we Włoszech istniał mechanizm automatycznej waloryzacji pensji względem inflacji (fakt, że niedoskonale bo względem CPI, ale jednak).
To jeszcze okres kiedy ludzi traktowano w miarę poważnie, mechanizm zniesiono w 1992 (bo PKB nie rosło).
Teraz frajernie na uopach można wyciskać nawet pod 20% rocznie no bo czemu nie? Nadwyżki pójdą w nieruchomości mieszkalnie i jachty (płekabe wzrośnie), budżet zyskuje.
Sam mechanizm był sensowny bo też kontrolował pośrednio bank centralny, który
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LaurenceFass: dlatego każdy kto pracuje na etacie ten naiwniak xd takich się doi najlepiej, areczkow za okolice minimalnej. Jeszcze teraz się ich postraszy że rynek spowalnia to fikać nie będą, bo już był taki okres . A teraz dobrze że budowana jest narracja że idą ciężkie czasy i że lepiej trzymać się pracy i się przykładać doń
  • Odpowiedz
@LaurenceFass:

mysle ze ten wykres z REALNYMI zarobkami jest rostrzygajacy

dyskutowac mozna, czy koszyk inflacyjny jest dobrze czy zle dobrany i tyle, ale z grubsza w Polsce zyje sie z roku na rok lepiej

towary i uslugi improtowane sa dla nas bezsprzecznia z roku na rok coraz bardziej dostepne, natomiast to co na NASZYM podworku - to jzu glownie NASZA chciwosc... kazdy na uslugach chce sie dorobic w 3 lata
del855 - @LaurenceFass: 

mysle ze ten wykres z REALNYMI zarobkami jest rostrzygajacy...

źródło: Zrzut ekranu 2025-08-30 170553

Pobierz
  • Odpowiedz
@warszawiak39: nie jebnie(a przynajmniej nie przez zadłużenie) bo to to zadłużenie w większości w walucie, którą sami emitujemy, u polskich podmiotów - ergo ten dług publiczny to nadwyżka sektora prywatnego
  • Odpowiedz
Czekałem i fryzjera w kolejce, chłop w godzinę owalil 5 osób po 50 zł każdy, potem jak siedziałem na fotelu to narzekał mi że musi 1700zl zusu zapłacić miesięcznie i jest to rozbój. Chłop w dwa dni zarabia na ZUS i jeszcze narzeka. Zaraz się obrońcy zlecą, paragonow może kilka dziennie wystawi, koszty praktycznie żadne bo robi u siebie w jednorodzinnym domu ( ͡° ͜ʖ ͡°) #ekonomia
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#ekonomia #krzywa #laffera podwyższyć podatki xd

Polska jest dziś w punkcie, gdzie podwyżki podatków mogą przyspieszyć spowolnienie i zmniejszyć wpływy do budżetu, zamiast pomóc go ratować. To klasyczny problem przekroczenia optimum krzywej Laffera.

Polska w 2025 r. balansuje na granicy — na razie to umiarkowany wzrost + spadająca inflacja, ale jeśli rekomendacje OECD (duże podwyżki podatków) zostaną wdrożone przy rosnących kosztach długu i obronności, to realnie możemy zobaczyć
niemo - #ekonomia #krzywa #Laffera podwyższyć podatki xd

Polska jest dziś w punkcie,...

źródło: image

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@IlllI: inflacja, wzrosty obecne podatków z tego tygodnia i prognoza budżetu wystarczy

dwa epoka po pandemii to oczywiste, inflacja hamuje Z TEGO powodu..

robią odwrotnie niz na krzywej dokładnie
  • Odpowiedz