Dużo osób narzeka na zus, że to piramida finansowa i wobec malejącej dzietności należy od tego odejść i tak dalej ale czy jest sposób na emeryturę bez dzieci ? Ja to rozumiem tak, że dawniej jak miałeś dzieci i nie kopnęły cię w dupę na starość to na jakąś opiekę mogłeś liczyć, w innych przyladkach to co najwyżej łaska innych ludzi. Gdy kapitan państwo przejął rolę opiekunki starych dziadków to ogół dzieci
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

III filar, konta na XTB itp.


Ostatnim krokiem jest zrozumienie że cała gospodarka jest oparta o wzrost społeczny, bez niego te wszystkie nieruchy, globalne akcje i dywidendy będą tak samo c---a warte jak niska emerytura z ZUS)

@K_R_S:
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer:

Ostatnim krokiem jest zrozumienie że cała gospodarka jest oparta o wzrost społeczny, bez niego te wszystkie nieruchy, globalne akcje i dywidendy będą tak samo c---a warte jak niska emerytura z ZUS)


Właśnie to mnie zaskakuje, jak ludzie oddani są złotemu cielcowi. Znajdą tysiąc powodów, dla których na ZUS nie ma co liczyć, ale będą kompletnie ślepi na fakt, że pieniądze to tylko zapis księgowy i cyferki na IKE zyskują
  • Odpowiedz
  • 1
@crystalmethh

Musisz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez 30 dni na umowie o pracę lub 90 dni na umowie zlecenie. Jeśli opłacasz ubezpieczenie na obecnych umowach, ten czas wliczy się do wymaganego stażu po przejściu na umowę o pracę. Zasiłek chorobowy z ZUS będzie Ci wypłacany przez maksymalnie 182 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy więc idź pod koniec umowy na UOP (będziesz mieć na okres próbny więc i tak wygaśnie i musisz "zachorować"
  • Odpowiedz
@Famine: tak, ale zasiłek nie będzie wypłacany po ustaniu umowy przez 182 dni tylko 90 dni, więc musiałby mieć miesiąc pracy na UOP lub jak pisałeś 3 miesiące i wtedy może iść, ale minimum 3 miesiące musiałby mieć umowę jeszcze żeby wziąć łącznie 180 dni.
  • Odpowiedz
skończył mi się dwuletni mały zus, więc dnia 01.05.2026 złożyłem ZUS ZWUA (wyrejestrowałem się)

tego samego dnia omyłkowo zamiast ZUS ZUA złożyłem ZUS ZZA (czyli zarejestrowałem się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego) z kodem 05 10 0 0

teraz próbowałem zapłacić zus ale dostałem błąd:

-
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

także złożyłem ZUS ZWUA wyrejestrowanie z dniem dzisiejszym i ZUS ZUA rejestracja 05 10 0 0 zdrowotne eerytalne chorobowe wypadkowe.


@huoposki: zasadnicze pytanie. Dlaczego wyrejestrowanie z dniem dzisiejszym zamiast z dniem 01.05.2026. Wyżej ci dobrze napisał, zamiast od razu skorygować jak się należy to tak zaplątałeś, że samemu teraz tego nie odkręcisz.
  • Odpowiedz
Życie jest z-----e. Od marca 2024 jestem na działalności. Od 10.24 powinienem być na preferencyjnym ZUSie. Nie znam się na tym chujstwie za nic, widziałem że ilość pieniędzy jakie muszę przeznaczyć na ZUS w inFakt skoczyła z 400 na 800 zł. Problem jest taki że niedawno zauważyłem że od tamtego czasu nie płacę społecznej, ten wzrost dotyczy jedynie zdrowotnej. Muszę teraz to wszystko k---a oddać. Księgowa nie wie co się zepsuło, na
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@m00neyymann: Z moich doświadczeń z księgowymi to jeśli mówi że "program jej nie policzył" to pewnie czegoś nie przeklikała albo zapomniała ustawić. Wiadomo, najlepiej na program zrzucić winę. Programy się psują, ale to obowiązkiem księgowej jest pilnować terminów.
  • Odpowiedz
#ubezpieczenie #urzadpracy #zus #pracbaza
(wrzucam jeszcze raz ale zmienione)
Mirki rejestruję się w urzędzie pracy na bezrobotnego po ubezpieczenie.

Do tej pory pracowałem na zleceniu, chcą tam dokumenty potwierdzające okres czasu zatrudnienia i składki. Składki pobrałem od ZUS ale potwierdzenie od zleceniodawcy nie jestem pewien czy uzyskam a nawet jak tak to może to trochę zająć. Nie zależy mi na zasiłku tylko samym ubezpieczneiu(na zasiłek i tak
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

JAK DZIAŁA DEGRESJA W POLSKIM SYSTEMIE PODATKOWYM?

Wbrew przyjętym w każdym cywilizowanym państwie europejskim rozwiązaniom, polski system podatkowo-składkowy jest degresywny - im więcej zarabiasz, tym mniej procentowo płacisz.

Lekarz Dawid 1600k płaci 16,7% podatków i składek.

Kodoklep
czerwonykomuch - JAK DZIAŁA DEGRESJA W POLSKIM SYSTEMIE PODATKOWYM? 

Wbrew przyjętym...

źródło: IMG_2566

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To nie znaczy że płacą mniej - płaca zwykle więcej. Czyli areczek płaci 1000 zł, a jego szef 10000.


@4mja: Czy ty nie zrozumiałeś zupełnie co napisał OP? Tak, szef zapłaci 10 000 ale jak ma 100 000 przychodu to wyda na mieszkanie, jedzenie i utrzymanie załóżmy 10k tak samo jak Areczek (chleb, mleko czy prąd w domu nie ma mniejszej ceny dla zarabiających mniej ergo wydają większy % pensji
  • Odpowiedz
To naturalne że ktoś zarabia więcej, ktoś mniej


@4mja: "Naturalne" w kontekście wymyślonych przez ludzi umownych papierków stanowiących środek płatniczy to dość karkołomne określenie. Ludzie przez wiele tysięcy lat nie "zarabiali" wcale. Fakt, że występują nierówności płacowe to cecha konkretnych systemów polityczno-społecznych, a nie coś co wynika z "natury". Jak się ludzie w kibucu umówią, że nic nie jest na własność, a każdy plon z pola, wyprodukowany ciuch czy narzędzie
  • Odpowiedz
Overemployment nie taki łatwy do ukrycia.

Taka sytuacja - gość sobie pracuje na dwóch etatach w różnych firmach.
Co do zasady nic tego nie zabrania, nic nie nakazuje informować o tym pracodawców.

Aż tu nagle się okazuje, że mimo że u żadnego z pracodawców pojedynczo nie przekraczał limitu ZUS (30 krotność średniego wynagrodzenia), to w sumie przekroczył w zeszłym roku.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#zus
Mam problem. Złożyłem wniosek o stażowe, na aplikacji mZUS mam wiadomość, że mam wiadomość na pue/ezus. Wchodzę na pue i nie ma żadnej wiadomości. Miał ktoś taki przypadek?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#renta #nerwica #zus #przegryw #depresja

Przedłuzono mi rente z tytulu niezdolnosci do pracy CAŁKOWITEJ: Depresja, zaburzenia lekowe, fobia spoleczna. Chujnia zadne leki nie dzialaja bo dzialaj na akomodacje, oczy a ja mam po korekcji z nimi problem przez nie wpieprzyłem się w te problemy. Ogolnie mam 10lat przerobione. Obecnie 31lvl. Renta jakies 2100zł szału nie ma. Terapie w------e w kosmos, mieszkam w
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mateuszek1122: możesz iść do powiatu o darmową poradę prawną. Pewnie też w lokalnym mopsie mają prawnika, który Ci pomoże w takich kwestiach. Wydaje się, że dobrą opcją byłoby dorabianie sobie np. na ochronie. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś szukali tam osób z orzeczeniem
  • Odpowiedz