Telewizja CBS News informuje, że sekretarz stanu USA Antony Blinken odbędzie wizytę na Ukrainie w przyszłym tygodniu. Departament Stanu jest zaniepokojony sytuacją w ralacjach ukraińsko–rosyjskich, głównie na polu energetycznym / nie wszystko stracone?
Amerykanie grają chyba w tym momencie na przewleczenie tego projektu (NS2) do wyborów w Niemczech. Obecnie w sondażach przodują niemieccy Zieloni, którzy są otwarcie wrodzy "rurce" i uważają, że projekt powinien zostać skasowany.
Radosław Pyffel omawia charakterystykę młodych Chińczyków urodzonych po 1995 roku. Najciekawszy jest duży optymizm w porównaniu do Zachodu, spowodowany tym, że żyją lepiej niż ich rodzice i dziadkowie, oraz mniejsze zainteresowanie Zachodem, niż u starszych pokoleń.
@BrakWolnegoLoginu: Jak to jak? Klęską Chin. To właśnie indywidualizm i liberalizm sprzyja np. innowacyjności. W czasach zimnej wojny sowieccy propagandyści również mówili, że ich kolektywne podejście jest lepsze niż "zgniły", "rozpasany" i "konsumpcyjny" Zachód. Mam przypomnieć, kto wyszedł zwycięsko z zimnej wojny?
"W Chinach jest więcej innowacji niż gdziekolwiek na świecie" - raczej więcej plagiatu i kopiowania. Chińczycy potrafią taniej wykonać, to co zrobił Zachód (może trochę to udoskonalić), ale przełomowe pomysły (takie jak np. smartfon czy szczepionka mRNA) powstają na Zachodzie.
Zachód (a zwłaszcza USA) ma też jedną przewagę - potrafi przyciągać najzdolniejsze umysły całego świata dzięki swojej otwartości (twórcy szczepionki na koronawirusa są z pochodzenia... Turkami, a wśród
@Pinek7: jakbym czytał artykuły z lat 50. i 60. w których wieszczono rychły upadek USA i przejęcie prymatu przez ZSRR (a trzeba przyznać, że np. Sowieci pewne sukcesy mieli - pierwszy załogowy lot kosmiczny).
Ponad 78 tysięcy kibiców obejrzało z trybun stadionu olimpijskiego w Melbourne niedzielny mecz futbolu australijskiego pomiędzy Collingwood Magpies a Essendon Bombers (85:109). To najwyższa na świecie frekwencja imprezy sportowej od wybuchu pandemii koronawirusa.
Wszystkim "myślącym samodzielne" przypominam, że Australia i Nowa Zelandia osiągnęły sukces dzięki bardzo radykalnej strategii "zero covid" - wprowadzaniu ostrych i surowo egzekwowanych lockdownów nawet w przypadku kilku nowych zakażeń w danym mieście (po to, by ognisko zdusić w zarodku i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby). Inna sprawa, że bardzo pomogło im też wyspiarskie położenie.
Ukraina zwróciła się do Niemiec z prośbą o nowoczesną broń defensywną, aby bronić wybrzeża Morza Czarnego przed ewentualną agresją ze strony Rosji. CDU sygnalizuje zrozumienie, szef MSZ z SPD „wzbrania się”.
Paradoksem niemieckiej polityki jest to, że najtwardsi wobec Rosji i Chin są... Zieloni (uważani przez niektórych za "lewaków"). W ostatnich latach ta partia poszła bardzo w stronę centrum, a jej kandydatka na kanclerza Annalena Baerbock zapowiedziała wstrzymanie np. projektu Nord Stream 2, gdyż służy on głównie finansowaniu skorumpowanej bandy Putina.
Dobra wiadomość jest taka, że Zieloni wychodzą na pozycję lidera sondaży, a wybory już na jesieni.
@Kaczypawlak: Faktem jest, że ewentualny "zielony" rząd Niemiec będzie się bardzo dobrze dogadywać z administracją Bidena w USA i jest to bardzo dobra informacja. Akurat odrobina idealizmu w polityce zagranicznej (tj. twardego oporu wobec satrapów) Zachodowi by się bardzo przydała.
@techninja: Z całym szacunkem, ale Ukraina państwem członkowskim NATO nie jest. Na państwa członkowskie NATO Rosjanie boją się podnieść ręki - zielone ludziki nie wjechały do estońskiej Narwy czy łotewskiego Dyneburga.
@szunis: Czemu? W polskim interesie geopolitycznym jest to, by Ukraina rozwijała się gospodarczo i reformowała się. Po pierwsze, będzie partnerem handlowym dla polskiej gospodarki i szansą na rozwój "ściany wschodniej" (wschodnie landy Niemiec podobnie skorzystały na wejściu Polski i Czech do UE i handlu z naszą częścią Europy). Po drugie, będzie jeszcze mocniejszym wałem oddzielającym Polskę od Rosji.
@Totalkozakmen: Laschet został oficjalnie nominowany jako kandydat chadeków na kanclerza, ale gość totalnie nie budzi entuzjazmu wyborców (jest po prostu nudny). Söder jest popularniejszy, ale nie poradził sobie w rozgrywce partyjnej w CDU/CSU. Dzięki temu Zieloni załapali noszenie i już dwa sondaże dają im 1. miejsce w sondażach.
Choć zjawisko znęcania się nad młodszymi rocznikami poborowych znane jest w większości armii świata, „falę” w Siłach Zbrojnych PRL traktuje się często jako pochodną okrutnych zachowań mających miejsce w „bratniej” Armii Czerwonej w postaci złowrogiej „diedowszczyzny”.
Mam wrażenie, że celem służby wojskowej w PRL nie było przygotowanie młodzieży do obrony kraju, ale raczej "złamanie" jej w duchu totalitarnym - uświadomienie, że są nikim i że system bezwzględnie zdławi każdą próbę nieposłuszeństwa. Mam też wrażenie, że gdyby faktycznie doszło do konfrontacji NATO z Układem Warszawskim (i nie zakończyłaby się ona apokalipsą atomową), to szeregowi żołnierze z PRL, NRD, Czechosłowacji czy Węgier przy pierwszej możliwej okazji dezerterowaliby lub nawet przechodzili
Jako śmiertelne zagrożenia dla Francji wymieniają - krytyczną teorię rasy, islamizm i podkopywanie autorytetu policji. List zapewnia, że "jeśli nic nie zostanie zrobione", Francja pogrąży się w wojnie domowej, a wojsko będzie zmuszone wkroczyć "w celu ochrony naszych wartości cywilizacyjnych".
@TenTypZez: Akurat muzułmanie mają długą tradycję walczenia i umierania za Francję - spahisi, strzelcy senegalscy czy algierscy itd. Te oddziały stanowił elitę armii francuskiej w obu wojnach światowych. Wielki Meczet w Paryżu został zbudowany w 1926 r. jako wyraz hołdu Francji wobec jej żołnierzy wyznania mahometańskiego, którzy zginęli w I wojnie oraz wcześniejszych konfliktach - budowę sfinansował francuski rząd.
@wioslarz-umyslow: Tak. To prawda. W 1914 r. armia francuska wciąż nosiła XIX-wieczne mundury - granatowe płaszcze i jaskrawoczerwone spodnie. Co więcej, funkcjonowały tam też oddziały ciężkiej kawalerii - kirasjerów noszących stalowe pancerze. Dopiero pierwsze klęski skłoniły dowództwo do błyskawicznej modernizacji.
– Pytanie, czy jesteśmy gotowi na to, żeby poznać wysokość wynagrodzenia naszego kolegi z pracy, czy naszego sąsiada. Wydaje się, że są potrzebne pewne zmiany społeczne, które pozwolą zaakceptować taką wiedzę – uważa ekspertka Pracodawców RP.
W zeszły poniedziałek Wielka Brytania zniosła część dotychczasowych restrykcji: otwarto sklepy, salony fryzjerskie i siłownie. Po raz pierwszy od października restauratorzy mogli otworzyć ogródki, dopuszczalne jest obsługiwanie klientów wyłącznie na zewnątrz, w tym podawanie alkoholu.
W Izraelu też wszystko wraca do normy. Szczepienia działają, Szacunek Ludzi Nauki, a alt-medowcy i szury d..a cicho ;)
Nawet jeśli trzeba będzie się szczepić np. za rok, to chyba jedno delikatne ukłucie igłą jest warte tego, by tysiące Polaków nie opłakiwało swoich babć i dziadków.
@robertK: wszystko w swoim czasie ;) szczepionki mRNA to nowy rozdział w historii medycyny i mówi się, że faktycznie będzie można spróbować wypuścić szczepionki na choroby nowotworowe
W Izraelu tylko 129 nowych przypadków covid, 0,3% testów daje wynik pozytywny. Od kilku tygodni w kraju normalnie funkcjonuje większość gospodarki (włącznie z restauracjami i dyskotekami). Szczepienia po prostu działają.
Państwo mogłoby gwarantować wkład własny dla biorących kredyt (nawet 100 tys. zł) lub oferować dofinansowanie (do 160 tys. zł). Instrument byłby skierowany do rodzin wielodzietnych i osób, które mają zbyt wysokie dochody - to kolejne rozwiązania, które może uwzględniać nowy program PiS.
@mjxxx1: Tak. LVT (land value tax) to całkiem niezły pomysł. Daje bodźce do budowania intensywnego (wzwyż) - im więcej pięter, tym niższy podatek w przeliczeniu na mieszkanie (bo zajęty grunt się nie zmienia). Powinien też być jak najpowszechniejszy - żadnych ulg np. dla ogródków działkowych, nieużytków i ruin. W Warszawie mamy absurd do kwadratu - ogródki działkowe niemalże w centrum miasta (w świetnie skomunikowanych miejscach). One powinny iść pod zabudowę
Sobieski prowadził dialog np. z muzułmańską Persją (skłóconą z Imperium Osmańskim) po to, by otworzyć drugi front przeciwko Turkom. Niestety nie doszło to do skutku. Miał też bardzo dobre relacje z Tatarami: https://histmag.org/jak-jan-iii-sobieski-nie-popedzil-tatarow-13240/
W stosunku do amantadyny mam proste podejście. Podwójna ślepa próba, albo to lipa. Skandalem jest natomiast promowanie nieudowodnionych właściwości leczniczych przed takim testem - osoby chore zaczną kupować amantadynę na własną rękę i próbować leczyć się nią bez nadzoru lekarskiego, co może tylko pogorszyć sytuację.
W USA były przypadki zatrucia substancją, którą jako "cudowny lek na covid" promował Trump.
- Bzdury w postaci "Pan Bóg mnie w kościele uchroni" są wystawianiem Boga na próbę i kpiną z wiary - komentuje s. Małgorzata Chmielewska. Zakonnica we wpisie na swoim blogu odniosła się do sytuacji pandemicznej w Polsce oraz podejścia duchownych do obostrzeń sanitarnych.
@mathia963: Generalnie w kulturze żydowskiej "od zawsze" ceniona jest wiedza i wykształcenie. To troszkę efekt prześladowań - w czasie pogromu/wypędzenia mogli ci zabrać pieniądze, dom, sklep czy fabrykę, ale tego co masz w głowie nie zabierze nikt. Do tego tzw. ferment intelektualny wynikający z tego, że do Izraela przybywali Żydzi z całego świata, którzy przywozili ze sobą także pomysły i rozwiązania ze swoich poprzednich domów. Kultura żydowska kładzie też nacisk