Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko191
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
Basileus

Basileus

Dołączył 17 lat i 2 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 1555
  • Znaleziska 1100
  • Mikroblog 455
  • Obserwujący 4
  • Obserwowane 40

34

Jak smartfony zniszczyły naszą cywilizację?

Jak smartfony zniszczyły naszą cywilizację?

Tekst amerykańskiego ekonomisty i blogera Noaha Smitha wskazujący, jak smartfony "przeorały" nasze życie prywatne i społeczne.

Basileus
z
noahpinion.blog
dodany: 11.06.2026, 10:02:22
  • 11
  • #
    polityka
  • #
    technologie
  • #
    neuropa
  • #
    4konserwy
Basileus
Basileus
Autor
11.06.2026, 10:13:00 via Wykop
  • -2
@Griev: nie do końca. Autor tam odnosi się do tych zarzutów. Do tego pamiętajmy, że w historii nauki zdarzały się też takie przypadki jak azbest - wynalazki, które na początku uchodziły za przełomowe, a potem okazały się gigantycznym problemem.
Paszczakova
Paszczakova
10.06.2026, 15:25:40
  • 136
#mecz Mundial zaczyna się jutro, a w ogóle nie czuć tej całej atmosfery mistrzostw świata, jednak ten w Katarze mimo, że kupiony ze $$$$ miał swój klimat, w Europie zimno, ciemno, deszczowo a tam fajniutko cieplutko, wiadomo że klima robiła robotę na stadionach.
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 10.06.2026, 15:33:23 via Wykop
  • 108
@Paszczakova: no bo nie grają Polacy, a mecze będą w dziwnych godzinach... nic więc dziwnego, że wokół tego mundialu nie ma takiego "piłkoszału".
  • Odpowiedz
anonanonimowy321
anonanonimowy321
09.06.2026, 18:55:24
  • 6
Ochrona muzeum to chyba jest dobra fucha. Widzę że są takie oferty. #przegryw
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 09.06.2026, 18:56:22 via Wykop
  • 1
@anonanonimowy321: hah, zawsze możesz mieć pecha (jako #przegryw) i akurat na Twojej zmianie może "coś się dziać" - np. próba kradzieży dzieła sztuki czy inba "młodzieży w kryzysie aktywizmu"
  • Odpowiedz

557

Demografia uderzy w zyski firm. Nie rodzą się pracownicy, ani przyszli klienci

Demografia uderzy w zyski firm. Nie rodzą się pracownicy, ani przyszli klienci

Kryzys demograficzny staje się również problemem biznesowym. - Najczęściej mówi się o tym, że zaczyna brakować pracowników. Ale ten kij ma też drugi koniec - nie rodzą się przyszli klienci.

VoxClamantisInDeserto
z
bankier.pl
dodany: 04.06.2026, 07:21:51
  • 361
  • #
    polska
  • #
    demografia
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    praca
  • #
    dzieci
Basileus
Basileus 04.06.2026, 18:35:29 via Wykop
  • 2
@kanemoto: a co ma PO-PiS do tego? Za bezrobocie początku XXI wieku odpowiada SLD i Leszek Miller - chyba najgorszy premier III RP.

789

Psycholog twierdzi: Gry w latach 90. lepiej rozwijały mózg

Psycholog twierdzi: Gry w latach 90. lepiej rozwijały mózg

Gry z lat 90. stanowią wyzwanie dla rozwoju umiejętności. Dzisiejsze produkcje często wystawiają na próbę odporność psychiczną. Wiele z nich ma na celu śledzenie, wykorzystywanie i uzależnianie (...) opierają się na monetyzacji oraz mechanizmach uzależniających

deton24
z
gry-online.pl
dodany: 19.04.2026, 10:04:06
  • 267
  • #
    gry
  • #
    pcmasterrace
  • #
    konsole
  • #
    psychologia
  • #
    ciekawostki
  • #
    technologia
Basileus
Basileus 19.04.2026, 16:35:25 via Wykop
  • 0
To autentycznie zabawne, że gry komputerowe, które 15-20 lat temu były wyklinane od czci i wiary jako ogłupiająca rozrywka dla młodzieży okazują się być całkiem rozwijające w stosunku do ulubionego hobby dzisiejszej młodzieży tj. scrollowania rolek na Instagramie/TikToku. Gry komputerowe wymagały niezłej koordynacji oko-ręka (gry akcji), umiejętności planowania i podejmowania decyzji (strategie), sprawnej komunikacji i pracy zespołowej (gry online). Tymczasem scrollowanie rolek niczego nie uczy, nic nie rozwija.
  • 2
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Basileus
Basileus 19.04.2026, 17:55:33 via Wykop
  • 1
Coś w tym jest, że "zetka" scrollująca rolki jest dość podobna do emerytki skaczącej po kanałach TV.
Basileus
Basileus 12.04.2026, 20:53:12
  • 511
Muszę powiedzieć, że to jeden z najbardziej optymistycznych wieczorów w światowej polityce od dawna. Skorumpowany, autorytarny rząd upada bez ani jednego wystrzału pod wpływem zdeterminowanych obywateli. To ma vibe 1989 roku - trzymam kciuki za Węgry, deorbanizację, derusyfikację i deoligarchizację.

Może od Węgier zacznie się odnowa wiary w liberalną demokrację ;)

#wegry #neuropa #polityka #ue #budapeszt
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus
Autor
12.04.2026, 21:07:32 via Wykop
  • 4
@Pucios87: no dla Polski "vibe 1945" nie był taki fajny. Zbrodnicza niemiecka okupacja została zastąpiona przez sowieckie państwo kolaboracyjne odbierające Polakom smak życia i szanse na rozwój przez kolejne 45 lat.
  • Odpowiedz
jmuhha
jmuhha
25.03.2026, 05:48:47
  • 453
Co pamiętacie z Polski lat 2000 czego nie ma teraz?
jmuhha - Co pamiętacie z Polski lat 2000 czego nie ma teraz?

źródło: 1000025952

Pobierz
  • 293
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 25.03.2026, 11:18:33 via Wykop
  • 2
@jmuhha: Przestępczość pospolitą - a zwłaszcza dresiarstwo. Dziś nie mam oporów przed siedzeniem w tramwaju ze smartfonem w ręku. W latach 2000. coś takiego (ze "zwykłą" Nokią) oznaczałoby spore ryzyko utraty telefonu.
  • Odpowiedz
c.....s
c.....s
konto usunięte 22.03.2026, 21:08:14
  • 815
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 22.03.2026, 22:51:25 via Wykop
  • 14
@cebulowy_krezus: w ogóle USA lat 90. to chyba było jedno z najlepszych miejsc do życia w całej historii Zachodu. Boom gospodarczy, powszechna radość po wygraniu zimnej wojny, niekwestionowany prymat sił zbrojnych USA (Pustynna Burza), Rosja leczyła kaca po rozpadzie ZSRR a Chiny były bieda-krajem produkującym tandetne zabawki i podróby zachodnich marek. Społeczeństwo nie było zdewastowane przez social media i dziwne ideologie woke i MAGA. Totalna dominacja kulturalna - kino, muzyka
  • Odpowiedz

378

Zmarł Phil Campbell. Gitarzysta Motörhead miał 64 lata

Zmarł Phil Campbell. Gitarzysta Motörhead miał 64 lata

Gitarzysta Motörhead, Phil Campbell, zmarł niespodziewanie 13 marca bieżącego roku. Muzyk miał 64 lata i osierocił trójkę synów.

metalnewspl
z
metalnews.pl
dodany: 14.03.2026, 12:05:04
  • 64
  • #
    motorhead
  • #
    rock
  • #
    metal
  • #
    muzyka
  • #
    metalnews
  • #
    kultura
Basileus
Basileus 15.03.2026, 18:28:23 via Wykop
  • -1
Mam wrażenie, że świat zaczął się psuć, gdy ludzie porzucili rocka. Gdy muzyka rockowa triumfowała na listach przebojów, to na świecie było dobrze. Jak na topie znalazł się rap i jakiś elektroniczny szajs, to się zepsuło.

Gitary w dłoń, jeszcze nie wszystko stracone ;)
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ish_waw
ish_waw
01.03.2026, 05:52:48
  • 1686
Nie hejtujcie tak polskich turystów w Dubaju, bo nie każdemu się wyświetlało na TikToku, że będzie wojna.

#iran #dubaj
ish_waw - Nie hejtujcie tak polskich turystów w Dubaju, bo nie każdemu się wyświetlał...

źródło: IMG_1286

Pobierz
  • 87
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 01.03.2026, 11:11:01 via Wykop
  • 3
@ish_waw: mam nadzieję, że dożyję czasów, w których uzywanie TikToka będzie obciachem takim, jak słuchanie disco polo.
  • Odpowiedz
Neobychno
Neobychno
01.03.2026, 10:07:41
  • 0
Może jestem ignorantem kolejowym, ale czemu firma Leo Express wchodzi do Polski z pociągami w takich godzinach? Liczą oni dać też coś w ciągu dnia? #pociagi #pkp
Neobychno - Może jestem ignorantem kolejowym, ale czemu firma Leo Express wchodzi do ...

źródło: Screenshot 2026-03-01 at 11-06-40 Wyniki wyszukiwania Leo Express

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 01.03.2026, 10:51:33 via Wykop
  • 1
Dobre godziny np. dla turystów chcących zrobić sobie jednodniowy wypad WAW->KRK albo odwrotnie.
  • Odpowiedz

1387

Według naukowców rolki/shortsy sprawiają, że stajesz się mniej inteligentny

Według naukowców rolki/shortsy sprawiają, że stajesz się mniej inteligentny

Badanie wykazało, że konsumowanie krótkich treści wideo, ma negatywny wpływ na zdolność koncentracji i samokontrolę. Wyniki pokazały, że osoby często oglądające wykazywały mniejszą aktywność mózgu w obszarach odpowiedzialnych za koncentrację i kontrolę wykonawczą.

matixrr
z
dexerto.com
dodany: 28.02.2026, 19:47:20
  • 135
  • #
    internet
  • #
    youtube
  • #
    instagram
  • #
    tiktok
  • #
    socialmedia
  • #
    telefony
Basileus
Basileus 28.02.2026, 21:33:44 via Wykop
  • 9
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 9
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

223

Social media w Polsce dla dzieci do 15 roku życia będą zakazane

Social media w Polsce dla dzieci do 15 roku życia będą zakazane

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 15 roku życia w Polsce powoli staje się już faktem. Koalicja Obywatelska zapowiedziała dziś nową ustawę odcinającą od platform mediów społecznościowych wspomnianą grupę społeczną.

FXMAG
z
fxmag.pl
dodany: 28.02.2026, 11:28:26
  • 93
  • #
    polityka
  • #
    heheszki
  • #
    gospodarka
  • #
    polska
  • #
    ciekawostki
  • #
    prawo
Basileus
Basileus 28.02.2026, 17:19:09 via Wykop
  • 8
W przypadku TikToka zakaz powinien obowiązywać do 80 roku życia (od 70 r.ż. za pisemną zgodą obojga żyjących rodziców) ;)
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Basileus
Basileus 11.02.2026, 09:11:49
  • 0
Lvl35 tutaj. Coraz mocniej zastanawiam się nad konkretnym przekwalifikowaniem - studiami zaocznymi na politechnice na kierunku inżynieria transportu. Nigdy nie miałem problemów z matmą i naukami ścisłymi, tematami transportowymi interesuję się "od dziecka", a biorąc pod uwagę to, że w Polsce w najbliższych dekadach zapowiada się boom infrastrukturalny, to kierunek ten wydaje się całkiem perspektywiczny. Mam też poduszkę finansową.

Miejsce i branża, w której obecnie pracuję, daje mi coraz mniej satysfakcji -
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus
Autor
11.02.2026, 15:36:25 via Wykop
  • 0
@szprycher obecnie ekonomia/finanse. Spokojnie, nie jestem literaturoznawcą czy innym "twardym" humanistą, nie mdleję na widok całek i pochodnych.
  • Odpowiedz
uncle_freddie
uncle_freddie
01.02.2026, 19:02:33
  • 462
#wladcapierscieni #lotr
uncle_freddie - #wladcapierscieni #lotr

źródło: bc253d403ecf4e048a6ee60511cdbc0c

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 02.02.2026, 00:21:32 via Wykop
  • 2
Chyba najlepszy soundtrack w dziejach kina - to, co skomponował Howard Shore to arcydzieło. Solidne orkiestrowe brzmienia, zapadające w pamięć tematy, bogata instrumentacja. Porównajcie to z nurtem, jaki dominuje w obecnej muzyce filmowej (elektronika, "plamy dźwiękowe").
  • Odpowiedz

739

30 tys. zabitych w dwa dni. Przerażający bilans demonstracji w Iranie.

Pokaż treści 18+

30 tys. zabitych w dwa dni. Przerażający bilans demonstracji w Iranie.

Ponad 30 tys. osób mogło zostać zabitych przez irańskie siły bezpieczeństwa podczas antyrządowych demonstracji 8 i 9 stycznia. Takie informacje podał amerykański dwutygodnik "Time". Gazeta powołała się na informacje uzyskane od dwóch wysokich rangą pracowników resortu zdrowia w Teheranie.

Bobito
z
rmf24.pl
dodany: 26.01.2026, 10:31:33
  • 187
  • #
    iran
  • #
    bliskiwschod
  • #
    swiat
  • #
    informacje
Basileus
Basileus 26.01.2026, 16:11:39 via Wykop
  • 1
Gdzie są teraz "hamasiarze"? Gdzie protesty na kampusach? Czy "Franek Żeglarz" montuje kolejną wesołą załogę i płynie do Zatoki Perskiej?
  • 1
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

6

Przełomowa decyzja w sprawie złotego pociągu. Jest zgoda na badanie tunelu

Przełomowa decyzja w sprawie złotego pociągu. Jest zgoda na badanie tunelu

Lider projektu "Złoty Pociąg 2025" poinformował o wyczekiwanej decyzji w sprawie poszukiwania skarbu. Do tej pory Michał

Spocony_Bambo
z
geekweek.interia.pl
dodany: 25.01.2026, 02:34:16
  • 6
  • #
    zlotypociag
  • #
    walbrzych
  • #
    nazisci
  • #
    niemcy
  • #
    drugawojnaswiatowa
Basileus
Basileus 25.01.2026, 22:39:47 via Wykop
  • -1
Hah, w sam raz na sezon turystyczny 2026 :) Pierwsza odsłona złotego pociągu w 2015 wygenerowała imponujące zainteresowanie w mediach na całym świecie. I dobrze, bo Dolny Śląsk to chyba najpiękniejszy turystycznie region Polski ;)
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wjtk123
wjtk123
22.01.2026, 08:33:12
  • 2374
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 168
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Basileus
Basileus 22.01.2026, 14:37:19 via Wykop
  • 2
Basileus

źródło: dg

Pobierz
  • Odpowiedz

535

Rosjanin wrócił z wojny, wykopał okop i w nim siedzi.

Pokaż treści 18+

Rosjanin wrócił z wojny, wykopał okop i w nim siedzi.

W rosyjskim internecie pojawiło się nagranie przedstawiające Rosjanina, który wrócił z wojny z problemami psychicznymi (PTSD) i od miesięcy nie otrzymał żadnej pomocy. Zbudował przed swoim domem okop i w nim spędza czas.

piotr-szczerek
z
streamable.com
dodany: 22.01.2026, 08:46:43
  • 173
  • #
    rosja
  • #
    ukraina
  • #
    wojna
Basileus
Basileus 22.01.2026, 14:31:02 via Wykop
  • 5
@hellfirehe: chyba względnie dobrze przywracanie weteranów "do cywila" wypadło w USA po II wojnie światowej - ustawa G.I. Bill, która dawała im preferencyjne kredyty na budowę domu czy rozwój firmy, dostęp do studiów i kursów zawodowych itp. To właśnie oni zbudowali "idealną" amerykańską klasę średnią lat 50. i 60. (satyrą na to był np. ojciec Ludwiczka z kultowej kreskówki). Inna sprawa, że wiele elementów G.I. Bill skonstruowano w taki sposób,
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 17
  • Strona 1 z 17
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 28.01.2014

    Komentator
  • Rocznica
    od 14.04.2026

    Rocznica
  • Gadżeciarz
    od 02.06.2011

    Gadżeciarz

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking