Wpis z mikrobloga

Blok pod adresem Lenina 5 w Prypeci był zupełnie nieciekawy. Pusty i w bardzo złym stanie, ale honorem eksploratora jest wejść na dach. Wystarczyło wychylić się z małych drzwiczek wyjściowych, żeby zamocowany przy biodrze dozymetr zaalarmował o podwyższonym poziomie promieniowania.

Choć teren wokół bloku był stosunkowo czysty (około 0,5 μSv/h), to na jego dachu wartości skoczyły do 3 μSv/h. Fakt, dachy często są bardziej radioaktywne przez zbierającą się tam wodę, ale nie aż tak. No i zwykle poziom radiacji podwyższony jest tylko w pojedynczych miejscach, a nie na całej powierzchni. W tym przypadku punktowo dało się zarejestrować nawet 23 μSv/h. Skąd więc ta różnica?

Po ewakuacji mieszkańców Prypeci prowadzono zakrojoną na szeroką skalę dekontaminację miasta. Zdzierano wierzchnią warstwę gleby i nawożono nową, czyszczono elewację budynków oraz wymieniano pokrycie dachowe. Ta ostatnia operacja polegała na ściągnięciu starej papy i nałożeniu nowej. Tymczasem na dachu bloku przy ulicy Lenina 5 leży mnóstwo rulonów "nowej" i nieradioaktywnej papy, a także wiadra po smole oraz szufla.

Wygląda więc na to, że likwidatorzy po prostu zapomnieli o tym dachu. Zaniesiono tam nową papę wraz z narzędziami i tyle. Oryginalna została na swoim miejscu i "grzeje" do dziś. Oficjalnie dalszych prac dekontaminacyjnych w Prypeci zaniechano w 1987 roku.

#napromieniowani #czarnobyl #ukraina #prypec #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Sweet-Jesus - Blok pod adresem Lenina 5 w Prypeci był zupełnie nieciekawy. Pusty i w ...

źródło: 542757081_1194290856064739_8907731207545224398_n

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sweet-Jesus czy tylko ja mam takie wrażenie, czy wycieczki do Prypeci są już strasznie oklepane. Latasz z tym licznikiem Geigera i "ło! tu tyle mikrosilvertów, a tu mniej, a tu więcej, ale super".
  • Odpowiedz
  • 2
@fornson23: czy oklepane to bym nie powiedział bo nie ma dnia abym na maila czy na fb nie otrzymał co najmniej jednej wiadomości z zapytaniem "Czy można już jechać do Prypeci?". Niestety ale szanse na to, że wróci tam turystyka są bliskie zeru.
  • Odpowiedz