Wpis z mikrobloga

Jak najlepiej zmotywować programistów w zespole?

Krótko o mnie: od niedawna TechLead i menedżer w jednym z dużych inwestycyjnych korpo, ponad 16 lat exp-a, pracowałem jako CTO startupu we Francji

Mam problem z devami w zespole bo mam przeczucie że za mało pracują. Piszemy jedną dużą appkę od zera, której deadline mamy na maj/czerwiec 2025, ale chciałbym dowieźć do jesieni (żebyśmy zostali wyróżnieni i wszedł jakiś awans (ʘʘ) i super premia). Problemem są devi - mam wrażenie że bardzo wolno pracują i myślę jak zmotywować ich.
Mamy 4 backnedców i 4 frontendowców. Wszyscy seniorzy.

Czy to frontendowcy którym napisanie głupiego ekranu zajmuje 3/4 tygodnie a pewnie mogliby w 4 dni.
Czy to backendowcy co siedzą nad responsem 2 tyg a mogliby ze dwa dni.

Mam kilka pomysłów:
- 100% praca z biura i patrzenie na ręce, ale problemem jest to że w firmie pracujemy 3 dni zdalnie przez co możliwe że się lenią, ale mógłbym skłamać że niby musimy
- dać duży nacisk i presje, aby się stresowali i robili więcej
- zagrozić że jak nie dowieziemy to nie będzie bonusu ani podwyżek na początku roku
- znaleźć największego lenia i wywalić jako kozła ofiarnego przez inni będą się bardziej starać

Co najlepiej zastosować?

#programista15k #pracait #korposwiat #motywacja #programowanie #psychologia
  • 122
@ZasilaczKomputerowy: I jak ktoś się obija to powinno się go wziąć na rozmowę w 4 oczy i pogadać. Naprawdę wielu kuców ma problemy psychiczne przez tą robotę, depresja i wypalenie to nie jest rzadka sprawa a wtedy można nie wiem zamrozić etat.

Ja sygnalizowałem swojemu szefowi że projekt mi sie nie podoba, że źle się czuje w zespole i co? Nic. A to też jest ważne. Jak ktoś się czuje źle
@ZasilaczKomputerowy: Przykład z mojej najnowszej pracy. Masz zespół i tak. Jeden senior przez x lat siedział w swoim projekcie przeszedł do nas i nic nie rozumiał. Minęło pół roku a on defacto dalej nic nie umiał. Brał specjalnie najprostsze zadania bo wiedział, że je zrobi i będzie miał co pokazać. Czyli obijał się z 30-40% czasu a resztę brał coś żeby poudawać że jest git.

Gadam z nim (jestem kucem z
Okazało się że ma depresje i jest tak wypalony, że nie może przysiąść do klawiatury. Został zwolniony.


@janciopan: i dziwisz się, że ludzie się nie chcą angażować skoro w przypadku jakichkolwiek problemów są traktowani jak komórka w excelu do #!$%@?? xD Ciekawi mnie tylko czy w innnych branżach też jest na każdym kroku tak mierzony performance i jak tylko nie dowozisz to jesteś najgorszy na świecie
I jednym z większych patologi w IT moim zdaniem jest brak realnego okresu próbnego z obu stron. Jest on fikcją, jak cię zrekrutowali to defacto musiałbyś nic nie robić by cię zwolnili. A powinno być tak idziesz na okres próbny widzisz, że projekt ci się nie podoba? Mówisz szefowi a on albo szuka innego albo ty sam szukasz innej pracy. To samo pracodawca. Widzi, że ktoś się nie na daje do zespołu?
i dziwisz się, że ludzie się nie chcą angażować skoro w przypadku jakichkolwiek problemów są traktowani jak komórka w excelu do #!$%@?? xD Ciekawi mnie tylko czy w innnych branżach też jest na każdym kroku tak mierzony performance i jak tylko nie dowozisz to jesteś najgorszy na świecie


@2-aminopirydyna: W innych branżach ludzie mają uop i idą do psychiatry i mają te słynne kilka miesięcy luzu na szukanie nowej pracy. To
Sam już te powoli będę kończył przygodę z b2b, jeszcze kilka lat i przechodzę na uop, coraz bardziej boję się choroby albo właśnie jakieś trwałej depresji że będę warzywem.


@janciopan: o, to widzę podobny plan mamy. Mam tylko nadzieję, że uda się zdążyć przed dostaniem wrzodów albo innych zaburzeń lękowych (chociaż biorąc pod uwagę problemy ze snem itd. to one już mogą być obecne)
@janciopan: this

. Pomyśl o przeorganizowaniu zespołu. Nie wiem w jakiej firmie pracujesz, ale wymieszanie juniorów, midów i seniorów może dać każdemu wartość i przyspieszyć projekt.


@kirk42: wlasnie zauwazylem od paru lat tendencje, ze firmy wola brac samych seniorow. To samo rekruterzy mi mowia. Moim zdaniem to blad wlasnie jest
@Pudzianator321
Najlepiej by było samemu zrobić. 16 lat expa to chyba szybko machniesz taką apke i awansik wleci. 3-4 miesiące po 16h z weekendami i wyrobisz normę całego zespołu i nadgonisz całe zaległości.
@Pudzianator321 a dlaczego chcesz to zrobić pół roku wcześniej niż termin? Za wykonanie tego miesiąc wcześniej nie będzie premii?
A po drugie: premia jest tylko dla ciebie czy całego zespołu? Bo może to tylko tobie zależy na premii?
@asdasdce2w: Myślę, że to nie do końca chodzi o umiejętności a raczej o widełki płacowe. Firma zatrudnia developera, ale po negocjacjach wychodzi na to, że trzeba mu od razu dać stanowiska seniora (lub nawet wyżej jeżeli firma przewiduje), a czy to junior, senior czy mid zawsze dla firmy dużym kosztem pozapłacowym jest wdrożenie takiej osoby w firmę, projekt, praktyki, produkt i cokolwiek. Często nawet długi czas od zatrudnienia taka osoba, nie