Wpis z mikrobloga

Jak najlepiej zmotywować programistów w zespole?

Krótko o mnie: od niedawna TechLead i menedżer w jednym z dużych inwestycyjnych korpo, ponad 16 lat exp-a, pracowałem jako CTO startupu we Francji

Mam problem z devami w zespole bo mam przeczucie że za mało pracują. Piszemy jedną dużą appkę od zera, której deadline mamy na maj/czerwiec 2025, ale chciałbym dowieźć do jesieni (żebyśmy zostali wyróżnieni i wszedł jakiś awans (ʘʘ) i super premia). Problemem są devi - mam wrażenie że bardzo wolno pracują i myślę jak zmotywować ich.
Mamy 4 backnedców i 4 frontendowców. Wszyscy seniorzy.

Czy to frontendowcy którym napisanie głupiego ekranu zajmuje 3/4 tygodnie a pewnie mogliby w 4 dni.
Czy to backendowcy co siedzą nad responsem 2 tyg a mogliby ze dwa dni.

Mam kilka pomysłów:
- 100% praca z biura i patrzenie na ręce, ale problemem jest to że w firmie pracujemy 3 dni zdalnie przez co możliwe że się lenią, ale mógłbym skłamać że niby musimy
- dać duży nacisk i presje, aby się stresowali i robili więcej
- zagrozić że jak nie dowieziemy to nie będzie bonusu ani podwyżek na początku roku
- znaleźć największego lenia i wywalić jako kozła ofiarnego przez inni będą się bardziej starać

Co najlepiej zastosować?

#programista15k #pracait #korposwiat #motywacja #programowanie #psychologia
  • 122
@Pudzianator321 Trochę nie czaje. Co to znaczy, że czujesz, że za mało pracują? To osiągają założenie cele w terminach czy nie? Chyba, że nie potrafisz zorganizować pracy i określić cele i terminy no to wtedy twój problem.
Mamy 4 backnedców i 4 frontendowców. Wszyscy seniorzy.


@Pudzianator321: a gdzie zatrudnienie Scrum Mastera, który:
- będzie przepytywał codziennie niczym gestapo programistów na daily i kazał im pokazywać ekran z napisym kodem dnia wczorajszego
- będzie miał decydujący głos na planningach i zaniżał podejrzane wysokie estymaty np: jak programiści prosty call zapis/odczyt do bazy danych + zrobienie endpointa estymują na 13 story points w planning pokerze to dobry Scrum Master powinien