Wpis z mikrobloga

Jak najlepiej zmotywować programistów w zespole?

Krótko o mnie: od niedawna TechLead i menedżer w jednym z dużych inwestycyjnych korpo, ponad 16 lat exp-a, pracowałem jako CTO startupu we Francji

Mam problem z devami w zespole bo mam przeczucie że za mało pracują. Piszemy jedną dużą appkę od zera, której deadline mamy na maj/czerwiec 2025, ale chciałbym dowieźć do jesieni (żebyśmy zostali wyróżnieni i wszedł jakiś awans (ʘʘ) i super premia). Problemem są devi - mam wrażenie że bardzo wolno pracują i myślę jak zmotywować ich.
Mamy 4 backnedców i 4 frontendowców. Wszyscy seniorzy.

Czy to frontendowcy którym napisanie głupiego ekranu zajmuje 3/4 tygodnie a pewnie mogliby w 4 dni.
Czy to backendowcy co siedzą nad responsem 2 tyg a mogliby ze dwa dni.

Mam kilka pomysłów:
- 100% praca z biura i patrzenie na ręce, ale problemem jest to że w firmie pracujemy 3 dni zdalnie przez co możliwe że się lenią, ale mógłbym skłamać że niby musimy
- dać duży nacisk i presje, aby się stresowali i robili więcej
- zagrozić że jak nie dowieziemy to nie będzie bonusu ani podwyżek na początku roku
- znaleźć największego lenia i wywalić jako kozła ofiarnego przez inni będą się bardziej starać

Co najlepiej zastosować?

#programista15k #pracait #korposwiat #motywacja #programowanie #psychologia
  • 122
  • Odpowiedz
co u mnie pomoglo bo mialem podobny problem. Zamiast jednego taska ze potrzebny na zrobienie "ekranu' dzielisz go na mniejsze max 3-5 pkt. Wtedy widzisz czy leca w #!$%@? czy nie


@suche_gacie: Gorzej dla niego jak taki podział spowoduje, że będą w stanie dokładniej wycenić swoją pracę i się okaże, że te 3/4 tygodnie, które robili to i tak było pod korek xD
  • Odpowiedz
chciałbym dowieźć do jesieni (żebyśmy zostali wyróżnieni i wszedł jakiś awans (ʘʘ) i super premia


@Pudzianator321: zbyt oczywisty bajt, ale wykopki łyknęły xD
  • Odpowiedz
@Pudzianator321: Załóżmy na chwilę że to nie bait. Mamy czasy gdzie ludzie ciągną na OE po 2-3 roboty na raz, więc jestem sobie w stanie wyobrazić że serio masz team gdzie ludzie lecą w #!$%@?.

1. Nie podoba mi się ze niby jesteś "leadem" ale jednocześnie piszesz ze "wydaje ci się" że taki czy inny task powinien być zrobiony szybciej. Jako lead to jednak oczekiwałbym że robisz jakąś techniczną pracę, więc
  • Odpowiedz
@Pudzianator321 to bardzo proste. Skręć jakaś gownoburze z największym trouble mejkerem w zespole, przeciągnij to publicznie a później go wyp** z roboty. Na resztę padnie blady strach, pokażą uszy po sobie i zaczną zap* bojąc się wylotu bo rynek jest chu*** . Chyba ze nie możesz nikogo zwolnić. Wtedy jesteś gunwo co poleciało na zmianę stopki w mejlu a nie manager.
  • Odpowiedz