Wpis z mikrobloga

Jak najlepiej zmotywować programistów w zespole?

Krótko o mnie: od niedawna TechLead i menedżer w jednym z dużych inwestycyjnych korpo, ponad 16 lat exp-a, pracowałem jako CTO startupu we Francji

Mam problem z devami w zespole bo mam przeczucie że za mało pracują. Piszemy jedną dużą appkę od zera, której deadline mamy na maj/czerwiec 2025, ale chciałbym dowieźć do jesieni (żebyśmy zostali wyróżnieni i wszedł jakiś awans (ʘʘ) i super premia). Problemem są devi - mam wrażenie że bardzo wolno pracują i myślę jak zmotywować ich.
Mamy 4 backnedców i 4 frontendowców. Wszyscy seniorzy.

Czy to frontendowcy którym napisanie głupiego ekranu zajmuje 3/4 tygodnie a pewnie mogliby w 4 dni.
Czy to backendowcy co siedzą nad responsem 2 tyg a mogliby ze dwa dni.

Mam kilka pomysłów:
- 100% praca z biura i patrzenie na ręce, ale problemem jest to że w firmie pracujemy 3 dni zdalnie przez co możliwe że się lenią, ale mógłbym skłamać że niby musimy
- dać duży nacisk i presje, aby się stresowali i robili więcej
- zagrozić że jak nie dowieziemy to nie będzie bonusu ani podwyżek na początku roku
- znaleźć największego lenia i wywalić jako kozła ofiarnego przez inni będą się bardziej starać

Co najlepiej zastosować?

#programista15k #pracait #korposwiat #motywacja #programowanie #psychologia
  • 122
żebyśmy zostali wyróżnieni i wszedł jakiś awans (ʘʘ) i super premia


@Pudzianator321: przecież to tak oczywisty bait, że dziwne że ludzie się załapali xd
Osobiście darowałbym sobie te pomysły na końcu, to by ten bait wyglądał na wpół legitnie.

Ale swoją drogą niestety trafiają się tacy leaderzy, którzy zadają się mieć podobne podejście. A podwładni wyczują, że mu nie zależy na produkcie, na dowiezieniu czegoś wartościowego, tylko
@Pudzianator321: Wiem, że to bait, ale ja bym zwiększył częstość raportowania. Czasami to jest potrzebne dla ludzi żeby napisali fizycznie, co robią, jakie są problemy, jak próbują rozwiązać te problemy i jakie są dalsze plany. Dzięki temu pośrednio zmuszasz ich aby mieli co wpisać w ten raport. I w ten sposób sami czasami muszą siąść i przeanalizować co w ogóle robią i dlaczego. A inna sprawa, że ludzi nie wolno zajeżdżać
Mamy 4 backnedców i 4 frontendowców. Wszyscy seniorzy.


@Pudzianator321: Jeśli to nie bait to w tym jest problem. Nie spotkałem bardziej cynicznej i leniwej grupy zawodowej niż seniorzy a połowa z nich jest wypalona maskując to "work-life" balance.
@ZasilaczKomputerowy:

zasami to jest potrzebne dla ludzi żeby napisali fizycznie, co robią, jakie są problemy, jak próbują rozwiązać te problemy i jakie są dalsze plany. Dzięki temu pośrednio zmuszasz ich aby mieli co wpisać w ten raport. I w ten sposób sami czasami muszą siąść i przeanalizować co w ogóle robią i dlaczego.

Ja się nie zgadzam z tym podejściem. Zwiększenie kontroli i nacisku długofalowo nie daje dobrego efektu. Problem jest
Po pierwsze wygląda to jak b8 i to taki raczej niższych lotów. Jeżeli jednak nie to spróbowałbym innych sposobów motywacji niż zastraszanie czy zwalnianie kogoś na pokaz.
1. Zindentyfikuj czy skille zespołu są odpowiednie do tej roboty i czy maja motywację. Jeżeli projekt mimo, że obszerny ma niski poziom skomplikowania to senior dev może nie widzieć w tym wartości i możliwości rozwoju i będzie robił po macoszemu.
2. Zorientuj się czy możesz
Sprawa jest prosta - jak ktoś nie chce uczciwie pracować to go nie zmusisz. Jedyna rada to zwolnić ludzi i zatrudnić innych.


@janciopan: Dzięki takim raportom przynajmniej będziesz wiedzieć kogo zwolnić. Te raporty nie mają być na stałe, tylko po to aby "oczyścić atmosferę".
@ZasilaczKomputerowy: Jeśli potrzebujesz raportów by widzieć że ktoś się obija to już masz problem. Jak ktoś się obija to naprawdę to widać. Ale też menadżer powinien mieć background techniczny i rozumieć projekt i pracę na jakimś podstawowym poziomie.