Do tej pory byłem na podatku liniowym, od tego roku chcę przejść na ryczałt 12%. Głównie realizuję strony internetowe dla jednego klienta za kwotę X miesięcznie. Czy mogę tę kwotę podzielić na pół i jedną połowę dać na 12% (usługi informatyczne), a drugą na testowanie manualne na 8.5%? Jak bardzo urzędy się o to czepiają? Śliski temat czy bez problemu?
#pytanie #podatki #kiciochpyta #ksiegowosc
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@6poziomprokrastynacji: cokolwiek przekonywującego, raport godzinowy? Codziennie zapisujesz ile godzin pracowałeś nad jednym ile nad drugim i potem wysyłasz do klienta razem z fakturą i jasno wynika z tego dlaczego tyle na 8,5% a tyle na 12%, byle to nie był podział tylko w celu zapłacenia mniejszego podatku.
  • Odpowiedz
Co ile lat można odliczać internet ?to że dwa lata następujące po sobie jest szczegółowo opisane ,ale co ile lat można to odpisać ?Ostatni raz odpisałem ulgę w 2015 i 16 czy teraz znów mogę?
#podatki
#podatek
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej chciałbym przejść na b2b, ale jestem podatkowym półgłowkiem. Jak słucham o tych wszystkich progach itd. i slysze mozesz to ale jesli zrobisz to, to dostaniesz, z kolei jak zrobisz to blokujesz ulge z robienia czegos innego, co daje ci mozliwość wziecia ulgi dla samotnych matek.
Potrzebuje kogoś kto się na tym zna i wytłumaczy mi łopatologicznie jakie są moje opcje, jaki typ działalności powinienem otworzyć, o jaką kwotę na umowie powinienem poprosić
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@C233
Mirku,uderz do pierwszego z brzegu biura rachunkowego - tam Ci wszystko wyjaśnią i jeszcze pomogą działalność założyć. W zależności od branży pomogą dobrać odpowiednie opodatkowanie (ryczałt/skala/linia).
Nic się nie cykaj, nie Ty pierwszy i nie ostatni. Policz sobie tylko ile byś chciał zarabiać na rękę względem obecnego wynagrodzenia to Ci pomogą dobrać kwotę netto na fakturze dla Twojego pracodawcy.
  • Odpowiedz
@C233: poleca mmój kalkulator https://jakipit.pl to ci pomoże wybrac formę opodatkowania. Możesz też przetestowac ulgi w tym te dla dzieci. Jak masz żone to problem robi się bardziej złożony i wtedy lepiej sie skonsultować
Tutaj reflink ze zniżką do księgowości której używam
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe

16k brutto to 19276 netto na fakturze bo tyle go wynosi go Twoja praca. Możesz coś tam odpalić pracodawcy ale nie za dużo. Cały zysk ze składek społecznych dla Ciebei
  • Odpowiedz
Cześć, mam pytanie co do faktury proformy. Sprzedaje autko ale kupujący nie ma całości gotówki i chce żebym mu taką fakturę wystawił (nie mam działalności/nipu), bo reszte kasy chce załatwić przez bank i taką fakturę ma tam zanieść. Jakiś szwindel czy legit? :D
#podatki
#faktura
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak wygląda sprawa na działalności nierejestrowanej jak świadczę usługi marketingowe? Czy obowiązuje mnie kasa fiskalna? 90% klientów to firmy, a pozostałe 10% to osoby prywatne. Czy w obu przypadkach jest obowiązek posiadania kasy fiskalnej czy tylko przy os. fizycznych bez firmy, albo w ogóle?

#ksiegowosc #podatki #urzadskarbowy
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@polock:
Tak. To konsekwencja Polskiego Ładu i Polskiego Ładu 2.0, które - odpowiednio - podwyższyły kwotę wolną i obniżyły stawkę podatku PIT z 17% do 12%.
Te zmiany oznaczają, że część osób o niższych dochodach podatku nie zapłaci w ogóle, więc nie będzie miało sposobności obdarować 1 procentem żadnej instytucji. Natomiast inni - zakładając, że osiągają takie same dochody jak dotychczas - zapłacą niższy podatek, tak więc również 1 procent
  • Odpowiedz
W poprzednim roku likwidowałem IKZE, musiałbym zapłacić 12% podatku. W programie e-pity wpisałem kwotę w pit 36 przychód z innych źródeł, nic nie wlicza podatek do zapłaty. Pit 36 powinno się składać razem z pit 37 przychód umowa o pracę?
Może ktoś wie jak to ogarnąć w programie?

#pit #ikze #podatek #podatki
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@sylwia-SS: Wypłata iKZE wpisać w PIT-36 pozycja E nr 140 (11. Inne źródła, niewymienione
w wierszach od 1 do 10 (w tym
emerytury – renty z zagranicy)
  • Odpowiedz
Mirki, czy pracuje ktoś na UOP i prowadzi jdg? Zastanawiam się nad założeniem dzialnosci, sklep internetowy + sprzedaż stacjonarna w siedzibie, usługi lokalne - normalnie na vacie. Sprzedaż powiedzmy na 5000zl / miesiąc więc bez szału. Jak wyglądałyby koszty stałe jeśli łączyłoby się działalność z pracą na etacie? ZUS, Skladka zdrowotna, ubezpieczenia i wszystko co mogłem pominąć bo jest tyle artykułów ze nie ogarniam, jedyne co wiem to przez pierwsze 6 miesięcy
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sberatel: nigdzie nie pisałem ze nie ufam, poprosiłem o link w imieniu opa. Chciałem zweryfikować swoją wiedzę i doświadczenie na podstawie linku który podeslesz i zobaczyć czy nie minął się z prawda. 2 lata prowadziłem działalność i pracowałem na etacie.
  • Odpowiedz
@Izarip: https://jakipit.pl zaznaczasz w ZUS tylko zdrowotna. Jak masz etat to cały czas płacisz tyle samo co bez etatu z tą ulga 6 miesieczną. Problem może byc zoptymalną forma opodatkowania jak masz kilka gałęzi róznych. Ale np przy handlu może nadal opłacac ryczałt jesli marże są bardzo duże, trzeba tylko koszt zakupu towaru wrzucić w koszty w moim kalkulatorze

Tutaj możesz zerknac na księgowość:
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe
jak wypełnisz to odzwaniają i
  • Odpowiedz