Mirki na #emigracja

Pytanie w sprawie #podatki #niemcy

Do lipca 2022 pracowałem w PL na UoP.
Od sierpnia przeprowadziłem się i zacząłem pracę w Niemczech.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mój kuzyn prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnio dostał do zapłaty podatek od nieruchomości. Na posesji ma dom połączony z warsztatem. O co chodzi z tą działalnością statutową? Dlaczego większą część gruntów jest wpisana pod działalność statutową, skoro działka w większości jest wykorzystywana do celów prywatnych?

#podatki #podatekodnieruchomosci
Sponsorowanyz500plus - Mój kuzyn prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnio dostał do...

źródło: F583774F-CD16-4547-BB00-DF0064C92FC2

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A wiecie co się stało, polaki biedaki robaki?
Jak jesteście biedni, to nie dostaniecie nic z ulgi termomodernizacyjnej.
Jeśli macie dochodu mniej niż 30k zł rocznie to nie płacicie podatku - kwota wolna wynosi 30kzł i wszystko ok.
Ale ulga termo jest odliczana od przychodu przed opodatkowaniem. Więc macie dochodu 30kzł, korzystacie z ulgi termo 20k zł i z 10k zł płacicie 0 zł podatku.
I koniec ulgi termo - nie możecie jej przenieść
niegwynebleid - A wiecie co się stało, polaki biedaki robaki?
Jak jesteście biedni, t...

źródło: ulga-termomodernizacyjna-kwota-odliczenia-okres-odpisu-czas-realizacji-inwestycji

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Stingeree Czyli w tym roku ocieple jedna ścianę i wstawię okno w piwnicy? Za rok zrobię drugą ścianę, a jak Bóg da to parapet pod okno z piwnicy wstawię. Tak wygląda to rozbijanie wydatków na lata?
  • Odpowiedz
Kek, co za bajzel
Jak dodać ulgę 4+ do pit36?
Ja wiem, że każdy program inny, ale coś mi nie pasuje
Oznaczyłem na pit o, zaznaczyłem w części D pit 36, wpisałem kwotę w tej części (wyższą niż dochód)
Ulga odlicza się od przychodu ale przekracza dochód więc podatek powinien być 0, ale nie - obliczenia obniżają tylko o kwotę wolną
Czy ja mam tę ulgę odjąć od przychodów na PIT-B?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku po ojcu w udziale 1/8. W samym postanowieniu nie ma ani słowa o tym, co wchodziło w skład spadku. Z luźnych rozmów z adwokatem jednego ze spadkobierców wyszło, że na ten udział przypada część nieruchomości rolnej o wartości około 50.000 zł, jednakże droga do dogadania się z pozostałymi spadkobiercami będzie długa, chociażby z tego powodu, że dwóch mieszka za granicą i jest z nimi trudny kontakt.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pytanie o podatki
Wytworzenie produktu kosztuje mnie 23.33 PLN + 23% VAT (suma 28.70 PLN)
Docelowo chcę sprzedać ten produkt za 35 PLN brutto (netto 26.95) i wygląda to tak, jakbym miał nie zarobić.

Jestem zagubiony w temacie podatków i chciałem was podpytać, czy sprzedając ten produkt na FV, mogę od niego odliczyć VAT i dopiero wtedy coś na tym zarobię? Jeśli tak, to ile? Wydam 23.33 i zarobię 26.95?

Ma
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Finansowe mirki, wynajmowałem w ub, roku lokal i w związku z rozwiązaniem umowy zapomniałęm zapłacić ostatnią zaliczkę za podatek - umowa wygasła z ostatnim dniem września, więc miałem czas na wysłanie zaliczki do US do 20.10.2022. Jutro przedzwonie do US i zapytam co dalej, ale powiedzcie mi wstępnie co w takiej sytuacji - mam jak gdyby nigdy nic zapłacic brakującą ratę i udawac ze nic sie nie stało czy jak? Czy policzą
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bez_szalu: i może po prostu zadzwoń do skarbówki i zapytaj. Stare biurwy już poumierały albo poszły na emeryturę i pracują tam teraz na prawdę spoko ludzie. kontakt ze skarbówka wspominam najlepiej ze wszystkich urzędów
  • Odpowiedz
Szukam sensownego kalkulatora pod #podatki #dzialanoscgospodarcza #b2b - Ryczałt vs Liniówka vs Skala.

Co nie otworzę to przy dokładnie takich samych parametrach (przychód + koszty, pełny ZUS i brak chorobowego), w każdym mam inne wyniki, mimo że biorę pod uwagę głównie te kalkulatory, zaktualizowane pod 2023 (nowe stawki ZUS).
Czasami są różnice kilkudziesięciu złotych, ale wszystko przebija https://www.kalkulatorb2b.pl gdzie skala 12/32 liczy z p---y (np. 500zł różnicy względem
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Namyslaw
zobacz jeszcze mój
https://jakipit.pl
jak masz pytania to mogę wyjaśnić dlaczego tak a nie inaczej liczy

dopiero 20 stycznia GUS opublikował kwoty z których się liczy zdrowotna na ryczałcie. Rok temu przez długi czas w kalkulatorach funkcjonowały przybliżone kwotę i to jeszcze długo po opublikowaniu dokładnych danych
  • Odpowiedz
Można wpisać prywatny aparat fotograficzny w środki trwałe firmy i go zamortyzować jednorazowo? Aparat kupiony prywatnie 2 lata temu. Teraz mam firmę i przydałby mi się do pewnego zlecenia, ale jest na tyle dobry że nie opłaca mi się kupować nowego w sklepie tylko po to żeby odliczyć dochodowy. Aparat za 3500 zł i dwa obiektywy po 3500zł.

#podatki #fotografia #programowanie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@its_over_for_chlop: omów to z księgowym najlepiej, będzie wiedzieć. tylko jak masz w PKD same jakieś komputerowe kwestie, to aparatu raczej Ci w koszta księgowość nie będzie chciała wrzucić aby nie było niepotrzebnej kontroli.
  • Odpowiedz
1.Jeśli prowadząc działalność nierejestrowaną, 100% przychodu będę przeznaczał na inwestycję wewnątrz tej działalności i tym samym nie uzyskam dochodu to teoretycznie nie muszę na koniec roku odprowadzić żadnego podatku?
2. Od kiedy tak naprawdę mogę uznać, że prowadzę działalność nierejestrowaną jeśli jest to tylko powolne rozbudowywanie mikro sprzedaży w internecie czegoś co jest moim hobby, a dochody ze sprzedaży przeznaczam na to hobby?
#pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Wychwalany: Możesz prowadzić działalność nierejestrową: jeżeli przychody z twojej działalności nie przekroczą 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku, czyli w 2023 roku: od 1 stycznia do 30 czerwca, w żadnym miesiącu nie przekroczą 1745 zł

Ale pytanie było o co innego xd
  • Odpowiedz
@Winden: sorry Mireczku, masz racje, pomyliłem pytania. Koszty odliczasz, możesz wyjść na zero. Tylko pozostaje kwestia stanów magazynowych. W normalnej działalności jeśli za wszystkie pieniadze kupisz towar, teoretycznie dochód jest zerowy, ale na koniec roku placiosz podatek za wartosc towaru na magazynie, po to robi sie remanent

https://www.podatki.gov.pl/pit/osoba-nieprowadzaca-dzialalnosci-gospodarczej/rozliczenie-osob-26-60/rozliczenie-dochodow-z-dzialalnosci-nierejestrowanej/
  • Odpowiedz