Mieszkanie deweloperskie 70 m^2. Pudełko 2x12 z 1 RCD i 9 obwodami (bez rozłącznika, SPD, czegokolwiek poza prawne minimum). Po przeprojektowaniu 9x24. Ilość obwodów wzrosła do 26. Każdy zabezpieczony RCBO. Do tego zielona automatyka w mocnym wydaniu (HVAC, światło, żaluzje, bezpieczeństwo, audio).
Czuje dobrze człowiek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#elektryka
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kozi966: Tam jeszcze łąka rośnie. Zmiany projektowe wg. nowych wytycznych do systemu automatyki i żeby ta instalacja miała ręce i nogi. Dobrze, że chociaż RM nie była projektowana nad drzwiami wejściowymi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak nawiasem. Widziałeś kiedykolwiek zdarzenie uszkodzenia urządzeń, wynikających z wystąpienia asymetrii związaną z nierównoczesnym zamknięciem się styków 3 fazowego RCD, służącego jako jedyny aparat rozłączający przewód neutralny w rozdzielnicy?
  • Odpowiedz
Kochani, mam pytanko.
Jakieś 2 tygodnie temu kupiłem auto, takie typowe do wożenia bąbelków - Mazda 5 z 2011r.
Auto brałem z Rajchu, na zdjęciach mi się spodobało, że ma przyciemnione szyby... przydatne bo czasami coś pod dom muszę przewieźć a nic nie widać co wiozę. Nieważne.
Po przywiezieniu okazało się, że ten ktoś chyba samemu tą folią oklejał te szyby. Mnóstwo pęcherzy, załamań itp. Ogólnie drama! Postanowiłem zerwać tą folię, bo tylko oszpecało to
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ma ktoś polecić jakąś rozdzielnicę pod tynkową, lepszą od HAGER VOLTA, ale w podobnych pieniądzach?
Lepsza - więcej miejsca dla prowadzenia przewodów
Dzisiaj wpinałem w hagera (5x12 pól) ~30 obwodów + WLZ 4x25, garaż5x6 i 2obwody siłowe i mnie k-----a brała bo miejsce kończyło się po bokach ( ͡° ͜ʖ ͡°) Już nie mówiąc o wpinaniu PE i N

#elektryka #kiciochpyta
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@harnasiek: masz dwa punkty, znajdź taką funkcję i = f(u), ktora bedzie obejmowała te dwa punkty. Rezystancja dynamiczna wtedy to rd = u/i gdzie i to f(u)
  • Odpowiedz
  • 0
Mam problem z jednym "fachowcem" od wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Gość, który mi wymieniał instalację prawie totalnie olewa sprawę. Najpierw podłączył mi gniazdo od piekarnika i pralki do starej instalacji i bez przewodu ochronnego co mu zgłosiłem i poprawił, ale wczoraj sprawdziłem jedno gniazdo, które nie dość, że jest podłączone do starej instalacji to jeszcze źle mnie poinformował do którego bezpiecznika jest podłączone co groziło porażenie prądem. Czy mogę gdzieś go
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kupilem dom budowany przez znajomego dewelopera i za miesiąc wchodzi do niego elektryk, aby zrobić swoją robotę. Będę wdzięczny za protipy odnośnie elektryki (co warto zrobić, czego nie warto, na co zwrócić szczególną uwagę).

Docelowo założenia wstępne mam następujące:
- jak największa ilość obwodów (np. oddzielny dla lodówki, oddzielny na AGD itp.)
- wyprowadzenie instalacji pod alarm na przyszłość
- wyprowadzenie sieci pod fotowoltaikę/solary
  • 70
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam zagwozdkę jak zrobić instalacje pod internet.


@klintoniusz: do każdego pokoju/pomieszczenia ciągniesz po dwa kable ethernetowe i ściagasz to w jedno miejsce tam gdzie będzie stał router.
  • Odpowiedz
Ethernet możesz sobie darować i tak wszystko chodzi teraz po Wi-fi.


@MickM: Zajebista rada. Masz więcej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gość dom stawia i jeden routerek postawiony w rogu przy skrzynce ma cały dom mu pokryć? Po kablu masz szybciej i niezawodniej, a koszt żaden jak i tak przychodzi elektryk robić instalacje.
  • Odpowiedz
Mam kilka laptopów. Gdy podłączę słuchawki dokanałowe do dowolnego z nich, słyszę stałe buczenie. Dość denerwujące.

Wystarczy, że dotknę laptopa, a dźwięk ustaje. Prawdopodobnie jest to kwestia uziemienia. Niestety nie mam do dyspozycji żadnego gniazdka z bolcem uziemiającym.

Czy takie coś załatwi sprawę?
https://www.amazon.com/BESIGN-Ground-Isolator-Stereo-System/dp/B06XQYN77L
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kliko: a co jeśli zasilacz ma kabel bez uziemienia? Znam też przypadki, gdy obudowa laptopa kopie prądem przy dotykaniu.
  • Odpowiedz
mieszkam w bloku z lat 70, mam tylko przewod fazowy i neutralny (niebieski, czarny). Czyli siec tnc na to wychodzi.. pytanie czy lepiej zerowac gniazdko czy zostawic jak jest? jak mi zwora pusci po stronie neutralnej to mam faze na obudowie sprzetu, zgadza sie?

#elektronika #pytaniedoeksperta
#elektryka
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@ayoGGie: wiele sprzętu bez zerowania będzie cię pieściło niedużym prądem, przyjemne to nie jest.
I w razie przebicia na obudowę narażasz się na porażenie. Ja bym zerował gniazdka.
  • Odpowiedz
@kumpek20: dla ścisłości to przy 230V raczej mówisz o prądzie zmiennym który nie ma plus/minus tylko faza i zero. Wg mnie na 99% obojętnie jak podłączysz, ale jak przewody mają kolory to można się tego trzymać (np. niebieski - zero, brązowy/czarny - faza).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki z tagu #elektryka - w garażu mam nieuziemione gniazdka, potrzebuje uziemić dosłownie JEDNO gniazdko. Nie może być "zerowane", tylko musi być uziemione. Chcę zrobić nowe gniazdko.
Pytania:
1. Jaki pręt i jak głęboko wbity?
2. Jak to podłączyć? Przewód uziemienia obejmą do pręta i do bolca w gniazdku?
3. Nowe gniazdko fazę i zero mogę pociągnąć z instniejącego gniazdka?

#pytanie #pytaniedoeksperta
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Poszukuje informacji na temat transformatorowych czujników prądu i napięcia, chciałbym się dowiedzieć na temat ich budowy, zasady działania oraz zastosowań, niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Mógłby ktoś je opisać albo podesłać jakieś informacje na ten temat? W sieci nie mogę nic znaleźć. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#elektryka #elektrotechnika
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
#fotowoltaika #elektryka

Ktoś może zwiększał sobie ostatnio moc instalacji czy też ilość paneli na dachu? Mam dwa pytania
1. Jak po założeniu nowych przekrocze 6.5kwp to muszę robić ppoz? Kto to sprawdza? Operator?
2. Jak jestem na starych zasadach rozliczania prosument to zostanę na nich czy wskoczę na nowe?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@suqmadiq2ama: akurat w nowszych samochodach często jest mniej kabelków bo wszystko idzie po CAN cyfrowo, mogą być 4 kable: +/- i 2 od transmisji danych zamiast całego pęczka kabli
  • Odpowiedz
#elektryka
Gdzie online znajdę najlepsze ceny na osprzęt Hagera? Tim.pl przejrzałem i wg mnie drogo.
Ktoś coś zna?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektryka #energetyka

Za duże napięcie w gniazdku 240V. Czy zakład energetyczny może to obniżyć czy nie przejmuje sie takimi problemami? Już piąta żarówka LED padła.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć, chcę zrobic w mieszkaniu instalacje do internetu i telewizji. Wykonawca się na tym nie zna, więc ja muszę to ogarnąć, albo ciągnąć kabel po podłodze...

Do mieszkania jest doprowadzona tv i internet koncentrykiem. Testowo podłączyłem to na podłodze, i w takiej konfiguracji nie ma internetu, a tv odbiera. Kontakt przelotowy R - TV - SAT.

Do doprowadzenia wpuściłem kabel doprowadzający sygnał do mieszkania, do "przelotu" z tyłu kontaktu doprowadziłem kabel wprost do
Kalak - Cześć, chcę zrobic w mieszkaniu instalacje do internetu i telewizji. Wykonawc...

źródło: comment_1643652403GHnWnyNYMF2Hak7dUKMoWc.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach