Ej chyba odwaliłem manianę.
W pracy mam świadka jehowy, starszego zboru, i tak wyszło że pokłóciliśmy się w piątek, już mniejsza o to co, taka głupia sprzeczka, natomiast on zarzucił mi że jestem zmanipulowany. Na co ja mu odpowiedziałem, że to nie ja jestem zapatrzony jak w obrazek w kilku gości ze Stanów. Wsiadł do samochodu bez słowa, trzasnął drzwiami i odjechał (całość działa się na parkingu pod firmą). I teraz nie
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki okres wypowiedzenia przypada dla umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej 1 maja 2022 roku, którą chciałbym rozwiązać np. dzisiaj? Różne kalkulatory w internecie sugerują 1 lub 3 miesiące i nie wiem od czego to zależy.

  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@yrrotnuu: Ok widzę już gdzie jest problem. Problem jest w ustaleniu stażu pracy i kiedy on mija. Ja przyjmowałem ze 3 lata miną dopiero 1 maja ale z tego co się wgryzłem w jakieś tam orzeczenia to w 3 letni staż pracy wchodzisz nie w dniu 1 maja (1:1 dzień zawarcia umowy) tylko 30
Kwietnia więc będzie 3 miesięczny okres
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy pracodawca może wymagać złożenia wniosków urlopowych na bieżący rok (które zostaną zatwierdzone)? (grafik planowany pracownicy uzupełnili).
Co jeśli pracownik nie złoży wniosków urlopowych i dostanie z tego tytułu dyscyplinarkę?
Argumenty pracodawcy na odmowę pracowników to "Pracodawca ma prawo tego wymagać, odmawiasz wypełnienia polecenia służbowego?"

#praca #pracbaza #dyscyplinarka #prawopracy #prawo
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mireczky, 28 lutego kończy mi się okres wypowiedzenia. Jestem do tego czasu na L4. Mam też niewykorzystany urlop, za który przysługuje mi ekwiwalent.
Z tego co czytałem prawo do ekwiwalentu nabywam z chwilą rozwiązania umowy. Wypłatę mam 10 marca. Czy będę miał dwa przelewy, jeden z ekwiwalentem zaraz po zakończeniu umowy, a drugi z wypłatą?
Pytam, bo jestem na ścieżce wojenne z obecnym pracodawcą i zastanawiam się, czy jeśli będzie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: możesz mu wypomnieć, możesz iść do sądu nawet nikt nie broni tylko sąd potraktuje cie jak przygłupa jeżeli przelew przyjdzie 10, ja rozumiem walczyć z nieuczciwym pracodawca etc ale no są jakieś granice xD
  • Odpowiedz
@mirko_anonim przecież to tylko kwestia techniczna jak ci zrobi przelew z nieodpowiednim tytułem to też złamie prawo? Który przepis mówi o liczbie i tytułach przelewów od pracodawcy?
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy pracodawca podczas zatrudniania na UoP ma prawo wymagać podania w kwestionariuszu osobowym numeru i serii dowodu osobistego? Podawaliście swojemu pracodawcy? Dodam że rubryka na PESEL też jest, to nie wystarczy? Z tego co ja wiem i rozumiem to jak podam pesel to nie muszę podawać nr i serii dowodu.
#pracbaza #prawo #prawopracy #kodekspracy #rodo
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@srogi_grzyb:
A który urząd wymaga numeru i serii DO? ;)
Spójrz sobie na formularz ZUS ZUA na przykład:
https://www.zus.pl/documents/10182/18428/ZUA.pdf/70462697-7223-416a-bf12-d472b5a8908c?t=1621108551247
@lester-53
Formalnie nie ma do tego podstawy, art. 22(1) kodeksu pracy określa, czego może i musi żądać pracodawca. W praktyce jednak normalne jest podawanie takich danych. Co Ci w tym przeszkadza?
Pracodawca pewnie tego żąda, bo dawniej obowiązywało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r.
  • Odpowiedz
@lester-53: tak, podałem. Ale tak jak Ci napisałem: formalnie nie masz takiego obowiązku, możesz powołać się na wspomniany przeze mnie art. 22(1) Kodeksu pracy. I słusznie się domyślasz, że uchylenie wspomnianego przeze mnie rozporządzenia i zastąpienie go nowym wynikało z dostosowania polskiego prawa do RODO. :)
  • Odpowiedz
Hej, dziewczyna ma taką sytuację, pracuje w sklepie, pracodawca spóźniał się z wypłatami zawsze kilka dni, w tym miesiącu spóźnia już się 14 dzień, codziennie kłamie że już wysłał przelew, ale przelew chyba idzie z kosmosu, bo już trwa to 14 dni, najpierw przelał 1500zl i mówił że resztę jutro, jutro nigdy nie nadeszło, dzisiaj powiedział że pieniądze nie doszły bo "Bank anulował mu przelew" XD teraz pytanie, moim zdaniem w ogóle
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki mam taką rozkminę. Znajoma pracuje w przedszkolu prywatnym, teraz jest czas ferii, ale przedszkole pracuje, i przykładowo, była w pierwsze 3 dni tygodnia w pracy, i w środe została poinformowana, że w czwartek i piątek niech nie przychodzi do pracy, bo nie będzie tylu dzieci, i za te 2 dni będzie miała wzięte z urlopu wypoczynkowego. Czy taka praktyka jest w ogóle legalna?
#prawo #prawopracy #praca
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mavos tak. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku trwającego... Nie pamiętam przepisu, ale dwa tygodnie. 10 pracownich dni. Może też posłać pracownika na urlop w ciągu roku, ale był jakiś limit urlopu jaki może wykorzystać pracodawca, a jaki pozostaje do dyspozycji pracownika. Liczb nie pamiętam. Temat pamiętam bo, jednego roku pracodawca zostawił nam do wykorzystania 5 czy 7 dni urlopu.
  • Odpowiedz
@Mavos: zwykle takie sprawy są rozwiązywane poprzez przejrzyste definiowanie charakteru pracy podczas zatrudnienia, są takie okresy urlopowe i takie, kiedy o urlopy ciężko, bo jest robota.
W okresie świątecznym gastro ma wyższe obroty, a szkolnictwo niższe.
Jak zaczynasz pytać o legal, to zwykle dobry znak-sygnał, żeby zmienić branżę.
  • Odpowiedz
Wczoraj nasz biurowy kiero wrócił ze spotkania z dyrekcją centrali i zarzucił, co ustalono w kwestii nieobecności w pracy:
-urlopu na żądanie nie można wziąć tego samego dnia (np. rano)
-opieka na dziecko (ta godzinowa) podobnie nie może być wzięta tego samego dnia, tylko z wyprzedzeniem
-zakaz brania urlopów, które niedawno wprowadziła UE (m.in. na opiekę nad bliskim i z powodu siły wyższej).

Nie wiemy co o tym myśleć. Czy to jest w ogóle zgodne z
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy wie ktoś czy powiatowa komisja ds. orzekania o niepełnosprawności ma wgląd w obecne stanowisko zatrudnienia?

Bo we wniosku trzeba wpisać firmę i nazwę stanowiska, a ja na umowie jestem programistą więc można przewidzieć jakie będzie podejście komisji - poklika chwilę w komputer w domu i dostaje kilkanaście k to po co mu orzeczenie.

Myślę nad wpisaniem zamiast tego pracownik techniczny czy coś w tym rodzaju.

Chce
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak to jest z wynagrodzeniem za urlop. Mam na umowie kwotę XXXX brutto. Na pasku z wypłaty jest ta kwota plus premia uznaniowa i plus premia za brak L4. Dlaczego wynagrodzenie urlopowe jest liczone jako średnia godzinowa z kwoty XXXX nie uwzględniając premii? #pracbaza #prawo #prawopracy
EDIT:
Premia uznaniowa wynosi około 80 procent mojego wynagrodzenia brutto i otrzymuje ją każdego miesiąca
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pepu323: bo uznają, że nie są to składniki będące podstawą ustalenia tego wynagrodzenia, z czym generalnie bym się kłócił. Aczkolwiek jest masa haczyków, czy to uznaniowa czy regulaminowa, czy faktycznie uznaniowa czy zakamuflowana regulaminowa.
  • Odpowiedz
Cześć.
Potrzebuję pomocy w temacie urlopu rodzicielskiego / macierzyńskiego.

Urodziło nam się dziecko i żona oczywiście jest teraz na urlopie macierzyńskim od razu po porodzie. Wykorzysta go w pełni i następnie pójdzie na rodzicielski. Problem jest taki, że w trakcie tego rodzicielskiego kończy się jej umowa o pracę na czas określony i sama do końca nie wie, czy zostanie jej przedłużona. Tutaj moje pytania.
1. Czy jeśli zwraca się z pismem do Pracodawcy
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sprynek powinna od razu wybrać macierzynski z rodzicielskim, czyli rok płatne ok. 80%, wtedy po prostu w momencie zakończenia umowy obowiązek wypłaty przejmuje ZUS.
  • Odpowiedz
#korposwiat #nadgodziny #pracbaza #prawopracy

Od początku stycznia robię w robocie grube nadgodziny. 28 lutego mam zaplanowany już urlop na prawie miesiąc i tak się zastanawiam czy nie lepiej jest "Opóźnić" urlop L4 o jeden dzień w taki sposób, by go zacząć 1.03.

Jak zacznę urlop 1.03 to dostanę średnią wypłatę z grudnia/stycznia/lutego - czylu z tych miesięcy z nadgodzinami?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@elena-mary: Za jeden dzień urlopu dostaje się średnie wynagrodzenie za jeden dzień z ostatnich 3 miesięcy - robiąc nadgodziny, zwiększą się średnie wynagrodzenie i powinna być większa wypłata za urlop
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki mam sprawę,
pracodawca pisze mi, że wytoczy mi sprawę w sądzie za to, że usunąłem z komputera, na którym pracowałem pliki pomocnicze, które tworzyłem sobie, by ułatwić sobie pracę, bo twierdzi, że wszelkie pliki utworzone są własnością firmy.
Pracuję w programie cad/camowskim i podczas pracy, by przyspieszyć i ułatwić sobie pracę tworzyłem sobie pliki, w których miałem daną figurę geometryczną, czy ścieżkę frezowania i kopiowałem ją sobie w zależności
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: jak pracujesz na umowę o pracę to to co zrobisz w godzinach pracy, na sprzęcie firmowym oraz w celu wykonywania zadania zleconego przez pracodawcę jest własnością pracodawcy

jak pracodawca zlecił ci zrobienie tych rysunków CAD i w celu zrobienia tych rysunków zrobiłeś sobie te pomocnicze pliki to powstały one w celu wykonania zleconego przez pracodawcę zadania i tym samym są własnością pracodawcy

ale jeżeli kiedyś sobie w trakcie pracy od tak
  • Odpowiedz
Jak wygląda kwestia umów na czas nieokreślony na przykład w logistyce kontraktowej? Leci mi już 6 rok w jednej z firm, która jest usługodawcą logistycznym. 6 rok, ten sam projekt dla jednego klienta. Pierwszą umowę, po próbnej, dostałem na 2 lata, a później do końca kontraktu mojej firmy z klientem. Od zawsze nam wmawiano, że to jest legit, że tutaj przy takich sytuacjach kontraktowych nie obowiązuje kwestia 3 umów i 33 miesięcy
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@drCox: jest taki wytrych w kodeksie pracy ze z powodu obiektywnych przyczyn można. Jakby ten klient odpadł i to by się wiązało z wywaleniem was to może by przeszło
  • Odpowiedz
@strike_lucky: brutto = netto to tylko na zlecenie, dla studentów, do 26 roku życia, do 85k(+30k) rocznie (wszystkie warunki muszą być łącznie spełnione)
  • Odpowiedz
Dostałem wiadomość od HRów z Linkedina i po rozmowie HRka po kilku typowych pytaniach z HR chciała też NIP mojej firmy - powiedziałem, że nie pamiętam
Czy to normalne, że w HR o to pytają?
Czy jest to do czegoś potrzebne czy to może być jakiś scam?

#programista15k #b2b #hr #oszustwo #prawopracy
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem po co HR nip Twojej firmy na tym etapie, ale też nie widzę przeszkód, aby po prostu go podać. To nie jest jakaś super tajna informacja, bo bez problemu można znaleźć ją w sieci posiadając Twoje podstawowe dane.
  • Odpowiedz