Wpis z mikrobloga

TLDR: musisz wiedzieć wszystko o wszystkim by skarbówka nie miała Cię za złodzieja, który chciał okraść Państwo na 5PLN.
Piękny mechanizm wyboru średniego kursu NBP przy handlu akcjami
Dzień, z którego brany jest kurs średni NBP przy handlu akcjami dla sprzedaży NIE jest dniem poprzedzającym samą transakcję.

W przypadku sprzedaży jest to dzień poprzedzający dzień uzyskania przychodu gdzie dzień ten jest precyzyjnie określony ustawą jako dzień przeniesienia własności na nabywcę, który dla akcji ma miejsce w terminie D+2(T+2) czyli 2 pełne dni handlowe na konkretnej giełdzie (a nie tylko w kalendarzu w przypadku świąt). Co skutkuje zazwyczaj sytuacją, że kurs jest brany z dnia następującego po samej transakcji (dzień poprzedzający D+2 czyli D+1).

Na załączonej grafice umieściłem kluczowe przepisy Ustawy o Podatku Dochodowym od osób fizycznych czyli
Art. 11a. 1, który definiuje, "ostatni dzień roboczy poprzedzającego uzyskanie przychodu"
Oraz Art. 17 Ust.1ab, który definiuje że uzyskanie przychodu powstaje "w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji).

Oczywiści powstaje pytanie:
Dlaczego, przecież jak kupię akcję to muszę być jej właścicielem, mogę ją sprzedać po chwili!
Jest to tylko dobra wola brokera i w momencie zakupu nie jesteśmy od razu właścicielami! Przynajmniej na na platformach brokerskich, które wszystkie stosują T+2 dla akcji! Wyjątki stanowią transakcje pozagiełdowe gdzie strony mogą ustalić inny termin. Są rynki, które przymierzają się do skrócenia tego cyklu do T+1 a nawet T+0 ale nie jest to jeszcze powszechna praktyka.
Co ciekawe T+2 musi uwzględniać dni wolne od handlu na konkretnej giełdzie i sprzedaż akcji na dwóch różnych giełdach tego samego dnia gdzie jedna ma w dniu następnym lub kolejnym "wolne" spowoduje, że dzień uzyskania przychodu będzie inny!

Jest to mechanizm znany z dywidend gdzie by uzyskać prawo do uzyskania dywidendy nie możemy kupić akcji w dniu "Date of Record" tylko w "Ex-Dividend Date" przypadającym na T-2 od daty Record.
Więcej na ten temat: https://www.investopedia.com/articles/02/110802.asp

Co z CFD? Krypto?
Tutaj stosowane jest już T+0 więc sam moment sprzedaży więc rozliczany jest jak wszystkie inne instrumenty oraz jak samo kupno akcji.

Czyż nie jest to proste i wygodne dla podatnika?
Jak możecie się domyślić to uwzględniamy to od początku na https://kalkulatorgieldowy.pl/
#gielda #kalkulatorgieldowy #podatki #pit38
Pobierz kalkulatorgieldowy - TLDR: musisz wiedzieć wszystko o wszystkim by skarbówka nie miał...
źródło: Zrzut ekranu 2023-02-16 163412
  • 6