Ubezpieczenie zdrowotne dla działalności to tak naprawdę podatek.
Działalności z nieco większym przychodem płacą 14k rocznie gdzie tacy ludzie i tak nie korzystają z publicznej służby zdrowia albo korzystają znacznie mniej niż reszta. A więc jesteś zmuszony żeby kilka razy tyle za zdrowotne mimo że używasz kilka razy mniej niż reszta. Jest jakaś szansa że po wielu latach się użyje np przy leczeniu raka - ale taka sama szansa jest u tych
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeśli podatek procentowy traktujesz jako wykupienia indywidualnej j usługi, to to błąd logiczny.


@ConanLibrarian: Nie traktuję. Twierdzę przecież że to nijak się nie ma do ubezpieczenia i nazwa jest nietrafiona powinien być podatek zdrowotny jak już.
Czytasz w ogóle co ja piszę?
  • Odpowiedz
@gsmfon: ja w jednym roku kalendarzowym pracowałem w Polsce i Niemczech. Pit zrobiłem samemu, tak jak na gov stronie jest napisane. Zaakceptowałem i wysłałem. Okazało się, że pit źle wypełniony, bo ten z Niemiec trzeba zrobić inaczej. Trzeba zsumować dochody te z Polski i Niemiec, inne świadczenia typu składki i potem wpisać w odpowiednią rubrykę. Nie było by problemu, gdyby to był tylko pit z Polski . Klikasz wyślij i
  • Odpowiedz
Rok temu zamknąłem działalność. Przyszło mi na meila firmowego, że jest jakaś zniżka na Amazon i z radością z niej skorzystałem. Niestety nie zauważyłem w aplikacji, że kupuję na konto firmowe... Przyszedł towar z Amazona z fakturą 0%. Co robić? Iść do Skarbówki zapłacić VAT i po problemie? Zwracać towar, żeby nie było przypału? Jakieś inne opcje?

#podatki #firma #jdg #amazon
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki jest najlepszy i najbardziej sprawiedliwy podatek? Taki, który ma najmniejszy negatywny wpływ na opodatkowanych nim ludzi. Na szczęście jest jedna taka grupa ludzi, która ma spory majątek i można ich opodatkować nawet 100%, bo i tak mają w------e - martwi ludzie to zdecydowanie najlepsza grupa podatników i nie zapraszam do dyskusji, bo nie ma o czym.

Niestety taki podatek nie zostanie wprowadzony nawet w wysokości 50%, bo dzieci i wnuki tych
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@strfkr: Nie ważne, że twój pomysł to jakiś debilizm osoby, która nie ma rodziny. Spróbuje przestawić mózg na twój poziom. Uznajmy, że wprowadzili prawo. Umierasz wszystkie twoje dobra wchodzą do skarbu państwa. Wiesz kiedy by to prawo działało? Tylko w przypadkowych śmierciach. Większość ludzi by przepisywała na starość wszystko na rodzine albo po prostu sprzedawała i lokowała w innym kraju. Twój pomysł to po prostu debilizm i populizm dla biednych
  • Odpowiedz
@strfkr: można iść o krok dalej i zapobiec takim kruczkom jak KalashnikovMirasnikov wymyślił, i po prostu płacić ludziom w cyfrowej walucie która ma termin ważności, wynajmować im kapsuły do spania etc. Nie będą mieć niczego i będą szczęśliwi
  • Odpowiedz
załóżmy, że miałem kartę charizarda i ktoś zapłacił mi za nią 10 tyś dolarów. czy musze zaplacic podatek? jesli tak to jak to gowno rozliczyc? #pokemon #podatki
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Skąd mam wziąć te dane do rozliczenia pitu? W tamtym roku dostałem na maila, a teraz jak mam umowę o pracę bezpośrednio w firmie, to nic nie dostałem.
#pracbaza #podatki
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Noxgate: po pierwsze możesz rozliczyć się online i tam są już wszystkie twoje dane, po drugie Pit11 musisz otrzymać od pracodawcy obojętnie czy elektronicznie czy papierowo.
  • Odpowiedz
#podatki #warszawa
Czesc, czy ktoś z Was pracuje może w ZUS (najlepiej w Warszawie dlatego taguje) i znalazłby chwilkę by obgadać pewna sprawe? W wielkim skrócie: ZUS opierając sie na błędzie w CEIDG uznało, ze istnieje dodatkowa firma (takowa nie istnieje oczywiście) i ściągnęło z konta nielegalnie dodatkowe składki zdrowotne.
Niestety z nikim w zus nie idzie sie dogadać, nikt nie słucha, nawet na pisma nie odpowiadaja (maja
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fudgehog: wal zgłoszenia do nich przez stronę zus.pl, zajmuje długo i na rozmowę jak na komunikatorze to nie licz, ale u mnie po wymianie chyba z 4 takich wiadomości w końcu kontrolerka zajmująca się sprawą sama zadzwoniła i wyjaśniła co się dzieje.

Nie idealne, ale można robić równolegle i przynajmniej odpowiedzą (bo na infolinie to nie ma co liczyć :D).
  • Odpowiedz
Cło na aliexpress. Zamówiłem 2x konsolkę przenośną za 370zł/sztuka (tyle faktycznie zapłaciłem). Oglądam tracking z ali i widzę że paczka tak się zamieszkała na cle, że na bank przyjdzie mi płacić. Jak to działa teraz? Aliexpress dolicza vat, tak? Czyli grozi mi najwyżej 2% cła na elektronikę? A czy elektronika do 150euro nie jest zwolniona z cła? Jeśli jest zwolniona to jak mam walczyć z pocztą która dostarczy mi rachunek? W ogóle
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zamówiłem 2x konsolkę przenośną za 370zł/sztuka (tyle faktycznie zapłaciłem).


@kmiclowsky:

Trzeba bylo placic w EUR :D Bo w przypadku gdy placiles w zlotowkach, to zlotowki zostana przewalutowane na celny kurs euro i dopiero wtedy bedzie podjeta decyzja
  • Odpowiedz
Serio oni są aż tak głupi na urzędzie celnym że jak jest zwolnienie do 150 euro to 150zł nie jest rozważane bo znaczek inny? :D


@kmiclowsky:

nie, ty jestes na tyle glupi, zeby nie wiedziec, ze nie liczy sie ile zaplaciles w dniu zakupu, tylko jaka to ma wartosc celna na dzien wykonywania czynnosci celnych. Jak wczoraj EUR bedzie po 10pln i zaplacisz 1400 pln (140EUR) a przesylka dojdzie za
  • Odpowiedz
Planuję kupić ETF iShares u polskiego brokera. Wszystkie będą typu Accumulating, dwa notowane w Londynie, a dwa w Amsterdamie. Czy czekają tutaj jakieś niespodzianki podatkowe? Czy wystarczy, że po zamknięciu pozycji uzupełnię PIT-38 oraz PIT-8C podając przychód, koszty i wyliczając 19% ze zysku? Czy PIT-8C będzie tutaj obowiązkowy? Planuję zakupy poprzez XTB, a wiem że oni dla transakcji na zagranicznych giełdach nie generują PIT-8C tylko zestawienie transakcji.

#gielda #etf
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@proton7709: PIT-8C jest składany przez brokera, a nie Ciebie.
Ty składasz PIT-38 i zakładając, że nie będziesz stratny na tych inwestycjach (jeden lub kilka) PIT/ZG

Czy czekają tutaj jakieś niespodzianki podatkowe?


@proton7709: W Polsce? Same, przepisy są nieprecyzyjne, mogą być interpretowane na różne sposoby
  • Odpowiedz
  • 0
@proton7709 ja dostałem zestawienie z xtb z informacją gdzie wpisać wartości - czyli w jakich komórkach w pit38. Z racji, że i tak przez ePodatki się teraz ludzie rozliczają to było bardzo proste
  • Odpowiedz