Wpis z mikrobloga

Planuję kupić ETF iShares u polskiego brokera. Wszystkie będą typu Accumulating, dwa notowane w Londynie, a dwa w Amsterdamie. Czy czekają tutaj jakieś niespodzianki podatkowe? Czy wystarczy, że po zamknięciu pozycji uzupełnię PIT-38 oraz PIT-8C podając przychód, koszty i wyliczając 19% ze zysku? Czy PIT-8C będzie tutaj obowiązkowy? Planuję zakupy poprzez XTB, a wiem że oni dla transakcji na zagranicznych giełdach nie generują PIT-8C tylko zestawienie transakcji.

#gielda #etf #podatki
  • 2
@proton7709: PIT-8C jest składany przez brokera, a nie Ciebie.
Ty składasz PIT-38 i zakładając, że nie będziesz stratny na tych inwestycjach (jeden lub kilka) PIT/ZG

Czy czekają tutaj jakieś niespodzianki podatkowe?


@proton7709: W Polsce? Same, przepisy są nieprecyzyjne, mogą być interpretowane na różne sposoby i zmieniane z zaskoczenia.

Planuję zakupy poprzez XTB, a wiem że oni dla transakcji na zagranicznych giełdach nie generują PIT-8C tylko zestawienie transakcji.


@proton7709: To
@proton7709 ja dostałem zestawienie z xtb z informacją gdzie wpisać wartości - czyli w jakich komórkach w pit38. Z racji, że i tak przez ePodatki się teraz ludzie rozliczają to było bardzo proste