Według oficjalnej strony rządowej IKE moze posiadac nie tylko obywatel Polski ale tez inni obywatele panstwa członkowskiego UE
Zastanawiaam się czy w tym przypadku nie powinnyśmy mieć dostępu do programów z innych krajów ?
Żadnego takiego programu nie znam, ale krajów jest dużo na pewno znalazło by się coś innego co pozwalało by omijać podatki, a przynajmniej odłożyć je w czasie

#gielda
cojaturobiedokunedzy - Według oficjalnej strony rządowej IKE moze posiadac nie tylko ...

źródło: image

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#gielda w sumie to jaka jest definicja wyleszczenia? Kupno na górce i bycie na stracie? Sprzedaż z zyskiem ale tuż przed odbiciem w górę to też wyleszczenie?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@thisguy1: Wyleszczenie jest wtedy kiedy siwe rece walą kursem jak koniem (spuszczaja w kiblu), kurs spada a leszcze sprzedaja na minusie. Wtedy grubas pompuje i leszcze zostaja ze zrealizowana strata, gdzie jakby potrzymali kilka dni extra to byliby na zielono
  • Odpowiedz
@thisguy1 grubas spuszcza kurs w kiblu, lamusy zesrane widząc spadki sprzedają wraz z nim (ponoć by ratować pieniądze). Sprzedają znacznie taniej niż papier był wart jeszcze wczoraj chociażby. Oddają papier na promocji dołując kurs jeszcze mocniej niż gdyby robił to tylko gruby, po czym gruby przestawia wajchę i zaczyna skupować ten tani papier od leszczy, skutecznie ich wyleszczając

Ostatecznie kurs ma szansę wrócić do punktu zero, tyle że papier zmienił właściciela
  • Odpowiedz
@ProfesorP1ZDAN: W Europie nie ma (chyba) all-worldów bez USA. Drugi najlepszy byłby VEA.US (rynki rozwinięte FTSE bez USA) jak masz dostęp do ETFów na rynku USA. Do europejskiego EXUS trzeba osobno dokupić Koreę, bo Korea nie łapie się do koszyka Developed wg MSCI.


@ossprime: @ProfesorP1ZDAN

No szalom, już jest all world ex US UCITS: https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE000YKHGYN2#overview

Miałem wrzucić info jak wyszedł, bo to spora zmiana, ale nie ma
  • Odpowiedz
@ProfesorP1ZDAN: tak, tak samo xtrackers robi w swoim ftse all World. Trochę ukrywa to koszt, bo płacisz TER etfów ukrytych w środku. VWCE chyba tego nie robi.

Co do Azji - chyba nie ma co się dziwić, wyłącz stany z xtrackerowego ftse all world i zobaczysz, że proporcja np. Japonii będzie bardzo podobna.
  • Odpowiedz
Niezły kibel SPCX 173.255 (+7.65%)

Rzeczywiście uznałam że rynek będzie racjonalny i dobije do 10 bilionów w kilka dni. Sceptycy pokroju #gielda ewidentnie nieracjonalni, zaburzyli kalkulację ekonomiczną, ale niewidzialne ręka zweryfikuje.

I czekam na przeprosiny, bo miałam rację, kto się słuchał, ten zarobił.

#bekazlewactwa #elonmusk #mars #spacex
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak kupujecie pod spekułe na szybki hajs, to realizujcie ten zysk, albo stratę w krótkim terminie zamiast się brandzlować screenem i zostać z torbą jakby co
#gielda
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Vender: ja mam teoryjkę, że firmy pokroju adidas, nike, są bezpośrednio zależne od biedoty amerykańskiej. Jak im się poprawia, a szczególnie jak im państwo da pieniądze, to akcje wywali. W każdym razie, nie spodziewałabym się żeby to była firma przyszłościowa szczególnie w obecnym napięciu politycznym, ale za pół roku czy rok, może to być bardzo dobra firma do inwestycji. Choć ja i tak bredzę więc co mi tam
  • Odpowiedz