W 2008 roku w Irlandii miał miejsce kryzys. Kryzys, który miał swój początek między innymi na rynku nieruchomości. Próbuję porównać obecną sytuację w naszej rodzimej mieszkaniówce, z tamtą sytuacją. Niestety jestem chyba za cienki w wyszukiwaniu informacji i moja analiza jest niepełna. Zwracam się z prośbą do mireczków spod tagu #nieruchomosci #ekonomia #google #statystyka o pomoc w dokładniejszym zbadaniu tematu. Chociaż w podrzuceniu jakichś
r3ll - W 2008 roku w Irlandii miał miejsce kryzys. Kryzys, który miał swój początek m...

źródło: image

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@r3ll: Kojarzę jakieś wpisy w polskiej blogosferze analizujące sytuację w Irlandii z perspektywy co najmniej 10 lat. Pamiętam, że zawierały dużo danych i wykresów. Tam powinno być wszystko.
  • Odpowiedz
INWESTOWANIE W FIZYCZNE ZŁOTO MASTERTHREAD

Załamany poziomem dyskusji w (nie tylko tym) temacie na wykopie oraz ponieważ jestem dobrym człowiekiem i chcę żebyście wy i wasze dzieci mieli spokojną przyszłość, opiszę wam pokrótce co się dzieje i dlaczego warto na to zwrócić uwagę. Przemyślenia mają charakter analizy, nie będzie słowa o spisku banków centralnych czy czekającej za rogiem apokalipsie. Zbiór ogólników czy wpisów tworzonych w wyniku impulsu wydarzeń rynkowych na najpopularniejszych blogach/kontach na
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PfefferWerfer: wiem, ale to już kwestia osobistych preferencji. Niektórzy po prostu wolą kupić działkę, czasem słabą, zamiast akcji deweloperów albo krugerrandy zamiast takiego ETF-a bo 80% majątku mają w akcjach i obligacjach mających formę cyfrowego zapisu i 5 czy 10% majątku chcą móc wziąć do łapy.
  • Odpowiedz
@AndresIniesta: cieszę się, że napisałeś post. Dyskusja jest zawsze świetną okazją do nauki, ale... nie wiem nawet, od czego zacząć.

Z obserwacji - 2024 był wyjątkowy i wsparł tę tezę. Okresom mocnego wzrostu notowań kruszcu zazwyczaj towarzyszy jednoczesne osłabienie się dolara amerykańskiego (na wykresie poniżej zobrazowany jako DXY – US Dollar Index). Złoto na rynkach globalnych wyceniane jest w dolarze, więc cena złota wyrażona w słabszym dolarze zazwyczaj rosła. I na
  • Odpowiedz
Największą hiperinflacją w historii była hiperinflacja na Węgrzech po zakończeniu II WŚ, gdzie największym nominałem był banknot 100-trylionowy (100 000 000 000 000 000 000).

Źródła:

Ukiss - Największą hiperinflacją w historii była hiperinflacja na Węgrzech po zakończ...

źródło: trl

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oto nowy rządowy program dopłat do samochodów elektrycznych.

Pracownik może liczyć na 18750 zł, no chyba, że jest biedny, to wtedy o 11250 zł więcej.

A psiembiordza, który zarabia średnio o 50% więcej niż pracownik i to bez uwzględnienia ryczałtowców ani kosztów prywatnych księgowanych jako firmowe, na co urzędy skarbowe przymykają oko?

Cóż,
czerwonykomuch - Oto nowy rządowy program dopłat do samochodów elektrycznych. 

Praco...

źródło: IMG_7881

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co za kraj. Co za ludzie...

Dopłaty do elektryków, rowerków elektrycznych, gumy turbo, znaczków pocztowych, kredycików (no a jak!), fotowoltaiki dla Janusza #programista15k (bo przeciętny młody Polak dom pod fotowoltaikę to widział w The Sims), magazynów, pomp i Wielki Architekt wie jeszcze czego.
A pieniądze za te produkty często liczy Thomas Siemens, Yayamiomate, Maximilien Baguette, albo Bartosz Betoniak (to te kredyty...).

Krzewiciel_prawdy - Co za kraj. Co za ludzie...

Dopłaty do elektryków, rowerków elek...

źródło: image

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krzewiciel_prawdy: dopłaty do elektryków to chyba największy scam jaki istnieje xD Coś w stylu zarabiam 200 k i mam jdg i biorę auto z dopłatą. W tym czasie biedny człowiek nadal siedzi w wypierdzianej skodzie która ma 20 lat xD to już można było przeznaczyć te pieniądze na publiczną komunikację miejską albo elektryfikację autobusów czy tworzenie nowych tras tramwajowych to zdecydowano rozdać de facto bogatym ludziom no bo kto kupuje
  • Odpowiedz
@Krzewiciel_prawdy: co do dopłat do elektryków zgoda - zły pomysł ale Thatcher to idiotka i propagandzistą na rzecz wielkiego kapitału, sama prowadziła deficyty fiskalne bo hajs z prywatyzacji nie wystarczył na obniżki podatków dla miliarderów i korporacji które wprowadziła, w dodatku po niej dług prywatny zacząłnarastać i samo hasło że państwo nie ma swoich pieniędzy to nieprawda i demagogią dla ludzi którzy nie wiedzą jak działa obieg pieniądza bo rząd
ShadyTalezz - @Krzewiciel_prawdy: co do dopłat do elektryków zgoda - zły pomysł ale T...

źródło: 1000007243

Pobierz
  • Odpowiedz
Bardzo dobry komentarz wyjaśniajacy jak ludzie są napuszczani w ślepą uliczkę "tylko komunizm/kapitalizm/socjalizm/technokracja rozwiąże wszystkie nasze problemy"

Podczas gdy tak naprawdę powinny być zaimplementowane elementy z tych systemów - a główną wartością powinna być żyjąca populacja

I teraz tak - i komunizm i kapitalizm (late stage) i socjalizm i coś w stylu technokracji - wyniszczają lokalną populacje danego kraju

Pytanie
Phallusimpudicus - Bardzo dobry komentarz wyjaśniajacy jak ludzie są napuszczani w śl...

źródło: image

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Phallusimpudicus:
Już w XIX w. rozpoznała to katolicka nauka społeczna (Rerum Novarum czy prace abp. Kettelera).
Finalnie powstał na podstawie tego system - ordoliberalizm, który łączy zalety wielu systemów, a usuwa wady (np. oligopole / monopole w kapitalizmie).

Generalnie problematyczne jest skupienie się wyłącznie na materializmie z pominięciem natury ludzkiej. W teorii wszystko fajnie działa, ale potem w rzeczywistości jest tylko: "to nie był prawdziwy socjalizm / kapitalizm".

PS. Zabawne,
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: dopóki istnieje własność prywatna środków produkcji kapitał prędzej czy później zeroduje wszelkie ograniczenia na niego nałożone i nie ma na to recepty w kapitalizmie a jak jest to chętnie ją poznam a mówienie że komunizm = rząd robi wszystko gdy komunizm to system w którym coś takiego jak państwa ma nie istnieć to też bk i niezrozumienie fundamentów, jak ktoś rzucą takie szerokie tezy to powinien się posługiwać sprecyzowanymi
  • Odpowiedz
@Xianist: nikt nie zwrócił uwagi, że ten sondaż daje bezcenną informację o naszej opłakanej demografii - skoro 30% Polaków to już większość, znaczy, że jest nas już niecałe 60% :(
  • Odpowiedz