Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko221
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
Miniu30
Miniu30

Miniu30

Dołączył 12 lat i 1 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 33357
  • Znaleziska 12678
  • Mikroblog 20679
  • Obserwujący 13
  • Obserwowane 217

Diabolos
Diabolos
wczoraj, 07:33:40
  • 0
#ankieta #wybory #sondaz #polityka #polska

Na kogo zagłosujesz w wyborach w 2027r.

  • Konferencja Korony Polskiej Grzegorza Brauna 9.1% (4)
  • Konfederacja 38.6% (17)
  • Opcja niemiecka 36.4% (16)
  • Opcja żydowska 4.5% (2)
  • Komuchy 11.4% (5)

Oddanych głosów: 44

  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 23 godz. i 39 min temu via Wykop
  • 0
@Diabolos: komunistow to teraz najwiecej do brauna ciagnie
  • Odpowiedz
Kismeth
Kismeth
06.06.2026, 16:54:23
  • 803
Ehhh, Tusk znowu leje ciepłą wodę z kranu. Dajcie znowu PiS do władzy, bo by się człowiek poekscytował trochę czy masło będzie po 8 złotych czy po 12, czy w tym tygodniu ukradną 2 miliardy czy zrobią przewał na 10 miliardów, albo czy inflacja przekroczy 20%, a tak to nudy.

Fajnie też wyszedł ten brexit. Pozytywny przekaz leci do zakutych łbów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#heheszki
Kismeth - Ehhh, Tusk znowu leje ciepłą wodę z kranu. Dajcie znowu PiS do władzy, bo b...

źródło: 1000099930

Pobierz
  • 74
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 19:03:44 via Wykop
  • 0
@Kismeth: tyle bylo na wykopie ze Rumiunia juz nas zaraz wyprzedzi - rozwineli sie co prawda ale kazdy kto pisal ze oni maja spore problemy ktore moga spowodowac duzy kryzys byl minusowany.
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 19:35:45 via Wykop
  • 3
@Frundsberg: raczej z wzgledu ze ten POPiS to nie jest wcale zly i to tych dziwnych antysytemowcow trzeba sie obawiac
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 20:21:11 via Wykop
  • 0
@thurisaz1982: @dartyr to co dales to nie jest sila nabywcza z obrazka tylko w dolarach i to sie moze akurat bardzo szybko naprawde mocno zmienic tak jak wlasnie w Polsce w ciagu ostatnich kilku lat gdzie wzrost byl w dziesiatkach procent.
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 20:29:44 via Wykop
  • 0
@dartyr: chodzilo mi o to co thurisaz dal - to o czym pisales ppp jest juz blisko zachodnich krajow nie to co bylo kiladziesiat lat temu. Zas to w dolarach moze sie zmienic naprawde szybko przez zwyczajny kurs zlotowki wzgledem innych walut
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 20:44:35 via Wykop
  • 1
@thurisaz1982: w Polsce i w Europie procz rajow podatkowych per capita w sile nabywczej pokrywa sie praktycznie z wskaznikami konsumpcji. Zreszta to jest jego duza czesc. To w dolarach zas w pensjach w nich wyrazonych - wszystkie przez to zagraniczne towary w tym paliwo mozna wiecej kupic mimo ze jest drogie na rynkach- tu masz wykres jak to wlasnie zmienilo pod tym wzgledem. Dodatkowo np pensje w euro wzgledem niemiecow
Miniu30 - @thurisaz1982: w Polsce i w Europie procz rajow podatkowych per capita w si...

źródło: e6083d03e1eeb942a323c76ffd7efab62e48d5f36e9fbeb099ce5849fefa0e88

Pobierz
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 21:19:00 via Wykop
  • 0
@nototenteges: mieli wzrost dosc spory ostatnia dekade w necie pelno bylo jeczenia ze nas zaraz przegonia tutaj na wykopie oczywiscie jezdzenie po Polsce na calego. Tylko caly czas byly mieli naprawde spore problemy - jak np deficyt handlowy https://tradingeconomics.com/romania/balance-of-trade https://obserwatorgospodarczy.pl/2025/05/12/rumunia-w-powaznych-klopotach/
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 07.06.2026, 13:49:11 via Wykop
  • 0
@chad_karol_marks: W Europie akurat sie sprawdza w obu postaciach pkb i nominalym. Dla szkodnika po armi czerwonej to wiadomo szok.
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 07.06.2026, 17:36:00 via Wykop
  • 0
@chad_karol_marks: tak szkodnik - w Europie mozna powiedziec ze szczesliwe kraje gdzie nie dotarliscie. Ta sama armia czerwona byla sojusznikiem hitlera.a wczesniej jeszcze pomagala sie niemca zbroic. Ja sie ciesze ze was szlag trafil i Polska nadgania to co przez was stracila i staje sie normalnym krajem UE.
  • Odpowiedz
RECAPTCHASSIE
RECAPTCHASSIE
06.06.2026, 01:36:08
  • 12
Czy 8,2% społeczeństwa to ludzie niezrównoważeni umysłowo? Jak można głosować na osobnika robiącego kapitał polityczny na nienawiści i zacietrzewieniu religijnym.

#polska #polityka
RECAPTCHASSIE - Czy 8,2% społeczeństwa to ludzie niezrównoważeni umysłowo? Jak można ...

źródło: z30580323AMP,Grzegorz-Braun-w-Sejmie--7-kwietnia-2022-r-

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 06.06.2026, 10:41:04 via Wykop
  • 0
@KOLEGAMAMY: za to Braun to nawet do stalinowskich komunistow jak Piskorski ciagnie.
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 05.06.2026, 11:35:03
  • 1
Dane dla krajów OECD od 1995-2004 - wzrost silą nabywczej rocznych zarobków

#polska #ekonomia #gospodarka #pensje #zarobki
Miniu30 - Dane dla krajów OECD od 1995-2004 - wzrost silą nabywczej rocznych zarobków...

źródło: wageavr

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30
Autor
05.06.2026, 12:04:40 via Wykop
  • 0
@Molestern: ostatnio twitter mnie z tego wyleczyl jak widze jakie gowno szczegolnie lewicowe jest tam o zaczynam wierzyc ze POPIS ponad wszystko
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30
Autor
05.06.2026, 15:39:35 via Wykop
  • 2
@interpenetrate: to jest sila nabywcza z uwzglednieniem inflacji - tak wysoki wzrost na tle innych krajow wynikat tez z tego ze w latach 80/90 byla bardzo niska nawet jak na blok wschodni
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30
Autor
05.06.2026, 19:26:03 via Wykop
  • 0
@Piotrrulla: to ze jest niski poziom nie gwarantuje ze wyprzedzasz inne kraje - tak bylo nawet u nas do 89 gdzie nawet blok wschodni uciekal.
No ale jednak to ze przez tyle lat tego wzrostu nie maja pokazuje ze maja spore problemy tym bardziej ze to nie jest jednak super czolowka Europy
  • Odpowiedz

4

Péter Magyar już zaczyna fikać!

Péter Magyar już zaczyna fikać!

"Węgry są jedynym krajem na świecie, który sąsiaduje sam ze sobą" powiedział Péter Magyar. Te słowa wywołały oburzenie po stronie słowackiej. Zareagował na nie już tamtejszy szef MSZ. Juraj Blanár uznał wypowiedzi węgierskiego premiera za "absurdalne".

Kowal13
z
natemat.pl
dodany: 05.06.2026, 12:19:52
  • 2
  • #
    europa
  • #
    wegry
  • #
    slowacja
Miniu30
Miniu30
Miniu30 05.06.2026, 17:06:29 via Wykop
  • 0
@bleblebator: nie jest po prostu tez nalezal do Fideszu kilka lat temu jeszcze - nic zaskakujacego jak na niego nie mowi. W Polsce pseudoprawica zrobila z niego jakiegos lewaka pod wplywem ruskiej propagandy bo nie klekal przed Putinem i nie podobala mu sie oligarchia Orbana.

27

Tylko 10% zarabia minimalną, za PiSu było to 27%

Spada liczba osób zarabiających minimalną, z 27% w czasach PiS do 10% obecnie. Jak podaje GUS w grudniu 2025 r. 10 proc. najmniej zarabiających osób otrzymało wynagrodzenie co najwyżej w wysokości 4.666,00 zł

Sabr
z
rp.pl
dodany: 03.06.2026, 14:44:28
  • 10
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    polska
  • #
    pieniadze
  • #
    praca
  • #
    polityka
Miniu30
Miniu30
Miniu30 03.06.2026, 16:33:44 via Wykop
  • 12
@elo345: nie - to 27% to sa dane z Covida gdzie po prostui podnoszono pensje w trakcie inflacji. Ten spadek teraz to jest normalne

63

Polacy zarabiają więcej niż Czesi drugi rok z rzędu. Do tego mamy niższe ceny

Polacy zarabiają więcej niż Czesi drugi rok z rzędu. Do tego mamy niższe ceny

W 2025 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce było wyższe niż w Czechach. Po uwzględnieniu cen przewaga Polski staje się jeszcze większa

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 02.06.2026, 18:09:46
  • 46
  • #
    polska
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
Miniu30
Miniu30
Miniu30 03.06.2026, 08:26:20 via Wykop
  • 2
@Drzepetto: @kolanin ambicje to jedna ale trudno doganiac jedne z bogatszych krajow swiata jak blok wschodni byl przy nich biedakiem a Polska w nim samym jednym z najwiekszych.

441

Rząd zauważył, to już nie 1997 rok. Grzywny wzrosną ze 100zł do 1000zł (+900%)

Rząd zauważył, to już nie 1997 rok. Grzywny wzrosną ze 100zł do 1000zł (+900%)

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje rewolucję w Kodeksie Karnym. Obecne stawki grzywien pamiętają 1997 rok, kiedy pensja minimalna wynosiła 406 zł. Projekt zakłada podniesienie minimalnych i maksymalnych stawek dziennych o 900%. Minimalna grzywna wzrośnie ze 100 zł do 1000 zł, a maksymalna z 1,08 m

FXMAG
z
fxmag.pl
dodany: 01.06.2026, 05:50:43
  • 166
  • #
    polska
  • #
    prawo
  • #
    gospodarka
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
  • #
    wykop
Miniu30
Miniu30
Miniu30 01.06.2026, 06:51:12 via Wykop
  • -1
@Bestia_z_Jellystone: @PfefferWerfer 1/3 wzgledem takich Niemiec to byla 6 lat temu teraz to juz jest polowa- w tym czasie byla spora inflacjja ale zlotowka trzymala kurs wzgledem euro
jegertilbake
jegertilbake
31.05.2026, 13:20:02
  • 82
Może i ceny rosną "bo inflacja", ale przynajmniej jakość produktów i usług też spada.

Następnym razem kapitalizm się uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#antykapitalizm #oswiadczeniezdupy #heheszki #ekonomia #gielda #gospodarka #polska
jegertilbake - Może i ceny rosną "bo inflacja", ale przynajmniej jakość produktów i u...

źródło: 7yxw1soxib3h1

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 31.05.2026, 18:13:09 via Wykop
  • 0
@perfumowyswir: @jegertilbake W Polsce mediana zarobkow od dekad to sa okolice 80% sredniej i nic nie pryska bo tu jest Polska a nie USA
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 31.05.2026, 18:48:26 via Wykop
  • 0
@jegertilbake: nie to oznacza ze stosunek mediany do sredniej sie utrzymuje wiec w obu rosnie sila nabywcza - zarowno sredniej, mediany a tym bardziej miinimalnej w Polsce rosnie w ostatnich latach caly czas z wyjatkiem covida. Tutaj nie jest USA czy Zachod Europy - tylko byly blok wschodni gdzie po antykapitalistach sila nabywcza na tle Europy szorowala po dnie
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 31.05.2026, 07:19:40
  • 2
Krótkie streszczenie gospodarczej historii Hiszpanii i porównanie pkb per capita sila nabywcza jej obecnego terytorium względem Anglii. Przypomniało mi to anegdotkę ze najwięcej na zlocie z Ameryki Południowej zyskały Niderlandy. Ostatnie stulecia nie różnili się wiele od Europy Środkowej. Rewolucja przemysłowa zawitała tam później niż do ziem obecnej Polski. Zmieniły to dopiero reformy Franko z końca lat 50 i dalsza liberalizacja z lat 70.
https://x.com/JesusFerna7026/status/2060297213926908405

#hiszpania #wielkabrytania #
Miniu30 - Krótkie streszczenie gospodarczej historii Hiszpanii i porównanie pkb per c...

źródło: hiszpania

Pobierz
Miniu30 - Krótkie streszczenie gospodarczej historii Hiszpanii i porównanie pkb per c...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30
Autor
31.05.2026, 07:28:33 via Wykop
  • 0
@Miniu30: od początku XIX wieku względem Wloch, Francji i Niemiec
Miniu30 - @Miniu30: od początku XIX wieku względem Wloch, Francji i  Niemiec

źródło: hisg

Pobierz
  • Odpowiedz
czerwonykomuch
czerwonykomuch
26.05.2026, 13:43:27
  • 12
Nie rozumiem.

Przecież ekonomiczni analfabeci z Wykopu twierdzili, że Polska literalnie zbankrutuje po (rzekomych) przenosinach licznych korpo zatrudniających wyrobników do wyeksploatowania do Rumunii, bo tam jest niższa minimalna krajowa, a w Polsce jest za wysoka - już prawie starcza na wynajem kawalerki w większym mieście za cały miesiąc pracy!

Wiadomo przecież, że dobrobyt społeczeństwa buduje się na taniej sile roboczej. Szczególnie dobrze to działa w erze AI, automatyzacji i Rajeshy gotowych pracować
czerwonykomuch - Nie rozumiem. 

Przecież ekonomiczni analfabeci z Wykopu twierdzili,...

źródło: IMG_2397

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 26.05.2026, 15:42:50 via Wykop
  • 0
@czerwonykomuch:
jedna z przyczyn ktora ich pociagnela byl ciagly deficyt handlowy w Rumuni https://tradingeconomics.com/romania/balance-of-trade
Kolejny zas kraj odpadl z listy tych ktore sobie radza lepiej od Polski - mimo ze Rumunia w ciagu ostatnich lat i tak dokonoala duzego skoku
  • Odpowiedz

1

Co myślicie o organizacjach komunistycznych w Polsce?

Co myślicie o organizacjach komunistycznych w Polsce?

Przeglądając dzisiaj Facebooka trafiłem na conajmniej ciekawą organizacje, Czerwony front. Wiem że rozdają naklejki/ulotki w różnych miastach i prowadzą spotkania. Co myślicie o organizacjach tego typu w Polsce?

Kolk
z
facebook.com
dodany: 19.05.2026, 17:16:49
  • 13
  • #
    polska
Miniu30
Miniu30
Miniu30 25.05.2026, 20:20:57 via Wykop
  • 0
@omnipotentmasterofnone: @kosma666 nigdzie nie wyjdzie bo nie ma szansy dzialac w globalnym swiecie przy obecnych kosztach technologi - to juz bylo widac w latach 60 w bloku wschodnim - w krajach ktore maja gospodarke towarowa i nie bede budowaly jakies chorej autarki
mirko_anonim
mirko_anonim
25.05.2026, 12:38:31
  • 11
✨️ Czy dziedziczenie ma znaczenie w dzisiejszej Polsce? Ⓘ
Ten kto dzisiaj nic nie dziedziczy, żadnego domku, mieszkania, albo chociaż ziemi, nawet auta, czegokolwiek co można spieniężyć/podnieść swój komfort życiowy, no ktoś taki po prostu jest skazany na bycie pariasem do grobowej deski. Twój dziadek mógł robić w kołchozie w najbliższej fabryce smrodu i miał szanse na mieszkanie, które potem wykupował za grosze, Ty takiej szansy nigdy mieć nie będziesz
Wystarczyły 3 dekady liberalizmu,
mirkoanonim - ✨️ Czy dziedziczenie ma znaczenie w dzisiejszej Polsce? Ⓘ
Ten kto dzisi...

źródło: comment_1620938534vamrxemWC2EL9hF8kKaVvH

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 25.05.2026, 19:16:04 via Wykop
  • 0
@KoperTheDestroyer: @wielkifanrapu dzisiejsza minimalna ma czesto wieksza sile nabywcza niz srednia pensja jeszcze z konca lat 90 .wiec nie jest to ani odlot ani nigdzie sie nie urwal
  • Odpowiedz

mindy-moo
mindy-moo
mindy-moo
25.05.2026, 10:57:06
  • 3
Polska od 40 lat stoi w miejscu? W skrócie, zużycie energii elektrycznej jest wyznacznikiem tego jak działa gospodarka. Z danych o zużyciu energii elektrycznej wynika, że od 1981 zużycie prądu jest na takim samym poziomie.

Tymczasem w Chinach jest to wzrost kilkukrotny od roku 2000.

#polska #gospodarka #ekonomia
mindy-moo - Polska od 40 lat stoi w miejscu? W skrócie, zużycie energii elektrycznej ...

źródło: image

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 25.05.2026, 17:01:28 via Wykop
  • 0
@mindy-moo: dla ciebie nie ma znaczenia co wytwarzasz i w jakiej technologi - co wiecej w im gorszej tym lepiej nawet to samo bo wiecej pradu pojdzie
  • Odpowiedz
mirko_anonim
mirko_anonim
21.05.2026, 13:24:35
  • 19
✨️ Dlaczego Polska nie jest najlepszym krajem do życia? Ⓘ
Nie rozumiem tej gloryfikacji życia w Polsce ostatnio, że teraz to najlepszy kraj do życia, 20 gospodarka świata, mamy Blika i paczkomaty więc jesteśmy potęgą a #emigracja na zachód to dla przegrywów teraz. Kiedyś gloryfikacja zachodu a teraz niezdrowa wajcha w drugą stronę. Fajnie że się rozwinęliśmy, jest czysto, nadal bezpiecznie ale jeśli chodzi o jakość życia to jesteśmy daleko w
mirko_anonim - ✨️ Dlaczego Polska nie jest najlepszym krajem do życia? Ⓘ
Nie rozumiem...

źródło: comment_GBdU1wyHkMJD2e2lpQ8uyV7sMA7IET2V

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 21.05.2026, 15:22:50 via Wykop
  • 4
@Szczur_w_Koronie: @thorgoth W Koree Poludniowa USA z Japonia wpompowala olbrzymie srodki i technologie zapewniajac im rynek zbytu. Trudno mi wymienic inny kraj ktory wiecej jechal na pomocy od innych. Jest to zas skorumpowana oligarchia
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 21.05.2026, 16:38:03 via Wykop
  • 0
@Szczur_w_Koronie: co ci niby podalo AI? To ze Korea dostalawala technologie i zamowienie w super warunkach? Tu masz jak np Huyndai bylo pompowane przez tylko amerykanska armie https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1068/a130025p . W latach 70 to nawet taki przemysl stalowy i stoczniowy rozwijal sie tam na pomocy Japonii - firmy z Europy nie chcialy sprzedac technologie to dostali inwestycje i zamowienia od nich. Tam wszystko praktycznie powstala z ich pomoca. Wszystko zas przy
  • Odpowiedz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 21.05.2026, 16:57:16 via Wykop
  • 0
@Szczur_w_Koronie: nie Polacy nie mieli fiata -tylko licencje ktora zaplacili a ktora byla juz kompletnie przestarzala w 89 roku. Gdyby to bylo jak w Koreii to Fiat by wspieral polska fabryke nowa technologia , w wloszech sprzedawano by to auto na preferencyjnych warunkach a jak byly by problemy z w Korei tez sie zdarzalo to i kapitalem oraz zamowienia by dali.
Blok wschodni technologicznie nie byl zwyczajnie w stanie produkowac
  • Odpowiedz

50

Euro podzieliło Europę. Straty sięgały nawet 30%. Ostrzeżenie dla Polski

Euro podzieliło Europę. Straty sięgały nawet 30%. Ostrzeżenie dla Polski

Euro jest popularnym tematem w polskiej dyskusji, ponieważ wpłynie na poziom życia milionów osób. Dobrze jest przyjrzeć się badaniom

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 21.05.2026, 10:15:15
  • 17
  • #
    pieniadze
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
Miniu30
Miniu30
Miniu30 21.05.2026, 15:52:20 via Wykop
  • 0
@gadsh: @kanis-sapiens nie tylko nadwyzke ale tez tym ktorych waluta narodowa byla by silniejsza od Euro. Kraje eksportowe od zawsze straja sie oslabic wlasna walute jak np Chiny. Japonia tez to robila az ich USA nie przycisly w porozumieniu plaza
wshk
wshk
wshk
21.05.2026, 05:15:51
  • 728
g---o nie może się powstrzymać i wypływa na powierzchnię

#ukraina #rosja #polskieonuce
wshk - g---o nie może się powstrzymać i wypływa na powierzchnię

#ukraina #rosja #pol...

źródło: obraz

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 21.05.2026, 15:10:20 via Wykop
  • 2
@wshk: na twiterze wyskoczylo mi info ze to od nich aresztowali https://x.com/piotrkaszuwara/status/2057456052010954918
Miniu30 - @wshk: na twiterze wyskoczylo mi info ze to od nich aresztowali  https://x....
  • Odpowiedz

537

Spadek wartości pracy przeciętnego człowieka.

Spadek wartości pracy przeciętnego człowieka.

W ostatnie 10 lat wartość złotówki spadła o ponad 50%, a siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia od pandemii spada rok rocznie o ok 10-15%. Na szczęście nie wszystko spada, wzrasta wydajność pracowników czyli po prostu pracujemy coraz dłużej, ciężej i wydajniej, zarabiając realnie coraz mniej.

Punkt_M
z
wykop.pl
dodany: 16.05.2026, 06:29:42
  • 179
  • #
    praca
  • #
    ekonomia
  • #
    polska
  • #
    januszebiznesu
  • #
    pracbaza
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 15:52:27 via Wykop
  • 1
@gagatekns: i nikt normalny w jakis kraju nie bierze przy takich porownaniach osob ktore zarabiaja 3 srednie krajowe - domyslisz sie czemu? W Polsce to akurat sila nabywcza w stosunku do tamtych czasow wybila w kosmos
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 15:57:04 via Wykop
  • 0
@Silvia_Torque: tak roszczeniwosc , teraz znajdziesz osoby ktore zarabiaja 3 razy wiecej niz srednia ale z jakiegos dziwnego powodu nie sa powszechni i zrozumie to kazda osoba ktora takie pojecia jak rozklad plac i srednia pensja.
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 16:00:08 via Wykop
  • 0
@StaryPierdziel: skrajne debile cie minusuja bo oni napewno zarabiali by 3 srednie krajowe
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 16:12:35 via Wykop
  • 0
@Grubas88: raczej znacznie wiecej zarabialo mniej tak to po prostu dziala nawet w stosunku do sredniej a co dopiero wielokrotnosci. Dzis sa tez trakie osoby ale nikt ich nie bierze za norme
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 16:43:27 via Wykop
  • 7
@Punkt_M: nie miala sila nabywcza byla żałośnie niska w porownaniu do dzis.
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 16:57:50 via Wykop
  • -1
@Cztero0404: to jest zwyczajna statystyka - wiekszosc osob zawsze bedzie zarabiac ponizej sredniej - wielokrotnosci to zawsze bedzie komplenty margines
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 17:04:37 via Wykop
  • 4
@gagatekns: gosciu pisze ze jego ojciec zarabial 3 srednie krajowe a teraz jest tragedia bo on zarabia wiecej niz srednia. Tylko z samej statystyki nawet wtedy wiekszosc osob miala zarobki ponizej sredniej a wielokrotnosci to byl margines tak jak dzis - tak to po prostu działa. Nie mowiac o tym ze sama srednia pensja to miala bardzo niska sile nabywcza.
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 17:10:05 via Wykop
  • 2
@Punkt_M: @Cztero0404 nie miala wiekszej sily nabywczej jestes kompletnie odrealniony a co do kredytow przez gigantyczna inflacje stopy procentowe byly tez bardzo wysokie.Dlatego byla min zapasc w budownictwie. W latach 90-94 nie splacano kredyty hipoteczne kilkoma ratami to mialo miejsce w 89/90 przy hiperinflacji. W 91 to miales stopy procentowe wywalone w kosmos na tym min wyrosla Samoobrona. Nie masz zielonego pojecia o czym piszesz
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 17:22:19 via Wykop
  • 2
@Punkt_M: nie w kazdej klasie, dla wiekszosc lata 80/90 to byla super niska sila nabywcza jesli chodzi o wszystko z gigantyczna inflacja ktora pożerała oszczednosci
@Cztero0404 jak ci sie udalo na przelomie 89/90 przy hiperinflacji tak bylo. W tym okresie panstwo kompletnie sobie z tym nie radzilo. Reszta stracila wszystkie oszczednosci.
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 17:43:02 via Wykop
  • 3
@Cztero0404: nikt normalny tych czasow dobrze nie wspomina jak pisalem to byl okres hiperinflacji i bardzo niskiej sily nabywczej. To nie zmienia tego ze jednak takie przypadki byly. W 85 srednia pensja to bylo 20 tys , w 90 ponad milion. Taka zmiana w tak krotkim okresie i panstwo w stanie rozkladu to umożliwiło w szczytowym momencie hiperinflacji.
Miniu30
Miniu30
Miniu30 16.05.2026, 21:04:10 via Wykop
  • 2
@masz_fajne_donice: @Leszek_Janusz w 2015 srednia pensja brutto to bylo wynosilo 3,9 dzis jest to 9,8 - samego paliwa mozna kupic praktycznie 2 razy wiecej za srednia
Miniu30
Miniu30
Miniu30 17.05.2026, 08:48:53 via Wykop
  • 1
@Punkt_M: bo ty zlotem sie zywisz. - akurat prad i mieszkania roznice sa minimalne w reszcie juz spore dlatego dochod rozporzadzalny gospodarstw rekordowo rosnie https://businessinsider.com.pl/gospodarka/historyczny-wzrost-dochodu-rozporzadzalnego-polakow-na-co-wydajemy-ciezko-zarobione/xn6kyvj
Miniu30
Miniu30
Miniu30 17.05.2026, 08:54:43 via Wykop
  • 0
@AgencyjnaAgencjaAgencji: dlatego ze zarobki tak sie zmienily ze dzisiejsza minimalna ma wieksza sila nabywcza niz srednia wtedy a bezrobocie jest mniejsze wsrod wszystkich grup

56

PL Peerelowskie budownictwo - Dudek o Historii

PL Peerelowskie budownictwo - Dudek o Historii

Wielka płyta, blokowiska i betonowe osiedla dla jednych symbol szarości, dla innych architektoniczny fenomen. Jak naprawdę wyglądało budownictwo w PRL i dlaczego do dziś mieszają w tych blokach miliony Polaków?

koral_koloru_koralowego
z
youtube.com
dodany: 14.05.2026, 19:20:50
  • 56
  • #
    budownictwo
  • #
    prl
  • #
    ciekawostki
  • #
    ciekawostkihistoryczne
  • #
    historia
  • #
    gruparatowaniapoziomu
Miniu30
Miniu30
Miniu30 15.05.2026, 10:46:51 via Wykop
  • 1
@nieznamniepamietam: w USA ktorry odstawal wtedy zarobkami od Europy gdzie ciezko bylo dostac sie legalnie w latach 70 to 600 dolarow to byla dobra pensja gdzie normalne stawki godzinowe byly 2-4$. Dolar mial kiedys duzo wieksza wartosc
BekaZWykopuZeHoho
BekaZWykopuZeHoho
BekaZWykopuZeHoho
14.05.2026, 13:14:08
  • 1127
Dobra pytanie do zwolenników #braun zamierzacie tego bronić?

#bekazprawakow #polityka #konfederacja #neuropa
BekaZWykopuZeHoho - Dobra pytanie do zwolenników #braun zamierzacie tego bronić?

#be...

źródło: IMG_0081

Pobierz
  • 199
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miniu30
Miniu30
Miniu30 15.05.2026, 08:42:47 via Wykop
  • 0
@proud2bpolish: powiat Szydloiwski jeszcze 10 lat temu mial 30% a nie 20% https://www.bankier.pl/wiadomosc/Oto-mapa-polskiego-bezrobocia-7288932.html jak clickbait straszy na glownej.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 12
  • Strona 1 z 12
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 02.08.2025

    Komentator
  • Rocznica
    od 23.04.2026

    Rocznica

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking