Cześć. Drodzy testerzy manualni, poradzicie mi proszę na podstawie waszych doświadczeń:
- jak wyglądała u was ścieżka dostania pierwszej pracy jako tester manualny?
- czy certyfikat istqb jest istotny? Słyszałem że z jednej strony go mieć żeby podbić CV, ale z drugiej strony od jednej z osób w branży usłyszałem że do niczego się w zasadzie nie przydaje, i że pracy się nauczyła po zatrudnieniu nie mając wcześniej też doświadczenia.
- jeśli
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Flugy: szczerze to najgorszy możliwy moment na próbę dostania się na manuala jako świeżak (a i doświadczeni mają problem), myślałbym nad innym stanowiskiem
  • Odpowiedz
@Flugy
Zaczynałem w czasach, kiedy wystarczyło umieć cokolwiek i firmy dawały bardzo przyzwoite (jak na tamte czasy) oferty.
Certyfikat nie jest potrzebny, ale jak masz wolne 800zl, na pewno nie zaszkodzi go mieć. Nawet jął go zdasz, to na pierwszych rozmowach pytania z tego zakresu będą się pojawiać. Wiedza > certyfikat.

Totalnymi podstawami podstaw dla testerów manualnych obecnie to: ISTQB fl, SQL, Rest API, Scrum, Angielski b2 w mowie (nie tylko w słuchaniu).
Fajne
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Od 8 lat w branży #testowanieoprogramowania. Od kilku lat rozwijałem się w testach automatycznych, JAVA, Selenium, Rest API itp. Byłem odpowiedzialny za stworzenie frameworków, pisanie i wykonywanie testów automatycznych. Plus jakieś proof of concepts itp rzeczy potrzebne klientowi. Od jakiegoś dłuższego czasu w projekcie była stagnacja, nie miałem za bardzo co automatyzować. Poprosiłem managera o zmianę projektu bo chce się rozwijać, bo nuda. Dostałem.
Projekt
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Obecnie może być ciężko o fajną pracę z fajnymi stawkami (te poleciały nawet i o 30% względem poprzedniego roku), więc jeśli pensję masz konkretną, to może warto się pomęczyć, a w wolnym czasie (bo te zwykłe zadania powinny zająć Ci mało czasu) pouczyć się czegoś nowego, co przyda się przy ewentualnym szukaniu pracy?
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Przecież twój menedżer cię okłamał. Wydaje się to racjonalne, że idziesz do niego i wyraźnie przedstawiasz, że rekrutowałeś się do projektu z konkretnymi obowiązkami i zakresem prac. A skoro się do niego nie dostałeś, to musicie coś wypracować, jeśli chce, byś został w firmie.
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jak jest teraz z szukaniem pracy w #testowanieoprogramowania?
Skończył mi się projekt w obecnej kontraktowni, i zaczynam szukać czegoś nowego.
Wysłałem ponad 30CV na testowanie manualne, (mam 7+ lat expa) jednak odzew jest praktycznie żaden.
Czy to już ten czas w #it że jak ktoś się odezwie że daje minimalną to powinienem się cieszyć że w ogóle praca jest?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Testowanie manualne to obecnie dość "śliski" temat. Ofert dla manuali, wśród wszystkich oferta dla QA jest może 5% a i tak często mile widziana jest umiejętność automatyzacji. Za to wchodzący na rynek testerzy z ostatnich 4 lat, to głównie testerzy manualni. Ofert mało, konkurencja duża. Widzę też zmianę nastawienia u klientów, od dwóch lat, nie było klienta, który chciałby w zespole testerów manualnych, wszyscy chcieli autmaty. Gdzie podobno jeszcze
  • Odpowiedz
@mirko_anonim ciężko, bez automatów to lipa, a nawet jeśli masz jakieś pojecie to i tak znajdzie sie ktoś z większym doświadczeniem. Tym bardziej, że na większość stanowisk jest conajmniej po 100 aplikacji, a w niektorych przypadkach nawet kilkaset.
  • Odpowiedz
@imo0mfg: @Goronco A czy Selenide nie jest oparty o Selenium Webdrivera i go rozszerza po prostu? Promują mocno, że selenide zawiera np. framework pod testy API, coś co do Selenium trzeba jednak dopisać samemu.
Generalnie z tego co rozumiem, to spokojnie ogarniesz Selenide, znając Selenium. Nie trzeba robić z tego kursu, wystarczy dokumentacja. Więc jak chcesz iść w kierunku Java + Selenium, rozszerzenie o Selenide spoko. Jak się uczysz
  • Odpowiedz
Opuszczam sprofanowany przez trolli i zielonki tag #programista15k na pół roku, nie plusuj tego wpisu żeby nie zostać zawołanym za 6 miesięcy by sprawdzić czy nadal znane bardziej i mniej trolle straszą:
- końcem branży
- gardzą ludźmi pracującymi przy crud-ach
- wyśmiewają ludzi pracujących w it od niezadbanych typów
- płaczą na scrum i scrum mastera w swoich projektach
- uważają że za pracę programisty powinno się płacić minimalną
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#pracait #testowanieoprogramowania #testowanie #programowanie #it #pracbaza #scrum #korposwiat #praca

Cześć,

Myślę nad możliwymi ścieżkami rozwoju dla testera z 4 letnim stażem. Męczy mnie już testowanie manualne, pisanie automatów czy skryptów również już mi się znudziło. Chciałbym pójść w coś nowego. W poprzedniej firmie zrezygnowałem ze swojego stanowiska ponieważ nie było możliwości zmiany na inne a w
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SolarisYob: Co firma to obyczaj, ja przez te 2 lata w jednej byłem 1,5 roku i teraz w kolejne 6 miesiecy i teraz dali mi mida. w poprzednim SH gadka byla ze po dwoch latach dopiero a senior po 5. Ale tego SH juz nie ma, krysys zmiotl z planszy hehe
  • Odpowiedz
Dzień dobry,
Proszę nie krytykować od zielonki bo jestem z wami od dawna tylko wyleciałem za plusowanie rumuna xd
Temat #testowanieoprogramowania
Co robić dalej? 9 lat jestem testerem, głównie bankowość, ogarnąłem migrację, siedziałem w testach systemów jak as400, testuje API, robie CI, piszę testy auto.
Co robić dalej? Z auto stack Python + playwright
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

jestem z wami od dawna tylko wyleciałem za plusowanie rumuna xd


@AjaxAmsterdamNL: też kiedyś zaplusowałem rumuna, i nawet z nim gadałem(extra pozdrowienia na mirko mi przesłał xD), a nie wyleciałem.
dziwne.
no, ale wracając do tematu: nie mam pojęcia.
xD
  • Odpowiedz
Mam taki niepokój że obecny zagraniczny kontrahent mi podziekuje i skończą się $$$ i bede musial szukac pracy w naszym kraju w (o zgrozo!) trybie hybrydowym za mniejsze pieniadze patrzac na NFJ czy tam JJIT.

Szybko znalezliscie zadowolajaca nowa prace po redukcji etatow czy innej rezygnacji z obecnej pracy? Da sie znalezc nadal sensowne i dlugoterminowe kontrakty z usa lub zachodniej europy? Mid i Senior level zarowno #programista15k jak i
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 11
@Kitku_Karola
Oferty remote mogą sobie pozwolić na niższe stawki bo konkurują o nie osoby z całego kraju, w tym z miejsc gdzie koszty życia i lokalne stawki są dużo mniejsze. Nikt nie zakłada, że pracujesz na dwa etaty.
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
to prawda ze w Sii duzo osób na ławce i nie płacą już 100 ? jesli Sii ma problemy z projektami , bo oni to chyba biorą wszystko co sie da xd byleby tylko człowieka wyslac do klienta xd to rzeczywiscie moze byc słabo z robotą...

#testowanieoprogramowania #it

  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: oni marże mają okrutną, do tego kłamią na temat doświadczenia, ja już dawno odrzucam kandydatów od nich.
Żeby zobrazować: ten sam kandydat trafił do mnie z 4 kontraktowni, 3 miały ceny 135-145 PLN/h i przedstawili kandydata jako mida a SII 180pln/h i przedstawiła kandydata jako strong seniora
  • Odpowiedz
Ile zarabiacie jako tester oprogramowania? #tester #testowanieoprogramowania

Ile zarabiacie jako testerzy (miesiecznie)?

  • do 5000 brutto 8.8% (19)
  • 5-8 tys. brutto 11.2% (24)
  • 8-10 tys. brutto 10.7% (23)
  • 10-15 tys. brutto 16.7% (36)
  • 15-20 tys. brutto 7.4% (16)
  • 20-25 tys. brutto 10.2% (22)
  • 25-30 tys. brutto 3.7% (8)
  • powyzej 30 tys. brutto 31.2% (67)

Oddanych głosów: 215

  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@johann-meier: lol

dobrego manuala to ze świecą szukac, fakt, ale tam mozna miec sporo wiedzy do wykorzystania. Mialem sytuacje, gdzie "automatyk" tylko klepał linijki getów i walidacje, a nawet nie wiedzial co i po co testuje, ze w co trzecim tescie praktycznie testowal czy dobrze dziala cypress, a manual byl 3x bardziej ogarniety.
  • Odpowiedz
poważnie manualnym tyle chcą płacić? przecież wy właściwie nic nie umiecie


@johann-meier: Co znaczy nic nie umiecie? Dobry manual to nie jest tylko klikanie w przyciski na froncie wg spisanych przez kogoś scenariuszy. Dobry manual wie jak ma wyglądać ficzer, zna założenia biznesowe, wie jak działa api, rozumie jak się buduje komponenty frontendowe, czym się różnią walidacje na froncie od tych na backendzie. Dobry manual ogarnia sobie bazy danych, przygotowuje sobie
  • Odpowiedz
Cześć, jestem tu nowy trafiłem na wykop przypadkowo szukając informacji które pomogły by mi znaleźć pierwsza prace jako tester.
Ogólnie sytuacja wygląda tak ze jakoś od 4m wysyłam cv i zero odzewu. Moim skromnym zdaniem mam spoko kwalifikacje.
Poza umiejętnościami testera manualnymi sprawnie radze sobie w testowani api przy użyciu postmana, pisaniu kwerend sql czy automatyzacji testów w java+selenium+testng
Link do rep:https://github.com/MateuszKonatkowski
(Co do pustego repo z manual testing mam porobione TC i Bug reporty
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JuniorTester: jest lipa na rynku, masa chętnych a ty realnie nie masz żadnego doświadczenia poza tym że sam sobie trochę zakułeś w domu wiedzy. Męcz znajomych czy czegoś nie mają, szukaj roboty w czymkolwiek technicznym zbliżonym do IT (supporty, helpdeski etc) żeby z czymkolwiek zacząć, żeby nie było że jesteś całkiem zielony.
  • Odpowiedz
@przegrywam_przez_miasto:
Z puntu widzenia obecnej sytuacji na rynku - nie jest to dużo expa. Duże znaczenie ma to, co umiesz, jakich technologii i narzędzi się nauczyłeś, poziom angielskiego itd. Ludzie mający 3-4 lata doświadczenia mają problem teraz ze znalezieniem pracy. Proponuję zrobić dobre (co nie znaczy podkolorowane) CV, uzupełnić braki w wiedzy i cisnąć. Coś się znajdzie.

Jak byś potrzebował review CV, jakąś rozmowę próbną przeprowadzić, wskazówki co (według mnie)
  • Odpowiedz
@przegrywam_przez_miasto: z perspektywy osoby rekrutującej to jakbym miał porównać sraczke na zatrudnianie na przełomie 2021/22 a teraz to kandydatów mam o 30% więcej, jakościowo jest zauważalnie lepiej chociaż daleko od idealnego stanu, wymagania finansowe tak jakby branża stanęła 15msc temu. Pracy w QA nadal jest sporo ale wymagania finansowe juniorów są często zbyt oderwane od rzeczywistości, na ten moment pozycje do negocjowania ma solidny mid / senior. 1.5 roku expa
  • Odpowiedz
Kilka osób pytało mnie ostatnio jak tam Hintscribe - dobrze czy nie dobrze? Pozwolę sobie na odpowiedź w formie video :D.

Oto garść statystyk za styczeń:
Liczba pobrań: 564
Zarejestrowanych użytkowników: 184
Rozdanych premium: 42
slowpx - Kilka osób pytało mnie ostatnio jak tam Hintscribe - dobrze czy nie dobrze? ...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@xPekka:
Na pewno jest gorzej niż było 2 lata temu. Ale nie jest znowu jakoś źle. Ponad 600 ofert w Polsce na jednym tylko portalu. Jak ogarniasz to problemu z pracą nadal nie ma. Przy założeniu, że automatyzujesz, bo dla manuali faktycznie rynek robi się słaby.

Natomiast jak tak patrzę teraz, to spory rozjazd jest. Niektóre firmy płaca mniej za leada, niż inne za mida.
  • Odpowiedz
Ale, zauważyłem też, że zwiększają się wymagania, co w gruncie rzeczy jest spoko.


@diarrhoea: Na otwartym rynku jak w IT? Nie powiedziałbym. Zwiększenie wymagań to oznaka zwiększonej podaży (firmy podnoszą wymagania, bo mają sporo kandydatów, którzy je spełniają i są gotowi na dane warunki), a co za tym idzie - najprawdopodobniej zmniejszonych realnych stawek. Pensje nominalne może i nieznacznie wzrosły, ale patrząc na to, jak wymagania poszły do góry, według
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#it #qa ##testowanieoprogramowania

tl,dr: co warto dalej zrobić ze swoim wykształceniem i kwalifikacjami w mojej sytuacji?

Tło: jestem trochę po 30. Skończyłem swego czasu niszowe i jednocześnie dość trudne studia na politechnice które jednak dają fatalne perspektywy zawodowe (wydział chemiczny). Skończyłem tylko inżyniera, nie było sensu ciągnąć magistra. Dodatkowo, przez depresję (na szczęście wyleczoną) kończyłem te studia z poślizgiem. Udało mi się ogarnąć życiowo i ustabilizować.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Certyfikaty robią wrażenie tylko na HR, w czasie rozmowy technicznej, jakiego byś certa nie posiadał, liczy się tylko to, co umiesz. W it certyfikat oznacza tylko tyle, że ty (lub twoja firma) wydała pieniądze na ten certyfikat. Czy coś umiesz? Niekoniecznie. To może być trochę "naleciałość" z branży chemicznej, gdzie certyfikaty mają dużo większe znaczenia i mogą dawać dodatkowe uprawnienia zawodowe.

W mojej ocenie, ciśnij automaty. Rynek testów manualny
  • Odpowiedz