Wpis z mikrobloga

#pracait #testowanieoprogramowania #testowanie #programowanie #it #pracbaza #scrum #korposwiat #praca

Cześć,

Myślę nad możliwymi ścieżkami rozwoju dla testera z 4 letnim stażem. Męczy mnie już testowanie manualne, pisanie automatów czy skryptów również już mi się znudziło. Chciałbym pójść w coś nowego. W poprzedniej firmie zrezygnowałem ze swojego stanowiska ponieważ nie było możliwości zmiany na inne a w obecnej w której pracuje od początku 2023 roku taka możliwość miała być ( było to poruszanie przy rekrutacji i potem podczas różnych rozmów ) ale mam wrażenie że jestem robiony w bambuko.

Chciałem w obecnie firmie iść w kierunku PM lub PMO, niestety wydaje mi się że jestem zwodzony za nos. W zeszłym roku niby nie było już budżetu, wolnych wakatów, zasobów w tym roku jeszcze budżet nie zaplanowany, niby nie otwarte rekrutacje, zmiana kierownictwa, itp zawsze coś.

Od pół roku stoję w miejscu i mam coraz bardziej dość swojego stanowiska. Nie chciałbym zmieniać firmy tylko przeskoczyć na inne stanowisko ale coś średnio się to układa.

Jak od 0 przeskoczyć z testera na PM? Przeglądając oferty pracy każda wymaga doświadczenia w zarządzaniu projektami, więc z ulicy taka prace dostąc będzie cieżko. Może jakieś studia podyplomowe okaża się przydatne? Kursy? Czy cisnąc w obecnej firmie żeby zdeklarowali się co i jak?

Jakie jeszcze ściezki rozwoju/awansu polecacie dla testera?
Tester automatyzujący/QA/programista/analityk odpadają.
Produkt owner?
Firma IT około 2000 osób.

Pozdro
  • 10
@Podajhaslodowifi idź #!$%@? pół roku na stacji benzynowej w zimie to przestaniesz #!$%@? głupoty. Rok popracowales jako tester i Ci źle. Nikt Cię raczej za nos nie zwodzi, żebyś dostał inną robotę to musi być potrzeba taka w firmie a to zależy od rynków i projektów które firma prowadzi. Powiedzieli Ci, że jak będzie możliwość a nie ma widocznie, albo się nie nadajesz. Nie przyszło Ci do głowy, że mało umiesz i
@misozerny-antychryst: Umiesz czytać kolego? Pracuje ponad 4 lata jako tester a w obecnej firmie ponad rok. A tent tekst z pracą na stacji benzynowej to wielkie xD.
Założyłem ten post właśnie dlatego żeby podpytać kogoś kto ma większe doświadczenie co warto robić aby przybliżyć się do pracy jako PM. Czy trzepać certyfikaty ( jeśli tak to który jest najbardziej sensowny ), czy wybrać się podyplomówke, czy robić kursy itp itd.
@Podajhaslodowifi kursy rób, SixSigma lub PRINCE2 jeżeli dobrze pamietam, ale jak po roku w firmie będziesz marudził, że Ci coś obiecali i nie ma to reakcja będzie podobna do mojej. Lepiej zrobisz jak pokażesz, że masz pomysł i Ty zaczniesz coś robić a nie tylko chcieć. Zastanów się jeszcze czy mając skille testera nie chcesz iść w Dev, DevOps albo jakieś SRE. To są zazwyczaj równie dobrze płatne opcje jak Project Manager
@SolarisYob: Co firma to obyczaj, ja przez te 2 lata w jednej byłem 1,5 roku i teraz w kolejne 6 miesiecy i teraz dali mi mida. w poprzednim SH gadka byla ze po dwoch latach dopiero a senior po 5. Ale tego SH juz nie ma, krysys zmiotl z planszy hehe
@misozerny-antychryst:

kursy rób, SixSigma lub PRINCE2 jeżeli dobrze pamiętam, ale jak po roku w firmie będziesz marudził, że Ci coś obiecali i nie ma to reakcja będzie podobna do mojej. Lepiej zrobisz jak pokażesz, że masz pomysł i Ty zaczniesz coś robić a nie tylko chcieć. Zastanów się jeszcze czy mając skille testera nie chcesz iść w Dev, DevOps albo jakieś SRE. To są zazwyczaj równie dobrze płatne opcje jak Project
@Podajhaslodowifi No dobra, czyli wiesz co chcesz. Ja bym w takim razie zrobił 2 rzeczy:
1. Rozmowa z managerem i jakiś plan na rozwój,możliwe oczywiście, że manago dupa i to podejście spali. W takiej sytuacji poszukałbym info w YT i wyżej ktoś kto jest PM oferował pomoc.
2. Obczaj rekrutacje wewnętrzne, dobrym pomysłem zazwyczaj jest pójść do managera rekrutującego żeby Ci powiedział gdzie powinieneś zacząć i na co zwrócić uwagę.