Ceny nieruchomości. Czy grozi nam fala bankructw?

Świat pełen jest symetrystów, a wykop szczególnie. Podwyżki stóp procentowych mające istotny wpływ na realną gospodarkę i sytuacje każdego z nas stały się przedmiotem hucznego świętowania licznej grupy osób uważających, że bańka w końcu pęknie. Zastanówmy się co to oznacza i na jakie spadki można liczyć? Czy sytuacja najbiedniejszych kredytobiorców faktycznie jest taka zła i po czyjej stronie stoją banki?

Mówiąc o spadkach cen nieruchomości trzeba brać
droetker4 - Ceny nieruchomości. Czy grozi nam fala bankructw?

Świat pełen jest sym...

źródło: comment_1641995684mD4ldcHzEMwW95E0LHqM3m.jpg

Pobierz
  • 89
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@droetker4: Ja liczę na stagnację cen nieruchomości czyli de facto realny spadek.
Chcę kupić mieszkanie w Lublinie i mam nadzieję że do końca roku utrzyma się średnia kwota 8k/m2 na rynku pierwotnym. Tyle mi wystarczy żeby kupić jakieś 65m2 z 60% wkładem własnym.

Wyprzedaże po bankrutach to imo mrzonka.
  • Odpowiedz
@droetker4: Wydaje mi się, że to są ironiczne wpisy, te o spektakularnych spadkach.
Samo zmniejszenie popytu inwestycyjnego dla potencjalnego kupującego to jest dużo - nie musi brać na miejscu tego co jest, może poprzebierać w ofertach.
Taka sytuacja byłaby z korzyścią dla każdego użytkownika nieruchomości i okolic - deweloperzy będą się musieli bardziej postarać o klienta (lepsza jakość), zmniejszy się liczba patologicznych praktyk rynkowych (spekulacja na umowach deweloperskich, nie wnoszące
  • Odpowiedz
Naszą decyzję kredytową opieramy na wielu czynnikach :) Faktycznie najlepiej, jeśli wybierzesz akceptację wniosku po uregulowaniu obecnego zobowiązania. Możesz odstąpić od umowy kredytowej do 14 dni kalendarzowych, od następnego dnia po zawarciu umowy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Dołączyłem do tej grupy kredytowej na FB.
W skrócie:

Nienawidzę tam wielkiego lamentu.

Spora liczba osób (60-70%) pisze, że banki przysyłają im pisma odnośnie możliwości zmiany oprocentowanie na stałe. Aktualnie około 5,5-6%.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Hej, muszę się wygadać bo już nie wiem co robić. Chodzi o mieszkanie, 4 pokoje za 440 tys, Rzeszów. Staramy się o kredyt od listopada ale nasz doradca jest taki beznadziejny, że ciągle składamy nowe wnioski do banku, ostatnio do ING gdzie oprocentowanie stałe (bo takie nas interesuje), jest już na poziomie ok. 6,5% z jakąś ich promocją, coraz mniej mi się to podoba i nie wiem co robić.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Błąd to pójście do doradcy. Oni tylko przeszkadzają. Trzeba było iść do 2-3 banków bezpośrednio - do tych, w których macie historię swoich rachunków i od razu z bankiem załatwiać. Szybciej i nawet lepsze warunki można dostać.
  • Odpowiedz
Dzisiaj jeden Mirek sprzedał dobrego tipa, ale nie wiem czy dobrze rozumiem jak to działa.

Czy ja dobrze rozumiem, ze na drobny sprzęt AGD są udzielane kredyty na 0%, gdzie spłacać zaczyna się to po pół roku? Czy dobrze rozumiem, ze wcześniejsze spłata to także zwrot prowizji i zapłaconych odsetek?

Przecież to się mega opłaca przy dzisiejszej inflacji. To działa tez dla kredytów udzielanych dla przedsiębiorców?

Niech
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ZaplutyKarzelReakcji: Były sprzedawca RTV-AGD here.
1. Tak, naprawdę kredyt z 0% bez haczyku;
2. Nie tylko na drobny sprzęt, można i na wielki też, ale tylko na taki, którego się chciało pozbyć;
3. W cenie trochę wygórowanej jak na ten towar. Może nie zbyt, ale nie jest to cena promocyjna. Ale frajerzy nie zrozumią. Bo kredyt 0%.
4. Kredyt udziela nie sprzedawca bezpośrednio, a oddział kredytowy albo zewnętrzny Januszbank. Z
  • Odpowiedz
@dwayne-johnson: nie jesteś na bieżąco z prawem bankowym. Od kilkunastu miesięcy system rezerwy cząstkowej został obniżony do zaledwie 0,5%, mówiąc po ludzku banki już nie potrzebuję wpłat od ciebie żeby udzielać kredytów.
Nie spodziewaj się, że oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych przekroczy jakieś "promocyjne" progi rzędu 2% na niewielkie kwoty które daje się do oferty tylko po to, żeby klienta wciągnąć w inne produkty i usługi
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@Anyper: marzyciel :) takie stopy spowodują szybciutką wyprowadzkę sąsiadów zza wschodniej granicy i tych dla których była praca z prownicji. Co się stanie z cenami wynjamu nie muszę ci mówić :) nie wspomnę o 200k nowych mieszkań wchodzących na rynek jeszcze przez jakieś 3 lata
  • Odpowiedz
@xdTM: a u mnie MilleSMS przychodzi z dwoma l ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale tam schodzą tylko info o przelewach przychodzących bo tak mam ustawione, pozostałe wiadomości z banku przychodzą z "Millennium"
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jak to jest możliwe, że inflacja w strefie euro wynosi około 3.5-4% i jest najwyższa od lat a EBC utrzymuje, iż przez cały 2022 rok pozostawi stopy procentowe na ujemnym poziomie.

Ekonomistami z wykopu mówią przecież, że nie tak walczy się z inflacją.

https://www.money.pl/pieniadze/w-strefie-euro-stopy-procentowe-dalej-zerowe-ebc-zmienia-zasady-zakupu-obligacji-6716054450936672a.html

#finanse #kredyt #banki
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Caracas: bo nie ma powodu? Sama inflacja nic nie mówi. Dam ci przykład Francji. Inflacja ponad 3%. Po wyłączeniu wzrostu cen paliw i prądu ceny spadły o 0.1% r/r
Więc jaki sens i cel ma podwyżka stóp?
  • Odpowiedz
  • 8
@paramedix jak mnie to denerwuje w tym kraju, ze my mamy sie martwic jak ktos na ukradzione nie swoje dane wezmie nie swoje pieniadze, to powinno byc, ze to nie nasz problem
  • Odpowiedz
@paramedix: To kosztuje 24zł na rok. Jak dla mnie to 2zł/miesiąc to całkiem niezła cena za informację, która może Ci pozwolić zareagować kilka dni wcześniej i potencjalnie oszczędzić dużo więcej pieniędzy, ale też i nerwów.
  • Odpowiedz