Taka sytuacja: Rodzice kupili mieszkanie we Wrocławiu, żeby gdzieś ulokować kasę. Ja jako singiel, przestałem wynajmować i wprowadziłem się do ich mieszkania. Jest całe dla mnie, rodzice mieszkają u siebie, wpadają raz na jakiś czas, nie przeszkadza mi to, jest komfortowo. Ogólnie wśród znajomych od 2 lat jest moda na kupowanie mieszkania (będą drożeć, inflacja, nie chcą płacić za wynajem - mocny argument, ale u mnie to odpada) i ja też pomyślałem,

Co robić?

  • Kupować teraz, wzrosną ceny + inflacja 35.6% (26)
  • Oszczędzać sobie na chillu, ceny mogą nawet spaść 64.4% (47)

Oddanych głosów: 73

  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Mam z różowym jakies 9-9.5k dochodu miesięcznie netto. Mieszkanie, o którym marzymy wyjdzie nas 750 tysięcy z wykończeniem „pod klucz”. Kupujemy dziurę w ziemi, na którą mamy 270k, czyli kredytu weźmiemy około 480k. Wchodzić w to? Stópki rosną jak szalone, ale zanim wybudują nasz kurnik miną dobre >2 lata, jak nie więcej, a do tego czasu będziemy spłacać odsetki z transz. Chyba do tego czasu sytuacja powinna się już
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jestem_robotem123: W ogóle życie bez nieograniczonego dostępu do kasy to proszenie się o kłopoty, bo przecież potrzeby są potencjalnie nieograniczone - a co, jak któreś zapadnie na chorobę wymagającą 6k na miesiąc już po refundacji? Rada na wszystko: nie żyć.
  • Odpowiedz
@WMPP: @pansa: Przecież gość Wam wytłumaczył dlaczego nie brać kredytu na 20 lat, tylko np. na 30, ale nadpłacać. Analogicznie jest ze sposobem nadpłacania - jak wybierzecie zmniejszenie okresu kredytowania to nadal co miesiąc (w danym momencie) musicie minimalnie zapłacić tyle samo co na początku. Jak będziecie nadpłacać na zmniejszenie raty, to po pewnym czasie rata obniży się na tyle, że nawet przy podwinięciu się nogi będziecie w
  • Odpowiedz
@pansa: Przy założeniu, że w obu sytuacjach wrzucimy dokładnie tyle samo pieniędzy na nadpłatę, różnice wyjdą jakieś śmieszne, biorąc pod uwagę ogólny koszt kredytu. Za to w pewnym sensie zabezpieczasz siebie i rodzinę na czarną godzinę. Weź pod uwagę, że problem nie tylko mogą mieć ludzie ze słabymi zarobkami, bo całkowicie ignorujesz sytuacje losowe jak wypadek czy ciężka choroba.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Mircy pomuszcie. Mam w planach kredyt hipoteczny i próbuję policzyć swoją zdolność. Prowadzę JDG. Przeczytałam,że banki nie akceptują dochodu z rozliczenia remanentu.
Czy to prawda? Bez wliczenia remanentu do dochodu nie mam potrzebnej zdolności. Czy są jakieś banki które to uwzględnią?

#kredyt #kredythipoteczny

Kliknij
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

OP: @marcpol: Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jakie to banki? Jeśli w lutym będę mieć rozliczony pit za 2021 i kpir z rozliczonym styczniem 2022 to powinno przejść?


@AnonimoweMirkoWyznania: Na przykład ING i Pekao SA. Aby odpowiedzieć na drugie pytanie trzeba znać więcej szczegółów i odpowiednio poprowadzić proces kredytowy.
  • Odpowiedz
Czemu przy stopie referencyjnej 2.25%, WIBOR3M jest o 0.52pp większy, a WIBOR6M aż o 0.90pp? Z czego wynika ta rozbieżność? Tylko tak na chłopski rozum poproszę, jak komuś się zachce wytłumaczyć przyczynę. #kredythipoteczny #kredyt
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ivan777: kiedyś przyjaciółka potrzebowała, sama zaproponowała umowę, spłaciła bez problemu. Ale historii że ktoś się wykręcał mam więcej, ciotka za laptopa kupionego córkom oddaje mi od 2 lat kasę i nie może oddać. ;)
Nie wiem jak się można tak zeszmacić o pare zł. Chyba tu działa mechanizm, że pożycza się czyjeś, a oddaje swoje ;)
  • Odpowiedz
lę produkcyjną i wiecie co? P------ę to. P----------ę wszystkie zarobione pieniądze na narty, wódkę i podróże. P------ę jakiekolwiek inwestycje.


@odysjestem: Tak jak kolega wyżej - większa płaca = większe z-----------e, większa płaca = większe skupienie się na tym co się robi (niby każda praca powinna być konsekwentna, ale nie oszukujmy się - prędzej przykłada się do pracy za którą zarobi się powiedzmy 5 tyś. netto, niż za 2 tyś netto)
  • Odpowiedz
Kupował może ktoś #samochody #hybryda albo #samochodyelektryczne z opcja #kredyt z #aliorbank ? Widzę, że maja opcje kredytowania na 0 procent jedynie prowizja 10 procent. Nie mogę znaleźć informacji czy musi być to samochód nowy czy może być z rynku wtórnego, jest jedynie informacja ze ma być faktura. Może ktoś korzystał z opcji innego banku ?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Jakoś ciężko mi w to uwierzyć, że "po studiach" czyli w wieku 22-24 lat zaczęłaś dopiero pracować i odłożyłaś z pracy w korpo na jakikolwiek dom z działką za gotówkę w 3-5 lat jednocześnie wynajmując w stolicy pokój a potem kawalerkę. W 5 lat nawet zarabiając 2 średnie krajowe i je odkładając w 100% odłożyłabyś jedynie 500k (60 mies * 8400 - średnia pensja netto w marcu 2021 to
  • Odpowiedz
Ale mnie w-------a ci kredyciarze. Jestem na kilku grupach nt. Nieruchomości i ludzie tam płaczą o te zmienne stopy. Ja mam stałe, wiec nie wiem. W tej umówie jest czarno na białym, ze stopy sa zmienę? Xd bo oni tam płaczą, ze bank to ukrywa i oni nie wiedzieli xd tym ludziom powinno się robić jakieś testy przed przyznaniem kredytu, ponieważ oni nie potrafią połączyć prostych faktów. #nieruchomosci #kredyt
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Mireczki drogie kochane,

stoimy z żoną przed decyzją o rozpoczęcie budowy domu. Nie chcemy willi z basenem. Wystarczy nam średniej wielkości dom, ok. 120m2 powierzchni użytkowej.
Mamy na ten moment jakieś 150k gotówki i kupioną działkę również za gotówkę. Mi po opłaceniu wszystkiego zostaje jakieś 7,5k z podstawowego dochodu, a miewam jeszcze dodatkowe lepiej lub mniej lukratywne, a żona ma na rękę 4,3k i z jej pensji nie idą żadne opłaty
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

EzoterycznySzambonurek: Cześć Mirku. Ja z żona wzięliśmy przed pandemia 400k kredytu na budowę domu 150m. Dodatkowo z racji tego, ze na wykończenie nam brakło, dobraliśmy 50k od rodziny. Rata przed pandemia 1800 [marza 1,5%} teraz 1600, po aktualizacji WIBOR urośnie ~ 1950. Mieliśmy wspólne zarobki ~ 6,5k. Obecnie mamy ponad 11k netto. Dwójka dzieci. Po wszystkich opłatach zostaje nam 7k netto na życie. Czy się boimy ? Owszem. Ale w naszym
  • Odpowiedz