Na studiach informatycznych padł przede mną wybór specjalizacji. Do wyboru mam:

- Systemy Informatyczne w technice i środowisku
- Systemy Informatyczne klasy ERP
- Cyberbezpieczeństwo

Co
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy komputer może zastąpić konsole? Tzn czy jak podłącze komputer do tv to nie będą opóźnienia i wszystko będzie dobrze śmigać?Bo mam dylemat czy kupić konsole czy złożyć jakiś dobry komputer ,głównie chodzi mi o to by grać przed tv.Czy ktoś tak wgl robi?
#komputery #pytanie #informatyka
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@serek_heterogenizowany ja uważam że tak, lepsze będzie i3-10100 czy i5-10400, z obecnie już tanimi ddr4 i dyskiem m.2, niż taki stary grzejnik. Wydajność ta sama albo lepsza, wsparcie nowszych technologii, i dużo mniejszy pobor prądu (ja np mamnw jednym kompie i3-10100f pasywnie chłodzonego, bez problemu), więc i zasilacz ma mniejsze znaczenie i wymagania...
  • Odpowiedz
Nie trzeba się po 5-6 latach martwić o dane


@dexterpol: SSD są gotowe na przyjęcie dziesiątek TB zapisu, często nieoficjalna wytrzymałość przekracza 2 x tą podaną przez producenta.
Ale backup danych ZAWSZE trzeba mieć w 2 / 3 miejscach. Jutro może przyjść burza i pożegnasz się ze wszystkim ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
po wykopowych historiach nieudanych transakcji typu kupno, sprzedaż na odległość
można sobie uświadomić że dosłownie za chwilę różni oszukańcy są o krok od rozwalenia odwiecznego systemu doręczeń pobraniowych, kurierskich i opłat z nim związanych

jeżeli przejmą sms od danych numerów telefonów oraz będą zmieniać dane do przelewów :-(

zero ochrony, a udowadniaj sobie itd
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy można dziś kupić w pełni legalnie z drugiej ręki licencję do office 2007, 2010 i w przyszłości używać legalnie w działalności? Wiem, że 365 jest tani jak barszcz, wiem, że jest Open Office ale jestem ciekaw jak za jak najmniej można mieć starszą wersję na jedno stanowisko.

#it #informatyka #windows #microsoft
#pytanie
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć,
Zacząłem sobie grać w grę Gwiezdne Wojny ocalały. Mam taki problem, że gdy ustawię grę na pełny ekran to mi tak dziwnie rwie ekran, taki przycinki przy 150fps, jak włączę w oknie problem znika. Wolałbym grać na pełnym ekranie, co może być przyczyną tego problemu? #informatyka #laptopy #gry #komputery
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam mieszkanie 80m^2, zastanawiam się nad zakupem routera, który to ogarnie. W najgorszym sygnał będzie musiał przejść przez 3 ściany.
1 opcja: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery/router-asus-rt-ax86u-pro
2 opcja: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery/router-asus-rt-ax82u + https://www.x-kom.pl/p/1094718-system-mesh-wi-fi-asus-zenwifi-ax-xd5-mesh-3000mb-s-a-b-g-n-ac-ax.html -> umieścić w pomieszczeniu, gdzie są 3 ściany, bo mam tam wyprowadzenie ethernet.
Jest szansa, że router nr 1 wystarczy? czy lepiej iść w opcję nr 2? Może jakieś alternatywy?
#informatyka #programowanie #siecikomputerowe #wifi #router
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gooma: W sieciach nie istnieje coś takiego jak "mesh" to bełkot marketingowy producentów. Jeśli chodzi o roaming to nazywa się to 802.11 r/k/v i protokoły te znacznie przyspieszają autoryzację użytkownika jeśli następuje zmiana AP z którym jest połączony. Omada jak i Unifi wspierają te protokoły Mikrotik CAP jeszcze nie.
  • Odpowiedz
@Szkolna17PsychoFan: Nie żadne asusy, rób to porządnie. Sprzęt od ISP na którym masz nat/dhcp/inne pierdoły potem instalacja ethernet i ze dwie albo 3 sztuki unifi lub omada zasilane po PoE z jednego miejsca, za jedną normalną ścianą będzie jeszcze sensowny poziom sygnału 5 GHz, na tyle że z 500 Mbit idzie zrobić w kanale o szerokości 80 MHz. Jak chcesz więcej to musisz patrzeć w specyfikację radia czy wspiera kanały
  • Odpowiedz
Cześć, stoję przed wyborem specjalizacji na 2 roku studiów informatycznych.
Do wyboru mam: gamedev, AI, iot, aplikacje internetowe, cyberbezpieczeństwo

Zastanawiam się co wy byście wybrali, stojąc przed takim wyborem, patrząc na przyszłość w zawodzie, zarobki, trudność specjalizacji?

Przez te 2 lata nauki odnoszę wrazenie, ze jestem dobry ogólnie, nie mam jakichś szczególnych słabych czy dobrych stron, przez co mam większy dylemat:)
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@shayyyyyyyyyyya: Bałbym się iść w coś innego niż Data obecnie. Cyberbezpieczeństwo też się nada ale to też będzie w przyszłości pewnie zahaczało mocno o AI. W tym momencie widząc co robi Meta, Microsoft i wszyscy inni, najbliższe lata skupią się na integracji asystentów i agentów AI gdzie tylko się da. Małe firmy już zapatrują się na wdrożenie asystentów do obsługi zapytań i zamówień klientów czy to przez chat czy głosowo.
  • Odpowiedz
z tymi podawanymi ostatnio wałkami na olx co podrzucają lewe linki czy dane do pobrań..

jak można zrozumiec oszukańcy mogą podać się łatwo za dowolny numer telefonu,

ALE co z sms i danymi do podstawowych przelewów?

też
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mp107: teoretycznie kupującego nic to nie obchodzi może być numer kolegi z Wietnamu itd :-)

jak ktoś podał to jako wykonanie zobowiązania..

** ale wiadomo że problem jest inny, po prostu oszukańcy nie są głupi i jak widać i ich chora ewolucja doprowadziła do tego
że złapią momenik ten kluczowy i zgarną wszystko przez
  • Odpowiedz