mirki, czy istnieje zasilacz 5v 2a, który bym sobie kostkami wago połączył do 230v? planuję podłączyć ładowarkę kamerki sieciowej do żarówki, bo kamerka ma baterię, a będę ją ładował wtedy gdy zasilanie będzie w żarówce. Dobry to pomysł?

#elektryka #elektronika #kiciochpyta
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bambuka: chrzanić mema, a przede wszystkim chrzanić specjalistów elektryków z kwejka, jeśli zrobisz tak, jak na zdjęciu, to będzie bez zarzutu.
Choć to nie zmienia faktu, że są zasilacze do montażu na szynę din, są i takie do których się wprowadza przewody, a same zasilacze mocuje się gdziekolwiek.
  • Odpowiedz
Mirki, znajdę gdzieś takie gniazdo z wtyczką, które mógłbym zastosować zamiast tradycyjnego gniazdka elektrycznego?

Chciałem zorbić takie gniazdo w listwie przypodłogowej, które cały rok będzie nieużywane, a na święta będzie tam podłączane tylko oświetlenie choinki (mały prąd, więc gniazdo nie musi mieć niewiadomo jakich parametrów). Małe, niewidoczne. Do tego gniazda podłączałbym wtyk i z niego by już normalnie była zrobiona listwa na zwykłe wtyczki. Czy takie coś jest w ogóle dostępne czy
leesiuu - Mirki, znajdę gdzieś takie gniazdo z wtyczką, które mógłbym zastosować zami...

źródło: comment_1670842538mxwDN4grydGahB2ovjOxXh.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wczoraj wieczorem podczas działania pralki uruchomiłem czajnik elektryczny i cyk bezpiecznik wyleciał, załączyłem go znowu odpaliłem czajnik i znowu jebs, załączyłem bezpiecznik. W domu mam dwa bezpieczniki (oba 10A), jeden na gniazdka, drugi oświetlenie. Dziś rano było słuchać jakieś buczenie przy bezpiecznikach (info od domownikowi), przy odłączeniu czajnika od gniazdka jest cisza. Wymienić bezpiecznik na większy np 16A czy może coś innego poradzicie? Bezpieczniki są starego typu

#elektryka
Hektar4 - Wczoraj wieczorem podczas działania pralki uruchomiłem czajnik elektryczny ...

źródło: comment_1670835081fEiQxORS76xtFjMnjIv3z1.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wymienić bezpiecznik na większy np 16A czy może coś innego poradzicie?


@Hektar4: możesz jak to zrobisz razem z całą instalacją. Bezpieczniki chronią kable w ścianach a nie urządzenia, pewnie masz aluminiowe.
A co buczenia to niestety trzeba wezwać elektryka, bo coś jest luźne, możliwy jest nawet pożar
  • Odpowiedz
@Triathlete1987: ja w tej chwili jadę na Volt Polska i w sumie jestem zadowolony, tyle, że nie jest to rack. Z rozwiązań rackowych do amatorskich zastosowań, to zwykle jest tak, że kupujesz to, co da ci się strzelić z pofirmowych wyprzedaży i się cieszysz, że masz. Ten Salicru nie wygląda źle, jeśli znalazłeś go gdzieś za rozsądne pieniądze, to brałbym.
  • Odpowiedz
@Triathlete1987: z tym rakiem jest taki problem, że rozwiązanie które to utrzyma długo, np Eaton serii 9PX jest drogie, ciężkie i duże ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo jest do zastosowań czysto komercyjnych.

Ja bym ci zaproponował Victron MultiPlus 500VA plus minimum 60Ah 12V akumulator. Da ci to jakieś 60-70cykli. Koszt to ok 3,5kPLN będzie.
Za resztę kupiłbym najtańszy agregat i ładował ten akumulator w razie dłuższej
  • Odpowiedz
#matematyka #elektrotechnika #elektryka

Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego to tak wychodzi. Kiedyś się tego uczyłem, ale chyba nie zrozumiałem do końca. Rozumiem, że w elektrotechnice używamy jednostki urojonej by pokazać to przesunięcie w fazie przebiegu sinusoidalnego. Jak obliczę sobie normalnie reaktancję cewki to wychodzi mi omega L razy 1/cos(omega*t). Normalnie reaktacja cewki z użyciem liczb zespolonych jest zapisywana jako j*omega*L. Ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć
DefaultWykopUser - #matematyka #elektrotechnika #elektryka

Może mi ktoś wyjaśnić d...

źródło: comment_1670787159iqD1TW0MtsQxq0Xx9jXvmH.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Default_Wykop_User: ogólnie to nie wiem, jak się ze wzorami w elektro, bo już sam nie pamiętam, ale coś musi być tutaj źle, bo już nawet pomijając ten minus, to dostajemy, że 1/cos(wt) jest zawsze równy jednostce urojonej, więc dostajemy jakąś sprzeczność
  • Odpowiedz
Niekoniecznie, bo te rozważania są jakby w dwóch różnych dziedzinach. Jednostka urojona oznacza, że przebieg jest przesunięty o 90 stopni czyli tyle ile cosinus względem sinusa. Coś widzę, że tu pewnie będzie jakaś zależność wynikająca z wzoru Eulera, ale nie do końca mogę to dostrzec.
  • Odpowiedz
  • 1
Hej, jaki prezent na święta można kupić elektrykowi/energetykowi? Wszystkie narzędzia ma firmy hilti, może są jakieś fajne akcesoria? Ewentualnie Milwaukee #elektryka #energetyka #pytanie
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#pytaniedoeksperta #elektryka
Czy możliwe żeby zwykły pas grzewczy (coś jak do terrariów) podłączony do termostatu XH-W3001, mógł spowodować zwarcie innych sprzętów w mieszkaniu. Używam takiego pasa do ogrzewania fermentora z piwem i podczas używania 2 razy wywaliło mi bezpiecznik różnicowy i nie wiem czy to przypadek czy to przez ten pas. Czy jak bym podłączyłem ten pas z termostatem do listwy antyprzepieciowej to uchroni to pozostały sprzęt w
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dawidpilat: jak wywala różnicówkę to jest jakiś upływ prądu przez uszkodzoną izolację, nie powinno to uszkodzić sprzętów. Jakby nie było różnicówki to by cię mogło porazić a listwa nic nie pomoże
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#pytaniedoeksperta #elektryka
Czy możliwe żeby zwykły pas grzewczy (coś jak do terrariów) podłączony do termostatu XH-W3001, mógł spowodować zwarcie innych sprzętów w mieszkaniu. Używam takiego pasa do ogrzewania fermentora z piwem i podczas używania 2 razy wywaliło mi bezpiecznik różnicowy i nie wiem czy to przypadek czy to przez ten pas. Czy jak bym podłączyłem ten pas z termostatem do listwy antyprzepieciowej to uchroni to pozostały sprzęt w
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

To różnicówka na 99% nie wywala z powodu pasa. Masz w ogóle instalację 3-przewodową w domu?
Wywala RCB czy to jest RCBO (z członem nadprądowym)?
  • Odpowiedz
Pytanie do #programista15k na temat #elektryka .
Jestem elektrykiem i chciałbym podnieść kwalifikacje.
Postanowiłem nauczyć się programowania ale że stary koń jestem i nie chcę się przebranżawiać, to pod zawód elektryka coś przydatnego.
Jaki język polecacie?
Może jakiś Elektryk coś podpowie?
Zawsze chciałem się nauczyć czegoś ale nigdy nie miałem czasu, pieniędzy albo chęci.
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pytanko nie wiem pod jaki tag xD
#nieelektronika #elektryka

Mam taki pokrowiec na deskę jak pic rel czyli z metaliczną powłoką.
Przy prasowaniu swetra nie wiem czy to on się naelektryzował czy co, ale wywaliło korki i słyszalem właśnie w miejscu styku żelazka ze swetrem "strzał"
Od tej pory żelazko nie działa, po włączeniu do gniazdka dwa razy świeci się dioda automatycznego wyłączania przy nieużywaniu i nic się nie dzieje,
klokupk - Pytanko nie wiem pod jaki tag xD 
#nieelektronika #elektryka

Mam taki p...

źródło: comment_1670698617u7vEhhv2EA7hJBsfUJs4bx.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@ElectroNICK: niech dadzą po diodzie na
każdą grzałkę wtedy moc spadnie bo grzać będzie tylko połówka sinusoidy i prąd spadnie. A woda w obiegu jak będzie duży mróz to też zamarznie
  • Odpowiedz
Jest tu jakiś elektryk? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mierzę sobie z ciekawości spaloną lampę led którą elektrycy zostawili po wymianie na klatce. Diagnoza to zepsuty czujnik ruchu ale już na pierwszy rzut oka widać spalone diody. I teraz tak. Czujnik mikrofalowy ma w sobie zasilacz o zakresie pracy 28-56V i 300mA. Diody wyglądają na połączone szeregowo i google lens mówi, że to led 5730 o napięciu ok 3V.
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@run_away: masz zasilacz stałoprądowy, widzę dwie diody równolegle czyli 2x150mA razy 10 w szeregu czyli ~30v. Jeśli jedna dioda padła to ta druga pewnie też bo popłynął przez nią prąd x2. Możesz je zewrzeć to może jeszcze zaświeci lampa
  • Odpowiedz
  • 2
@run_away coś źle rozumiesz.
Jeśli masz 1 rezystor i na nim napięcie 100V to jeśli wrzucisz w szereg 10 takich samych rezystorów to na każdym będzie po 10V.
Suma spadków napięć równa się sile elektromotrycznej źródła.

Nie ma tak że pierwsza dostaje 30 i robi spadek o 3V i kolejna dostaje 27 i tak dalej - to tak nie działa.
  • Odpowiedz
Hej, mam mega głupi problem ze swoim ESP8266. Mój moduł znajduje się na zewnątrz (pod dachem), mam do niego podłączone 3 przyciski, które są połączone z rezystorami 10kOhm (jak to w arduino). W okolicy zimy (tak od ok. 3 tygodni) zdarza się, iż przycisk "sam się naciska" i przekazuje sygnał taki jakby ktoś ręcznie go wcisnął. Zastanawiam się jak to rozwiązać, czy to normalne, czy może komuś się to już udało, a
MisiekD - Hej, mam mega głupi problem ze swoim ESP8266. Mój moduł znajduje się na zew...

źródło: comment_1670622820Cifyqe9QfutTmuMBOuQQPh.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MisiekD: szczelność to nie wszystko. zamknąłeś w środku powietrze w którym była jakaśtam woda, bo przecież wilgtność nie była 0%. ze spadkiem temperatury rośnie względna wilgotność, osiągasz punkt rosy i woda się skrapla, pewnie czasem w pechowym miejscu układu.

na próbę bym wrzucił jakiś pochłaniacz wilgoci do środka.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@echelon_: a co by dał ten kondensator? W sensie jak to miałoby działać? Chciałbyś zrobić odpowiednik tej metody software'owej, ale hardware'owo?
  • Odpowiedz
Hej zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko Electrical instalation planer / Project leader electric. Mam pytanie czy wiecie jakich pytań można się spodziewać przy takim stanowisku na rozmowie o pracę? Albo co w takiej pracy jest najistotniejsze dla przyszłego pracodawcy. Jestem po studiach mechatronicznych i dwuletnim doświadczeniu w utrzymaniu ruchu. Z góry dzięki za pomoc :D
#automatyka #elektryka #praca
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Hubertog9700: ile waży wiadro fazy? A tak serio pewnie czy umiesz planowac instalacje elektryczne od a-z, podlaczenia glowne, szafy, trasy, dokumentacje czy umie Pan czytac, ludzmi elektrycznymy zarzadzac, planowac, pilnowac i spowiadac w imie volta i ampera i ohma ament
  • Odpowiedz
@Richard0 po prostu zły wentylator kupiłeś bo bez podtrzymania na kilka minut po wyjściu z łazienki. Ten można podłączyć tylko na czas jak światło się świeci. Na jednym brązowym pewnie Ci się pojawia faza tylko gdy się świeci światło a na drugim brązowym jest cały czas faza.
  • Odpowiedz
Schneider Electric i De Dietrich- myślałeś, że to niemieckie firmy?
De Dietrich (ciepłownictwo), podobnie jak Schneider Electric (elektryka), to firmy francuskie. Niemiecko brzmiące nazwy, wynikają stąd, że rodzina De Dietrich, podobnie jak bracia Schneider, pochodzą ze środkowo-wschodnich części Francji, gdzie wiekszość ludności ma niemieckie pochodzenie (np. Alzacja). Podobnie jak ludność północno-wschodniej Francji ma pochodzenie niderlandzkie, jeszcze w latach 70-tych w większości gmin obok Dunkierki wiekszość ludności mówiła w domu po niderlandzku.
Warto
n.....u - Schneider Electric i De Dietrich- myślałeś, że to niemieckie firmy? 
De Di...

źródło: comment_1670575221m3oVNXDi94xIJn27CISwNX.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nowyjesttu: Kiedyś Francja była najbardziej zróżnicowanym językowo krajem w Europie. Wielkie średniowieczne dzieła wywodzące się z Francji były pisane w języku oksytańskim.
W Alzacji pomimo zajęcia przez Niemcy w 1871r. panowały silne trendy profrancuskie. Cesarstwo Niemieckie swoją silną germanizacją i antykatolicyzmem nie pomogły sobie, by przekonać ich do nowego państwa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jakaś specjalna taśma elektryczna czy coś w tym stylu na której zostaje marker permanentny? Na zwykłej izolacji niby chwilę jest ale przy operacjach przewodami zaczyna się zamazywać. Dzisiaj przez to miałem bardzo ciepło przy naprawie wtyczki z 34 przewodami.
#elektronika #elektryka #majsterkowanie #kiciochpyta
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach