Cześć, mam pytanie staram się o wymianę licznika 1F na 3F w bloku. Dostałem w wymaganiach, że mam mieć wyłącznik instalacyjny 20A, tylko w wymaganiach nie podali typu B/C jakie się zwykle stosuje w zabezpieczeniach przedlicznikowych).
Tata jest elektrykiem to zamontowaliśmy wyłącznik typu B.
Dziś był elektryk z tauronu i powiedział, że no trzeba wymienić na typ C, że będzie lepszy bo mi później wybije. Jak to jest w praktyce czy to
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jesli nie masz glownego w rozdzielni to z punktu widzenia ciaglosci zasilania lepszy jest C20 choc na B20 tez wszystko bedzie dzialac. Po prostu czlon zwloczny zabezpieczenia wylaczy Ci zasilanie odrobine wczesniej niz byloby to w przypadku C20.


@100mph: Nie wyłączy. Charakterystyka B i C nie różni się czasem zadziałania - oba wyłączniki są o działaniu bezzwłocznym. Różnica jest jedynie w progu zadziałania wyzwalacza zwarciowego - dla C trzeba większego
  • Odpowiedz
warto dodatkowo zalutować


@slavkowsky: Nie lutuj zaciskanych złącz. To znacząco pogarsza warunki pracy mechanicznej połączenia. Oczywiście po lutowaniu wygląda ślicznie. Zrób po dwa złącza - lutowane i tylko zaciskane podpięte do pracujących mechanicznie kabli (np. na dachu, na wietrze) i zostaw na 5 lat a potem wyjmij i porównaj.

Przyznam, kiedyś też myślałem, że lutowanie jest lepsze. Nie jest, uświadomił mnie w jednym z filmów EEVblog, zacząłem szukać.

P.S. Już
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Mirki z Toruń jest taka mała fucha dla elektryka (albo kogoś kto potrafi wtyczkę z N L i Pe podłączyć) z pomocnikiem - wymiana tablicy informacyjnej LED.


Potrzebne 2 osoby (bo tablica za ciezka dla jednej osoby, i nieporęczna), klucz chyba 13 (udarowa zakretarka bardzo wiele pomaga, ale zwykła grzechotka też wystarczy - tablica wisi na 6 solidnych kołkach w mur) i kawałek kabla/sznurka i taśmy klejącej (by przeciągnąć pilot przez ścianę, by
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bajcik: BM-y to skrót od bezpieczników mocy.

_Bezpieczniki mocy, czyli wkładki bezpiecznikowe są elementem zabezpieczającym jednorazowego działania, w którym po przekroczeniu określonej wartości prądu następuje przerwanie zasilania, po czasie zależnym od wartości prądu i właściwości bezpiecznika._

A wymienia się np. w tym samym czasie jest włączonych kilka piekarników w mieszkaniach i następuje przeciążenie, przepala się bezpiecznik w zasilaniu bloku.
  • Odpowiedz
Ja sobie to zrobiłem na Sonoffie Mini. Ogólnie zasada działania bardzo podobna do normalnego układu, tylko zwieramy nie zasilanie żarówki, a pin od przycisku w Sonoffie. W pewnych sytuacjach minus taki, że tego Sonoffa musisz tak umieścić by mógł sterować zasilaniem tego światła, które chcesz włączać.
  • Odpowiedz
  • 0
Potrzebuje UPS który wytrzyma 5minut ale pozwoli na uruchomienie pieca gazowego na agregacie
Mój agregat który używałem przy budowie chyba nie daje "ładnego napięcia" bo z kija wywala jakiś błąd i muszę go restartować .

Chyba że świat wymyślił coś lepszego do takiego zastosowania?

#ups #agregat #elektryka #elektronika
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@rybeczka ale nie muszą się lubić ale muszą działać ;)
Jakoś chyba w XXI da się to osiągnąć (innym sposobem niż wymiana agregatu).
  • Odpowiedz
Specjalistą nie jestem, ale korzystam z agregatu inwerterowego i mam 3 UPSy w domu. Jeżeli jest zanik to urządzenia podłączone pod te UPSy działają sobie, ja uruchamiam agregat i cały dom ręcznie przełączam na niego. Parę lat tak korzystam i nie miałem problemu ani z agregatem, ani z UPSami. Myślę, że najważniejsze by agregat był inwerterowy i dawał ładną sinusoidę. Niestety kotła gazowego nie posiadam i nie powiem jak on się może
  • Odpowiedz
#elektryka
Jak zwiększyć moc silnika na 230v w elektronarzędziu? Chciałbym żeby nie zwalniał pod obciążeniem. Teraz ma 1500w a mógłby mieć ok 2000-2200w
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zieluu: użytkować w tych punktach sieci lub instalacji gdzie napięcie wynosi 240-250V( ͡° ͜ʖ ͡°)
A poważnie, to każdej roboty są już stworzone odpowiednie narzędzia, a być może Ty używasz zbyt słabego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Zieluu: Silniki stacjonarne się przewija, ale zazwyczaj jak się spalą i robi się ją na taką samą moc. Czasem majstruje się z układem trójkąt gwiazda czy z obrotami, ale w silnikach stacjonarnych jest to łatwiejsze niż w narzędziach
  • Odpowiedz
Hej Mirko z #elektronika #elektryka #elektroda - pytanie, potrzebuję silnika elektrycznego z ok. 100RPM i momencie obrotowym jakieś 2,5-3Nm (25-30kg/cm2). Pasowałby mi ten: https://www.aliexpress.com/item/4001136043485.html - ale za wysyłkę dwóch zapłacę 60zł. :( macie jakieś lepsze źródło? a może kojarzycie jakiś inny model? rozbrajają mnie te ceny wysyłki na #aliexpress
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rybeczka: no raczej średnio.
Jedyne co ponaprawiam to wypalone ścieżki poprawię, a jak zjarał się ten terystor czy inne to odpada naprawa bo kostka 50zł kosztuje, a same części i przesyła pewnie z 30
  • Odpowiedz
@fanti: tego nie wie nikt.
Musiałbyś się producenta zapytać ale albo zostaniesz spuszczony na drzewo albo sami nie wiedzą.

Możesz rozbebeszyć zasilacz i zobaczyć jaki tam jest scalak i w dokumnetacji doczytać czy obsługuje ściemnianie
  • Odpowiedz
Naprawiam u babci kontakt w bloku z wielkiej płyty i nie ma kolorów kabli. Kable L były połączone w kostce, kable N osobno i jest miedzy nimi ciągłość. Rozumiem że w takim przypadku uziemienia nie ma? Za lodówką znalazłem inne gniazdko ale również bez uziemienia. Czemu to mogło być tak zrobione?

#elektryka #dom #budowadomu
wuut - Naprawiam u babci kontakt w bloku z wielkiej płyty i nie ma kolorów kabli. Kab...

źródło: comment_1671705885ACynO2rNC2t9ocdqgC8fuV.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wuut: Tak instalacja może być zrobiona z 2 zyłowych kabli i jest to układ sieciowy TN-C. Jest to stary układ sieciowy bez przewodu PE, zamiast tego stosuje się tzw. zerowanie czyli wpięcie przewodu N do bolca gniazdka.
  • Odpowiedz
@wuut:

1) jak pójdzie Ci napięcie na obudowę to zadziała bezpiecznik
2) trudno powiedzieć, może jakieś przeróbki instalacji były albo było to przepuszczane gdzieś dalej na inne gniazdko
  • Odpowiedz
Dlaczego w elektrycznych pułapkach na szczury używa się kondensatorów?
Oddają szybko nagromadzony ładunek? Ale jak się ładują, skoro dopiero szczur zamyka obwód?
Z animacji pamiętam, że kondensator wygładza nieco sygnał.
#elektryka #elektronika
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jazmojegopokoju: normalnie, można bardzo małym prądem o wysokim napięciu długo zbierać ładunek na kondensatorze a jak coś zewrze obwód to kondensator wypuści wszystko co miał zgromadzone na raz.

Trochę jak w lampach błyskowych w aparatach fotograficznych.
  • Odpowiedz
@jazmojegopokoju: jeśli podłączysz kondensator (odpowiedni) do gniazdka 230V i masz rękę szybką niczym Lucky Luke i odłączysz go od gniazdka idealnie w szczycie sinusiody w gniazdku, to ten kondensator będzie trzymał na sobie napięcie 324V (czyli napięcie szczytowe sieci).
Po odłączeniu będzie się stopniowo rozładowywał, ale względnie powoli i może być niebezpieczny nawet do kilku minut.

Strzelam że pułapka na szczury jest na baterie. Baterie nie są w stanie oddać dużo energii
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam akumulator 100 Ah 12v + przetwornicę 2000W - 12v/230, do której podłączone są 2 monitory, telewizor, do tego zasilanie 3 laptopów, komórek - max łącznie 1500W.

Czy alternator samochodu dostawczego lub prostownik podłączony do sieci 230v nadąży to ładować przy ciągłym zużyciu 1500W?

#elektryka #prad #akumulator #elektronika
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Laszl0: o, a to ciekawe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@seven4pl: ja tu nawet 500w nie naliczyłem no chyba że telewizory to stare ruskie kineskopy. Nie lepiej kupić ups który w razie awarii przełączy się na akumulator? Zamieniając AC na DC tylko po to żeby później znów odwrócić proces jest mało ekonomiczne i sprzęt się niepotrzebnie grzeje
  • Odpowiedz
Ile kosztuje standardowy tester do diagnostyki samochodowej?
Przy przesuwaniu siedzenia odpięła się kostka pod siedzeniem. Kostkę wcisnąłem, ale kontrolki od poduszki się świecą.
Niedawno padły akumulatory przy odpalaniu, wymieniłem i świeciła się kontrolka. Stówka za podłączenie i usunięcie błędu. Teraz zaś będzie kolejna stówka. W tym roku to będzie już trzecia, a za niedługo pojawi się kontrolka service, bo olej trzeba wymienić, a był wymieniony jesienią. Cyklicznie się wyświetla co rok.
Auto
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki, z jakichś powodów na całym piętrze mam niskie napięcie. Czasami spada do 197 V.
Na tę chwilę nie wiem z czego to wynika, czy to mój problem, czy z siecią. W każdym razie - czy takie napięcie może być jakimś zagrożeniem dla sprzętu domowego? TV, płyty indukcyjnej, lodówki itd.?

#elektryka #napiecie #elektroda
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach