Czasami wywala nam prąd w firmie i wtedy muszę ręcznie odpalać drukarkę, żeby połączyła się z wifi. Czy jakiś #ups uciągnie router + drukarkę przez np. 12 godzin i więcej? W razie jakby wywaliło nam prąd wieczorem i dopiero na drugi dzień ktoś to naprawi. #elektronika #elektryka
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
Cześć, czy uprawnienia #sep #elektryka przydadzą mi się w codziennym życiu, np samodzielne podpięcie indukcji albo przerobienie instalacji w mieszkaniu (i czy jak sam sobie podbije tą operację to nikt nie będzie miał problemu)? Nigdy nie będę pracował jako elektryk dla firmy, ale możliwe, że będę robił remont mieszkania za 4 miesiące stąd pytanie.
@Szejker-Szejker jeśli chcesz odbierać instalacje to musisz wykonać pomiary i wtedy musisz mieć zakres: kontrolno-pomiarowe. Jeśli dobrze pamiętam to na protokole muszą być dwie osoby i jedna z uprawnieniami D.
na protokole muszą być dwie osoby i jedna z uprawnieniami D.
@kost: bzdura wyssana z palca, może być jedną jak ma wszystkie uprawnienia
Ktoś jest mi w stanie wyjaśnić to zjawisko? Wymieniłem sobie żarówki wewnątrz auta z halogenów na ledy, w pozycji której światełko zapala się po otwarciu auta i gaśnie w momencie zamknięcia auta bądź odpalenia silnika to LED zamiast całkowicie gasnąć, dalej lekko się żarzy - podczas jazdy żarzy się cały czas, po zamknięciu auta przez parę minut, potem całkowicie gaśnie. Tego zjawiska nie ma jak całkowicie wyłączę światełko, również tego problemu nie
źródło: comment_1670146681Dp8J2ukmtGg2vAsFwSby5E.jpg
Pobierz- 71
@SiewcaZaglady: Po pierwsze nie ma halogenów w oświetleniu wewnętrznym. Usmażyłbyś plastiki.
Ale wracając do pytania - LEDy świecą już przy prądach rzędu mikroamperów - steruje nimi jakiś układ elektroniczny, który widocznie podaje delikatny prąd w czasie jazdy. LEDy mają też drugą własność - świecą dopiero po przekroczeniu progowego napięcia - w przypadku diod niebieskich/białych jest to rzędu 2,8 V. Najczęściej w takich lampkach diody łączone są po 3 w szereg,
Ale wracając do pytania - LEDy świecą już przy prądach rzędu mikroamperów - steruje nimi jakiś układ elektroniczny, który widocznie podaje delikatny prąd w czasie jazdy. LEDy mają też drugą własność - świecą dopiero po przekroczeniu progowego napięcia - w przypadku diod niebieskich/białych jest to rzędu 2,8 V. Najczęściej w takich lampkach diody łączone są po 3 w szereg,
- 175
Google Ci wyjaśni dlaczego tak jest. Na przyszłość proponuje darować sobie wiejski tuning zaroweczkami leć.
@rajman: weź idź na elektordę xD idealnie z takimi komentarzami się tam nadajesz
- 0
Do czego mi potrzebna różnicówka na dedykowanem obwodzie dla pompy w przepompowni?
Urzadzenia nikt nie dotknie, zatopione w guarano. Kabel zakopany.
Pytam, bo jakiś upływ prądu mi się pojawił. Różnicówka wyskoczyła, a obsługuje też inne obwody.
Dla testu podłączyłem pompę pod agregat prądotwórczy - działa.
Dodam
Urzadzenia nikt nie dotknie, zatopione w guarano. Kabel zakopany.
Pytam, bo jakiś upływ prądu mi się pojawił. Różnicówka wyskoczyła, a obsługuje też inne obwody.
Dla testu podłączyłem pompę pod agregat prądotwórczy - działa.
Dodam
@bajcik: no właśnie dlatego, żeby w takiej sytuacji sprawdzić czy upływ prądu jest właśnie z pompy. Zwykły bezpiecznik tego nie wykryje i nie wyłączy obiegu prądu. Akurat pompa w przepompowni jest najbardziej narażona na przepięcia, dlatego warto zamontować tam osobną różnicówkę i obieg prądu. Różnicówka wybija na pompie, to znaczy że jest przebicie.
Nie wiem tylko czy wspomniany upływ ma konsekwencje o których nie wiem.
@bajcik: no ma może np wywołać pożar, nie mówiąc już o rachunkach za prąd.
Mirki mam zagadkę elektryczną. Pacjent to lampa stojąca, posiada dwa gniazda na żarówki z dwoma osobnymi włącznikami. Kiedy przykładam do śrubki do obudowy neonówka w wskaźniku swieci się jak na zdjęciu. Kiedy wkładam odwrotnie wtyk do gniazda w ścianie przestaje się świecić. Myślę sobie prosta sprawa, pewnie przebicie więc biorę multimetr i zaczynam szukać. Test ciągłości obwodu między śrubką i każdym stykiem w gnieździe żarówki oraz między śrubką a bolcami- nic. Próbowałem
źródło: comment_1670097869bHtXlAKbuOJAeGx2jlHn36.jpg
Pobierz@Turkotka neonówka potrzebuje na prawdę mikroskopijne ilości prądu żeby zaświecić.
Nie dziwota że gasła kiedy drugą ręką dotykales lampy.
Neonówka działa na zasadzie takiej że Ty jesteś przewodem "neutralnym" przez to że jesteś uziemiony (przewodząco i pojemnościowo)
Kiedy drugą ręką dotykasz lampy to neonówka ma z obu stron to samo napięcie, więc prąd przez nią nie popłynie
Nie dziwota że gasła kiedy drugą ręką dotykales lampy.
Neonówka działa na zasadzie takiej że Ty jesteś przewodem "neutralnym" przez to że jesteś uziemiony (przewodząco i pojemnościowo)
Kiedy drugą ręką dotykasz lampy to neonówka ma z obu stron to samo napięcie, więc prąd przez nią nie popłynie
@Turkotka
W elektrotechnice bardzo często wykorzystuje się zjawisko...polegające na przepływie prądu przemiennego przez kondensator.
Przez dobór pojemności tego kondensatora można nawet określić częstotliwość prądu który będzie przebywał przez tą pojemność..(kondensator)
W gigantycznym uproszczeniu na tym polega strojenie
W elektrotechnice bardzo często wykorzystuje się zjawisko...polegające na przepływie prądu przemiennego przez kondensator.
Przez dobór pojemności tego kondensatora można nawet określić częstotliwość prądu który będzie przebywał przez tą pojemność..(kondensator)
W gigantycznym uproszczeniu na tym polega strojenie
#elektryka #elektrykapradnietyka #elektroda #kiciochpyta #remontujzwykopem
Kolegi, wymieniam spalone halogeny w pochłaniaczu/okapie. Są tam zarniki halogenowe z mocowaniem G4, zasilane prądem stałym 12VAC
Parametry wbudowanego zasilacza na zdjęciu.
Chciałbym
Kolegi, wymieniam spalone halogeny w pochłaniaczu/okapie. Są tam zarniki halogenowe z mocowaniem G4, zasilane prądem stałym 12VAC
Parametry wbudowanego zasilacza na zdjęciu.
Chciałbym
źródło: comment_1670094265E63yOhrmnhCSRClhTTBAl3.jpg
Pobierz- 3
@staryhaliny: musisz zmienić ten transormator na zasilacz. Tak zrobiłem w swoim poprzednim okapie i wtedy śmigało
- 3
@staryhaliny: VAC to napięcie przemienne. Kolega Smarek37 ma rację
#diy #majsterkowanie #elektryka #elektronika
Jak się fachowo nazywa taki kontektor, wsuwka, złodziejka:
Najlepiej jakby jeszcze wielokrotne było, a nie 1:2, ale mniejsza...
Jak się fachowo nazywa taki kontektor, wsuwka, złodziejka:
Najlepiej jakby jeszcze wielokrotne było, a nie 1:2, ale mniejsza...
źródło: comment_1670092714u4YDtA7AAPiHYZwZSW7Da5.jpg
Pobierz- 2
@xaveri1983: piggyback konektor
- 1
@xaveri1983: dodałbym jeszxze w nazwie 6.3mm
- 0
Na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem, ale nurtują mnie takie kwestie i chciałbym zapytać z czystej ciekawości. Jak to jest z przeliczaniem mocy akumulatorów przy stosowaniu przetwornic... Pomińmy sprawność całego układu.
Dajmy na to mam akumulator 12V 100 Ah czyli ze wzoru P = U * I mam 1200 W mocy tego akumulatora, ale to pod warunkiem, że będę miał urządzenie na 12V. i Wtedy takie urządzenie o mocy 1.2 kW podziała mi
Dajmy na to mam akumulator 12V 100 Ah czyli ze wzoru P = U * I mam 1200 W mocy tego akumulatora, ale to pod warunkiem, że będę miał urządzenie na 12V. i Wtedy takie urządzenie o mocy 1.2 kW podziała mi
- 0
Mam problem z podłączeniem podwójnego gniazdka - chcę, aby niezależnie od siebie zapalały się dwie lampy, ale po podpięciu albo mogę zapalić jedną albo palą się dwie na raz.
Dodam, że w puszce mam dwa przewody na których jest napięcie i jeden bez napięcia - czy tak to powinno wyglądać? Instalacja dzialala od lat, teraz tylko zmieniam wlacznik.
#elektryka
Dodam, że w puszce mam dwa przewody na których jest napięcie i jeden bez napięcia - czy tak to powinno wyglądać? Instalacja dzialala od lat, teraz tylko zmieniam wlacznik.
#elektryka
źródło: comment_1670069982ZmGnrgfPlvlQ56APBHZwN8.jpg
Pobierz- 0
@slavkowsky trafiony, zatopiony. Dziękuję za pomoc. Instalacja owszem robiona na odpierd..., mimo że się słabo znam na elektryce to widzę co tu odwalili, m.in. na całe mieszkanie trzypokojowe jedna faza.
@janstar: radziłbym to zmienić jak najszybciej. Dotkniesz kiedyś obudowy klosza lub żona będzie go czyścić z kurzu i będzie nieciekawie.
Jak podłączyć taki prosty przełącznik bistabilny 230v? Wpiąłem tak jak zawsze do tej pory podłączałem przełączniki kołyskowe 230v i spaliłem od razu diodę, teraz doczytałem, że rzeczywiście jest to przełącznik 230V, ale z napięciem zasilania podświetlenia 12V i nie mam pewności teraz co wpiąć w ten środkowy górny pin oznaczony minusem, nie chcę spalić kolejnego.
#elektronika #elektryka
#elektronika #elektryka
źródło: comment_16700660140a0x9mKY81kqY5PPYwe6Sj.jpg
Pobierz- 3
@TheCompany: nie wytrzyma ci takiego obciążenia. Niby jest 10A 250V, ale przy długotrwałym obciążeniu styki się przegrzeją i cały wyłącznik się stopi. Jeśli ma być dokładnie tej wielkości, to lepiej włączaj tym przełącznikiem przekaźnik, a obciążenie podłącz do przekaźnika.
@MickM przekaźnik powie papa po kilku dniach ;)
Stycznik jedynie albo włącznik taki tylko rzeczywiście porządny
Stycznik jedynie albo włącznik taki tylko rzeczywiście porządny
- 0
W suficie mam: SZARY(zero), CZARNY(faza),BRAZOWY(faza), PE. W kontakcie tylko BRAZOWY, NIEBIESKI, PE.
Przycisk 2 klawiszowy, zamyka obwód albo na czarny, lub drugi na Brązowy, problem jest taki, że tu nie ma pod klawiszem czarnego.
Podłączyłem się z projektorem pod drugą fazę, bo lampa jest jedno żarówkowa.
Chiciałem wywalić z klawisza jedną fazę ale jak mam to zrobić, skoro tam są tylko 2 nie licząć PE przewody?
Ktoś
Przycisk 2 klawiszowy, zamyka obwód albo na czarny, lub drugi na Brązowy, problem jest taki, że tu nie ma pod klawiszem czarnego.
Podłączyłem się z projektorem pod drugą fazę, bo lampa jest jedno żarówkowa.
Chiciałem wywalić z klawisza jedną fazę ale jak mam to zrobić, skoro tam są tylko 2 nie licząć PE przewody?
Ktoś
źródło: comment_1670054318XUjcIcFEnvlGMkXCiWRlc3.jpg
Pobierz@O2O2122 kolory się nie pokrywają bo pewnie jest po drodze gdzieś puszka.
Jak chcesz podać na jeden z zyrandolowej fazy napięcie na stałe to musisz odpiąć jeden z przewodów przycisku i wpiąć razem ze stałą fazą dochodzącą do przycisku. Czyli dwa przewody pod jeden zscisk.
Podejrzewam ze stała faza przychodzi na brązowy więc odpinasz żółto zielony i wspinasz tam gdzie brązowy.
Wyłącz napięcie dla bezpieczeństwa bezpiecznikiem oświetlenia
Jak chcesz podać na jeden z zyrandolowej fazy napięcie na stałe to musisz odpiąć jeden z przewodów przycisku i wpiąć razem ze stałą fazą dochodzącą do przycisku. Czyli dwa przewody pod jeden zscisk.
Podejrzewam ze stała faza przychodzi na brązowy więc odpinasz żółto zielony i wspinasz tam gdzie brązowy.
Wyłącz napięcie dla bezpieczeństwa bezpiecznikiem oświetlenia
@O2O2122: chcesz mieć taką sytuację, żeby światło włączać łącznikiem jednoklawiszowym, a projektor miał napięcie cały czas, tak? To jeżeli rzutnik działa Ci na szarym i brązowym, to znaczy że ten brązowy powinieneś na stałe połączyć (wago) z "przychodzącym" do łącznika napięciem, a sam łącznik wymienić na jednoklawiszowy.
Na piątek wieczór kilka obwodów gniazd zasilonych na potrzeby wykończeniowców. Można odpoczywać. Reszta warkocza w przyszłym tygodniu.
#elektryka
#elektryka
źródło: comment_1670003936kwQHi8SmUzjAMKWG6jbPpY.jpg
Pobierz- 2
@houk: Loxone. Centrala i przekaźniki w jednym rzędzie. Niżej dimmery LED
- 1
@appmstt: Automatyka oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, rolety, podlewania, bezpieczeństwo, itd.... Tak korzystają tylko projekt robi się pod klienta i to są miesiące prac i często wynikające z tego przyjaźnie. Jeśli automatyka jest zrobiona dobrze to nigdy nie sięgniesz po aplikację a z przycisków raz na ruski rok. PW jakby dyskusja wymknęła się spod kontroli.
Potrzebuję taki adapter kątowy do naszych gniazdek. Potrzebują wpisać dość duża ładowarkę za szafka nocna, ale nigdzie nie znajduje takiej przejściówki. Ktoś się z czymś takim spotkał, wie gdzie można to kupić?
#aliexpress #kiciochpyta #elektryka #elektronika
#aliexpress #kiciochpyta #elektryka #elektronika
źródło: comment_1670001500Yki67j03w8dk57wcEvSQTd.jpg
Pobierz- 0
@wypokowy_expert: @hop_freak: właśnie nie chce rozgałęźnika tylko sam taki adapter kątowy.
@modnak: a to cos zmienia? Masz 90 stopni w dół czy tam w górę. Wykorzystujesz jedno gniazdo. Efekt ten sam -.-
#anonimowemirkowyznania
Mircy, jestem programista i tak sobie mysle, zeby nauczyc sie drugiego zawodu jako elektryk.
W technikum mialem duzo przedmiotow elektrycznych, nawet mialem uprawnienia elektryczne (SEP)
Chcialbym w przyszlosci budowac dom i samemu zrobic sobie instalacje, a moze tez dorobic kilka stow na jakis nieduzych pracach.
Co
Mircy, jestem programista i tak sobie mysle, zeby nauczyc sie drugiego zawodu jako elektryk.
W technikum mialem duzo przedmiotow elektrycznych, nawet mialem uprawnienia elektryczne (SEP)
Chcialbym w przyszlosci budowac dom i samemu zrobic sobie instalacje, a moze tez dorobic kilka stow na jakis nieduzych pracach.
Co
- 1
@AnonimoweMirkoWyznania: jakby nie elektryka to główna praca zżerałaby mnie od środka a tak mam kontakt z normalnymi ludźmi, gdy jestem na coś w-------y to idę sobie pokuć, powiercić, polutować i jakoś to leci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- 0
@AnonimoweMirkoWyznania: Robienie ELEKTRYK I na budowie to robota fizyczna. Sam myślałem czy u siebie nie zrobić, ale w IT zarabiam i tak więcej niż elektryk wiec wziąłem profesjonalistę, który to ogarnął w jakieś 2 tygodnie.
Szkoda zachodu na robienie samemu takich rzeczy jeśli jesteś programista i ogarniasz.
Serio serio. Zarabiaj i daj innym zarobić.
Szkoda zachodu na robienie samemu takich rzeczy jeśli jesteś programista i ogarniasz.
Serio serio. Zarabiaj i daj innym zarobić.
- 1
#elektryka #elektrotechnika #elektroda
Jak w waszych regionach wyglądają ceny za pomiary elektryczne odbiorowe, okresowe? Domki jednorodzinne itp.
Kierownik robót za kierowanie lub wpis ile sobie życzy?
Jak w waszych regionach wyglądają ceny za pomiary elektryczne odbiorowe, okresowe? Domki jednorodzinne itp.
Kierownik robót za kierowanie lub wpis ile sobie życzy?
@Yggas: Co Ty chcesz mierzyć i gdzie ?
@eehomonto: Jak dobrze dociśniesz i dasz prawidłowa złączke do przekroju kabla to nic się nie stanie. Poza tym taka kamerka to praktycznie żadne obciążenie prądowe.
konto usunięte via iOS
- 0
@eehomonto: Bezpieczne.
#elektryka #elektronika #powerbank #telefony
Siema Mirki. Spuchł mi ostatnio bardzo dzielny powerbank 10KmAh z bierdonki za gorsze. Poszedł na śmietnik ze starości. Zarobił już na siebie i na mnie. Teraz pytanie... Potrzebuję czegoś większego ok 30KmAh. Wiadomo opcja nie realne bo wydajność się pewnie skończy na 20 z lekkim plusem. i tera tak... samoróbka o chińczyka i DIY czy gotowiec ?
Nie potrzebuję indukcji
Siema Mirki. Spuchł mi ostatnio bardzo dzielny powerbank 10KmAh z bierdonki za gorsze. Poszedł na śmietnik ze starości. Zarobił już na siebie i na mnie. Teraz pytanie... Potrzebuję czegoś większego ok 30KmAh. Wiadomo opcja nie realne bo wydajność się pewnie skończy na 20 z lekkim plusem. i tera tak... samoróbka o chińczyka i DIY czy gotowiec ?
Nie potrzebuję indukcji
- 11
10KmAh, 30KmAh.
@EnderWiggin: W mięsnym też kupujesz 5000 kilo miligramów mięsa? O co w zasadzie pytasz? Bez problemu można kupić 30 Ah np PPDML-K01
- 0
@EnderWiggin: Bierz baseusa, przynajmniej nie będziesz się bał trzymać tego w kieszeni
Mirki mam pytanko z dziedziny elektryczności w domu. Przy kanapie mam listwę w ścianie z 6 gniazdkami elektrycznymi plus coś tam do tv. Do 4 mam podłączone ładowarki do telefonów, do jednej lampkę a do ostatniej przedłużacz który idzie za rtvałkę i zasilia:
-TV,
-Playstation 5,
-Ładowarke do telefonu gdzie mam podłączony Google chromecast,
-Router WiFi,
-Dekoder do tv
-TV,
-Playstation 5,
-Ładowarke do telefonu gdzie mam podłączony Google chromecast,
-Router WiFi,
-Dekoder do tv
Mirasy, polecicie jak najsensowniej zabezpieczyć/połączyć kable halogenów na elewacji? Nie bardzo chce dawać puszki bo bedzie to brzydko wyglądać. Są jakieś złącza hermetyczne do kabli na zewnątrz? #elektronika #elektryka #diy
- 1
@ROCKNROLLLA: kable dobrze skręcić ze sobą. Zlutować i nałożyć koszulki termokurczliwe
- 1
@ROCKNROLLLA: To może mufa? Ceny zaczynają się poniżej 10zł.
źródło: comment_1669927126aaCl8ujpAixYNP8oUJQe92.jpg
Pobierz


































1.W czasie planowania oświetlenia dałem za dużo punktów świetlnych. W sensie są kable w suficie, które chciałbym "skasować". Jak to najlepiej zrobić ?
2. Byli ostatnio u mnie panowie montować ościeżnice. Na drzwi jeszcze czekam. W pomieszczeniach gdzie są różne podłogi są różne wysokości. Mam panele winylowe w większości domu i listwa progowa jest wysoka gdy wchodzimy do łazienki.
Pod ościeżnicą