Dalekie obserwacje a krzywizna Ziemi
Analiza krzywizny Ziemi na podstawie zdjęcia gór wykonanego z dużej odległości (widok na Bieszczady z Radziejowej w Beskidzie Sądeckim) oraz słów kilka na temat wpływu refrakcji atmosferycznej i jej zmienności na obserwacje.
z- 103
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Po drugie, jak najbardziej możliwe, tylko potrzebna jest inwersja.
Jakimś dziwnym trafem wszystkie satelity raportują pozycje na wysokości ok. 20 tys. km (uprzedzając pytanie, tak, sam odbierałem i sprawdziłem) i użycie tych pozycji do wyliczenia położenia odbiornika daje za każdym razem poprawny wynik...
@editores: Problem polega na tym, że to właśnie nie jest prawda. Nic nie zabrania takiemu zdjęciu istnieć. Wystarczy rozumieć co nauka faktycznie mówi.
@editores: Nic na siłę. Atmosfera nie jest jednorodna. Zgodnie z prawami optyki, to prowadzi do zagięcia promieni. Można policzyć jak dużego zagięcia, mając dane o gradiencie temperatury - które znalazłem. I się wtedy okazuje, że wszystko się zgadza.
Optyka to część fizyki. Jak ją zignorujesz, to oczywiście, że nic się nie będzie zgadzało. Ale to jest wtedy Twój problem, a nie nauki.
@kapusta5: Oczywiście, że jest teorią. Jest formalnym systemem, pozwalającym matematycznie opisywać rzeczywistość i przewidywać na tej podstawie przebieg zjawisk - czyli teorią.
W kontekście naukowym "teoria" to nie jest coś niepewnego, niesprawdzonego, tylko właśnie to co opisałem
Ale są pewne granice. Nie odkryjemy nagle, że niebo zawsze było zielone. Podobnie nie odkryjemy nagle, że Ziemia jest płaska. Być może długość promienia Ziemi zostanie zaktualizowana o kilka metrów w którąś stronę, ale to tyle. Na podobnej zasadzie może będziemy mieć dokładniejsze pomiary współczynnika załamania powietrza, ale prawa optyki nie zostaną