Parę przebieżek z ostatnich dni. Chciałem w środę zaliczyć papaton ale zaspałem i czasu starczyło ino na miniczeskiego xD Za to dzisiaj dla odmiany znowu zaspałem, ale mniej - i udało się wylecieć o 4:40 (byłoby wcześniej, gdybym wczoraj nie zapomniał zmienić baterii w pasku HRM).
Pasek to już konieczność, staruszek Fenix5 odpierdziela takie bzdury z pomiarem tętna przy bieganiu że
Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie lekarzy ze specjalizacją po podwyżce wyniesie 12,9 tys. zł brutto. W sumie koszty wynikających z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w sektorze ochrony zdrowia w 2026 roku wyniosą ponad 70 mld zł.
@honeybadger9951: a Ty niedokołysany jakiś jesteś? mówimy o lekarzu, który dopiero skończył się uczyć i ma gwarantowaną pensje 13k brutto na start (czyli ok 8500 netto). Czy każdy zawód w Polsce po studiach tak ma? Stąd to oburzenie wykopków. W Wawce policjant po akademii zarabia 8500 netto - ludzie trzymajcie mnie bo takich bzdur nie czytałem już dawno
@honeybadger9951: a są w Polsce lekarze "niespecjaliści" którzy leczą? Lekarz bez specjalizacji nie jest samodzielnym lekarzem (jak inżynier na praktykach). 9k na rękę plus dodatki w Policji na start xDDDD na banerze można wszystko wpisać np zarobki 12k netto* w fabryce łożysk (*ale za 3 miesiące) Dlatego na banerze pewnie brutto i liczą to bez PIT i innych składek
Wczoraj moi sąsiedzi z domu obok mieli kilkunastogodzinną imprezę - głośna muzyka, a-----l, darcie gęby. Moja żona nie wytrzymała, zadzwoniła po policję przed 23 - od dwóch lat ścieramy się z nimi o to, żeby dawali ciszej jak się robi późno, ale to są ludzie, którzy uważają się za lepszych od nas i nijak nie reagowali na nasze prośby, rozmowy, sugestie że wystarczy skręcić bass
@Shatter: stosunkowo proste do rozwiązania. N-------e idą spać o 2-3 w nocy i jak już trochę pośpią czyli o 6-7 rano Ty zaczynasz hałasować (muzyka, remont, głośne maszyny) ( ͡°͜ʖ͡°) nic tak alkusa nie w----i jak brak możliwości snu na kacu
A mógł przeprosić i tyle, a chłopu dresik się włączył. Na drogach nie ma miejsca dla niebezpiecznych i sfrustrowanych ludzi. Cofanie samochodem dostawczym po chodniku i przejściu dla pieszych jest skrajnie nieodpowiedzialne i
Rozwój darmowego programu FreeCAD nie zwalnia. Celem tego artykułu jest przedstawienie najważniejszych zmian w stabilnym wydaniu FreeCAD 1.1, którego premiera miała miejsce 25 marca 2026 r.
Trzeba przyznać, że pomimo że Freecad dalej jest drewniany i frustrujący przy rysowaniu (sketch) to jednak w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie (wystarczy śledzić cotygodniowe dev blogi). W każdym tygodniu jest dużo zmian a developerzy mają anielską cierpliwość do drutowania tego ( ͡°͜ʖ͡°) Dodatkowo granty idące w tys $ dla niektórych developerów znacznie zachęciły ludzi do większego zaangażowania. Ja śledzę rozwój tego softu od 2013
@kwanty: to jest community founded czyli zbiórki od użytkowników (głównie) i czasami pewnie jakiś okazjonalny sponsor. Z tego co patrzyłem to czasami w roku mają do wydania nawet 40 000 euro
@michalson18: Creo jest nadprogramem po tym jak się dobrze je ogarnie. FreeCad zrobił rewolucje bo jest za darmo do użytku komercyjnego i jako jedyny z open source stawia na kompleksowość - np moduł do gięcia blach, FEM itp. Ogrom pracy włożony tam przez ludzi którzy nic na tym nie zarobili jest niesamowity i godny podziwu
@slawomir-szarek: najgorsza z możliwych licencji, wszystko tylko w chmurze i jak stwierdzą że koniec tego dobrego to w 1 dzień zmienią licencję i będzie zaorane
Wczoraj gruchnęła wiadomość, która wywołała u mnie szok i radość: Polska negocjuje dołączenie do brytyjsko-włosko-japońskiego programu samolotu VI generacji GCAP. Oczywiście nie jako równorzędny partner, ale jako finansujący i przyszły podwykonawca. Jest to przełomowa informacja, na wielu płaszczyznach: - Polska jako państwo zaczyna myśleć 10-20 lat naprzód, - nie chcemy już tylko kupować gotowych produktów, ale chcemy też inwestować w najbardziej zaawansowane programy wysokich technologii, - angażujemy się w europejskie programy zbrojeniowe.
@wjtk123: jak zupełnie inne państwa skoro w obu programach biorą udział brytyjczycy? Ten program dla nas to katastrofa, samolot nawet jeżeli powstanie to będzie kosztował niewybrażalną sumę za 1 szt (bo produkcja będzie małoseryjna). 1 szt. F22 kosztowała 350mln $ czyli ponad 1 mld złotych ! i to w państwie które miało wiedzę, technologię i przemysł żeby je stworzyć i przy produkcji ponad 200 sztuk... sam koszt użytkowania i obsługi
@wjtk123: "Same państwa-założyciele zamówią łącznie co najmniej 300 sztuk, mając na uwadze, że do zastąpienia będą miały ponad 400 F-15 i Eurofighterów. Dodajmy jeszcze Niemcy i Polskę (w zaokrągleniu 150/50) i bez problemu dobijemy do 500. " no wow, to tylko założenie. W Europie wielkoseryjnej produkcji z tego nie zrobimy bo żadnego państwa nie będzie na to stać. Np F35 jest zamówionych 600-700 sztuk na CAŁĄ Europę. A koszt F35
Spółka zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem szykuje się do zamknięcia. No bo na czym zarabiać skoro już nie ma A4, wiele lat golenia kierowców, ale czy kiedykolwiek poznamy zapisy tajnej umowy?
Odcinek A4 między Katowicami a Krakowem jest ostatnim tak dużym koncesyjnym wyjątkiem na polskich drogach.
Co za bzdura w tym artykule. Rozumiem, że Krakusy terenów dalej niż 100 km od Krakowa nie znają (ten pseudo artykuł jest z lokalnego portalu)? A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś (Gdańsk - Toruń) to 152 km koncesyjnego odcinka GTC (koncesja "tylko" do 2039 roku). I jeszcze do tego autostrada A2.
Abecadło uczciwego przedsiębiorcy - Przepisz działalność na żonę - Zrób intercyzę - Organizuj "loterie" bez limitu losów - Mów wszystkim że zarabiasz "grosze" albo nawet "nic" - Wypłać kasę z kont, trzymaj w kredensie, rozliczaj się tylko gotówką
@panpromo09: W loterii promocyjnej kupujesz towar lub usługę związaną z firmą u której robisz zakup i do towaru jest dodawany los. Np za kupno 5 soków w barze z sokami dostajesz 1 los na wygranie czegoś. A tutaj u mechanika kupujesz ebooka ( ͡°͜ʖ͡°) który o dziwo nie ma żadnej wartości (co potwierdzili kupujący) a także po zakończeniu loterii już nie można go kupić,
@panpromo09: o gurwa wiedziałem że gadam z freethinkerem xD nie rozumiesz jak działą prowadzenie firmy prawda? możesz robić wszytko co ci się podoba, tylko problem jest taki że jak jakiś urząd (np skarbowy) to podważy to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia że mógł to zrobić. Np jak jesteś na ryczałcie to sam wybierasz sobie stawke po jakiej się rozliczasz np 8,5%. Tylko problem jest takie, że jak fiskus to podważy
@panpromo09: Nie rozumiesz i nie masz pojęcia o czym piszesz. Zasada domniemania niewinności jest tylko w postępowaniu karnym, w postępowaniu administracyjnym i skarbowym już nie ale skąd mógłbyś to wiedzieć. Nawet nie czytam tego bełkotu dalej. Z farszem.
Wystarczy wejść na stronę spółki. W zarządzie prawie sami włosi, a spółka należy w 61,2 do włoskiej grupy Mundys S.p.A. A jak wiadomo Włochy to absolutnie nie jest kolebka pewnych struktur półświatka. Tylko czemu umowa jest tajna?
Zarządca trasy podkreśla, że zmiana wynika z rosnących kosztów utrzymania autostrady i ponoszonych nakładów inwestycyjnych przed zakończeniem umowy koncesyjnej w marcu przyszłego roku, kiedy autostrada zostanie przekazana stronie publicznej.
@lisciasty: włoska mafia. Zobacz kto jest w radzie nadzorczej tej spółki - prawie sami włosi, leganccy dżentelmeni w garniturach ( ͡°͜ʖ͡°) oczywiście polskie pionki też były, ale kase zrobili prawdziwi fachowcy z Włoch
Miał zachowywać się agresywnie, a nawet obscenicznie - próbował zmusić kobietę do "innej czynności seksualnej". Wówczas Daniel stanął w jej obronie. Agresor natomiast pchnął go nożem. Mężczyzna, który wykazał się bohaterską postawą, zmarł w szpitalu w dniu 23 grudnia.
@Emble: Miras jak najbardziej zaufany, sam brałem przez jakiś czas od niego RU58841, ale jak ceny rynkowe w------o w kosmos to musiałem zrezygnować, może teraz do tego wróce jak ceny przystępne.
Na sanki z dzieckiem: niesamowity poziom egoizmu, braku odpowiedzialności oraz stawianie siebie i własnej wygody na pierwszym miejscu, podczas gdy w promieniu 10 minut spacerem znajdują się wolne miejsca parkingowe, a park jest jednym z lepiej skomunikowanych w Warszawie. No ale wiecie...
14 stycznia 1993 roku, na wzburzonych wodach Bałtyku, prom "Jan Heweliusz" odbywał swój ostatni rejs. Sztorm, awarie i fatalny stan techniczny sprawiły, że jednostka przewróciła się do góry dnem, pochłaniając życie 55 osób. Przeżyło tylko 9 członków załogi wszyscy pasażerowie zginęli.
@Cadfael: 3 wagony kolejowe z Rumunii, których pracownicy portu dostali zakaz otwierania (mimo że prawo tego wymagało m.in ze względu na cło do opłacenia). Szwecja to był kanał przerzutowy post-sowieckiej broni z byłych demoludów na Bałkany. MS Estonia też przewoziła b--ń, tylko tam eksplozja broni była bezpośrednią przyczyną zatonięcia a na Heweliuszu kontenery tylko pomogły go obalić na bok. Szwedzi tacy pokojowi, a na szmuglowaniu broni dobrze zarabiali w latach
źródło: IMG_3808
Pobierz