Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko163
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
Saly

Saly

Dołączył 11 lat i 5 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 9899
  • Znaleziska 1157
  • Mikroblog 8742
  • Obserwujący 15
  • Obserwowane 29

273

Stwórz własnego RAGa w Pythonie w 30 minut :) RAG = AI ze zdefiniowaną wiedzą.

Stwórz własnego RAGa w Pythonie w 30 minut :) RAG = AI ze zdefiniowaną wiedzą.

LangChain RAG w Pythonie od zera do działającego chatbota w 30 minut. Tutorial od podstaw do działającego modelu ze zdefiniowaną wiedzą i umiejętnościami.

javaman
z
blog.jsystems.pl
dodany: 18.06.2026, 15:32:58
  • 84
  • #
    python
  • #
    rag
  • #
    programista15k
  • #
    programowanie
  • #
    it
  • #
    naukaprogramowania
Saly
Saly 19.06.2026, 08:37:52 via Wykop
  • 1
@blacktyg3r: IMO faktycznie jest źle. Przez brak marginesu linie są za długie. Do tego tekst, kod i screenshoty z terminala (które swoją drogą lepiej byłoby zrobić w HTMLu) mają fonty o innym rozmiarze

44

Centra danych muszą spełniać cele klimatyczne. UE stawia ultimatum gigantom AI

Centra danych muszą spełniać cele klimatyczne. UE stawia ultimatum gigantom AI

Potężne centra danych dla AI na terenie Unii Europejskiej, muszą być dostosowane do europejskich wymogów klimatycznych i energetycznych. Może to spowolnić rozwój rodzimych firm, zwłaszcza w porównaniu z gigantami z USA, czy Chin, gdzie nie ma takich ograniczeń.

jestemjakijestem1212
z
ithardware.pl
dodany: 18.06.2026, 17:32:45
  • 17
  • #
    ciekawostki
  • #
    technologia
  • #
    komputery
  • #
    europa
  • #
    informacje
  • #
    wiadomosci
Saly
Saly 19.06.2026, 08:25:22 via Wykop
  • 8
@SzubiDubiDu: typowe USA i ich wolność. Możesz postawić spokojnie głośne data center koło domu, ale sklep to przesada

456

Podrożeją napoje

Podrożeją napoje

Rząd chce w III kw. przyjąć projekt dotyczący uszczelnienia systemu opłaty cukrowej i aktualizacji jej wysokości - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projektowane zmiany zakładają, że 96,5 proc. wpływów z opłaty ma trafić bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia.

dizzapointed
z
bankier.pl
dodany: 17.06.2026, 12:04:29
  • 153
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    rynekspozywczy
  • #
    napoje
  • #
    podatki
  • #
    cukier
Saly
Saly 18.06.2026, 10:04:07 via Wykop
  • 1
@Nick7C5: rząd kontroluje wszystko (składki, dopłaty, podatki) więc podatek na konkretny cel to fikcja.
Zyxx_1
Zyxx_1
17.06.2026, 12:00:27
  • 3
#muzyka #muzykaklasyczna #classical #neoclassical #yiruma #koreapoludniowa #muzykazyxx

Yiruma (Lee Ru-ma) to południowokoreański pianista i kompozytor związany z nurtem neoklasyki, znany z melodyjnych, minimalistycznych kompozycji fortepianowych.

Label: Universal / A&M Records / Stomp Music
Album: Poemusic
Zyxx_1 - #muzyka #muzykaklasyczna #classical #neoclassical #yiruma #koreapoludniowa #...
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 17.06.2026, 12:11:50 via Wykop
  • 2
@wstanczyk: najgorzej, że o ile muzyka klasyczna ma dużo znaczeń to sam termin neoklasycyzm jest bardzo szczegółowy i odnosi się do bardzo konkretnego gatunku muzycznego nawiązujący do tego co było przed romatyzmem. Chyba ludzie co wymyślają te terminy nie mają za bardzo chęci i przyklejają łatkę post, modern lub neo, żeby móc w końcu pograć w CSa

To co tu jest to imo bardziej taki amalgamat muzyki popularnej
  • Odpowiedz
Saly
Saly 17.06.2026, 12:24:06 via Wykop
  • 0
Z doświadczenia to raczej w takim przypadku (określenie neoclassical) ma się na myśli współczesną muzykę klasyczną, zwaną też muzyką poważną, a nie neoklasycyzm w sensie nurtu nawiązującego do klasycyzmu.


@wstanczyk: jest jeszcze neoklasyczny metal, który głównie polega na shred metalu z jakimś tam klasycznym zacięciem

Generalnie straszny b----l
  • Odpowiedz
Saly
Saly 17.06.2026, 15:17:37 via Wykop
  • 1
Elektronika też ciekawy temat. Tam gatunki definiowane były często przez użycie konkretnych instrumentów,


@wstanczyk: elektroniczne gatunki w stylu o tutaj z każdym powtórzeniem mamy więcej p***y, zróbmy z tego nowy gatunek to
xd. Już więcej gatunkowości będziesz miał w różnych okresach niektórych kompozytorów muzyki klasycznej niż w elektronice

modern czy też neo-classical to po prostu "klasyka naszych czasów” czy to fortepian, skrzypce,
  • Odpowiedz
Saly
Saly 17.06.2026, 19:44:48 via Wykop
  • 0
ale sprowadzanie ewolucji muzyki elektronicznej do "więcej p***y i mamy nowy gatunek”

@Zyxx_1: no ale tak jest np. jest progressive house. Nie mówię, że gatunki są bez sensu i te największe są zdecydowanie pomocnetylko o sam fakt jak to wygląda. Tak czy owak to tylko próba opisu wycinka kultury w sposób usystematyzowany, której nie da się usystematyzować jednoznacznie
  • Odpowiedz

745

1,3 mln podpisów, a Bruksela nie ochroni gier przed wyłączeniem serwerów

1,3 mln podpisów, a Bruksela nie ochroni gier przed wyłączeniem serwerów

Europejska Inicjatywa Obywatelska Stop Killing Games zebrała 1,3 miliona podpisów i domagała się ochrony zakupionych gier po wyłączeniu serwerów. Komisja Europejska odrzuciła wniosek, proponując jedynie dobrowolne rozmowy z branżą.

real_scoria
z
spidersweb.pl
dodany: 17.06.2026, 08:46:37
  • 96
  • #
    gaming
  • #
    prawo
  • #
    ue
  • #
    internet
  • #
    technologia
Saly
Saly 17.06.2026, 10:42:00 via Wykop
  • 2
@mindy-moo: to może być trudne z wielu powodów:
* serwer to może nie być jedna binarka tylko cały system wymagający jakiegoś specjalnego clauda i skomplikowanego setupy. Możliwe, że nawet właściciel nie byłby w stanie postawić tego całego systemu obok swojego własnego
* gry często są wydawane na nowo i kod serwerowy starej gry może napędzać nową grę. Wydawca z wiadomych przyczyn nie chce się tym dzielić

Oczywiście uważam, że jest

291

Linux 7.1 już dostępny. Ogromne zmiany dla NTFS, procesorów Intela i kart gfx

Linux 7.1 już dostępny. Ogromne zmiany dla NTFS, procesorów Intela i kart gfx

Linux 7.1 wprowadza przebudowany sterownik NTFS, szereg usprawnień dla nowoczesnych procesorów Intela oraz poprawki, które mają przełożyć się na lepszą wydajność kart graficznych AMD i Intel.

ochucki
z
ithardware.pl
dodany: 15.06.2026, 13:55:32
  • 93
  • #
    linux
  • #
    komputery
  • #
    opensource
  • #
    technologia
  • #
    ciekawostki
Saly
Saly 17.06.2026, 07:52:06 via Wykop
  • 1
@niko444: instalacja na linuxie to po prostu wskazanie nazwy pakietu i tyle. Możesz zainstalować coś zarówno z terminala jak i z nakładki GUI.
Saly
Saly 17.06.2026, 07:54:43 via Wykop
  • 0
@LogikaNieBoli: ciężko to zmierzyć. Kod jest tworzony przez ogromną liczbę programistów z różnych firm i nie możesz być pewien jak piszą kod i w jakim stopniu używają AI
Saly
Saly 17.06.2026, 09:00:27 via Wykop
  • 0
@niko444: ale to piszesz o jakimś apt-get. Ja używam aur i generalnie nigdy nie mam problemu z zainstalowaniem czegoś

1554

Ustawa o zarobkach medyków. Rząd zdecydował

Ustawa o zarobkach medyków. Rząd zdecydował

Rząd przyjął projekt ustawy umożliwiającej zbieranie informacji o zarobkach medyków

Kosmita123
z
wydarzenia.interia.pl
dodany: 16.06.2026, 12:18:02
  • 153
  • #
    konowalposting
  • #
    lekarz
  • #
    zdrowie
  • #
    medycyna
  • #
    polska
  • #
    wydarzenia
Saly
Saly 16.06.2026, 15:27:17 via Wykop
  • 1
@fiaslnfilrangve: generalnie zbieranie informacji to dobra decyzja niezależnie od tego czy coś się z tymi danymi zrobi.
R_O_T_T_E_N
R_O_T_T_E_N
16.06.2026, 07:51:27
  • 371
#heheszki
ROTTE_N - #heheszki

źródło: 1000028861

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 16.06.2026, 13:46:50 via Wykop
  • 1
Jedno i drugie to głupota.


@patryk-wuwuw: jakbym trzymał wszystkie skrzynki, które jako dzieciak dostałem od innego dzieciaka w ramach jakiegoś handlu na steamie to pewnie byłbym teraz pół bańki do przodu

Mówię o tym https://steamcommunity.com/market/listings/730/G18A11F3004 . Pamiętam, że sprzedawałem za 1 euro centa w ilościach hurtowych, bo chciałem mieć porządek w ekwipunku xd
  • Odpowiedz

271

Hakerzy zatruili 1500 pakietów Arch Linux. Rootkit, który przeżyje reinstalację

Hakerzy zatruili 1500 pakietów Arch Linux. Rootkit, który przeżyje reinstalację

Kampania Atomic Arch: hakerzy przejęli porzucone pakiety AUR i zainfekowali je programem kradnącym dane oraz rootkitem eBPF. Rootkit ukrywa procesy i przeżywa standardowe czyszczenie systemu. Cel: klucze SSH, tokeny GitHub, dane chmurowe. Systemy wymagają pełnej reinstalacji OS.

real_scoria
z
theregister.com
dodany: 15.06.2026, 14:18:49
  • 81
  • #
    bezpieczenstwo
  • #
    linux
  • #
    programowanie
  • #
    cyberbezpieczenstwo
Saly
Saly 16.06.2026, 08:34:33 via Wykop
  • 6
@PistacjowyPonczek: użytkownicy tych distro dodają PPA więc problem też istnieje
Saly
Saly 16.06.2026, 08:37:09 via Wykop
  • 4
@turfa8: przecież to typowe zachowanie. Hakujesz to co ma duży impact przy jednocześnie małych nakładach na security. Drama z XZ to chyba najlepszy przykład
badreligion66
badreligion66
16.06.2026, 04:42:01
  • 575
#polityka Studio jajo w formie. Risercz czysto Ziemkiewiczowski.
badreligion66 - #polityka Studio jajo w formie. Risercz czysto Ziemkiewiczowski.

źródło: 1000053753

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 16.06.2026, 07:36:29 via Wykop
  • 3
@domsky: https://en.wikipedia.org/wiki/Hussar
  • Odpowiedz
rbk17
rbk17
14.06.2026, 21:52:52
  • 1
Gram w #oblivion od niedawna i przyznam, że ciężko się zrobiło a jestem dopiero na 15 poziomie. Gram wojem z ciężkim pancerzem a i tak ledwie wygrywam pojedynki 1 na 1. Rozumiem że w końcu zdobędę epicką b--ń, którą będę wszystko kosił tak jak w #morrowind czy #skyrim?

#staregry
rbk17 - Gram w #oblivion od niedawna i przyznam, że ciężko się zrobiło a jestem dopie...

źródło: 316ed447-89d2-45fc-afce-14edbf491ced

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 14.06.2026, 22:59:05 via Wykop
  • 1
@rbk17: trolujesz? Jak tak to gratulacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak nie to niestety ta gra to typowa stara bethesda czytaj nikt tego nie balansował a już na pewno nie grał. W przypadku morrowinda to było przynajmniej ciekawie, gdzie tutaj to tragedia, bo level scalling jest tak ekstremalny, że generalnie przeciętny gracz będzie miał coraz gorzej i gorzej. Najlepiej po prostu nie levelować, bo wtedy faktycznie
  • Odpowiedz
alla232
alla232
13.06.2026, 21:43:09
  • 4
Jest tu jakiś entuzjasta muzyki poważnej na kasetach. Kasety raczej nie używane, kupiłam je w lumpeksie za 1 zł. Niestety jednej brak. Ja nie mam odtwarzacza a mi tylko miejsce zabierają.
#muzykaklasyczna #rozdajo #kasetamagnetofonowa
alla232 - Jest tu jakiś entuzjasta muzyki poważnej na kasetach. Kasety raczej nie uży...

źródło: 1000003803

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 13.06.2026, 23:47:35 via Wykop
  • 4
@tamlinek: nie idź w tą stronę, bo semantyka tych pojęć jest bardzo zagmatwana. W większości przypadków muzyka klasyczna i poważna jest dokładnie tym samym i znaczy tyle co nic tj. muzyka kultywująca tradycję muzyki klasycznej zapoczątkowanej w średniowieczu

Dodatkowo muzyka klasyczna może oznaczać całą muzykę klasyczną (czyli np. zarówno Bach z baroku jaki i Schonberg z poprzedniego stulecia) albo muzykę okresu klasycznego/klasycystycznego (Haydn, Mozart, Beethoven). Generalnie straszny b----l z tym
  • Odpowiedz
NewBlueSky
NewBlueSky
13.06.2026, 13:11:01
  • 1
Trochę beka z narracji na tagu, szczególnie z użyciem botów XD

Ale takie mam przemyślenia teraz z tymi aferami lekarskimi. Mnie eldorado IT ominęło. Za późno się urodziłem xD

Ja jestem z pokolenia które już ominęło eldorado. I wnioski mam takie, że najbogatsi informatycy których "znam"(miałem styczność) to są trzy grupy:
1. założyciele własnych firm ale z originem programistycznym. Oczywiście wszystkie założone w okolicach 2000 roku. I nie mówię tutaj o CEO korpo na giełdzie
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 13.06.2026, 14:21:33 via Wykop
  • 4
Czytam ten post już trzeci raz i dalej nie wiem jaka ma być puenta

Programowanie to bardziej praca klasy średnie


@NewBlueSky: zawód nie determinuje klasy, bo do klasy wyższej potrzebujesz mieć kapitał co jest kwestią bardzo indywidualną. Są programiści, którzy mają tyle zarobków, ze spokojnie przez parę lat mogą przebić się do klasy wyższej poprzez zarobki i inwestycję np:
* ciężka praca np. robienie 3 OE przez
  • Odpowiedz

550

Kefir powrócił do łask. "Sprzedaż stale się rozwija"

Kefir powrócił do łask. "Sprzedaż stale się rozwija"

Konsumenci coraz częściej poszukują produktów naturalnych, fermentowanych i wspierających zdrowy styl życia. Dzięki temu rozwija się kategoria kefiru.

PortalSpozywczy
z
portalspozywczy.pl
dodany: 12.06.2026, 13:40:15
  • 222
  • #
    ciekawostki
  • #
    polska
Saly
Saly 13.06.2026, 09:11:43 via Wykop
  • -1
@Fevx: brzmi to jak chłodnik litewski bez buraków
przegranyprzegraniec
przegranyprzegraniec
przegranyprzegraniec
11.06.2026, 21:11:56
  • 0
Jak wygląda codzienność backend deva? Klimaty C#/java mnie interesują czyli pewnie głównie korpo. Ile dziennie czasu poświęcacie na pracę, jak wyglądają wasze codziennie zadania - głównie to walka z legacy czy nowe ficzery? Jaki macie wpływ generalnie na rozwój produktu? Pytanie od gościa co dopiero wchodzi w te branże, jestem ciekaw.

#programowanie #programista15k #pracait #korposwiat #csharp #java
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 11.06.2026, 22:41:00 via Wykop
  • 2
głównie to walka z legacy czy nowe ficzery


@przegranyprzegraniec: zależy od roboty. Jak piszesz jakiś nowy system to siłą rzeczy nie ma utrzymania. Jak pracujesz w słabym projekcie, gdzie ciągle gasicie pożary to za bardzo nie piszesz nic ciekawego

Jaki macie wpływ generalnie na rozwój
  • Odpowiedz

2038

Wielka Brytania uruchomiła system kontroli internetu. Belfast płonie

Wielka Brytania w dniu wybuchu zamieszek w Belfaście, po ataku czarnoskórego nożownika, uruchomiła protokół cenzury internetu. Ofcom opublikował protokół reagowania, wymuszający usuwanie treści z mediów, gdy rząd uzna, że kryzys ma nastąpić. Protokół opracowano po ataku na dzieci w Southport.

jestemjakijestem1212
z
ithardware.pl
dodany: 11.06.2026, 08:06:35
  • 212
  • #
    technologia
  • #
    wielkabrytania
  • #
    informacje
  • #
    wiadomosci
  • #
    imigranci
Saly
Saly 11.06.2026, 10:25:09 via Wykop
  • 64
Nadchodzi dominacja Chin.


@Antorus: Chiny osiągnęły swój sukces dzięki zachodniej ideologii, zachodniemu kapitalizmowi i zachodnich instytucjach społecznych, biznesowych i naukowych. Dzisiaj świat wygląda tak, że zachód masz praktycznie wszędzie

Dyskusje na temat tego kto jest spadkobiercą kogo mają sens tylko w krótkim okresie czasowym
202492
202492
11.06.2026, 08:43:25
  • 9
globalne ocieplenie jak chui, nie ma co... połowa czerwca... chyba trzeba dogrzać trochę CO2, bo zimno w stupki

#bekazlewactwa #bekazpodludzi #lewackalogika #pogoda
202492 - globalne ocieplenie jak chui, nie ma co... połowa czerwca... chyba trzeba do...

źródło: image

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 11.06.2026, 08:52:53 via Wykop
  • 2
@202492: polecam poczytać o naszym klimacie i czego akurat w tym okresie pada dużo deszczu xd
  • Odpowiedz
robert_przylbica
robert_przylbica
10.06.2026, 22:19:13
  • 3
Trzeba będzie posiedzieć w Czerwonym borze aby mieć tego luck na 100.
#morrowind
robert_przylbica - Trzeba będzie posiedzieć w Czerwonym borze aby mieć tego luck na 1...

źródło: 8339e9aa-2770-458b-8899-acd4b69948e1

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Saly
Saly 10.06.2026, 22:33:52 via Wykop
  • 0
@EtatowyIdiota: więzienie w morku obniża statystyki. Wzrost umiejętności głównych (i chyba dodatkowych) jest wymagany, żeby mieć level up, żeby podbić to szczęście
  • Odpowiedz

319

AI ratuje niemal 20 -letnie karty AMD. Linux daje drugie życie starym Radeonom

AI ratuje niemal 20 -letnie karty AMD. Linux daje drugie życie starym Radeonom

Legendarne Radeony z serii HD 2000, HD 3000, HD 4000, HD 5000 i HD 6000 otrzymują kolejną szansę na dalsze działanie w nowoczesnych dystrybucjach Linuksa.

ochucki
z
ithardware.pl
dodany: 09.06.2026, 13:58:51
  • 134
  • #
    amd
  • #
    radeon
  • #
    komputery
  • #
    kartygraficzne
  • #
    linux
  • #
    sztucznainteligencja
Saly
Saly 10.06.2026, 19:08:39 via Wykop
  • 1
@Ilirian: dalej są, wyszukaj sobie waifu gpu. Oczywiście są problemy takie jak:
* sprzęt jest coraz bardziej podkręcany, więc praktycznie cała frontowa część to duże wentylatory, żeby jakoś usunąć to ciepło więc jest mniej powierzchni do zadupeczkowania
* d------i to produkt premium za który trzeba płacić
Saly
Saly 10.06.2026, 19:09:42 via Wykop
  • 1
@othe2137: teraz kręcenie kart robi po prostu producent xd
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20
  • Strona 2 z 20
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 19.01.2024

    Komentator
  • Rocznica
    od 12.01.2026

    Rocznica
  • Gadżeciarz
    od 30.10.2016

    Gadżeciarz
  • Mikroblogger
    od 28.02.2022

    Mikroblogger

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking