Wpis z mikrobloga

@Herubin: nie jestem historykiem, ale kiedys szukalem informacji na temat I RP od strony infrastruktury technicznej i niestety strasznie sie zawiodlem. Nie pamietam konkretow, ale od rusznikarstwa, poprzez drogi i gospody az po budownictwo i edukacje - Polska byla mocno w tyle na tle innych panstw.
Przygnebiajace byly notatki dyplomatow/duchownych, ktorzy przejezdzali przez Polske. Wylanial sie z nich obraz nedzy i rozpaczy. W sumie nawet jak sie popatrzy jakie domy stawiano
@hszan w tej sprawie masz rację, Polska nigdy nie była krajem zurbanizowanym w swojej calosci co gospodarczo było problemem. Jeszcze korona jako tako nie odbiegała od innych krajów ale czym bardziej na wschód tym było gorzej co nie bylo dziwne bo tam nie bylo dosc duzego zageszczenia ludnosci a jak jeszcze sie doda niestabilnosc granicy, najazdy tatarskie czy wojny na wschodzie to warunki tam do rozwoju miast slabe byly. Nie czyniło to
@Herubin: Ruskich przywołałem pół ironicznie bo to dla mnie beka że w pewnych aspektach wprowadzili cywilizowane prawo (to że okupione innymi niecywilizowanymi aspektami co napisałeś to inna sprawa ale masz rację)

Wyjeżdżam z XIX wiekiem bo to szczyt zacietrzewienia polskiej szlachty. Zresztą nie zamierzam mierzyć sobie fiutka gdzie chłop miał lepiej gdzie gorzej, nadal jest to rozpatrywane w aspektach gdzie miał mniej źle, a nie gdzie lepiej. Bardziej też odrzucam twoją
@PANZER_DIVISION_DAS_AUTISMUS Rzeczpospolita była epizody zna ale jakby popatrzeć to większość wielkich państw była epizodyczna, przestawała istnieć na jakiś czas albo była podzielona przez większość czasu. Niemcy zjednoczone to nowa sprawa, wcześniej to zbiór państewek. Austria była wielkim cesarstwem, a obecnie to malutki kraik, przed 2WŚ wchloniety przez Niemcy od których wcześniej starał się zachować niezależność. Rosja długo pod Mongołami, a później zmieniała co kilkadziesiąt lat ustrój i w zasadzie cała panstwowosc po
@PANZER_DIVISION_DAS_AUTISMUS:

nie czuję żadnego związku z I RP. To było piekło chłopów


I RP była piekłem chłopów i protestantów, II RP była piekłem kobiet i mniejszości narodowych, III RP wciąż jest piekłem kobiet, mniejszości seksualnych i młodzieży zmuszanej do pracy na etacie przez okrutnych kapitalistów i branej w niewolę wynajmu mieszkań przez chciwych kamieniczników. Tylko za PRL był powszechny raj, elektryfikacja wsi, walka z analfabetyzmem, a chłop mógł równocześnie być robotnikiem
@Szalom chłop to ogólnie miał gówniane życie niezależnie czy mowa o starożytnym Rzymie, 1 RP czy czymkolwiek innym do czasu automatyzacji pracy rolnej, która dopiero stworzyła klasę rolników przedsiębiorców (inna sprawa, że wciąż w Polsce jest kilkanaście % gospodarstw samozaopatrzeniowych jak sprzed kilkuset laty tylko zasiłkami (dotacjami sztucznie ich utrzymujemy). Przy porównaniu historycznym warto brać kontekst czasów. Prusy do Polski chciały bo mieszczanie mieli lepiej w koronie niż u Krzyżaków. Litwa chciała