Wpis z mikrobloga

Rower to powolna śmierć planety

Natknąłem się na tę refleksję w sieci i chciałem podzielić się nią z wami wszystkimi. A ty co o tym sądzisz?

" Pewien bankier skłonił ekonomistów do takiego myślenia, gdy powiedział: Rowerzysta to katastrofa dla gospodarki kraju:

Rowerzysta to katastrofa dla gospodarki kraju: nie kupuje samochodów ani nie pożycza pieniędzy na ich zakup.


Nie opłaca polis ubezpieczeniowych.

Nie kupuje paliwa, nie płaci za oddanie samochodu do serwisu i nie potrzebuje napraw.

Nie korzysta z płatnego parkingu.

Nie powoduje poważnych wypadków.

Nie potrzebuje dużej infrastruktury ani autostrad z wieloma pasami ruchu.

Nie ma nadwagi.

Zdrowi ludzie nie są ani potrzebni, ani przydatni dla gospodarki.

Nie kupuje lekarstw.

Nie chodzi do szpitali ani nie odwiedza lekarzy.

Nie wnosi nic do PKB kraju.

Wręcz przeciwnie, każda nowa restauracja fast food tworzy co najmniej 30 miejsc pracy, a konkretnie 10 kardiologów, 10 dentystów, 10 dietetyków, a także ludzi, którzy pracują w samej restauracji.

Wybierz dobrze: rower czy restauracja typu fast food? Warto o tym pomyśleć.

PS: chodzenie jest jeszcze gorsze, bo piesi nawet nie kupują rowerów."


#swiat #gospodarka #ekonomia #pieniadze #finanse #ekologia #rower #zainteresowania #hobby #zdrowie #ciekawostki
contrast - Rower to powolna śmierć planety

Natknąłem się na tę refleksję w sieci i...

źródło: comment_1656069277xw6asWYNIcQYhKkcnvgKRB.jpg

Pobierz
  • 36
Dlatego właśnie najbogatsze kraje UE jak Dania czy Holandia stawiają na transport rowerowy?


@Kosedek: Stawiają ze względu na ekologię i promocję zdrowego trybu życia swoich obywateli.
@contrast: I taki zdrowy obywatel, zamiast wydawać na bzdury pokroju paliwa czy lekarza, te pieniądze będzie trzymał w skarpecie, nie będzie pracował, bo przecież zaoszczędził to nie musi? Straszne głupoty.
Dlatego właśnie najbogatsze kraje UE jak Dania czy Holandia stawiają na transport rowerowy?


@Kosedek: stawiaja dlatego ze maja dosc egalitarna kulture. Polaczek i amerykanin nie wytrzymaliby nie mogac sie pochwalic przed wszystkimi samochodem o conajmniej jedna klase drozszym niz naprawde ich stac. A kiedy somsiad zobaczy go na rowerze to niechybnie pomysli ze jest biedakiem.
@fiir: Jeśli próbujesz nawiązać kulturalną dyskusję i w trzecim zdaniu rzucasz stereotypami i "Polaczkami" to wybacz, ale odpuszczę sobie dalszą rozmowę. W moim bloku mieszka 6 rodzin, każda ma samochód, ostatnio zrzuciliśmy się na wiatę rowerową, bo do płotu stało przypiętych jednocześnie 12 rowerów i ciężko było przejść. Codziennie rano większość znika, bo ludzie rozumieją, że w ten sposób zdrowiej, szybciej i taniej dostaną się do pracy. Nie wiem gdzie tu
stereotypami i "Polaczkami"


@Kosedek: stereotyp pozwala na szybka ocene sytuacji, jest dobry i uzyteczny. Zadne lewactwo nie zabroni mi stosowania tego przydatnego uogolnienia.

Nie wiem gdzie tu miejsce na jakieś biedowanie, połowa tych rowerów jest pewnie więcej warta, niż samochody właścicieli.


@Kosedek: przecietny polaczek czy amerykanin zawsze wybierze samochod i na to pomstowalem wyzej. Milo ze sie to zmienia. W dyskusji, kulturalnej czy nie warto czytac ze zrozumieniem.
@fiir: nienawiść do wyimaginowanego lewactwa przesłania Ci światopogląd, poza tym w bardzo dobitny sposób pokazujesz, w jakim towarzystwie się obracasz i jakie masz o sobie mniemanie. Mi by było wstyd takie rzeczy wygadywać, ale wiadomo - anonimowo na wykopie to można bezpodstawnie obrażać wszystkich jak leci.
Mi by było wstyd takie rzeczy wygadywać, ale wiadomo - anonimowo na wykopie to można bezpodstawnie obrażać wszystkich jak leci.


@Kosedek: pogardzam tez na zywo, nie rozumiem dlaczego nie pogardzac przecietnym czowiekiem, skoro jest obiektywnie gorszy. nie przejmuj sie moze kiedys zejda ci jadra i przestaniesz sie wstydzic.
@contrast: blah blah blah, takie #grazynacore trochę jak dla mnie :P

Nie opłaca polis ubezpieczeniowych.


Opłaca. OC, NNW, niektórzy nawet caso.

nie płaci za oddanie samochodu do serwisu i nie potrzebuje napraw.


Rowery należy serwisować i też nie jest to darmowe.

Nie wnosi nic do PKB kraju.


Badania wskazują, że sklepy i usługi dostępne rowerowo przynoszą większe dochody.
@contrast: Wydawało mi się, że będzie na poważnie, a to sarkazm i na dodatek niezbyt trafny, bo:
- podróż rowerem zabiera więcej czasu - im większy dystans tym więcej
- w złą pogodę nie pojedziesz, więc automatycznie spada wydajność, a jak pojedziesz, to szansa na przeziębienie rośnie
- rowerem niewiele przewieziesz
- łatwo ukraść, a zabezpieczanie znowu zabiera czas, a i tak relatywnie szybko można je obejść
- kto twierdzi, że