Cześć Mirki, może mi ktoś wyjaśnić jak wygląda sprawa z VATem na ryczałcie przy przekroczeniu 200k, gdy będę się rozliczał z pracodawcą zza granicy? Myślę czy wrócić do Polski, ale chciałem się dowiedzieć jak wygląda rozliczenie. Branża około IT.

W skrócie: pracodawca z Belgii, ja zakładam ryczałt 12% w Polsce i będę przekraczał 200k dochodów rocznie, co z VATem?

#programista15k #podatki #pit #vat #
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@papapedro: Zakładasz działalność VAT od razu, przynajmniej VAT EU dostaniesz. Kontrahent płaci VAT u siebie, ty w Polsce nic nie płacisz, ew. jeżeli masz jakieś koszty z VATem to sobie na koniec roku prosisz skarbówkę o zwrot i tyle.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@papapedro: normalnie, rejestrujesz się w VAT ale nie otrzymujesz go od klienta i nie przekazujesz do US, możesz za to odliczać VAT od zakupów
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Moja babcia ma konto internetowe, którego współposiadaczem jest jej syn, a pełnomocnikami ogólnymi jej córka (moja mama) i ja.
Kilka miesięcy temu przesłałam na to konto kilkadziesiąt tysięcy złotych, za które moja mama (córka babci) dokonała zakupów.

- Czy i jak w takim przypadku rozliczyć się z #darowizna z #urzadskarbowy?
- Kto wypełnia formularz SD2, mama czy babcia? Jak rozumiem, bez płacenia
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Moja babcia ma konto internetowe, k...

źródło: comment_1671363447zBHgI11wXQze3FxK1WRdfx.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1108
@luxkms78 kto szlachta ten szlachta, beka trochę bo po lekcjach historii w szkole każdy się podświadomie utożsamia ze szlachcicami a tak naprawdę to jesteśmy właśnie potomkami ludzi którzy orali pole dla jaśnie panów za łaskawą możliwość przeżycia xD zupełnie nie to co dziś, prawda?
  • Odpowiedz
@luxkms78: mordo ale wiesz ze dziesięcina to był podatek na kościół ? To ile im płacili realnie zależało od woli szlachcica ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zdaje mi się, że obecnie raczej nie płacisz 10% pensji na kościół ¯_(ツ)_/¯ .
  • Odpowiedz
kupilem ponad rok temu urządzenie elektroniczne za 150 zł , teraz chcę je sprzedać na aukcji internetowej. Te same urządzenia podrozaly do nawet prawie 250 zł, czy gdybym wystawił to urządzenie za 200 zł to muszę płacić podatek ?. bo z tego co wiem to napewno nie płacę podatku jak bym sprzedawał za 145 zł. Proszę o odpowiedź
#podatek
#podatki
#ksiegowosc
#pieniadze
#pit
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@matkuma: jizas takie rozkminy, Mirku sprzedawaj za 200 bo beda licytowac i puscisz za mniej moze. Nie przejmuj sie... Myslisz ze Mateuszek sie bal kupic ziemie bez przetargu od ksiedza po zanisonej kwocie? On zarobil MILIONY.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Kiedy dokładnie płaci się podatek Belki (tj. od zysków kapitałowych), mając różnego rodzaju papiery wartościowe (#fundusze, #obligacje i #akcje)?

Czy jest jakiś sposób na ich obniżenie np. poprzez przeniesienie centrum interesów życiowych do #czech albo #slowacja (gdzie podatek wynosi 0% w konkretnych warunkach), a jeśli tak, to jak to najłatwiej zrobić? A może warto inwestować w te papiery
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Kiedy dokładnie płaci się podatek B...

źródło: comment_1664891795Fid6J4oTrve6LUJzNDs1DI.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Jak zminimalizować podatek dochodowy (jednoosobowa #dzialanoscgospodarcza #jdg #ryczalt) i podatek od zysków kapitałowych (u nas: podatek Belki), mieszkając na stałe (6-10 miesięcy w roku) w #portugalia i/lub #hiszpania, mając polskie obywatelstwo i mogąc mieć tu zameldowanie/siedzibę firmy? #pytanie #podatek #podatki #finanse #firma

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Jak zminimalizować podatek dochodow...

źródło: comment_1660657741TK7ltwZeuCc85YpvQTQ0Vl.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Papinianus: Chodziło mi o to żeby nie zarabiać w ten sposób. Zamiast kupować akcje albo wrzucać kasę do spółki potem wyciągać dywidendę najlepiej od razu wydać kasę zamiast kupować akcje czy zakładać dochodowe spółki. Nie masz udziałów, to nie masz zysków kapitałowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Czy jeżeli posiadam potrzebne środki tu i teraz, to zakup nowego hybrydowego samochodu za gotówkę będzie najkorzystniejszą finansowo opcją spośród wszystkich dostępnych?

Czy coś się zmienia przy posiadaniu #dzialalnoscgospodarcza i rozliczaniu się na #ryczalt vs. na #pit 12%? Pracuję zdalnie, jazda samochodem jest w minimalnym stopniu związana z prowadzoną aktywnością.

#pytanie #samochod #auto #motoryzacja #firma
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy jeżeli posiadam potrzebne środk...

źródło: comment_1659823325oa12G5sQHrCnAozy9I7IMs.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Pracuję na #jdg na #ryczalt 8.5% (+ mały ZUS z chorobowym, składki ok. 850 zł/mc), mój dochód przed końcem roku kalendarzowego przekroczy 300k zł i podobno będę musiał płacić składkę zdrowotną w wysokości ok. 1007 zł, licząc od stycznia 2022.

1. Czy to oznacza podwyższenie stawki ZUS DRA z 850 do 1007 zł, czy dodatkową comiesięczną składkę 1007 zł?
2. Lepiej opłacić ją jednorazowo czy dopłacać co
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Pracuję na #jdg na #ryczalt 8.5% (+...

źródło: comment_1659529284tUqIGkN4sLSzY7osisl1RU.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Czy jeżeli przeleję ojcu, bratu lub babci większą kwotę (50k PLN, 10k USD) na konto rejestrowe do zakupu obligacji i/lub na konto maklerskie do zakupu ETFów, muszę/powinienem to zgłosić do Urzędu Skarbowego? Jeśli tak, do kiedy i na jakim formularzu? Czy zapłacę jakiś podatek? #pytanie #podatek #podatki #urzadskarbowy #skarbowka #inwestowanie #inwestycje #fundusze #
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy jeżeli przeleję ojcu, bratu lub...

źródło: comment_1659417782U4QWLSCEHD9XYVncjlQE0l.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Planuję co miesiąc inwestować 60% #oszczednosci w #fundusze indeksowe (total market cap, SP500, itp) i 30% w #obligacje (EDO już mam, teraz dla dywersyfikacji szukam obligacji innych państw). Zarabiam w #dolar. Cel to podwojenie kapitału w 15-20 lat.

1. Gdzie założę konta umożliwiające mi takie inwestycje z najniższymi opłatami?

2. Jak zminimalizować podatek od zysków kapitałowych (Belki)? Konta #ike i
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Planuję co miesiąc inwestować 60% #...

źródło: comment_1657380063dlsZwXSyh2Age0y4Jd344h.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ad. 2
-Jak masz polską rezydencję podatkową, to masz obowiązek podatkowy. Nie ma znaczenia czy inwestujesz w polskim maklerze czy zagranicznym.
-Fundusze akumulacyjne sa bardziej efektywne podatkowo niż dystrybucyjne (odroczony podatek)
  • Odpowiedz
@sprawdzajacy: Poczytaj sobie o IKE i IKZE w domach maklerskich Są domy maklerskie które pozwalają na prowadzenie rachunków w ramach IKE i IKZE. Za pomocą tych rachunków kupujesz to co tam jest dostępne wliczając akcje na firmy polskie jak i zagraniczne.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
W jaki sposób zminimalizować podatek od zysków kapitałowych, znany w Polsce jako podatek Belki, od zysków z inwestowania w #fundusze #obligacje i #akcje?
Czy pojedyncza osoba może zrobić to legalnie np. przez rejestrację jednoosobowej fundacji/organizacji nonprofit w kraju UE, gdzie wynosi on 0%?
A może jest prostszy sposób?

#podatek #podatki #fundacja #nonprofit #luskemburg #belgia
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
W jaki sposób zminimalizować podate...

źródło: comment_1655575379eaWhdnDXp3qe0Cob05Yq2l.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mus_tang: Powiedz mi, skąd się biorą takie mendy jak ty? Jeżeli Ty pytasz to oczekujesz odpowiedzi, a skoro ktoś inny szuka odpowiedzi to ciśniesz z niego bekę i sugerujesz, żeby poszedł do specjalisty. To czemu właściwie sam nie poszedłeś do maklera, doradców. ds bezpieczeństwa, specjalisty do krótkofalarstwa, majstra budowlanego? Jeżeli nie masz nic do dodania to po prostu zamknij mordę.
jpkfakeacc - @mus_tang: Powiedz mi, skąd się biorą takie mendy jak ty? Jeżeli Ty pyta...

źródło: comment_1655635138b4pYcnKFSMNz2dqvecO5OD.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Moja ciocia jest po 60 i zamiast pobierać emeryturę, do której już jest uprawniona, wybiera otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Ma około 30k oszczędności i chce je włożyć w #obligacje EDO.

Czy powinna przed zakupem założyć konto #ike #ikze, aby w razie przejścia na #emerytura w przyszłości sprzedać obligacje bez podatku Belki?
Czy w jakimś stopniu wpływa
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Moja ciocia jest po 60 i zamiast po...

źródło: comment_16555592615bufFnQbI2LSFhSOb65Vn1.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania "Czy powinna przed zakupem założyć konto #ike #ikze?"

Jak najbardziej, uniknie w ten sposób podatku od zysków kapitałowych, jeśli wypłaci po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Osoba dziedzicząca środki zgromadzone na koncie IKE/IKZE może przenieść je na swoje konto IKE/IKZE (z pominięciem limitu wpłat), bądź wypłacić te środki na zwykłe konto i zapłacić zaległy podatek belki.

Zakładając konto IKE można wskazać spadkobiercę lub nie. Jak się nie
  • Odpowiedz
Czy powinna przed zakupem założyć konto #ike #ikze, aby w razie przejścia na #emerytura w przyszłości sprzedać obligacje bez podatku Belki?


@AnonimoweMirkoWyznania: Powinna. Wysoka inflacja, to wysoki podatek Belki. Powinna wybrać IKE-Obligacje na 5 lat, bo tak może kupić obligacje detaliczne, a po 5 latach wybrać kasę bez podatku Belki. IKE z zasady jest dziedziczne.
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Mirki, szukam bardzo dobrej kancelarii prawnej, która doradzi mi jednocześnie w kwestiach:

1) zachowania polskich świadczeń i uzyskania lokalnych przy #przeprowadzka do innego państwa #ue,
2) optymalizacji podatkowej w kontekście prowadzonej #dzialalnoscgospodarcza #jdg w zależności od miejsca i czasu pobytu,
3) najlepszej formy zakupu i rozliczania #samochod na #firma
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, szukam bardzo dobrej kancela...

źródło: comment_16549590712h4cgKPxtOqFUoTWSnJs8D.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Chciałbym przeprowadzić się na stałe z rodziną do #hiszpania lub innego ciepłego państwa #ue, ale martwią mnie trzy kwestie:

A. Polskie świadczenia: czy moja rodzina nadal otrzymywałaby polskie renty, emerytury i #swiadczenia dla niepełnosprawnych?

B. Lokalne świadczenia: ile moja rodzina musiałaby płacić za dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, i czy miałaby szanse na jakieś dodatkowe
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Chciałbym przeprowadzić się na stał...

źródło: comment_1654726481DxPU2SV7kE4ACLO4FsOFEs.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach