@Pepe234: Jeśli przez egzystencję rozumiesz doświadczanie, jakości, czucie, bycie, poczucie istnienia, to nie wiadomo co jest źródłem egzystencji. To jest tzw. trudny problem świadomości i nikt go nie rozwiązał. Nie wiadomo dlaczego nie jesteśmy po prostu tylko reagującymi, zachowującymi się w określony sposób maszynami. Przecież moglibyśmy funkcjonować tak samo jak teraz, ale bez tych wszystkich wewnętrznych doświadczeń. Przez dlaczego, nie mam na myśli odpowiedzi ewolucyjnej, nie pytam po co, w
  • Odpowiedz
Entanglement jest niezwykłym zjawiskiem, w którym dwie (lub więcej) cząstki są ze sobą powiązane w taki sposób, że ich stan jest nierozerwalnie związany, niezależnie od odległości, jaka dzieli te cząstki. Oznacza to, że stan jednej cząstki jest nierozerwalnie powiązany ze stanem drugiej i że jeden stan jest natychmiastowo wprowadzany w drugi, niezależnie od odległości między nimi.

Entanglement jest opisywany przez korelację między stanami cząstek, które są ze sobą powiązane. W matematycznej teorii kwantowej,
Chicoxxx66 - Entanglement jest niezwykłym zjawiskiem, w którym dwie (lub więcej) cząs...

źródło: temp_file.png1442616115234081209

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 157
@Chicoxxx66: Super, że starasz się wrzucać jakieś ciekawe naukowe wpisy. Ale chciałbym CIę zachęcić do lepszego ich przygotowania. Zanim wrzucisz jakąś ciekawostkę polecam przeczytać ją na głos i zastanowić się czy wszystko jest zrozumiałe. Zastanów się kto ma być odbiorcą tych treści. Jeśli osoby zainteresowane nauką popularną to koniecznie musisz uprościć tekst i pozbyć się repetycji.

Np już pierwszy paragraf generuje więcej pytań niż odpowiedzi:

Entanglement jest niezwykłym zjawiskiem, w którym
  • Odpowiedz
Jedną z najbardziej znanych i intrygujących ciekawostek z dziedziny fizyki kwantowej jest Zjawisko tunelowania.

Zjawisko tunelowania oznacza, że cząstka kwantowa, taka jak elektron, może przenikać przez potencjał energii, który normalnie by ją zatrzymał. W fizyce klasycznej, cząstka nie mogłaby przeniknąć przez takie bariery, ale w fizyce kwantowej jest to możliwe, ponieważ cząstka może być jednocześnie w kilku miejscach jednocześnie.

Tunelowanie jest wykorzystywane w wielu dziedzinach, takich jak elektronika kwantowa i jądrowe reaktory
Chicoxxx66 - Jedną z najbardziej znanych i intrygujących ciekawostek z dziedziny fizy...

źródło: temp_file.png2863517998967500373

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 256
w fizyce kwantowej jest to możliwe, ponieważ cząstka może być jednocześnie w kilku miejscach jednocześnie.


To stwierdzenie jest błędne. Cząstka nie przebywa w kilku miejscach jednocześnie. Na poziomie kwantowym posługujemy się prawdopodobieństwami. A te określa funkcja falowa. Jeśli rozwiążemy równanie Schroedingera dla prostego przypadku cząstki z barierą potencjału okaże się, że za barierą funkcja ma niezerową wartość. Oznacza to, że istnieje niewielka szansa, że cząstka znajdzie się za barierą.
  • Odpowiedz
Hejka mirki, chciałbym podzielić się z wami moimi przemyśleniami, wydaje mi się że są dosyć ciekawe, a być może kogoś to zmotywuje do działania. Btw to był czas kiedy byłem zainteresowany buddyzmem i filozofia ta wg mnie jest bliżej poprawnego odbioru rzeczywistości od innych. Zapraszam do obserwowania tagu #przemysleniapepe

Jesteśmy wypadkową ludzi których spotykamy w ciągu swojego życia. Wszystkie nasze działania są uwarunkowane osobowością, wspomnieniami i nawykami z przeszłości, dlatego
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pepe234: Zależy od definicji wolnej woli. Ja mam nieco inną niż większość albo tak mi się tylko wydaje. Mam do tego podejście takie, że rozbijam to na dwa słowa: wola, czyli chcenie i wolna od wolności, poczucia wolności. I z tego wyciągam taki wniosek, że jeśli wola, czyli chcenie, czegoś chce, to mam dwa wyjścia, albo się słucham woli, albo działam wbrew woli. W moim odczuciu, jeśli wola czegoś chce,
  • Odpowiedz
@Pepe234: A jest jeszcze pewien problem właśnie z losowością. Tak naprawdę nie wiadomo, czy w samej naturze nie ma czynnika losowego. Przykładowo, kiedy uruchamiasz program komputerowy, którego kod działa zawsze tak samo i dajesz mu na wejściu te same argumenty i na takiej samej maszynie uruchamiasz, to czas wykonywania tego samego programu, nie jest zawsze taki sam. Być może jest w naturze coś chaotycznego, co zmienia wyniki, coś, co ma
  • Odpowiedz
Hejka mirki, chciałbym podzielić się z wami moimi przemyśleniami, wydaje mi się że są dosyć ciekawe, a być może kogoś to zmotywuje do działania. Btw to był czas kiedy byłem zainteresowany buddyzmem i filozofia ta wg mnie jest bliżej poprawnego odbioru rzeczywistości od innych. Zapraszam do obserwowania tagu #przemysleniapepe

Ludzie są niewolnikami umysłów, nękani niciami jego pomysłów. Świat uważany przez nas za rzeczywistość jest zamknięty w naszych umysłach. Rzeczywistością są
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach