Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@miekki_am: Nie musisz być gangusem, by podpaść rządowi albo komuś z rządem spokrewnionemu, np. nie chcąc sprzedać działki po dobrej cenie albo wymagając oficjalnej drogi załatwienia jakichś papierów.
Jeden wpis i "hehe zaszła pomyłka w systemie, nie ma pan środków przez miesiąc, elo".

Tak jak jestem entuzjastą płacenia zbliżeniowo, tak jednak zawsze mam kilka stówek na czarną godzinę w portfelu.
@kecajek zgadzam się że wszystkimi, co napisałeś, tylko że zastanawiam się, czy my już nie jesteśmy za daleko w postępie, by wrócić do pierwotnych wartości typu wolność, niezależności, autonomiczność, decyzyjność itp.
@miekki_am jak cię nie przekonują argumenty o kierowcach z Kanady, to nic cię nie przekona. Najwyraźniej nie przeszkadza ci to, że władza może zabrać obywatelom pieniądze, jeżeli będą się jej sprzeciwiać. Jak chcesz być potencjalnym niewolnikiem, to spoko, ale myślę, że większość ludzi nie ma takiego fetyszu.
Zrób jedną rzecz, która nie spodoba się rządowi i z dnia na dzień stajesz się żebrakiem, jak kierowcy w kanadzie


@Kulek1981: Jak historia pokazuje na przykladzie Hitlerowskich Niemiec nawet nie trzeba zrobic nic złego, despotyczny rząd może cie uznać za wroga ze wzdledu na cechy przyrodzone jak chocby ciemniejszy kolor skóry. Patrzac na aktualnyego władcę bedzie to za wysoki w stosunku do standardu* Prawilnego Polaka
*standard wyznaczony wzrostem prezesa
Poza tym jeszcze jedno, jestem ciekaw, ile ceniących wolność wykopowych ekspertów ma np. zapas złota, który mogliby łatwo wywieść w razie wojny. Czy będą raczej będą stawiać na bezcenne złotówki wyjęte że skarpety?


@miekki_am: 1 uncja złota = 8k PLN
Mam parę uncji, taki twardy zapas - w razie "SHTF" biorę złoto, nie muszę brać nic innego i stać mnie na przeżycie roku w NYC - tak sobie to obliczyłem, żeby
@miekki_am: "Po co komu wolność słowa, nie mam nic przeciwko, żeby rząd podsłuchiwał i nagrywał każdą moją rozmowę telefoniczną i czytał każdego emaila, bo nie mam nic do ukrycia. Tylko przestępcy są przeciwni całkowitej inwigilacji."

Argument mniej więcej na takim samym poziomie, jak Twój.
@miekki_am: ten cyfrowy pieniądz (CBDC) będzie mieć nie tylko pełną możliwość śledzenia wszystkich transakcji oraz aktualnych posiadaczy, do której się odnosisz (a która sama w sobie jest problematyczna gdy rząd przegina pałę), ale również w pełni programowalną szeroką gamę innych możliwości, których pieniądze dotychczas nigdy nie miały.
To jest narzędzie kontroli ostatecznej umożliwiające stopniowe zbudowanie dyktatury jakiej żaden władca nie miał nigdy wcześniej w historii. Coś w typie kartek z PRL
@miekki_am: pomyśl, że mamy elektroniczny pieniądz. Nagle obywatele chcą protestować przeciwko ruchaniu przez Orlen, rząd nazywa to terroryzmem i na podstawie lokalizacji urządzeń które są potrzebne do płatności cyfrowym pieniądzem odcina wszystkim uczestnikom pieniądze żeby nie mieli na "niebezpieczne przedmioty", wszyscy co brali udział muszą żebrać o jedzenie. Następnym razem nikt nie pomyśli o protestowaniu ¯\_(ツ)_/¯
@miekki_am: logika rozumowania wydaje się być taka: i tak jesteśmy zniewoleni i oszukiwani przez państwo (racja), stąd możemy usunąć gotówkę, a tym samym otworzyć furtkę do tego by być jeszcze bardziej pod butem, ale to i tak się nie stanie (albo wtedy zrobimy rewolucje?), bo gorzej być nie może. Natomiast plusem jest to, że utniemy oszustwa podatkowe, więc sumarycznie taka zmiana się opłaca.

Mam kilka uwag:
- uważałbym z niedocenianiem kreatywności
@miekki_am dla legalnie zarabiających, a szczególnie dla legalnie prowadzących biznes wyeliminowanie gotówki to duży plus.
Teraz legalnie prowadząc firmę przegrywasz z tymi z szarej strefy.
Szczególnie w branży budowlanej jeśli chcesz mieć firmę wykończeniową to nie masz szans na rynku, bo większość to szara strefa bez podatków ceny ma.

Stąd ten kwik wszelkiej maści januszy działających w szarej strefie.
@miekki_am:
Masz za mało elastyczności w myśleniu. Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy. Powinno to rodzić poważne obawy dla każdego trzeźwo myślącego człowieka tym bardziej w kraju gdzie rządzi reżim pislamski.

1. Rząd może zabronić oszczędzania wprowadzając termin ważności pieniędzy cyfrowych. Byłoby to bardzo korzystne dla systemu. Na przykład pracownik umysłowy zarobi 10k/mc netto i każdą wypłatę ma
@miekki_am: skoro tak bardzo lubisz jak Ci sie patrzy na rece to zainstaluj sobie w domu kamery odpalone 24/7 i daj nam na mirko dostep do nich. Przeciez nie robisz nic nielegalnego prawda? Nie masz nic do ukrycia.

Jezeli ten wpis to nie jest jeden wielki bait lub troll to naprawde Ci wspolczuje