Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@miekki_am: zwykły błąd pracownika banku/ urzędnika US, jakaś pomyłka związana z numerem konta związanego z jakimś przestępstwem i masz zawieszone konto no i zostajesz bez kasy :)

Zawsze takie asekuracyjne 500zł w gotówce warto mieć w chacie a symboliczne 100zł przy sobie.

Większość wykonywanych usług również lekarskich płatność gotówką.

Nie będę świrował, że historia pokazało, że hajs i złoto to karta przetargowa, ale pare żydków dzięki temu uratowało swoje rodziny, no
@miekki_am: Ja się nie obawiam uczciowści pochodzenia moich pieniędzy. Ja się obawiam braku uczciwości tych, którzy ostrzą sobie zęby na moje pieniądze domagając się abym wystawiał im je na tacy, a oni będą myśleć nad tym ile mi jeszcze #!$%@?ć, żebym ledwie dociągnął do kolejnej wypłaty i nie miał ich za dużo
@Cotamslychacnatymwykopie: jak jesteś na wycieczce w innym mieście to na pewno będziesz miał dostęp do drugiej karty która masz w domu. Zrozum że posiadanie karty i gotówki do po prostu forma zabezpieczenia. Jak nie działa coś co jest wygodne (karta) to mam możliwość użycia mniej wygodnej alternatywy (gotówka), i pomimo że jej nie używasz to zawsze ona jest.
@miekki_am: a ile to było błędów ze strony banku z czasem rozpatrzenia reklamacji 30 dni, blokadą konta bez powodu, a jak będziesz osobą ważną w Państwie to przeciwnicy mogą nielegalnie przeglądać twoje rachunki i szukać hakow, co w przy obecnych rządach już się pewnie dzieje. Dodatkowo wykluczenie cyfrowe jak w przypadku Keyne Westa. Kasa cyfrowa to idealny sposob na recesje i gigantyczna hiper inflacje bo juz nie trzeba drujowac papieru tylko
@miekki_am: bo nie zareagowałeś w ogóle, po prostu zignorowałeś wszystkie zasadne argumenty przeciwko twojej tezie, nie przestając głosić swojej pieśni o likwidacji gotówki. Szury też nie argumentują się z dowodami, po prostu je przemilczają - dokładnie tak samo, jak robisz to teraz ty
@miekki_am: A ja właśnie jestem za granica i płaciłam cały czas zblizeniowo i dziś rano idę do sklepu (dalej za granica) i jestem odcięta od pieniędzy bo bank stwierdził, ze jest dużo podejrzanych transakcji i zablokował mi moja karte. Najadłam się wstydu przy kasie, poświęciłam 10 min żeby dodzwonić się do banku żeby odblokowali moja karte. Może przemysl dobrze swoje wnioski
@miekki_am

Kiedyś miałem taką sytuację...

Miałem nadpłatę podatku, ale przez pomyłkę złożyłem pit na złym druku.

Więc zablokowali mi konto z dnia na dzień bez słowa wyjaśnienia czy nawet bez wzywania mnie do US żeby złożyć wyjaśnienie.

Przez dwa tygodnie miałem zamrożone środki. W końcu złożyłem korektę i środki odblokowano, ale bez gotówki nie miałbym telefonu, prądu, żarcia w lodówce ani benzyny w samochodzie.

Fakt. To moja wina, ale surowość reakcji była
@miekki_am
- wzrost cen
- w razie kryzysu banki są zdolne do nakładania limitów na konta, więc szybko możesz stracić dostęp do swojej kasy
- państwo i banki, czyli instytucje cieszące się średnim zaufaniem mają pełen wgląd do tego na co wydajesz kasę. Możesz być ignorantem i mieć na to wywalone, ale ja np cenię sobie prywatność i nie czuję potrzeby żeby ktoś wiedział że od czasu do czasu kupuje od pana
@miekki_am ty możesz być uczciwy, ale rząd niekoniecznie. Gotówka musi być, aczkolwiek ci co najbardziej krzyczą, że płacą tylko gotówką, bo niby wspierają przedsiębiorców albo nie chcą być inwigilowani to zazwyczaj jakieś wałki kręcą pod przykrywką wzniosłych haseł. Kolega z pracy kiedyś tak gadał i wrzucał na fb jakieś manifesty, że płaci tylko gotówką. Okazało się, że miał komornika. Jak go spłacił to płatności kartą jakoś mu przestały przeszkadzać xD
@miekki_am: Na wykopie byly znaleziska jak to walecznie Holendrzy walcza z rzadem przeciwko obostrzeniom Covidowym, wykopywane byly filmy jak cegly i deski leca w policje, niestety nikt nie mowi co dzieje sie pozniej, a takie osoby sa lokalizowane, identyfikowane a ich konta bankowe zamrazane az do czasu gdy odbedzie sie rozprawa sadowa na ktorej sad zdecyduje czy osoba jest winna i musi oddac kase za spowodowane uszkodzenia pojazdow czy innego mienia
@Fitoplankton nie chodzi o to. Po prostu nie chce mi się dalej pisać. Średnio mam na to ochotę, bo zdecydowana większość głosów przeciwko odnosi się do tego, że gotówka daje niezależność. Ok, z tym się zgadzam, wszystko logiczne. Tylko realia już teraz wyglądają nieco inaczej (mówię o Polsce). Połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Kolejne 25 procent dysponuje oszczędnościami, które nie zabezpieczają na kilka miesięcy w razie utraty pracy. Tylko co czwarta
@miekki_am: Powinien być wybór, bo wybór to jest wolność. Chcą wprowadzać cyfrową walutę ok, ale dla tych którzy się z tym zgadzają, dla tych dla których, taka waluta cyfrowa jest wygodna . Natomiast nie można likwidować gotówki jako takiej. Powinienem mieć prawo do posiadania gotówki, którą mogę schować u siebie w domu sejfie, skarpetce, zakopać w ogródku, czy gdziekolwiek . To jest podstawowe prawo człowieka i tego prawa nie wolno nikomu
@miekki_am już ci tłumacze

Gotówka:
Handlarz ziemniaków przychodzi do ciebie po banany i kupuje banany za 5 dyszek - masz 5 dyszek
Idziesz do fryzjera - płacisz 5 dyszek
Fryzjer idzie do restauracji - restauracja ma 5 dyszek
Właściciel jedzie na giełdę po np. ziemniaki - sprzedawca ziemniaków ma 5 dyszek

Koło się zamyka i każdy ma 5 dyszej

Cyfrowy pieniądz = płacisz kartą

Płatność kartą = zakładamy że prowizja banku od